کبانه

منطقه عمومی شمال لاذقیه دارای بافت فشرده کوهستانی و رشته‌کوه های مشهور جبل ترکمان و جبل اکراد بود که کار را برای استفاده از قوای زرهی و مکانیزه بسیار سخت و در مواردی ناممکن می‌ساخت.

سرویس جهان مشرق - پاییز سال ۲۰۱۵ همواره به عنوان نقطه عطفی در نبردهای میدانی جنگ داخلی سوریه شناخته میشود. ارتش سوریه و متحدین در اواخر سال ۲۰۱۴ تا میانه سال ۲۰۱۵ با تشکیل ائتلاف جییش الفتح توسط تروریست‌ها و سرازیر شدن سیل کمک‌های تسلیحاتی حامیان آنها در اکثر جبهه‌ها دچار رکود شده و به شکل خاص در استان ادلب مجبور به عقب نشینی سراسری شده بودند. اما با بازسازی مجدد ساختار ارتش، ورود نیروی هوایی روسیه و گروه‌های شیعه محور مقاومت به میدان وضعیت کاملا دگرگون شد. از ماه اکتبر ۲۰۱۵ نیروهای مقاومت و ارتش سوریه دست به تهاجم سراسری در استان‌های حلب، حماه و لاذقیه علیه مواضع گروه‌های تروریستی زدند که به پیشروی‌های درخشان و تصرف مناطق استراتژیک بیشمار در این مناطق منجر شد. یکی از مهمترین جبهه‌های نبرد در منطقه شمال استان لاذقیه بود که به دلایل فراوان از اهمیت راهبردی برای متحدین برخوردار بود.

شمال لاذقیه و دژهای تسخیر ناپذیر تروریست‌ها

با آغاز ورود رسمی قوای نظامی روسیه به نبرد سوریه و انتخاب پایگاه هوایی حمیمیم به عنوان مرکز اصلی عملیات ارتش این کشور، اولویت اول در این منطقه تامین امنیت مهمترین استان علوی نشین سوریه و دور کردن تروریست‌ها از پایگاه حمیمیم و خارج شدن آن از برد راکت و خمپاره این گروه‌ها بود.

منطقه عمومی شمال لاذقیه دارای بافت فشرده کوهستانی و رشته‌کوه های مشهور جبل ترکمان و جبل اکراد بود که کار را برای استفاده از قوای زرهی و مکانیزه بسیار سخت و در مواردی ناممکن میساخت. بدین جهت نیروهای ویژه ارتش سوریه در کنار رزمندگان حزب‌الله لبنان و در مواردی نیروهای ویژه روس موسوم به اسپتز ناتز در پناه بمباران سنگین هوایی اقدام به پیشروی در این منطقه کردند. پس از گذشت ۴ ماه نیروهای متحد موفق به پیشروی درخشان و تصرف شهرک‌هایی نظیر جب الاحمر، سلمی، دویرکه، نخشبا، کنسبا و ربیعه شدند که بیش از ۳ سال در کنترل تروریست‌ها بوده و تبدیل به  دژهای دفاعی مستحکم و به ظاهر رسوخ ناپذیر شده بودند.

وضعیت فعلی شمال استان لاذقیه.
قرمز: ارتش سوریه، سبز: تروریست‌ها

به نظر می‌رسید هدف اصلی عملیات پاکسازی کامل این استان و تصرف شهر راهبردی جسرالشغور به عنوان ورودی استان ادلب باشد که در نبردهای آوریل ۲۰۱۵ نیروهای ارتش سوریه به فرماندهی سهیل حسن شکست و عقب نشینی تلخی از این شهر داشتند. اما قوای متحد در آستانه تصرف کامل شمال لاذقیه و حرکت به سمت شهر جسرالشغور در منطقه ای متوقف شدند که تا به امروز ده ها موج حمله برای تصرف آن ناکام مانده است: شهرک و بلندی های کبانه

ارتفاعات اطراف شهرک کبانه

دلیل ناکامی ارتش سوریه در تصرف کبانه چیست؟

در ساختار گروه تروریستی هیات تحریرالشام چند گروه حضور دارند که با وجود اینکه خود را عضوی از این تحریرالشام میدانند اما به شکل مستقل عمل میکنند. مناطق حدفاصل شهرک کبانه تا شهر جسرالشغور اصلی ترین مرکز حضور این گروه‌ها است که شامل گروه انصار و مهاجرین، حزب اسلامی ترکستان TIP، حراس الدین، انصارالتوحید و حرکت مهاجرین اهل سنت میشود. این نیروها به خوبی میدانند که سقوط کبانه و بلندی‌های راهبردی جبل اکراد به منزله اشراف آتش ارتش سوریه به تمامی مناطق نفوذ آنها و در نتیجه سقوط احتمالی این مناطق خواهد بود. لذا نیروهای عضو این گروه‌ها در طول ۳ سال گذشته و رسیدن نیروهای ارتش سوریه به دروازه‌های شهرک کبانه مقاومت عجیب و سرسختانه‌ای علیه پیشروی نیروهای ارتش انجام داده‌اند.

نکته دوم در مورد این منطقه بافت شدیدا کوهستانی و صعب العبور آن است که هرگونه تک زرهی در این منطقه را به قتل عام تجهیزات زرهی ارتش تبدیل کرده است.

بلدوزر و تانک منهدم شده ارتش سوریه توسط نیروهای حزب اسلامی ترکستان

با حضور تروریست‌هایی از ملیت‌های مختلف که سال‌های طولانی در کشورهای خود و یا نبردهای چچن و افغانستان تجربه نبرد دارند و همچنین عدم وجود قوای ویژه رزم کوهستان در ساختار ارتش سوریه، تا کنون هجوم نیروهای پیاده برای تصرف این منطقه نیز دستاوردی نداشته است.

از زمان آغاز عملیات بزرگ ارتش سوریه در بهار و تابستان امسال در منطقه عمومی شمال حماه و جنوب ادلب، سخت ترین جبهه‌های نبرد در سالهای اخیر یعنی منطقه ملقب به مثلث مرگ و شهرهای کفرزیتا، لطامنه و مورک توسط ارتش تصرف شدند، حتی شهر راهبردی خان شیخون در جنوب ادلب که مرکز اصلی عملیات تروریست‌ها در این استان بود آزاد شد اما محور شمال لاذقیه و شهرک کبانی علی‌رغم چندین موج حملات سنگین توسط ارتش بدون هیچ پیشروی قابل توجهی باقی ماند.

استراتژی، تجهیزات و نحوه نبرد تروریست‌ها در کبانه

طبق اطلاعات و صحبت‌های منتشر شده توسط تروریست‌ها در منابع و فیلم‌های مستند رسانه‌های آنها، تجربه نبردهای سالی ۲۰۱۵ و شکست در شهرک‌های سلمی و کنسبا موجب شد این نیروها برای در امان ماندن از آتش توپخانه و حملات هوایی اقدام به حفر کانال و سنگرهای عمیق در دل کوهستان و استقرار در غارهای متعدد موجود در این منطقه بکنند. پس از اینکه موج حملات هوایی و توپخانه فروکش میکند و نیروهای پیاده ارتش سوریه برای تصرف منطقه وارد میشود تروریست‌ها اقدام به خروج از پناهگاه‌های خود و غافلگیری نیروهای مهاجم میکنند.

تروریست عضو حرکت مهاجرین اهل سنت در موضع دفاعی درون غارهای منطقه کبانه

این مساله و تلفات جدی نیروهای ارتش موجب شد اینبار قوای زرهی وارد عمل شوند اما همانطور که قبلا عنوان شد بافت کوهستانی منطقه نبرد موجب کانالیزه شدن قوای زرهی و مسیرهای محدود و کم عرض برای حرکت تانک و نفربر میشود که این تجهیزات را تبدیل به اهدافی آسان برای دسته‌های ضد زره دشمن می‌کند. نکته جالب در این میان اینجاست که به صورت کلی نیروهای تندرو و زیرشاخه هیات تحریرالشام به ندرت از موشک‌های هدایت شونده ضد زره استفاده می‌کنند (بر خلاف نیروهای ارتش آزاد) و عمده تسلیحات ضد زره آنها شامل راکت‌های غیر هدایتی RPG می‌شود.

با این وجود اشتباه راهبردی نیروهای ارتش سوریه در استفاده از تجهیزات زرهی در دل کوهستان و اصرار بی‌فایده بر این راهبرد موجب شده است که در طول ماه‌های اخیر ده‌ها دستگاه تانک، نفربر و بلدوزرهای زرهی ارتش به سادگی توسط تروریست‌ها نابود شوند.

۳ تانک، ۱ بلدوزر زرهی و ۱ دستگاه خودروی مهندسی رزمی ارتش سوریه که در نبردهای چند روز گذشته نابود شده است

راه حل‌ موجود برای تصرف کبانه توسط ارتش سوریه

تردیدی نیست که کبانه و مناطق اطراف آن نیز به مانند سایر مناطق استان ادلب سرانجام به تصرف ارتش در خواهد آمد اما به نظر میرسد ارتش سوریه بایستی با طراحی عملیاتی جدید به سراغ این منطقه رفته و حملات تکراری و بی‌ثمر فعلی را که تنها موجب تلفات و خسارات برای نیروهای خودی می‌شود پایان دهد. پرهیز از حمله مستقیم و دور زدن این شهرک از مناطق مرکزی استان ادلب که پیش نیاز آن عملیات بزرگ احتمالی در آینده نزدیک از جنوب این استان است می‌تواند به موفقیت عملیات برای پایان دادن به مقاومت تروریست‌ها در کبانه و جبل اکراد که در بین نظامیان سوری به "بلندی های مرگ" معروف شده است کمک شایانی کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  24 3
  ارتش سوریه بدون تانک نمی تونه بجنگه . آخرش مجبور میشن دوباره از پتانسیل محور مقاومت استفاده بکنند . حداقل اگر می تونید کل منطقه را دور بزنید و اینها را تو کوهستانها محاصره کنید . با طولانی شدن محاصره ممکنه گشایشی بشه
  • IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
   5 11
   باید نوهد رو بفرستن مثل دفعه قبل بره کل سوریه رو پاکسازی کنه
 • IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  28 50
  چه جالب حمله به سفارت ایران در کربلا در روز 13 آبان
  • IR ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
   8 10
   یکی نیست بگه به تو چه؟این حرفا بت نیومده
  • IR ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
   11 3
   سفارت نه کنسولگری
  • IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
   5 9
   آمریکا اراده کنه کار هم گروه مقاومت هم حوثی ها هم طالبان و... را میتونه تموم کنه اما به دلیل اینکه از راه جنگ ها کاسبی میکنه دوست داره همیشه گروه های شبه نظامی باشند و با هم در جنگ باشند تا هم به اونها اسلحه بفروشه هم کشورهای منطقه حتی صلح ایران و اسرائیل هم به ضرر کاسبی آمریکاست
 • IR ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  3 14
  اگه آمریکا بود با استفاده از بمب‌های پنج تنی و تعداد زیاد هلیکوپتر و نیروهای کوهستانی ظرف چند روز ریشه این تروریست‌ها را میزد
  • احمد IR ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
   10 5
   پس چرا در مقابل طالبان پا برهنه که یک دهم تجهیزات و تسلیحات گروههای تروریستی سوریه رو نداره چنین کاری نمی کنه؟
  • IR ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
   9 4
   زمان حمله به افغانستان شما نبودی ارتش امریکا را فرماندهی کنی، بدبختها با وجود تجهیزات مثل خر تو گل گیر کردند.
  • حمید GB ۰۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
   9 4
   اگه امریکا میتونست‌ انصاراله و تو یمن شکست میداد اینا پیشکشش
  • ح ب IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
   3 0
   اگر آمریکا می‌توانست افغانستان را آزاد میکرد.چند ساله در افغانستان.حالا مجبور شده با طالبان گفتگو کنه.
 • SE ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  4 1
  پس موشک و بمب افکن ها به چه درد میخورند؟ بالاخره میشه راههای مواصلاتی و انبارهای اسلحه انها رو شناسایی و نابود کرد تا مجبور به تسلیم بشوند.
 • IR ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  8 1
  درود بر رزمندگان مقاومت و ارتش سوریه و نیروی هوا فضای روسیه نابود کنید تروریستها را و مناطق ذکر شده را آزاد کنید خدا قوت خدا یارتان مرگ بر تروریستها و حامیانشان
 • IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  4 1
  خب میشه نیروهای ویژه رو با پشتیبانی بالگردهای رزمی و آتش باریهای اصطلاحا تقه ای هلی برن کرد در نقاط کور تروریستها .
 • IR ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  4 1
  حملات همزمان خمپاره ای ,هلی کوپتری ونیروی زمینی در چند جهت والبته با نیروی شجاع هم یه راه حله.
 • IR ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  10 1
  استفاده از پهپاد های مسلح و مجهز به دوربین فروسرخ به صورت گسترده به جای تانک در معابر کوهستانی می شه راحت تر به اهداف حمله کرد. کدام عقلی تانک رو میبره وسط کوهستان!؟
 • GB ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  12 36
  خیلی عجیب است در روزهایی که پادوهای اردوغان در تبریز پلاکارد تهدید آمیز یا یوگسلاوی یا چکسلواکی به دست میگیرند مشرق نیوز موشک هارپون آمریکا را به دروغ بومی ساخت ترکیه معرفی میکند!!!!!! تذکرات برای تصحیح اشتباه هم در کامنت ها حذف میشود!!
 • GB ۰۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
  5 5
  ارتش سوریه باید یک لشکر از کرده‌ های وفادار به سوریه و عراق و ایران ایجاد کنه تا با کوهستان آشنا باشن. کرد های مسلمان میتونن آموزش جنگ چریکی و کوهستانی ببینن که با داعش و کمونیستهای پانکرد مبارزه کنن. سپاه میتونه یک لشکر مشترک ایجاد کنه که تخصصش جنگ کوهستانی باشه همانطور که القاعده در بوسنی و چچن آموزش میداد.. چیزی مقله صابرین اما با این تفاوت که چند ملیتی باشه و فرامرزی عمل کنه یعنی در مرزهای ایران و جبهه آزاد سازی شمال سوریه فعال باشن. ما نه فقط داعش بلکه پانکردیسم تحت حمایت اسرائیل رو باید نامود کنیم. دموکراسی آمریکایی باید سرنگون گردد و بعد از بازگشت حاکمیت ملی شمال سوریه به ملت سوریه تحت نظارت حکومت مرکزی سوریه.. فرقه اقلیم کردستان هم باید براندازی بشه و کردستان عراق را اسلامی کرد.
  • IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
   6 4
   احتمالا فیلم هندی زیاد میبینی
  • حسین ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
   3 4
   چی زدی داداش نمی دونم بخندم گریه کنم ملت وضعشون خرابه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس