کد خبر 1005381
تاریخ انتشار: ۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۰
بیکاری نمایه

سال هاست که بازار کار ایران با جمعیت انبوهی از فارغ التحصیلان دانشگاهی مواجه است که ویژگی مشترک همه آنها مدرک دانشگاهی است. علت بیکاری آنها در ۱۰ بخش تقسیم شده است.

به گزارش مشرق، بیکاری دانشگاهیان ۲ برابر بی‌سوادهاست. این مسئله ای است که برای کشور به یک بحران تبدیل شده است.

سالهاست بازار کار ایران با جمعیت انبوهی از فارغ التحصیلان دانشگاهی مواجه شده و صف طولانی از تقاضا برای کار هم شکل گرفته است. جوانانی که ویژگی مشترک همه آنها تحصیل دانشگاهی در رده های مختلف کاردانی تا دکترا بوده و تقریبا همگان از طرز فکر یکسانی نسبت به شغل و آینده کاری هم برخوردارند.

بیشتر بخوانید:

تعجب روزنامه حامی دولت از آمارسازی برای اشتغال

نوبخت: ۴۵۵ هزار نفر از جمعیت بیکار کاسته شد

تا دهه ۶۰ تقریباً مشکل خاصی با عنوان اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی در کشور وجود نداشت و حتی افراد دیپلمه نیز می توانستند به آسانی در مشاغل مختلف وارد شده و فعالیت کنند، اما امروز شرایط کاملاً تغییر یافته و افراد با مدارک کارشناسی تا دکترا نیز با چالش های فراوانی برای ورود به بازار کار مواجه اند.

کارشناسان می گویند اینکه چرا اقتصاد ایران به چنین وضعیتی دچار شده که توان جذب تقاضاهای شغلی موجود را ندارد و در نتیجه چند میلیون تقاضا برای کار شکل می گیرد به چند عامل بستگی دارد. اولا جهش یکباره میزان تولدها در دهه ۶۰ و رسیدن آنها به سن کار در دهه های ۸۰ و ۹۰، رشد نامناسب و ضعیف بنگاه های شغل ساز، ورشکستگی، تعدیل نیرو، در برخی موارد ورود تکنولوژی های نوین در کار، افزایش چشمگیر تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی و تغییر ذائقه آنها نسبت به کار؛ می توانند در ایجاد شرایط فعلی بازار کار ایران تاثیر مستقیم داشته باشند.

اما برخی دیگر از کارشناسان دلایل بیکاری فارغ التصحیلان را در۱۰ قسمت تقسیم کرده است.

۱- جمعیت دارای تحصیلات عالی بعد از انقلاب ۱۴ برابر شد که این میزان برای مردان حدود ۱۰ برابر و برای زنان ۲۳ برابر است؛ اما ظرفیت های بازار کار به عقیده کارشناسان اقتصادی و بازار کار  پیشرفت نکرده است.

۲- جامعه برای جستجوی بهتر کار از سطح تحصیلات کاردانی در دهه ۶۰ به سمت تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد در دهه ۹۰ حرکت کرده است. این مسئله علاوه بر اینکه سطح توقعات جامعه از کار و اشتغال را تغییر می دهد، شاغل شدن افراد را پیچیده تر می کند این موضوعی مزید بر علت است.

۳- طی یکی دو دهه گرایش شدیدی به برخی رشته ها مانند بازرگانی، حقوق، مهندسی، رشته های گروه بهداشت و پزشکی، کشاورزی، کامپیوتر، دامپزشکی، علوم تربیتی و... شکل گرفت که نتیجه آن انباشت تقاضا برای کار برای فارغ التحصیلان این رشته ها، دشوارتر شدن ورود به بازار کار و در نتیجه دامن زدن به بیکاری کارجویان جوان است.

۴- آمارها نشان می دهد تمایل به تحصیل در برخی از این رشته ها به صورت تصاعدی و چشمگیر افزایش یافته است. به عنوان نمونه متقاضیان تحصیل در رشته های گروه بهداشت و پزشکی ۱۷ برابر شده، اما بازار کار برای این بخش وجود ندارد.

۵- با وجود بی میلی بیشتر فارغ التحصیلان به تحصیل در برخی رشته ها مانند زیرگروه های خدماتی، اما نرخ بیکاری افراد فارغ التحصیل در این رشته ها از سال ۶۵تا ۹۰ کاهش یافته و در سال های گذشته این رشته ها از بازار کار بهتری برخوردار شده اند. بنابراین نامتوازن بودن تحصیل در رشته های مختلف نیز دلیلی بر مسئله دار شدن اشتغال کارجویان تحصیلکرده است.

۶- برخی گروه های تحصیلی مانند کشاورزی، دامپزشکی و علوم تربیتی دارای بالاترین درصد از بیکاران هستند که دلایل گوناگونی دارد. اساساً در ایران، هیچگونه پایش و تحقیقی از وضعیت بازار کار رشته های دانشگاهی توسط دولت  یا خود دانشگاه ها صورت نمی گیرد و افراد بدون هرگونه اطلاعی از بازار کار آینده رشته های تحصیلی، وارد دانشگاه ها می شوند. متأسفانه در حال حاضر، هیچگونه بانک اطلاعاتی قابل اعتنایی از وضعیت بازار کار، نیازها، وضعیت جذب دانشجو، آینده شغلی کارجویان و اطلاعات مهم و کلیدی از این دست وجود ندارد و انتخاب ها باید با چشمانی بسته انجام شود.

۷- رشته های تحصیلی دانشگاهی توسط خود جوانان نیز اغلب بر اساس نیازسنجی بازار کار صورت نمی گیرد و افراد بر اساس پارامترهای دیگری مانند علاقه شخصی، رشته دانشگاهی انتخاب می کنند. این مسئله باعث می شود درصد قابل توجهی از کارجویان در زمان جستجو برای شغل، با مشکلات جدی مواجه شوند؛ هرچند علاقه و گرایش به رشته تحصیلی باعث ایجاد انگیزه در افراد برای تحصیلات می شود و بدون علاقه کاری پیش نمی رود ولی در شرایط فعلی بازار کار، باید تلفیقی از علاقه و بازار کار رشته ها را دنبال کرد.

۸- به دلایل نامعلوم نرخ مشارکت اقتصادی افراد دارای تحصیلات عالی از ۶۸.۹ درصد در سال ۶۵ به ۴۸درصد در سال ۹۰ کاهش یافته که معنای آن  بی برنامگی درصد قابل توجهی از افراد تحصیل کرده درباره آینده خود است.عدم مهارت فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز یکی از علت های مهم در بیکاری دانشجویان است.

۹- بیکاری افراد دارای تحصیلات عالی در فاصله سال های ۶۵ تا ۹۰ به میزان ۴ برابر شده است؛ با این حال دانشگاه ها همچنان به روند جذب دانشجو ادامه می دهند و صف متقاضیان ورود به دانشگاه هم  برقرار است. همچنین شاید زمان آن رسیده باشد که بخش قابل توجهی از تحصیلات پس از دیپلم متوسطه به سمت رشته های فنی و مهارت آموزی سوق پیدا کند.

۱۰- اگر قرار است دانشگاه ها به روال رقابتی جذب دانشجو ادامه دهند، یکی هم باید برای بازار کار فارغ التحصیلان دانشگاه ها، برنامه ریزی کند به نحوی که یا پذیرش میلیونی دانشجو تا چند سال متوقف شود  یا اینکه فرصت های جدید شغلی برای ورود افراد به بازار کار فراهم شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 1
 • دبیر IR ۰۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  2 2
  ناکارامدی اموزش نتیجه بیکاریه.مثل اینکه مردی پس از دریافت حقوق تمام حقوقش را صرف خرید پنیر و پیاز کنه .با این طرز مدیریت دنیا را بهش حقوق بدهند بازم کمه برای اداره زندگیش کمه؟
 • IR ۰۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  2 0
  البته به این موارد چسبندگی سازمانی افراد را هم اضافه کنید
 • IR ۰۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  9 2
  دانشگاه پیام نور باید کلا تعطیل بشه و دانشگاه آزاد هم دو سوم واحدها رو تعطیل کنه . بیش از حد دانشگاه داریم .
 • نجم IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  4 3
  سلام یک دلیل عدم استخدام دولتی به مدت پنج سال در دولت جناب روحانی بود دلیلی که برای رشته های علوم پایه مثل ریاضی که به بهانه دبیری و...وارد این رشته شوند ولی درست در هنگام فارغ التحصیلی ...دانشگاه فرهنگیان علم شد و این ریاضی ها (که در زمان انتخاب رشته دانشگاه با ورود صفر تربیت معلم رو به رو بودند) کلا کنار گذاشته شدند و حداقل تا سال۹۶، استخدامی نبود... و عملا ۱۰ سال هیچ ریاضی را در ازمون ها نخواستند الان سالی دوبار ازمون برگزار می شود فقط رشته ریاضی را به صورت خیلی محدود در آموزش و پرورش استخدام می کنند... الان کار به جایی رسیده که هرکسی مدرک ریاضی دارد فقط مورد تمسخر است حتی در هنگام کاریابی .. این یعنی اینکه حرف رهبری در خصوص رشته ریاضی زمین مانده است و هیچ مشوقی وجود ندارد
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  8 0
  فقط یک دلیل دارد . عدم کشف استعداد افراد در دوران تحصیل . در مقطع ابتدایی تا دیپلم فقط آموخته های تکراری و به درد نخور و متفاوت با استعداد فرد به خورد بچه ها داده می شود . بعد از دیپلم هم ترس از سربازی و نداشتن دانش و فن لازم ، شخص را به سوی چرخه اشتباه دیگری به نام دانشگاه می کشاند . باز هم فقط اطلاعات تئوری و تکراری و به درد نخور و در نهایت بیکاری .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس