لاریجانی

رئیس مجلس با بیان اینکه اگر دولت ترامپ پرونده خود را در سیاست خارجی ورق بزند، خواهد دید که نمره قبولی ندارد، گفت: باید از عقل‌شان استفاده کنند.

به گزارش مشرق، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی الجزیره به سؤالات خبرنگار این شبکه درباره پیشنهاد آتش‌بس انصارالله یمن، اظهارات اخیر ولیعهد سعودی، احتمال وقوع جنگ، برجام و نیز حادثه آرامکو پاسخ داد.

بیشتر بخوانید:

لاریجانی: زمان وحدت کشورهای اسلامی فرارسیده

لاریجانی: از اظهارات بن سلمان درباره حل اختلافات با ایران استقبال می‌کنیم

مشروح گفت‌وگوی لاریجانی با شبکه تلویزیونی الجزیره را در زیر بخوانید:

**الجزیره: پاسخ پیامی که از طرف مقامات سعودی به ایران داده شده، چگونه می‌تواند باشد؟

**لاریجانی: ما بارها گفتیم که مسائل منطقه از جمله مسائل امنیتی و اختلافات سیاسی باید با کمک کشورهای منطقه حل و فصل شود و این موضوع در مورد عربستان هم صدق می‌کند؛ از ابتدا که این مسائل در رابطه با جنگ یمن در عربستان مطرح بود، گفتیم درهای ایران به سوی مذاکرات و حل مسئله باز است؛ آنها بودند که فحاشی می‌کردند و حتی گاهی برخی مسئولان‌شان گفتند ما جنگ را به تهران می‌کشیم. ما از اینکه آنها متوجه شدند که مسائل منطقه باید از طریق سیاسی و گفت‌وگو حل شود، استقبال می‌کنیم.

نگاه ما همیشه حل مسائل در منطقه از طریق گفت‌وگو بوده و تشکر می‌کنیم از این که سعودی‌ها در مراسم حج نسبت به حجاج ایرانی خیلی خوب عمل کردند و همچنین از اینکه گاهی برای حل مسائل عمره ایرانی‌ها مذاکره می‌کنند. بسیاری از مسائل را می‌توان از این طریق حل کرد و ایران همیشه برای حل و فصل مسائل از طریق گفت‌وگو، روی گشاده داشته است.

**الجزیره:اگر شما استقبال می‌کنید و از این کار سعودی‌ها خرسند هستید، آیا می‌شود انتظار داشت که پاسخ ایران به این پیام بهتر و مناسب‌تر از آن پیامی باشد که سعودی‌ها به ایران فرستادند؟

**لاریجانی:خیلی روشن است. اگر مسئولان کشور سعودی به این امر توجه کردند که به جای تکیه بر آمریکایی‌ها و ایجاد آشفتگی‌ها در منطقه باید از طریق مذاکره مسائل را حل کنند و پیشنهاد و مدل‌شان را مطرح کنند، این کار عملی است. ما این کشورها را اسلامی می‌دانیم و دلیلی ندارد که در این زمینه حرف مبهمی بزنیم؛ اگر توجه کردند، پیشنهاد خود را ارائه کنند و مذاکره قابل اجرا ست.

**الجزیره:ولیعهد سعودی تصریح کرد که تمایلی به راه‌حل نظامی ندارد و خواستار راه‌حل سیاسی برای حل مسائل‌شان با ایران است. آیا ایران ایده‌ای برای راه‌حل سیاسی دارد و چه راه‌حل سیاسی ممکن است پیش رو باشد؟

**لاریجانی: من هم شنیدم که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان این مطلب را گفته و این قدری متفاوت‌تر از حرف‌های گذشته‌شان است؛ ما همیشه در مورد حل و فصل مسائل از طریق مذاکره استقبال می‌کنیم؛ ایشان روشن بگویند چگونه می‌خواهند عمل کنند، ایران فکر می‌کند و پاسخ خواهد داد؛ در این رابطه مشکلی وجود ندارد.

**الجزیره: آیا شما معتقد هستید که راه‌حل نظامی دور از دسترس و امکان توسل به آن بعید است؟

**لاریجانی: من فکر می‌کنم تمامی کشورهای منطقه قبول دارند که مشکلات منطقه از طریق نظامی حل نمی‌شود. بلکه آتش اختلافات گسترده‌تر می‌شود؛ به عنوان مثال مگر مشکل یمن پس از سال‌ها حل شد؟ بنابراین کاملا در منطقه جا افتاده که با حضور نظامی مسائل حل نمی‌شود و این امکانپذیر نیست. در مورد مسئله سوریه هم همین طور، زمانی که اوایل بروز مشکلات در این کشور بود، برخی از کشورهای منطقه می‌گفتند راه حلی جز فشار نظامی وجود ندارد، اما بسیاری از کشورها متوجه شدند که این راه‌حل واقعی نیست، بلکه رؤیاست و حتی برخی  از آنها سفارت‌خانه‌های خود را در سوریه باز کردند. همین مسئله در مورد یمن نیز صدق می‌کند. همان زمان گفتند که ظرف چند هفته ما مسئله یمن را حل می‌کنیم، اما این مسئله چندین سال طول کشیده است. اینکه کشورهای منطقه و رهبران آنها متوجه شدند، مسائل منطقه از طریق گفت‌وگوی سیاسی قابل حل است، نشان می‌دهد که یک پله به جلو رفته‌ایم و این درست است.

ایران پس از انقلاب اسلامی همیشه معتقد به رابطه برادرانه و مراودات سیاسی، همکاری‌های امنیتی و اقتصادی با کشورهای منطقه بوده است و حتی وظیفه خود دانستیم به برخی کشورهای منطقه مانند عراق و دیگر کشورها که دچار تروریسم وحشی شدند و از ما کمک خواستند، کمک کنیم، بنابراین مشی ایران کمک به کشورهای اسلامی است.

ما با گذشت 40 سال پس از انقلاب اسلامی، سابقه تعرض به هیچ کشوری را نداریم، بلکه در جنگ تحمیلی به ما تعرض هم شد و  بسیاری از کشورهای منطقه به صدام کمک مالی و نظامی کردند، اما بعد از جنگ گذشت کردیم و براساس مشی اصلی جمهوری اسلامی که همان همکاری با کشورهای اسلامی است، عمل کردیم و این میدانِ آزمون دیگری است.

حرف جمهوری اسلامی روشن است. ما معتقدیم که با کشورهای اسلامی رابطه برادرانه داشته باشیم و این نص قانون اساسی ما است؛ البته ممکن است به دلیل بی‌توجهی برخی کشورها مشکلاتی در منطقه ایجاد شده باشد که حالا به اشتباه خود پی بردند.

 ما سیاست قبلی خود را به آنها اعلام می‌کنیم و هر کدام از کشورهای منطقه و اسلامی بخواهند مسائل و اختلافات را به جای رفتار نظامی از طریق گفت‌وگوی سیاسی حل کنند، درهای جمهوری اسلامی ایران به روی آنها باز است و ما آماده‌ایم.

**الجزیره: به نظر شما کشورهای منطقه در رابطه با طرح پیشنهادی آقای روحانی در مورد حفظ امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز توسط خود کشورهای حاشیه خلیج فارس تا چه اندازه مشارکت می‌کنند؟

**لاریجانی: این فکر بسیار خوبی است که از گذشته از سوی ایران مطرح بوده که مسائل امنیتی منطقه با مشارکت کشورهای منطقه حل شود و کشورهای دیگر بی‌جهت دخالت نکنند؛ کشورهای بزرگ تنها مسئله می‌سازند، اما نمی‌توانند تبعات آن را حل کنند، بنابراین هر چه کشورهای منطقه با هم  تصمیم بگیرند و نظامی امنیتی در منطقه ایجاد کنند، به نفع تمامی آنهاست.‌ این موافق استراتژی جمهوری اسلامی ایران و همچنین نشانه این است که ما به دنبال جنگ نیستیم، بلکه به دنبال ایجاد فضای برادرانه هستیم و دیگران در منطقه آشفتگی ایجاد کردند؛ ما از ایجاد نظام امنیتی جدید در منطقه استقبال می‌کنیم و آن را پیگیری خواهیم کرد.

**الجزیره: وقتی‌ که می‌گویید اولویت ما حل مشکلات با راه‌حل سیاسی است، آیا ایران ایده و یا طرح مشخصی برای این راه‌حل سیاسی و عناصر تشکیل‌دهنده آن دارد؟

**لاریجانی: نمی‌خواهم پیش‌شرط بگذارم اما برای سعودی‌ها در شرایط فعلی خوب است که مسئله آتش‌بس انصارالله را بپذیرند. این به نفع آنها و علامت خوبی است که نشان می‌دهد پشت این حرفی که زده می‌شود که مسائل را از راه سیاسی حل کنیم، اراده‌ای وجود دارد.

ما پیش‌شرط نمی‌گذاریم، بلکه موافق هرگونه گفت‌وگو در مورد حل و فصل مسائل منطقه هستیم؛ طبعا برخی دخالت‌ها و تحریکات وجود داشته است و باید مسیر غلطی را که رفته‌اند، اصلاح کنند. البته موضوعاتی که وجود دارد اگر در گفت‌وگویی صریح و روشن مطرح شود، قابل حل است و اگر برخی از کارهایی که آنها انجام داده و مشکلات امنیتی را که بر اثر آن اقدامات برای منطقه ایجاد کرده‌اند، حل کنند، حتما مذاکرات را به پیش خواهد برد.

آنها معتقدند که ایران باید دست از حمایت از انصارالله بردارد و اگر حمایت‌های ایران نبود، انصارالله به اینجا نمی‌رسیدند که بتوانند پالایشگاه‌های نفتی آرامکو را بزنند و در این مورد اتهامات متوجه ایران است و مسئولیت آنچه را اتفاق افتاد، متوجه ایران می‌دانند...

مگر سعودی‌ها از کشورهای مختلف، آمریکا و فرانسه اسلحه تهیه نمی‌کنند؟ ما می‌توانیم پیش‌شرط بگذاریم که کشورهای دیگر به عربستان سلاح ندهند؛ مردم هر کشوری حق دارند از هر جایی سلاح بخرند و این به معنای مشارکت کشورها در جنگ نیست.

مثلا اگر در یمن از کلاشینکف استفاده می‌کنند، آیا باید گفت روسیه در حال جنگ است. این مسئله مناقشه بین دو چیز است؛ مردم یمن در داخل می‌خواستند تصمیمی بگیرند. به چه دلیل سعودی‌ها دخالت کردند و مردم آنها را با سلاح‌های آمریکایی و کشورهای دیگر کشتند؟ بنابراین انصارالله حق دارد برای دفاع از مردم خود از هر جایی سلاح تهیه کند؛ آنها دارند از کشور خود دفاع می‌کنند.  این حرف عجیبی است که کشوری از همه جای دنیا سلاح بخرد و بر سر مردم فقیر کشوری بریزد و بعد بگوییم آن کشور از هیچ جا سلاح تهیه نکند. این به هیچ‌وجه عادلانه نیست. آنها باید برای دفاع از خود سلاح تهیه کنند که ممکن است از کشورهای مختلف باشد، اگر معتقد به آتش‌بس هستند، ما به انصارالله و سایر گروه‌ها توصیه می‌کنیم آتش بس را بپذیرند، زیرا آتش‌بس شروع خوبی برای حل مسائل از طریق سیاسی است.

**الجزیره: آیا می‌توانم حرف‌های شما را این‌گونه معنا کنم که از انصارالله حمایت تسلیحاتی می‌کنید و اگر حمایت‌های شما نبود، این حملات نمی‌توانست با این دقت و قدرت باشد؟

**لاریجانی: ممکن است از سلاح ایران هم استفاده کنند. آنها از مسیرهای مختلف تهیه می‌کنند، به عنوان مثال در حادثه اخیری که رخ داد و تعداد زیادی اسیر گرفتند، آیا ما نیرو فرستادیم؟ نه، مردم یمن خود این کار را انجام دادند؛ مردم یمن رشیدند، تحت فشار قرار گرفته‌اند و طی این سال‌ها ورزیده شده‌اند؛ یمنی‌ها در چند جنگ موفق بودند و زمانی جمال عبدالناصر هم در یمن تحرکی ایجاد کرد و موفق بود.

باید پذیرفت که با طولانی‌ شدن جنگ، نیروها در جنگ ورزیده و صاحب تکنیک می‌شوند؛ انصارالله یمن خودشان صاحب تکنیک شدند؛ نباید جنگ را این قدر طولانی می‌کردند وقتی زندگی‌شان را از هم پاشیدند، زن و بچه آنها را تحت فشار گذاشتند و آنها را کشتند مجبورند، از خود دفاع کنند.

**الجزیره:اما چرا ایران اصرار دارد به اینکه راه‌حل ورود به روابط حسنه با کشورهای حاشیه خلیج فارس پایان جنگ در یمن است؟

**لاریجانی: نمی‌خواهیم شرط  بگذاریم و با کشورهای منطقه منازعه‌ای نداریم؛ سایر کشورهای منطقه با ما روابط خوبی دارند. ما با عمان، قطر، کویت و سایر کشورهای منطقه مذاکره داریم، اما سعودی‌ها نخواستند و  مشکلات ایجاد شده در منطقه معلول اشتباهاتی بود که در منطقه رخ داد. البته دیگران و اسرائیلی‌ها تحریک کردند؛ اسرائیلی‌ها دوست کشورهای منطقه نیستند، بلکه دشمن آنها هستند و به هر حال آنها سوء‌استفاده کردند. خوشحالم از اینکه توجه شده و آن را قدر می‌نهیم و می‌تواند مفید باشد.

**الجزیره: اگر اجازه بدهید برویم سراغ پرونده توافق هسته‌ای. بعد از اتفاقاتی که در نیویورک افتاد که دیداری با مقامات آمریکایی صورت نگرفت و ایران اعلام کرد که بعد از رفع تحریم‌ها آماده گفت‌وگو ست، در حال حاضر در مسئله هسته‌ای در چه وضعیتی قرار دارید؟

**لاریجانی: فعلا وضعیت خیلی متفاوتی نسبت به گذشته پیدا نشده. ما مذاکرات طولانی را بعد از تقاضای اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا برای حل و فصل مسئله هسته‌ای با 5+1 داشتیم و به توافقی رسیدیم و این توافق را همه قبول کردند و سپس براساس آن قطعنامه صادر شد، اما رئیس‌جمهور فعلی آمریکا آن را بر هم زد که تبعاتی به‌طور طبیعی به همراه داشت.

ما در این توافق تعهداتی را در مقابل تعهداتی پذیرفتیم، وقتی تعهداتی نقض می‌شود، باید قبول کرد که تعهدات دیگر باید بالانس شود. بنابراین ما گفتیم پایبندی ما به این امور متناسب با پایبندی شما خواهد بود.

برخی کشورها پیشنهادهایی را برای حل و فصل این مسئله داده بودند و تلاش‌هایی داشتند که ما استقبال کردیم. حتی وقتی ترامپ از توافق خارج شد، رهبران کشورهای اروپایی گفتند شما مکث داشته باشید تا ما مسئله را حل کنیم. در ابتدا چند هفته زمان خواستند و ما مطابق رفتار آنها اقدامی انجام ندادیم، اما چند هفته‌شان به چند ماه و یک سال منتهی شد و هیچ اقدام ملموسی انجام ندادند. در نهایت پیشنهاد کردند که مذاکراتی انجام شود، ما مخالف مذاکرات نیستیم، اما بهتر است اشتباهات جبران، و تحریم‌ها براساس توافق گذاشته برداشته شود تا بتوان مذاکره کرد؛ در این باره بیانات رهبر معظم انقلاب، اساسی و درست است و وقتی تحریم‌ها برداشته شود، مذاکرات هم ادامه پیدا می‌کند.

**الجزیره:  در صورتی‌که وارد مذاکرات شوید؛ ایران آمادگی دارد چه امتیازاتی بدهد تا مواضعش  مورد قبول آمریکا قرار بگیرد؟

**لاریجانی: در اینجا باید منطقی حاکم باشد. ما یک توافق بین‌المللی انجام دادیم. وقتی یک سر توافق آن را بر هم می‌زند، باید آن را اصلاح کند تا مذاکرات انجام شود؛ ما که نمی‌خواهیم عکس یادگاری بگیریم. پیشنهاد روشن‌شان را ارائه کنند و سر جای قبلی‌شان بازگردند تا مذاکره کنیم. چون ایران هم ممکن است پیشنهادهایی داشته باشد، اما نمی‌شود یکی بزند زیر میز و سپس دم از مذاکره بزند، مشخص است کسی که زیر میز زده، اهل مذاکره نیست.

**الجزیره:  آمریکا و رئیس‌جمهورش ترامپ درخواست ملاقات و دیدار دو طرفه را داشت تا بعد از آن بتواند امکان رفع و یا تخفیف تحریم‌ها را بررسی کند و ایران اصرار کرد که اول رفع تحریم‌ها و بعد گفت‌وگو؛ آیا اگر تحریم‌هایی که ایران از آن رنج می‌برد، ادامه پیدا کند، ممکن است ایران از موضعش بازگردد؟ 

**لاریجانی: این مثل این است که ما همه تعهدات را زیرپا بگذاریم و بعد بگوییم حالا بیایید مذاکره کنیم. در این رابطه نباید توقع داشته باشند که یک طرف تعهداتش را انجام ندهد و بگوید تازه می‌خواهم مذاکره کنم، در حالی که مذاکره در مقابل دو تعهد بود؛ به‌طور قطع، منطق ایران عادلانه است و ما مذاکره با 5+1 را نفی نمی‌کنیم و قبلا هم گفتیم، اما به شرط ایجاد تعادل مذاکره انجام می‌شود.

**الجزیره:  خانم موگرینی گفت که امکان حفظ توافق به این ترتیب نیست؛ در صورتی‌ که اروپا هم با آمریکا به‌طور کامل همراه شود، آیا ایران  به از بین رفتن کامل برجام اعتراف خواهد کرد؟

**لاریجانی: فکر می‌کنم کشورهای اروپایی و حداقل کشورهایی که  مذاکره کردند، به پایبندی به توافق هسته‌ای و صیانت از آن علاقه‌مند هستند. آنها از زمان خروج ترامپ از برجام، علاقه‌مند به حفظ برجام بودند. خانم موگرینی  هم بر روی حفظ توافق هسته‌ای حساس است. ما هم معتقدیم که نباید اجازه داد این توافق از بین برود، اما دیگران دارند آن را از بین می‌برند و اگر اروپایی‌ها در این قضیه وزن بگذارند، شاید متوقف شوند؛ تنها با بیانیه سیاسی این مسئله قابل حل نیست، البته پیشنهادهایی دادند و ما هم پیشنهادهایی دادیم و باید عمل کنند تا کار جلو برود.

**الجزیره:  رهبر ایران فرمودند که باید از اروپا هم قطع امید کرد؛ آیا با وجود تمام این اتفاقات، شما همچنان به اندک امیدی که به اروپا وجود دارد، امیدوار هستید؟

**لاریجانی: اگر به پرونده اخیر در مسئله هسته‌ای نگاه کنیم، فکر می‌کنم رهبر انقلاب حرف روشنی زدند که متکی به تجربه گذشته ما با اروپایی‌ها بود؛ سال‌ها قبل و از ابتدای بحث هسته‌ای سه وزیرخارجه اروپا به ایران آمدند و گفتند توافقی کنیم و ما ظرف چند هفته مسائل را حل می‌کنیم، اما چند هفته به چند ماه و چند سال ختم شد و آخر هم موفق نشدند و بعدها به ما گفتند که آمریکایی‌ها اجازه ندادند.

اخیرا هم گفتند چند هفته به ما فرصت دهید اما باز نتوانستند کاری انجام دهند. حتی در مورد مسائل منطقه‌ای هم به این شکل است و این توانمندی را نمی‌بینیم. یا نمی‌خواهند یا نمی‌توانند. بنابراین این که رهبری فرمودند ما عمل می‌خواهیم، حرف درستی است و وقتی حرف می‌زنند، اما نمی‌توانند یا نمی‌خواهند انجام دهند، باید بپذیرند ما به عمل آنها توجه داریم و استنباط من نیز همین است که توفیقی در عمل ندارند.

**الجزیره: آیا می‌توان گفت که  ایران جز با خروج ترامپ از کاخ سفید، از این بن‌بست خارج نمی شود؟

**لاریجانی: نمی‌خواهیم بگوییم تنها همین راه‌حل وجود دارد، اما دستگاه حکومتی آمریکا باید متوجه باشد که رفتارش باعث مسئله‌سازی در منطقه می‌شود. این برای خودشان هزینه‌بر است و از سویی دستاوردی ندارد.

ترامپ انتخابات جدید را در پیش دارد و باید دید که تاکنون چه دستاورد و توفیق خارجی داشته است؛ توافق هسته‌ای را بر هم زد که ما هم به تناسب آن گام‌هایی در مسئله هسته‌ای برداشتیم، مذاکره با کره شمالی چه دستاوردی برایش داشت؟ ترامپ یک معامله قرن هم اعلام کرد که آن نیز در وسط  کار سقط جنین شد و هیچ‌کس آن را نپذیرفت. می‌خواستند مسئله یمن را حل کنند که نتوانستند. برای سوریه هم کاری نکردند و در مورد افغانستان هم توفیقی نداشتند؛ بنابراین هیچ ابتکاری در عرصه سیاست خارجی از آمریکایی‌ها ندیدیم و علتش این است که افراطی عمل کردند، باید بپذیرند مسائل منطقه‌ای خصوصیاتی دارد که با توجه به آنها باید عمل کنند؛  دستوری نیست که ما باید حتما این کار را انجام دهیم. اگر پرونده خود را در سیاست خارجی ورق بزنند، خواهند دید که نمره قبولی ندارند، بنابراین باید روش‌شان را اصلاح و از عقل‌شان استفاده کنند.

**الجزیره: آیا ممکن است اگر تحریم‌ها افزایش یابد و بسیار غیرقابل تحمل شود، ایران به سمت گفت‌وگو با ترامپ و یا عکس گرفتن با او حتی قبل از رفع تحریم‌ها برود؟ 

**لاریجانی: اگر به خیابان‌های ایران نگاه کنید، به خوبی متوجه می‌شوید دست ایران از نظر امکانات پُر است. چون کشوری بزرگ و دارای 80 میلیون نفر جمعیت است و معادن و صنایع متنوع و نیروی انسانی متخصص زیادی دارد؛ زمانی که ترامپ از برجام خارج شد، اعلام کرد که ظرف 3 تا 4 ماه کار ایران تمام است و این حرف را به یکی از رؤسای جمهور اروپایی هم زده بود، در حالی که بیش از یک سال گذشته، اما هیچ اتفاقی رخ نداده است.

من نمی‌گویم از نظر اقتصادی مشکل نداریم، اما توانمندی زیادی هم داریم؛ در قانون برنامه ششم توسعه به دولت تکلیف کردیم که بودجه جاری را از نفت خارج کند، زیرا بخشی از بودجه جاری ما متکی به نفت است،  اما ترامپ باعث شد این کار سریع‌تر انجام شود و آن را جلو بیندازیم و در حال حاضر به دنبال این هستیم که بودجه سال آینده‌مان بدون اتکا به نفت باشد.

ترامپ تصور کرد ما در مضیقه قرار می‌گیریم، اما بعد از تشنج‌های اقتصادی وضعیت متعارفی داریم پیدا می‌کنیم، البته ما فشار اقتصادی داریم، اما راهکارهایی را برای آن پیدا کردیم و زمینه کار و تولید زیادی وجود دارد. در گذشته واردات‌مان زیاد بود، اما در حال حاضر صنایع ما به سمت تولید پیش می‌روند؛ دوره سختی داریم که دری به سوی توانمندی اقتصادی است. بنابراین اگر دشمنان به این امید باشند، چیزی گیرشان نمی‌آید.

**الجزیره: آیا سایه جنگ به‌طور کامل از ایران دور شد یا اینکه شما هنوز در محاسبات خود احتمال وقوع جنگ را دارید؟

**لاریجانی: ما هیچ وقت احتمال مسئله جنگ را صفر نمی‌دانیم و نیروهای مسلح ما همیشه باید آماده باشند، اما منطق حکم می‌کند که آنها محاسبه هزینه و فایده ‌کنند، جنگ کردن ممکن است برای ما هزینه‌بر باشد، اما برای خودشان هم بسیار پرهزینه است، بنابراین احتمال جنگ را کم می‌بینیم، اما برای این احتمال کم هم آمادگی داریم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  2 6
  به بیان دیگر راه حل این است که دشمنان تسلیم اقتدار و باج خواهی ایران اسلامی بشوند.
 • مهدی IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  5 2
  خداوند متعال تقدیر نفرموده که مذاکره با سران فعلی آل سعود انجام پذیرد بلکه برعکس زوالشان هم بین خودشان هم در تقابل با جبهه مقاومت خواهد بود!!! ما هم میخوایم جنگ یمن تمام بشه اما تمام نخواهد شد مگر با نابودی آل سعود!
 • IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  4 5
  زشتی کار بیست دقیقه ای برای ابد برایت ماند.
 • RU ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  0 0
  مشکلات منطقه از طریق کودتا حل میشود
 • IR ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  0 0
  اتفاقا مشکلات منطقه فقط از طریق قدرت نظامی جبهه حق و به ذلت کشاندن جبهه عبری، غربی و عربی خائن قابل حل است لعنت بر منافقین خبیث

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس