صلواتی

دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان گروه عظام به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

به گزارش مشرق، دومین جلسه دادگاه محاکمه متهمان گروه عظام به اتهام در قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار شد.

این پرونده ۷ متهم دارد؛ متهم ردیف اول عباس ایروانی فرزند رضا، مدیر گروه عظام، تولید کننده قطعات خودرو متهم است به افساد فی الارض از مجرای اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به صورت عمده و کلان، رهبری گروه مجرمانه سازمان یافته قاچاق قطعات خودرو، معاونت در جعل اسناد، معاونت در استفاده از اسناد مجعول، معاونت در پرداخت رشوه و مشارکت در فراری دادن متهم.

بیشتر بخوانید:

متهم ۴۰۰۰ میلیاردی با کدام سیاسیون ارتباط داشت؟ +عکس

در ابتدای جلسه امروز دادگاه قاضی صلواتی از متهم ردیف اول عباس ایروانی خواست برای ارائه دفاعیات در جایگاه حضور یابد.

متهمی ایروانی با حضور در جایگاه به دفاع از خود پرداخت و گفت: عباس ایروانی فرزند رضا مسئول هلدینگ عظام فاقد هرگونه سابقه کیفری هستم.

صلواتی در واکنش به این سخنان متهم گفت: شما در سال ۶۶ به اتهام ارتشاء و اختلاس بازداشت شدید؛ چطور می گویید فاقد سابقه کیفری هستید؟

متهم پاسخ داد: یک موردی بود که فردی مبلغ ۵٠ هزار تومان به شخص دیگری داده بود که من بعد از چند روز تبرئه شدم.

متهم ردیف اول ادامه داد: در این ٣٠ سال فعالیت باعث رونق اقتصادی شدم و خداوند شاهد است که در این سال ها برای دور زدن تحریم ها چه رشادت‌ها که به خرج ندادم و در مدت ٩ ماه بازداشت چه مشکلاتی متحمل شدم.

وی با بیان اینکه به هیچ وجه اتهامات وارده را قبول ندارم، گفت: پرونده بدون کارشناسی به دادگاه ارجاع شده است.

قاضی به متهم تذکر داد و گفت: مواظب اظهارات خود باشید.

ایروانی در ادامه دفاعیات خود گفت:برای ۴ هزار نفر به طور مستقیم و ۳۰ هزار نفر به طور غیر مستقیم اشتغالزایی کرده و از خروج ۳۵۰ میلیون دلار کشور جلوگیری کرده‌ایم همچنین ساخت مجموعه‌های گردشگری و رفاهی از جمله اقدامات ما بود.

وی خطاب به قاضی صلواتی گفت: از شما می‌خواهم تا شاکیان پرونده را معرفی کنید نماینده گمرک جلسه پیش غیر از یک مورد هیچ خلاف و شکایت دیگری را بیان نکرد و تنها شاکی ما معاونت اقتصادی اطلاعات سپاه است و از حدود ۱۰ سال پیش نهاد مذکور در دفتر ما وارد شد و تمام اسناد را ضبط کرد.

ایروانی با اشاره به اینکه تقاضای استرداد اموال خود از نهاد مذکور را کردم، گفت: البته هر بار این نهاد اتهامات جدیدی را به من منصوب کرد و سرانجام طی یک نامه ای به این نهاد بیان کردم که عباس ایروانی حاضر است کلیه اموال منقول و غیر منقول خود را به جمهوری اسلامی ایران بدهد.

وی ادامه‌داد: اواخر فروردین ٩٧ اموال من در گمرک ضبط شد. در اظهاراتش که در کیفر خواست آمده است گفتند قطعات وارداتی خود را برای تعرفه کمتر گازسوز معرفی کردیم اما این موضوع در حالی است که تعرفه های گاز و بنزین سوز هر دو ۵ درصد شده بودند.

متهم در خصوص دریافت ارز دولتی گفت: من از بانک مرکزی هیچ ارز دولتی دریافت نکردم و واردات ما به میزان ۶۵۰ میلیون دلار بوده است که آن را به عنوان قاچاق اعلام کردند.

وی تصریح کرد: یکی از مسائلی که مطرح کردند این بود که در قطعات EUC برای مسئولان ابزار جاسوسی قرار داده‌ایم اما هزار قطعه وارد کشور می‌شود و از کجا معلوم قطعه EUC که ابزار جاسوسی دارد در خودروی مسئولان قرار می گیرد.

ایروانی گفت: با توجه به تحریم‌ها بانک صادرات و ملی در امارات تحریم بودند و توانایی پرداخت نداشتیم و وثیقه های بسیار زیادی را در بانک‌ها قرار دادیم که تمام آنها جوابگوی تسهیلات و بدهی ها هستند.

متهم ایروانی گفت: با توجه به وضع و جو موجود و عدم امکانات، فعالیت های عادی برای مدیران مجموعه نظام مهیانیست‌ و درخواست مساعدت دارم.

قاصی صلواتی خطاب به متهم گفت: راجع به تک تک اتهامات توضیح دهید. وظیفه شما این است که دفاع کنید نه اینکه من دوباره تک تک اتهامات را قرائت کنم. راجع به اتهام افساد فی الارض از مجرای اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه ای قطعات خودرو بصورت عمده و کلان توصیح دهید.

متهم ایروانی در دفاع از خود گفت:هیچ قاچاقی انجام نشده است. یک مورد نماینده گمرک گفته که آن هم قاچاق نبوده است. ما قراردادی با شرکت بیرونی داریم و قاچاقی نکردیم.

این متهم در دفاع از اتهامش در مورد رهبری گروه مجرمانه سازمان یافته قاچاق قطعات خودرو گفت: به برادران ما گفته بودند اگر بنویسید فلانی دستور را داده در مجازاتتان تخفیف می دهیم این در حالی است که آقای قاضی اقرار در زندان درست نیست.

صلواتی در واکنش به سخن متهم گفت:شما باید تشخیص دهی که اقرار درست هست یا خیر؟ نمی‌توانی برای دادگاه تعیین تکلیف کنی؟ مواظب اظهاراتت باش.

متهم گفت: ما مرامنامه ای در سازمان داریم و اگر اتفاقی بیفتد مسولیتش برعهده مدیران است. دستور از طرف من نبوده است. اگر کسی برخلاف مقررات عمل کند مسولیتش برعهده خودشان است. قاضی صلواتی در واکنش به این سخنان متهم گفت به مرام نامه عمل می کردی.

متهم درباره اتهام معاونت در استفاده از اسناد مجعول گفت: من چیزی ندیدم و اگر یک مورد پیدا کردید انرا قبول دارم. مجموعه من ۴ هزار نفری است و اینکه در بین تمام مجموعه ها بروم امکانش نیست و نمی توانم.

وی درباره اتهام معاونت در پرداخت رشوه گفت: ایا کسی گفته رشوه می دادم؟

قاصی گفت: متهمان دیگر.

متهم ایروانی گفت: به هیچ عنوان مسولیت با من نیست هزار کار در مجموعه ما رخ می دهد که من خبر ندارم. در مجموعه بزرگ نمی شود یک خطا نباشد. نه در جریان رشوه ام و نه در جریان جعل اسناد.

وی درباره اتهام فراری دادن متهم حامد خاتمی گفت: من اصلا آن را ندیدم.

در ادامه جلسه دادگاه قاضی صلواتی خطاب به متهم ایروانی گفت: چطور دستور می دهید که خاتمی پور خودش را گم کند؟ شما می گفتید محموله با پرداخت رشوه ترخیص شود.که متهم پاسخ داد: شما باید سند داشته باشید. مدیران ما پاداش می گیرند.
قاضی صلواتی با اشاره به اظهارات دیگر متهمان این پرونده گفت: گفته شده آقای ایروانی در دهم اردیبهشت ۹۷ به احدی دستور می دهد پیش فاکتور ثبت سفارش را ۲۰ تا ۲۵ درصد بالاتر از قیمت واقعی ثبت کند. گفته شده که شما گفته اید این کار بس سر و صدا انجام شود.

متهم پاسخ داد: مستندی وجود ندارد در دادسرا هم به من گفتند. این کار اگر ارز دولتی گرفته باشیم ارزش دارد در غیر این صورت اگر قیمت را بیش از قیمت واقعی ثبت کنیم باید گمرکی بیشتری پرداخت کنیم.
قاضی صلواتی خطاب به متهم گفت: آقای روغنی ها می گوید رشوه به گمرک پرداخت می‌شده و ایروانی هم در جریان بوده است. متهم پاسخ می دهد من در جریان نبودم.

قاضی صلواتی افزود: شما قطعات خودرو گاز سوز را به اسم بنزین سوز وارد می کردید. شما به آلودگی هوا ضربه زدید حال می گویید در جریان نیستم؟

که متهم ایروانی پاسخ داد:برای خودرو به هردو نیاز است.

رئیس دادگاه گفت: شما قطعه بنزین سوز که وارد می کنید به اسم بنزین سوز معرفی کنید. شما در پانزدهم دی ماه سال ۹۶ به روغنی ها دستور می دهید مشکل ترخیص محموله وارداتی باید حل شود حتی اگر نیاز به حق الحساب است.

متهم ایروانی گفت: این ها را در زندان اقرار کرده اند.

وی صلواتی را با عنوان آقای قاضی برادر من خطاب قرار داد که این موضوع با واکنش صلواتی مواجه شد و گفت:من برادر شما نیستم.

قاضی پرونده با اشاره به نام چند تن از متهمان همچون خاتمی پور، روغنی ها و رفیعی گفت: دستکاری در واحد لجستیک عظام تایید شده است.

متهم در ادامه دفاعیات خود گفت: اگر عظام دستوری داده قبول. ما یک کتابچه مرامنامه اخلاقی دا یم و در آن مواردی را نوشته ایم.

قاضی گفت: خوب است آن را بخوانید. خاتمی پور می گوید جهت ترخیص محموله در گمرک رشوه به یازده تن پرداخت می شده که شماره حساب هم نمی دادند.

متهم گفت: این آقا با شرکت های زیرمجموعه ما قرار دارند که خودشان باید جواب دهند.

قاضی گفت: روغنی ها می گوید ایروانی در واتساپ گفته که خاتمی پور خودش را گم و گور کند که این عبارت گم و گور هم دقیقا ذکر شده است.

متهم گفت: این موارد را در بازجویی گفته اند نمی شود که برای تبرئه خودشان برخی مسائل را به بنده منتسب کنند.

رئیس دادگاه با اشاره به اظهارات متهم خاتمی پور گفت: این متهم می گوید ایروانی از هشت ماه پیش نگران اسناد معجول بوده و از من می خواسته اسناد مساله دار تا سال ۹۵ را امحا کنم.

قاضی یادآور شد: شما ۱۷.۵ میلیون دلار ارز گرفته اید و ۴۳.۹۵ میلیون دلار واردات داشتیدکه متهم گفت: مقداری مربوط به ارز دولتی و مقداری مربوط به انتقال است. شما گفته اید ممکن است مدیران مرتکب تخلف و قاچاق شده باشند که متهم گفت: خیر من نگفتم.

قاضی گفت: اظهارات خودتان است. امضا کرده اید.

متهم گفت: پس در آن دست برده اند.

قاضی گفت: شما در ادامه گفته اید حسین شیرزاد برای شرکت های ما رشوه پرداخت می کرده است و از ما مبالغ را دریافت می مرده است.

متهم گفت: او هیچ وقت از رشوه اسم نمی برد و نمی گفت بابت رشوه است.

قاضی صلواتی گفت: آیا شما با شرکتهای سازنده خودرو قرارداد می بستید؟

متهم گفت: اصلا. مگر می شود قرارداد ببندم.

قاضی گفت: برعکس شده من باید توضیح دهم. شما با عباس ربیعی مدیر خدمات پس از فروش ساپکو قرداد بستید، این قرارداد به نام همسرش زهره شکرچی بوده به مبلغ ۵۰ میلیون تومان. که ربیعی هم ۲ میلیارد از جرائم شرکت های عظام را کسر می کند.

وی افزود: با بهروز حسینی اسد رئیس آنالیز ایران خورد با دخترش قرارداد بستید. ۲۵ میلیون سال ۹۱، و ۵۰ میلیون سال ۹۵ گرفته است. همچنین با رئیس مهندسی ایران خودرو قرارداد بستید و ۱۰ تا ۱۲ میلیون در ۹۱ و ۹۲ و ۵۰ میلیون در ۹۵ دریافت کرده اند.
متهم گفت: ما سالی یک بار هم این ها را نمی بینیم.
قاضی خطاب به متهم گفت: از من به شما نصیحت دلت به هیچ کس خوش نباشد. این دل خوشی ها در این دادگاه سر سوزنی ارزش ندارد.

نماینده دادستان در ادامه خطاب به متهم ردیف اول پرونده گفت: شما از طریق ایادی خودتان دستورات تان را پیش می بردید شما درصدر بودید و دستورات را برای دیگران صادر می‌کردید.

وی افزود: شما از عواید این امور استفاده می کردید و این موضوع را هم در بازپرسی اعلام کردید البته که عواید شما چندین برابر بوده و شما به خوبی از آن مطلع هستید.

شاه‌محمدی به راه های کسب سود از طریق غیر قانونی از سوی متهم ردیف اول پرونده اشاره کرد و گفت :قاچاق عمده حالت سردستگی داشته است.

وی خطاب به متهم گفت: آقای ایروانی شما می‌گویید ارز خارج نکردید و گفتید مگر ذهنم مشوش است که بالاترین قیمت را اعلام کنم شما برای خروج ارز این کار را انجام می دادید. شما از سه منبع یعنی منبع خودتان بانک مرکزی و ایران خودرو ارز اخذ می کردید.

نماینده دادستان ادامه داد :همچنین احتکار و فروش در بازار ثانویه افترمارکت هم مشهود است.

وی در خصوص راههای قاچاق استفاده شده گفت: کم اظهاری در فروش ارائه به گمرک با اسناد جعلی در پرونده وجود دارد

شاه‌محمدی با ارائه سندی خطاب به متهم گفت: شما قیمت اکسیژن سنسور را از رومانیا با ده یورو و ۹۰ سنت به شرکت خودتان فروختید اما آنچه به ایران خودرو فروختید ۱۳ یورو و ۹۴ سنت بوده است و این به دلیل کم اظهاری در ارزش بوده تا تعرفه گمرکی هم کم تر بپردازید.

وی افزود :شما ارایه قطعه بنزین سوز به جای گاز سوز را داشتید و می‌گویید تعرفه ۵ درصد بوده و کالای مدنظر هم در خودروی گازسوز و هم بنزین سوز قرار می گرفته است اما با استعلامات دادستانی و اقاریر شخص آقای رفیع مشخص شده که این امکان وجود نداشته که ایسیو در خودروهای گازسوز استفاده شود همچنین تعرفه این کالا ۲۰ درصد بوده است.

متهم ایروانی در واکنش به سخنان نماینده دادستان گفت : تعرفه در ۲۰ سال گذشته ۲۵ درصد بوده است که شاه محمدی در واکنش به سخنان وی گفت:سند آن را به دادگاه ارائه می‌کنم.

در ادامه نماینده دادستان به ورود کالاهای چینی با نام شرکت سازه پویش (شرکت زیرمجموعه متهم) گفت: کالایی در گمرک آوردید ساخت چین بوده و گمرک آن را توقیف کرده است.

ایروانی در واکنش به سخنان نماینده دادستان گفت: من فنی نیستم در رابطه با رشوه و دزدی می گویم و این را از کسان دیگر بپرسید.
شاه محمدی در ادامه افزود استفاده نابجا از معافیت قانون صادرات و واردات و سوء استفاده از مصوبه هیئت دولت باعث شد که متهم کالای بنزین سوز را به عنوان گازسوز ارائه دهد و تعرفه را هم ۵ درصد اعلام کند .فعالیت‌های متهم منجر به ایجاد آلودگی هوا شده است.

وی خطاب به متهم گفت: شما قرار بود مواد اولیه وارد کنید و یا حداکثر در داخل کشور مونتاژ کنید شما در حالی مدعی رونق تولید هستید که کالای چینی را به نام کالا شرکت خودتان وارد کردید.

در ادامه ایروانی در واکنش به سخنان نماینده دادستان گفت :بزرگ‌ترین داخلی ساز در کشور هستم.

در این لحظه قاضی صلواتی خطاب به متهم با ارایه تذکری گفت: این برای بار دوم است که به شما می‌گویم نظم دادگاه را رعایت کنید.
متهم در واکنش به سخن قاضی گفت اگر خلاف کردم یک تا پنج هزار روز مرا به زندان ببرید.

نماینده دادستان در ادامه درباره دریافت ارز دولتی و ورود کالا به کشور و فروش آنها در بازار با قیمت بالاتر گفت: شما ایسیو را چند وارد کردید؟که متهم پاسخ داد: من چه می دانم چند وارد کردم.

متهم ایروانی با تمسخر گفت: در بازار ECU مصرف نمی شود اگر نمی دانید بدانید.

در این لحظه قاضی دادگاه خطاب به متهم گفت: چرا نظم دادگاه را بهم می زنید با جوسازی نمی توانید کاری پیش ببرید اجازه دهید نماینده دادستان نکات کیفرخواست را بیان کنند اگر توضیح داشتید بعد از ایشان می توانند بگویید.

نماینده دادستان در ادامه با اشاره به دریافت تسهیلات متهم از بانک مسکن گفت: در بانک مسکن اعتبارات اسنادی گرفتید در حالی که مصوبه بانک ١۵ روز بعد صادر شد و این اقدام ناشی از تبانی شما است.

وی ادامه داد: ۶٠۶ میلیون درهم امارات در زمان ریاست آقای شریفی در بانک مسکن دریافت کردید که آن را به شرکت خود در امارات بردید.

شاه محمدی اضافه کرد: در مصوبه منطقه ویژه سلفچگان قرار بود با ارائه سند برگ سبز گمرکی و بارنامه تسهیلات بگیرید اما شما خود را تولید کننده معرفی و بدون ارائه اسناد تسهیلات دریافت کردید.

نماینده دادستان در خصوص دریافت ارز دولتی گفت: درست است که تا قبل از ٩۶ ارز دولتی خودتان دریافت نکردید اما از ارز تخصیص یافته ایران خودرو استفاده می کردید.

متهم ردیف اول در واکنش به این سخن نماینده دادستان گفت: از ایران خودرو ارز را با قیمت آزاد می گرفتم.

متهم ایروانی ادامه داد: ما حتی ۴۵٠٠ تومان می گرفتیم و آنقدر قطعه سازان پیش وزیر رفتند و اعتراض کردند حتی تا اوایل امسال ارز ١۴۵٠٠ می گرفتیم که بعد ٨۵٠٠ شد.

این پرونده مربوط به قاچاق است چرا درباره دریافت تسهیلات صحبت می شود؟

قاضی صلواتی در واکنش به سخنان متهم گفت:دادگاه موظف به رسیدگی در چارچوب کیفرخواست صادره است اما شما باید توضیح دهید که هزینه تامین قطعات از خارج را از کجا آورده اید؟

متهم گفت: هیچ ارز دولتی دریافت نکردم.

وی ادامه داد: هیچ خلافی در مجموعه من رخ نداده و تمام اینها جوسازی است.

نماینده دادستان گفت: شما عواید را پذیرفت و از ضابطین تشکر کرده آید.

متهم گفت: من از ضابطین برای اینکه خلاف های مجموعه مرا به من نشان دادند تشکر کردم.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس