آیت‌الله جوادی آملی

مرجع تقلید شیعیان گفت: علمی که از غرب آمده تنها لاشه علم است، چراکه آن‌ها آغاز علم، یعنی آفریننده علم و انجام علم، یعنی معاد و چرایی آفرینش علم را از آن جدا کردند.

به گزارش مشرق به نقل از موسسه اسرا، آیت‌الله جوادی آملی ظهر امروز در دیدار منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: دانشگاه‌ها از ارکان مهم هر مملکتی هستند که بخش عظیمی از علوم و رشته‌هایی که در آن‌ها تدریس می‌شود از عمق زمین تا فوق نظام سپهری را در بر می‌گیرد، اما مسئله عمده‌ای که باید به آن توجه داشت این است که علمی که از غرب آمده تنها لاشه علم است، چراکه آن‌ها آغازرعلم، یعنی آفریننده علم و انجام علم، یعنی معاد و چرایی آفرینش علم را از آن جدا کردند، علمی که آغاز و انجام آن مشخص نیست، یک علم مرده و ابتر است.

وی بیان کرد: این علم مرده، عالِم آفرین نیست چون ارزش عالِم به معلوم است و علم مُرده، عالِم زنده تربیت نمی‌کند؛ در نتیجه باید این دو اصل که «چه کسی آفرید؟» و «چرا آفرید؟» در علوم، محور اساسی باشد تا به علم مُرده، روح دمیده شود و حیات پیدا کند.

این استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: برخی مُردن را پوسیدن تلقی می‌کنند اما اگر معلوم بشود که مرگ پوسیدن نیست بلکه از پوست به در آمدن است، دیگر تحصیل‌کرده‌های ما درگیر غده‌هایی همچون اختلاس و حقوق نجومی نخواهند بود. قبرستان، یک دانشگاه است، اینکه می‌گویند مرحوم قاضی شاگرد وادی‌السلام است همین است که این قبرستان به انسان می‌فهماند این بدن می‌پوسد و از بین می‌رود اما روح، ابدی است.

وی افزود: ما یک ثابت داریم و یک ساکن، هیچ‌کس نمی‌پرسد این «دو» به اضافه «دو» که می‌شود «چهار»، چقدر عمر دارد! این مسائل تاریخ‌بردار نیست، انسان از چنین سنخی است، لذا این علم انسان‌شناسی که انسان را موجودی ابدی معرفی می‌کند، باید در دانشگاه‌ها تقویت شود تا دانشی داشته باشیم که با ابدیت ما هماهنگ و سازگار باشد.

آیت‌الله جوادی آملی تصریح کرد: معنای حقیقی اسلامی شدن دانشگاه‌ها این است که دانش، اسلامی شود و دانش وقتی اسلامی می‌شود که آغاز و انجام آن مشخص شود، حرف اول دانشگاه را باید دانش بزند، همان دانشی که ابتدا و انجام آن مشخص باشد و در این صورت است که دانشگاه به معنای حقیقی کلمه «اسلامی» خواهد شد.

در ابتدای این دیدار دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، گزارشی از فعالیت‌های وزارت علوم در ارتقاء رتبه علمی کشور، گسترش مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری و همچنین توسعه علوم انسانی اسلامی، به این مرجع تقلید ارائه کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 14
 • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  آقا فرموذند از غرب دانش یاد بگیرید شاگردی کنید .ولی همیش شاگرد نمونید چیزی به این مضمون.
 • IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  11 88
  دقیقا
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  نکته مهمی بود. مقام معظم رهبری اخیرا گفته بودن یادگیری دانش از غرب ایراد نداره ولی اینکه بخواهیم همیشه شاگرد آنها باقی بمانیم ایراد داره
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  واقعا واژه متعفن هم لازمه آن است حضرت آقا ادب را رعایت کرده اند و اقعا لاشه متعفن علم است منظور حضرت ایشان در علوم انسانی غرب است که انسانیت انسان را نابود کرده اند.
 • IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  6 169
  علم جدید غربی، با شروع آن از اندیشه های فلسفی دکارت و مکانیک نیوتن منشاء تمامی نابسامانی ها جهان امروز و نابودی آن در آینده است.
 • حسن IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  7 151
  در دیدار با اساتید دانشگاه،در رمضان سال ۹۳...مقام معظم رهبری فرمودند: مبنای علوم انسانی غرب،غیر توحیدی است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس