کدخدایی نمایه

سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس از تعیین اعضای هیئت‌های نظارت استان‌ها خبر داد و گفت: اعضای هیئت نظارت شهرستانی و سپس شهرها نیز در جلسات بعدی انتخاب می‌شوند.

به گزارش مشرق، عباسعلی کدخدایی سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با اشاره به آخرین اقدامات این هیئت برای نظارت بر انتخابات مجلس، گفت: پس از شکل‌گیری این هیئت و تعیین رئیس و اعضای هیئت‌رئیسه آن، در مرحله بعدی انتخاب اعضای هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات در استان‌ها در دستورکار قرار گرفت.

وی افزود: با تشکیل جلسات مکرر و طبق رأی اکثریت اعضای هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، اعضای هیئت‌های نظارت بر انتخابات در تمامی استان‌ها انتخاب شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس، تصریح کرد: در مرحله بعدی، قرار است اعضای هیئت نظارت شهرستانی و سپس شهرها نیز انتخاب شوند که این امر به جلسات بعدی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس موکول شده است.کدخدایی در پایان خاطرنشان کرد: جلسات هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس به طور مکرر تشکیل می‌شود و این هیئت برای صیانت از آراء مردم، نظارت مستمر و آنچه که قانون برایش تعیین کرده، خواهد داشت.

همچنین، عباسعلی کدخدایی پیشتر از انتخاب اعضای هیئت مرکزی نظارت بر یازدهمین دوره انتخابات مجلس خبر داد و گفته بود که در جلسه‌ای  آیت‌الله احمد جنتی، صادقی‌مقدم، سیامک ره‌پیک و بنده از شورای نگهبان و آقای محسنی‌اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه از خارج از شورای نگهبان به‌عنوان اعضای هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی انتخاب شدند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بخشی از اختیارات هیئت‌های نظارت به شرح ذیل است:

ماده 3 قانون انتخابات نظارت بر انتخابات مجلس: نظارت بر انتخابات مجلس شورای اسلامی به عهده شورای نگهبان می‌باشد. این نظارت استصوابی و عام و در تمام مراحل در کلیه امور مربوط به انتخابات جاری است.

ماده 3 قانون نظارت شورای نگهبان بر انتخابات مجلس:هیئت مرکزی نظارت بر کلیه مراحل و جریان‌های انتخاباتی و اقدامات وزارت کشور در امر انتخابات و هیئت‌های اجرایی و تشخیص صلاحیت نامزدهای نمایندگی و حُسن جریان انتخابات نظارت خواهد کرد.

ماده 42 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی: هیئت‌های اجرایی انتخابات مسؤول صحت جریان انتخابات در حوزه انتخابیه خود می‌باشند.

ماده 32 نحوه انتخابات هیئت اجرایی: فرماندار یا بخشدار مرکز هر حوزه انتخابیه، جهت انتخاب معتمدین اصلی و علی‌البدل هیئت اجرایی موضوع ماده (31)، سی نفر از معتمدین بومی ساکن در محل و یا ساکنینی که حداقل دارای پنج سال سابقه سکونت در حوزه انتخابیه هستند را از بین کلیه اقشار واجد شرایط در این قانون انتخاب و به منظور تأیید صلاحیت به هیئت نظارت مربوط معرفی می‌نماید. هیئت نظارت مزبور حداکثر ظرف مدت 3 روز نسبت به تأ یید صلاحیت آنان اظهار نظر کتبی خود را به فرماندار یا بخشدار ارسال می‌دارد.

تبصره 2:معتمدین این ماده باید دارای ایمان و التزام عملی به اسلام و قانون اساسی و حُسن شهرت و سواد خواندن و نوشتن بوده واز عوامل مؤثر در تحکیم رژیم سابق و وابسته به گروه‌های غیرقانونی نباشد.

ماده 13 قانون نظارت: (نظارت هیئت نظارت بر عوامل اجرایی ( در کلیه مواردی که هر یک از هیئت‌های اجرایی موظفند صورتجلسه یا نتیجه اقدامات خود را به وزارت کشور یا فرماندار یا بخشدار بدهند باید یک نسخه هم به هیئت نظارت سه نفره بدهند و در مواردی که اعضای هیئت‌های اجرایی در قانون انتخابات پیش‌بینی شده است، اعضا، هیئت نظارت شورای نگهبان نیز لازم است.

ماده 5 قانون نظارت: هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات باید در هر استان هیئتی مرکب از پنج نفر با شرایط مذکور در مواد (1و 2) جهت نظارت بر انتخابات آن استان تعیین کند.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
    0 0
    جوک

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس