کد خبر 1005478
تاریخ انتشار: ۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۱
مرکز آمار و بانک مرکزی

مرکز آمار ایران و بانک مرکزی در یک اقدام عجیب، آمار مربوط به قیمت دلار و یورو در بازار آزاد در نیمه اول سال ۹۷ را از گزارش های رسمی خود حذف و سانسور کردند.

به گزارش مشرق، ماجرای افزایش بی سابقه قیمت انواع ارز به ویژه دلار و یورو در بازار آزاد که از اوایل سال ۹۷ کلید خورد و منجر به اعلام دستوری دلار تک نرخی ۴۲۰۰ تومانی شد که بی سابقه ترین انتقادها را از سوی کارشناسان درپی داشت، از ذهن مردم ایران فراموش نمی شود.

بیشتر بخوانید:

دلار به کانال ده هزار تومان بر می‌گردد

روایت رئیس کل بانک مرکزی از روند کاهش نرخ دلار

طی نیمه اول سال ۹۷ درپی بدعلمی و بی عملی دولت به ویژه بانک مرکزی، قیمت دلار در بازار آزاد از مرز ۱۹ هزار تومان هم عبور کرده بود که با تغییرات مدیریتی در بانک مرکزی و اتخاذ سیاستهای درست پولی، مالی و بانکی روند کاهش نرخ دلار در نیمه دوم سال ۹۷ شروع شد و وضعیت با ثبات بازار ارز همچنان هم ادامه دارد. اما ظاهراً برخی دنبال حذف این واقعه تلخ تاریخی از اسناد و آمارهای رسمی کشور هستند.

اخیراً مرکز آمار ایران گزارش فصلی اقتصاد ایران در بهار ۹۸ را منتشر کرد که بخشی از این گزارش به مرور تغییرات قیمت در بازار رسمی و آزاد ارز می پردازد که جدول آن در ادامه این گزارش می آید.

اقدام عجیب مرکز آمار ایران در این گزارش که به انتشار تغییرات قیمت دلار و یورو در بازار آزاد می گردد و استنادش هم به آمارهای بانک مرکزی است، حذف قیمت دلار و یورو در بازار آزاد در فصل های بهار و تابستان سال ۹۷ است.

طی نیمه اول سال ۹۷، قیمت دلار در بازار آزاد ماه به ماه دچار افزایش می شد و در هفته های پایانی تابستان و اوایل پاییز قیمتهای ۱۵ هزار و ۱۶ هزار تومان تا ۱۸ و ۱۹ هزار تومان هم ثبت شد، ولی در گزارش اخیر مرکز آمار ایران اشاره ای به این نرخ ها نشده است. از آنجایی که مرکز آمار ایران در این بخش از گزارش، مرجع آماری خود را بانک مرکزی معرفی کرده است، احتمالا بانک مرکزی هم هیچ آمار رسمی در این خصوص ثبت نکرده است.

البته این اقدام بانک مرکزی و مرکز آمار هر چند قیمت دلار تا ۱۹ هزار توماتی را از اسناد رسمی و گزارش های آماری دولت روحانی حذف می کند ولی این وقایع تلخ تاریخی از ذهن مردم پاک نخواهد شد و برای همیشه به عنوان کارنامه سیاه این دولت در اذهان باقی خواهد ماند و در تاریخ ثبت خواهد شد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس