پارس جنوبی نفت

شش سال تعلل وزارت نفت در فاز ۱۱ پارس جنوبی، سود ۳۰ میلیارد دلاری را نصیب رقیب قطری ایران در این حوزه مشترک کرد.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ویژه های خود نوشت:

به گزارش روزنامه جوان، ۲۱ تیرماه ۹۶، وزیر نفت برای ارائه تصویر روشن از توتال و فرشته نجات بودن این شرکت فرانسوی برای کشور به چند آمار اشاره می‌کند، رقم هر چه بزرگ‌تر، قابلیت پذیرشش بیشتر. زنگنه برای همراه کردن بهارستان می‌گوید به ازای هرسال تأخیر از هر طرح پارس جنوبی، ۵ میلیارد دلار ضرر به کشور وارد می‌شود. او برای نقش بستن تصویری مردم‌پسند از خود می‌گوید این ضررها از جیب مردم و فقرا می‌رود تا با این دستاویز، خود را در موضع دلسوز کشور و مردم قرار دهد.


مجلس به موافقت با قرارداد توتال رأی می‌دهد، اما اندکی بعد، توتال ایران را رها می‌کند و شرکت CNPC چین به‌عنوان سهامدار دیگر پروژه فاز ۱۱ نیز از این پروژه کنار می‌کشد. شرکت پتروپارس که قرار بود «پادوی» توتال در این پروژه باشد به‌عنوان تنها باقیمانده کنسرسیوم، توسعه فاز ۱۱ را بر عهده می‌گیرد.


روزی که قرارداد توتال برای فاز ۱۱ منعقد شد، تیتر زدیم که «مرزی‌ترین فاز پارس جنوبی به شریک قطر رسید». بارها هشدار داده شد که تکیه عجیب وزیر نفت به توتال منجر به وقت‌کشی به سود قطری‌ها خواهد شد. تصمیمی‌که امروز در مسیر اجرایی‌شدن است، همانی است که دولت دهم آن را نهایی کرده و قرار بود در اوایل سال ۹۲ جکت ساخته شده توسط پتروپارس، برای آغاز عملیات حفاری به موقعیت چاه‌ها برود. دولت که عوض می‌شود از وزیر نفت اجازه خواسته می‌شود تا این عملیات آغاز شود، اما زنگنه مخالفت می‌کند، جکت به انبار می‌رود و فاز ۱۱ همچنان بلاتکلیف می‌ماند.


برنامه وزارت نفت که نه، برنامه وزیرش از همان سال ۹۲ آن بود که توسعه فاز ۱۱ را به شرکت توتال بسپارد؛ توتال همان شرکتی است که در اواسط دولت اصلاحات، از آمادگی خود برای توسعه این فاز گفت.


زنگنه قرارداد با پتروپارس را در همان سال ۹۲ فسخ می‌کند تا توتال بیاید؛ توتالی که شریک قطر در برداشت از میدان گازی پارس جنوبی است، منافعش در آن سوی مرزها بسیار بیشتر از منافعش در ایران است. آنها دولت یازدهم را به خود مشغول کردند تا دوحه بدون مزاحمتی، به برداشتش از منبعی برسد که به قول وزیر نفت برای «مردم» ایران است. طی دو سال گذشته هم تنها خروجی تعیین‌تکلیف فاز ۱۱ به جلسات گذشت و حالا تصمیم گرفته شده که شرکت پتروپارس همان کاری را کند که در سال ۹۱ طراحی شده و قرار بود در سال ۹۲ اجرایی شود.


ژنرال، اما اجازه نداد و امروز تصمیمی ‌را اتخاذ کرده ‌است که خود مخالفش بود. شش سال از آن روز می‌گذرد، با حساب زنگنه تا به امروز حدود ۳۰ میلیارد دلار به کشور ضربه وارد شده‌است که باز هم به قول آقای زنگنه، این خسارت از جیب مردم ایران رفته است.


کاش روزی که آقای وزیر قرارداد فاز ۱۱ با توتال را منجی اسلام می‌خواند، روزی که مقام عالی وزارت برای رسیدن به شرکت فرانسوی زمین و زمان را به هم دوخت، روزی که اصرار داشت فاز ۱۱ با توتال باید برای لحظه‌ای هم که شده امضا شود، امروز را نیز در ذهن خود تداعی می‌کرد که چگونه با خودبزرگ‌بینی و پافشاری سخت بر نظرات خود، توانست ۳۰ میلیارد دلار به کشور ضرر وارد کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
  8 0
  جالب و مضحک اینکه توتال هم زمان آن طرف دارد برای قطر هم کار می کند. در حالی که تمام کشورهای نفتی دنیا می دانند استفاده از پیمانکار کشور رقیب در برداشت از میدان خودی حماقت محض است.
 • OM ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
  5 1
  خدا لعنت کند خائنین به مردم و کشور ، چند سال دیگه گندش در میاد قرار بوده چه رشوه های سنگینی شرکت توتال بپردازد.
 • IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
  12 2
  آخرش که پول نفت به مردم نمیرسه دیگه فرق نداره چه کسی بسازه چه کسی استخراج کنه
 • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
  9 0
  این پولها برای اقازاده ها مبلغ ناچیزی است وکسی هم جرات استیضاح ومجازات انها را ندارد
 • IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
  10 1
  کارت سوخت و کرسنت کم بود این هم اضافه شد کی از شر این راحت میشیم
 • DK ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
  13 1
  لحظه لحظه عمر این ... برای مردم ایران فلاکت است و بدبختی
 • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
  3 0
  اقای احمدی نژاد به فکر ایجاد حیا خلو در امریکای لانین بود اقای روحانی به فکر لبخند به اروپا
  • NL ۰۵:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۹
   0 0
   منظورت چیه
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
  3 0
  به همین اندازه سهم قطر از میدان بیشتر است ، نزدیک به هشتاد درصد قطر ،
 • IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
  5 1
  عیبی ندارد شما بابک زنجانی تان را بیاورید تا این ضررها جبران شود. لعنت خدا و ملت بر کسانی باد، که به ضرر این ملت و مملکت حرف میزنند و یا کار میکنند و یا کاری درست انجام نمی دهند. آمین
 • علی IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
  0 0
  با وجود شرکتی بزرگ به نام پتروپارس دلیل آوردن بیگانگان اشتباهی بزرگ بود.
 • IR ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
  7 0
  فعلن تا اون یکیشون (آخوندی)فرار نکرده ممنوع الخروجش کنین!!
 • علی IR ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۹
  0 0
  دل ما شرکت نفتی ها هم از دست این زنگنه خونه. معلوم نیست عامل انگلیس یا....