کد خبر 1005798
تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۴:۰۰
FATF نمایه

دفتر سخنگوی دولت در بیانیه‌ای ادعا کرد مخالفان تصویب لوایح مربوط به FATF به جای فرافکنی و شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت عواقب خطیر تصویب نشدن لوایح، مسئولیت آن را بپذیرند.

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

در این بیانیه آمده است: دولت معتقد است باید مانع از وارد شدن کشور به لیست سیاه FATF شد چون در میان‌مدت، عواقب ناگواری برای اقتصاد، به خصوص در بخش مالی به دنبال خواهد داشت و مخالفان تصویب لوایح بهتر است به جای فرافکنی و تحریف واقعیات و تلاش برای شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت، کمک کنند که این لوایح به تصویب برسد و یا اینکه مسئولیت عواقب خطیر اقدامات خود را تمام و کمال به عهده بگیرند.

بیشتر بخوانید:

استقبال آمریکا از اقدام FATF علیه ایران

مرجع شایسته برای بحث درباره FATF دانشگاه و جامعه حقوقی است

نگاه عجیب رئیس‌جمهور به وعده‌های انتخاباتی

دولت خواستار پذیرش مسئولیت مصوبات FATF توسط مخالفان شد


یادآور می‌شود شبیه همین ادبیات فرافکنانه از سوی رئیس‌جمهور و رئیس دفتر وی و کسانی چون مجید انصاری معاون پیشین روحانی نیز عنوان شده مبنی بر اینکه مخالفان تصویب لوایح مربوط به اف‌ای‌تی‌اف باید مسئولیت عواقب آن را بپذیرند. این طیف همچنین ادعا کرده‌اند این آخرین مهلت FATF است و پس از چهار ماه ایران در لیست سیاه می‌رود.


به‌نظر می‌رسد طیف مذکور دانسته یا ندانسته به طرف خارجی این آدرس را می‌دهند که بر فشار و تهدید خود اضافه کند. و گرنه هیچ مدیر وطن‌پرستی، این‌گونه با تهدید خارجی گروکشی سیاسی برای تحمیل دیکته خارجی به راه نمی‌اندازد! در واقع مدیران مافیای آمریکایی-  اروپایی حاکم بر کارگروه FATF لابد حق دارند پس از این بر تهدیدها و فشارهای تبلیغاتی خویش بیفزایند چرا که خریداران و مشتریانی برای این تهدیدها در داخل ایران پیدا کرده‌اند که گویا آماده‌اند تهدید توخالی آنها را در داخل ایران نقد کنند!


اولا باید یادآور شد که FATF چندین بار در طول دو سه سال گذشته، تهدید کرده که اگر ایران همکاری نکند، او را در لیست سیاه قرار می‌دهد و این آخرین بار است (!) اما به اعتبار اینکه گردانندگان آمریکایی این مافیای اطلاعاتی، به همکاری دولت ایران برای انسداد مجاری دور زدن تحریم‌ها نیاز راهبردی دارند، بنابراین همچنان امیدوارند فشارهایی که در داخل ایران تقویت هم می‌شود، بتواند در تصمیم نهایی ایران موثر واقع شود. غربی‌ها این رفتار تهدید و مهلت دادن را بهتر از نهایی کردن ماجرا با ایران می‌دانند که یکسره، راه نفوذ اطلاعاتی آنان را می‌بندد.


نکته بعدی این است که دولت، چهار سال پیش برنامه اقدام FATF را به شکل مخفیانه پذیرفت و تا زمانی که FATF تصویب دو لایحه مربوطه در مجلس را مطالبه نکرد، آن پذیرش برنامه اقدام شامل ۴۱ تعهد را علنی نکردند! یک سؤال مهم این است که خاصیت اجرای ۳۷ مطالبه FATF از مجموع ۴۱ مطالبه در چهار سال گذشته، موجب کاهش تحریم‌ها شد یا افزایش چند برابری آن؟! اگر تحریم‌ها چند برابر پیش از برجام در حال اعمال است-  و حال آنکه دولت همچنان به شکل یکطرفه تعهدات برجام را اجرا می‌کند- چرا باید روی دیوار FATF و اروپا و آمریکا یادگاری نوشت؟ و اصلا مسئول این همه خسارت خلاف دعاوی و وعده‌های دولت کیست؟ به عبارت دیگر، دولتمردان به جای آنکه در محکمه افکار عمومی ‌و در پیشگاه مجلس و مجمع تشخیص مصلحت پاسخگوی وضعیت «سپردن تعهدات، واگذاری امتیازات و افزایش تحریم‌ها»!! باشند، دست پیش گرفته‌اند تا مثلا بدهکاری و سوء‌مدیریت سؤال‌برانگیزشان خیلی معلوم نباشد!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • محمد IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
  10 1
  آیا رئیس جمهور و رئیس دفتر ایشان عواقب پذیرش اف ای تی اف را میپذیرند و حاضرند که اگر آنطور که آنها می گویند نشد ونتیجه ای نداشت در محکمه عدل الهی پاسخگو باشند؟
 • سید IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
  44 4
  مطمئناً و به ظنّ قوی و قریب به یقین، تاریخ و آیندگان این کشور، این دولت را به سبب خیانت های به کشور و تلاش برای تقدیم سرنوشت ملت به دست دشمنان و بیگانگان، که شرایطی مشابه دوران قاجار و پهلوی در سیاست خارجی را برای کشور رقم زده است، تقبیح و سرزنش خواهد کرد و روحانی و دولتمردان و اعوان و انصارش در تاریخ ایران به شدت مورد تمسخر قرار خواهند گرفت!!!
 • IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
  5 2
  شما نگران نباش .فعلا گلابی های برجام رو بچینین زمستون نزدیکه
 • یاسین IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
  17 1
  لطفا دولت نیز هزینه عمل نشدن به برجا توسط دولتهای غربی و ساده لوحی خود را بپذیرد.
 • محمود IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
  6 1
  نفهمیدم اصلاح طلبان با این مردمند یابا امریکایی ها
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
  6 1
  هر وقت دیدید مترفین و مشاهیر منافقان داخل ملت شمشیر دروغ رو علنا و در روز روشن از رو بستن بدونید ک فتنه بزرگ و پیچیده ای در پیشه
 • IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
  48 1
  عواقب خطیر تصویب لوایح FATF را چه کسی می پذیرد آیا مسئولان دولتی حاضرند عواقب پذیرش لوایح را بپذیرند و در صورت اثبات زیانهای خسارت بار امنیتی ، حیثیتی ، ملی ، اجتماعی ، مالی و تحریمی .... به کشور حاضرند جانشان را تقدیم کنند گر چه جانشان در مقابل زیانهای ملی ارزشی ندارد /
 • جلیل IR ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  0 0
  یا ما سر خصم را بکوبیم به سنگ . یا او سر ما به دار سازد آونگ . القصه در این زمانه پر نیرنگ . یک کشته بنام ، به ز صد زنده به ننگ .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس