کد خبر 1005635
تاریخ انتشار: ۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۵
عراق

آمریکا صدام را برای حمله به ایران تحریک و حمایت کرد اما هنگامی که صدام یاغیگری پیشه کرد، کشور عراق با تهاجم از پیش طراحی شده شبکه "صهیونیسم_مسیحی (آمریکا و انگلیس و عقبه صهیونیستی) مواجه شد.

به گزارش مشرق، محمد ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی و فعال رسانه‌ای در کانال شخصی خود در تلگرام نوشت:

اگر از عقبه سیاسی و خارجی مهندسی آشوب در عراق صرف نظر کنیم، ابعاد اقتصادی آن، نکات قابل تاملی در خود نهفته دارد.

این ابعاد از آن جهت مهم است که با شناسایی عوامل فقر و بیکاری و فساد اقتصادی موجود، می توان طیف های سیاسی بانی اعتراض را راستی آزمایی کرد و اعتراضات را متوجه کانون اصلی مشکلات کرد.

حزب بعث از سال ۱۹۶۸ با کودتا بر عراق حاکم شد. صدام حسین نیز سال‌ ۱۹۷۹ با کودتا حاکم شد و او با همراهی حزب بعث، تا ۲۰۰۳ حاکم بلا منازع بر سیاست و اقتصاد عراق بودند.

یعنی حزب بعث، به مدت سی و پنج سال بر عراق مسلط بود و ساختار اقتصاد این کشور، متاثر از مفاسد همین حزب است که امروز در پشت صحنه به عنوان عامل نیابتی عربستان و آمریکا در تحریک به آشوب عمل می کند.

صدام و حزب وی، دو  جنگ را به ملت ایران (۱۹۸۸–۱۹۸۰) و  کویت (جنگ خلیج فارس- ۱۹۹۱ میلادی) تحمیل کردند و دوبار هم با تهاجم آمریکا مواجه شدند.

آمریکا صدام را برای حمله به ایران تحریک و حمایت کرد اما هنگامی که صدام یاغیگری پیشه کرد،  کشور عراق با تهاجم از پیش طراحی شده شبکه  "صهیونیسم_مسیحی (آمریکا و انگلیس و عقبه  صهیونیستی) مواجه شد . این جنگ ها موجب ویرانی زیر ساخت های عراق و نابودی درآمدهای این کشور ظرف 4 دهه شد.

در کنار صدام و بعثی ها، آمریکا و عربستان، متهمان اول نابودی اقتصاد عراق پس از سقوط صدام هستند. آنها القاعده و داعش و سایر گروه های تروریستی را بالغ بر یک دهه به ملت عراق تحمیل کردند که هم نابودی منابع اقتصادی را در پی داشت و هم امنیت تولید و سرمایه گذاری داخلی و خارجی را از بین برد.

خیانت بعدی آمریکا، غارت بخشی از درآمد های نفتی عراق است. گفته می شود آنها یک سوم از درآمد فروش نفت عراق را به عنوان هزینه های جنگ و سرنگونی صدام، برای خود بر می دارند و در واقع از سر سفره مردم دریغ می کنند.

خیانت دیگر آمریکا و متحدانش، تحریک طایفه گری و اختلافات قومی و مذهبی و رسمیت بخشیدن به این اختلافات در قانون اساسی جدید است که موجب شده تا مکانیزم هر شهروند یک رای  و حاکمیت تمام عیار و منسجم اکثریت عملی نشود. این موجب می شود با حاکمیتی نا منسجم و کم کارآمد مواجه باشیم.

اجمالا این که آمریکا، عربستان، حزب بعث و بقایای رژیم صدام، و حامیان سیاسی- مالی گروه های تروریستی مانند داعش، متهمان اصلی نابسامانی های اقتصادی امروز عراق هستند.

بنابراین، فلش اصلی اعتراضات درست و سالم باید متوجه همین کانون ها شود که دست بر قضا، دست پیش گرفته و می خواهند با مصادره به مطلوب و منحرف کردن اعتراضات مشروع مردم، موج سواری کنند.

اکنون زمان آن است که جریان های سالم و مردمی در عراق، اعتراضات را به مسیر اصلی برگرداندند. تابلوی اعتراضات باید مرگ بر آمریکا و عربستان و انگلیس و مرگ بر حزب بعث و داعش باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
    17 10
    خاک بر سرت مشرق - مردم شعور دارند و می دانند چه می خواهند . خداوند شر شما را از سر مردم ایران کم کند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس