عباس ایروانی، متهم ۷۶۴ میلیون دلاری کیست؟

گروه عظام در سال ۸۰ در مجموع ۷۶۴ میلیون و ۳۷ هزار و ۴۲۵ دلار واردات داشته که با توجه به موارد مذکور میزان قاچاق توسط گروه عظام متعلق به عباس ایروانی است.

 سرویس اقتصاد مشرق - روز چهارشنبه محاکمه مدیران شرکت قطعه‌سازی عظام به اتهام قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی آغاز شد.

بیشتر بخوانید

دست‌اندازی ۴ هزارمیلیاردی یک متهم اقتصادی به بیت‌المال

نماینده دادستان در تشریح اتهامات متهمان گفت: شخصی به نام عباس ایروانی از طریق تبانی با مدیران بانکی و بدون احراز صلاحیت از طریق ارتکاب رفتارهای مجرمانه موفق به اخذ تسهیلات بانکی خلاف ضوابط شد و از سوی بانک‌های ملی، ‌ مسکن و صادرات تسهیلات دریافت کرد و چندین شرکت خرید و به تولید قطعات خودرو اقدام کرد.

عباس ایروانی و همکاران در دادگاه

شاه محمدی افزود: معوقات بانکی وی بیش از ۳ هزار میلیارد تومان می‌باشد وی به شبکه‌های بانکی نفوذ کرد و از این طریق اقدام به واردات متعددی کرد.

وی بیان کرد: متهم از طریق پرداخت رشوه و اعمال نفوذ در صاحب منصبان دولتی از طریق کم اظهاری در تعداد کالاهای وارداتی تا سال ۹۵ وجوه کلانی را به صورت نامشروع تصاحب کرد.   این در حالی است که متهم عباس ایروانی به جای کم اظهاری صدور اظهار نامه خلاف واقع خود جهت بهره برداری را در دستور کار خود قرار داد و به مدیران ارشد خود ابلاغ کرد در مواقع لزوم رشوه پرداخت کنند همچنین وی تعرفه ۲۵ درصدی برای خودروهای بنزین سوز را به بهانه آنکه قطعات خودرو گازسوز است ۵ درصد در نظر می‌گرفت.

نماینده دادستان ادامه داد: بر اساس قانون مصادیق قاچاق گمرکی استفاده از اسناد خلاف واقع جهت وارونه جلوه دادن اقدامات مصداق قاچاق گمرکی است.

شاه محمدی اظهار کرد: همچنین اظهار کالا به گمرک با اسناد و مجوزهای جعلی از طریق قاچاق نیز از دیگر اقدامات شرکتهای  گروه عظام است که با ریاست عباس ایروانی صورت می‌گرفت همچنین شبکه تحت هدایت وی اظهار نامه گمرکی خلاف واقع را جعل می‌کرد و آن را به شبکه گمرکی ارائه می‌داد و اقدام به پرداخت رشوه می کرد و از این طریق می‌توانست قطعات خودرو را غیر قانونی وارد کشور کند.

وی ادامه داد: قاچاق مذکور به سبب حرفه‌ای و سازمان یافته بودن قطعات خودرو به صورت عمده و کلان صورت می‌گرفت و عباس ایروانی و مدیران ارشد تحت امر وی و برخی از کارکنان گمرکی در دریافت رشوه با ایشان همراهی می‌کردند و تحت عنوان قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو قابل تعقیب کیفری است و با توجه به اینکه محتویات پرونده و اقاریر متهمان حاکی از تکرار این اقدام است لذا فعالیت آنها از مصادیق قاچاق حرفه‌ای محسوب می‌شود.

نماینده دادستان افزود: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز  به وضوح در عملکرد متهم و مدیران وی قابل رؤیت است به طوری که متهم عباس ایروانی با تشکیل یک گروه منسجم مجرمانه اقدام به قاچاق قطعات خودرو کرده است وی نقش رهبری گروه را داشته و خطی مشی‌ها و برنامه‌های مجرمانه را برنامه ریزی می‌کرده است به طوری که تمامی مدیران وی مکلف به تبعیت محض از وی بودند.

شاه محمدی با استناد به نامه گمرک ایران گفت: گروه عظام در سال ۸۰ در مجموع ۷۶۴ میلیون و ۳۷ هزار و ۴۲۵ دلار واردات داشته که با توجه به موارد مذکور میزان قاچاق توسط گروه عظام متعلق به عباس ایروانی می‌باشد.

وی افزود: نظر به کلان بودن مبالغ اخلال در نظام اقتصادی کشور ناشی از اقدامات مجرمانه بوده و شرکت عظام به رهبری عباس ایروانی و ورود خسارت عمده به  حقوق عمومی و بیت المال متهم آقای عباس ایروانی به افساد فی الارض متهم است و با توجه به قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و قانون مجازات اخلالگران و قانون مجازات اسلامی این اتهام محرز و مسلم به نظر می رسد.

نماینده دادستان بیان کرد: نامبرده با ارتکاب رفتارهای مجرمانه و تسهیلات کلان ارزی و ریالی اقدام کرده و علاوه بر داشتن بیش از ۳ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی شرکت وی و چندین پرونده ناشی از تسهیلات کلان بانکی با ارتکاب رفتارهای مجرمانه مفتوح به رسیدگی است.

شاه محمدی یادآور شد: حسب گزارش‌های ضابطان و جوابیه استعلام‌ها متهم عباس ایروانی به میزان ۷۶۴ میلیون و ۳۷ هزار و ۴۲۵ دلار و همچنین امیر رضا رفیعی به میزان ۲۰۱ میلیون و ۶۲۹ هزار و ۸۳۹ دلار و مرتضی روغنی‌ها به میزان ۱۱۸ میلیون و ۲۹۵ هزار و ۸۷۶ دلار، همچنین حامد خاتمی‌پور به میزان بیش از ۱۲۸ میلیون دلار در زمینه قاچاق خودرو مشارکت داشتند.

شاه محمدی گفت: متهم ایراونی یکی از پرنفوذترین فعالان اقتصادی است که عمده فعالیت خود را بر رشوه و رانت اطلاعاتی بنا نهاده است و به دنبال تحصیل مال نامشروع بوده است وی با تبانی شرکت‌های خارجی تعداد قطعات ثبت سفارش شده را کمتر از مقدار واقعی اعلام می‌کرده است و کلیه اسناد ارائه شده به گمرک توسط افراد مذکور تنظیم گردیده است.

نماینده دادستان گفت: رقم دست اندازی ایروانی به بیت المال سالانه بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است که در سال‌های فعالیت وی در مجموع به بیش از ۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

* عباس ایروانی کیست؟

عباس ایروانی در سایت شخصی خود، توضیح مفصلی درباره زندگینامه‌اش داده است.

وی رئیس گروه قطعات خودرو عظام است که از ۱۲ شرکت بزرگ تولیدی بزرگ تشکیل شده است. موضوع کسب و کار گروه، تولید قطعات خودرو است و فعالیت آن از سال ۱۳۷۶ آغاز شده و تا کنون ادامه دارد. شرکتهای عضو گروه در تهران و استان‌های مختلف دیگر از جمله آذربایجان شرقی، گیلان، البرز و اصفهان استقرار یافته‌اند و شرکت "مادر" نیز با نام "گروه قطعات خودرو عظام" ثبت و در تهران مستقر است.

بنابر اظهارات ایروانی، وی در سال‌های اخیر علاوه بر حضور پررنگ در صنعت قطعه‌سازی خودرو، به فعالیت‌های گردشگری، هنری و میراث فرهنگی نیز علاقه‌مند شده و سرمایه‌گذاری‌های کلانی هم در این بخش‌ها انجام داده است. وی سرمایه‌گذار اصلی پروژه ساخت مرکز تحقیقات و نو آوری مغز و اعصاب برای پروفسور سمیعی است.

* عباس ایروانی با کدام سیاسیون عکس یادگاری دارد؟

عباس ایروانی در سال‌های اخیر با دولتمردان زیادی در ارتباط بوده است که در ادامه به آنها اشاره می‌شود.

عباس ایروانی در کنار محمود علوی وزیر اطلاعات

عباس ایروانی در کنار مرحوم هاشمی و صادق خرازی

عباس ایروانی در کنار مهدی جهانگیری برادر اسحاق جهانگیری (مهدی جهانگیری هم‌اکنون پرونده مفتوحه در قوه قضائیه دارد و با وثیقه آزاد است.)

عباس ایروانی در کنار محمود واعظی رئیس دفتر حسن روحانی و مرتضی بانک مشاور روحانی

عباس ایروانی در کنار رضا رحمانی وزیر صنعت

عباس ایروانی در کنار محمد شریعتمداری وزیر کار

عباس ایروانی در کنار محمد سلطانی‌فر وزیر ورزش

عباس ایروانی در کنار علی جنتی

عباس ایروانی در کنار محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت دولت یازدهم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 43
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 14
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  103 1
  بعد از دیدن تصاویر پایین گزارش به ذهنم خطور کرد: زبل خان اینجا، زبل خان اونجا، زبل خان همه جا!!
  • شناس IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
   16 0
   یا مث آلیس: هـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــمـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــه شــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــو بده....
  • IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
   78 0
   روحانی وقتی اومد گفت آی دزد آی دزد خزانه خالیه.......
  • IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
   30 2
   ولی من عکس اول رو که دیدم یا این افتادم وای به روزی که بگندد نمک
  • IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
   10 0
   در توالت همان شهرها
  • IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
   12 1
   فقط یکی از شرکت هاش را در خصوصی سازی !!!!! به قیمت سربار کوره های ذوب همون کارخونه خرید و وقتی کارگرهای بدبخت اعتصاب کردن به دستور ارشد ترین روحانی همون شهر یگان ویژه حسابشون رو رسید البته بر اساس شنیدها 30 درصد بهش سهم از کارخانه تقدیم شد
 • IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  81 18
  ایران بهشت دزدان و قاچاقچیان و رانت خواران و ... هست وزیر دزد . وکیل دزد . بچه وزیر دزد . مدیر دزد . کلا از ۸۳ میلیون ایرانی ۸۲ میلیون دزد شدند حالا شما هی واسه ملت بدبخت کد امنیتی بذار
  • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
   49 19
   نادان اگر از بالا تا پایین کشور فسادگرفته بود این دزدهای بیت المال الان تقدیر می شدند نه اینکه مجازات و محاکمه شوند
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  26 1
  چقدر نزدیک و چسبیده
 • IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  96 8
  همونها که گفتند دولت احمدی نژاد فساد اقتصادی داشت ، خودشون فاسدترین و دزدترین بودند و هستند...
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  81 5
  عباس ایروانی در کنار کی‌عکس نداره... ماشالله همه کسایی هم که پیششون عکس داره همه از ادمهای درست و حسابی مملکتن!!!!! بایدم رشد کنه عباس ایروانی
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  71 14
  اسلاحتلبهای کثیف
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  20 1
  اختلاسگر کی بودی تو آخه ؟!
 • امیر IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  21 32
  اصلا با اصولگراها عکس یادگاری نداره؟؟
  • IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
   18 3
   با اصول گراها نبود اگر هم بود با مشهورها نبود
  • IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
   21 12
   اگه شما پیدا کردی نشون بده ، اگر هم نه که بهتره دهنت رو ببندی وخجالت بکشی!
  • IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
   11 2
   برو بابا
  • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
   18 12
   نه که نداره. داره اما نشون نمیدن چون الان باید اینا کوبیده بشن. وگرنه اصولگرا و اصلاح‌طلب سر و ته یه کرباسن
 • IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  1 13
  باید سایت شما تقویت شود نور صفحه خیلی کم است شاید هم برق ندارید
 • شناس IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  5 16
  یاد یه لطیفه ای افتادم: ظریفی میگفت به هر شهری که میرسی، سر در ورودیش نوشتن به «شهر شهیدپرور و قهرمانپرور و...»!! فلان خوش آمدید..... خوب پس این همه دزد و اختلاسگر توی کدوم شهر پرورش یافتند؟؟!!!
  • IR ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
   4 0
   شهدا رو قاطی کثافتکاری سیاسیون نکن.
 • حسين DE ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  30 2
  هميشه اينگونه است ،روابط بر ظوابط ميچربد،دم كدخدارو ببين ده را به چاپ
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  15 0
  یاد حلقه ای افتادم که احمدی نژاد میگفت... این یارو خودش مهره نبوده؟!
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  11 6
  مشرق متأسفانه شما هم به لجن پراكني روي اوردي. طبيعيه كه يك تاجر با مسئولين وقت ديدار داشته باشه. اون هم اگر قصدش رو همكاري براي رفع مشكلات بيان كنه. حالا نيتش چي باشه بماند. طبيعتا اگر دولت اصولگرا هم بود الان همين وضع عكس گرفتن جاري بود. بهتر بود به جاي اينكه بنويسي با كدام سياسيون عكس انداخته مي رفتي ببينم با چه كسايي واقعا زد و بند داشته. شما هم شدي تريبون يك طرفه كه به جاي خدمت كم كم ممكنه به سمت خيانت منحرف بشي. خيانت.
 • سید رضا IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  43 1
  دولت دزد پرور !!
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  49 0
  نفر اصلی که لیدر ایروانی عست اسحاق جهانگیری هستدکه نعمت زاده هم در کنارشبوده
 • محمدی راد IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  15 0
  باید به اشد مجازات برسن
 • احمد IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  16 13
  اگر بجای راه اندازی کارخانه و دیگر سرمایه گذاری ها.. دلار تو خونه اش ذخیره می‌کرد و پرچم آمریکا رو تو مجلس می‌سوزند... قبل از محاکمه.و محکوم شدن اینطور گزارش مصور براش پخش نمیکردین
  • IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
   7 9
   خیلی احمقی!
 • IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  11 0
  نعمت زاده 250 شرکت داره فقط چندتاش پتروشیمیه
 • فانوس IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  11 3
  سرطانی با نام #سرطان_اصلاحات
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  5 0
  انوقت این مسئولین چرا در امنیت و آزادن‌؟
 • IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  3 3
  نه که نداره. داره اما نشون نمیدن چون الان باید اینا کوبیده بشن. وگرنه اصولگرا و اصلاح‌طلب سر و ته یه کرباسن
 • PL ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  11 0
  همه دولت با دزده عکس دارن
 • ناشناس IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  37 0
  اصل کاری که سرستون این مفسدان هسنت دانیال زاده هست که به صورت مرموزی فراری داده شده ویعنی فراروندنش
 • IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  12 1
  خیلی از این افراد ممکنه دزد باشند و درباب چنتاشون تقریبا تردید نیست،اما مسخره ترین نوع رابطه همين که شما گذاشتید: عکس گرفتن یه فعال گنده صنعتی اقتصادی با وزرا! معلوم که برای مثلا وزیر اقتصاد و صنعت این کاملا طبیعی یه برن کارخونه این آقا یا دعوتشون کنه و همچنین امثال واعظی که در ...بودنش تردیدی ندارم اما قطعا از این عکس هیچی نميشه نتیجه گرفت چون غیر از بحث تبلیغات انتحاباتی که میرن بین کارخونه دارا،به عنوان رئيس دفتر رئيس جمهور طبیعی بره براى بازدید یا دعوتش کنن برای افتتاح فلان انبار کشکی(این دولت که باوجود تحریم و فساد امکان افتتاح یه کارگاه هم نداشته باید بره افتتاح انبار واردات کالای چینی!) ش
 • عبا دالله IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  11 2
  سلام عزیز دل با کلا قرمزی وپسر خاله هم عکس داره که چی انصاف ندارید از خدا بترسید کور پدر مفسد اما انصاف خوب است که شما ندارید همه را شریک جرم مغرفی می کنید
 • بختیاری IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  27 7
  به نام خدا در اوضاع کنونی که به کشورم شرق و غرب ، امپریالیسم و کمونیسم چشم طمع دارند و در تلاشند برای عهدنامه هایی ننگین تر از ترکمنچای . جای تاسف دارد اشخاصی که از این تلاطم ثروت اندروزی کنند . بخدا قسم هر کس به خون شهدا خیانت کند جزای ان نه تنها خودشان ، بله وارثانشان هم در امان نخواهند ماند . تاریخ تکرار میشود و دوران سپید خواهد رسید و ان روز هستند بسیار کسانی که ننگ از نام فامیلی خود ان را عوض کنند. ان افراد هم اکنون با غرور به اشخاصی متصلند که گویی فناناپذیرند و شاید نه تنها خودشان از این ثروت که در اصل نکبت است لذتی نبرند که مسلما اه و ناله و نفرینی مادالعمر در این ثروت نهفته است . پاینده ایران
 • سید رضا IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  8 0
  طرف اصلا آقای دوربینی بوده واسه خودش خخخخخ
 • IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  12 10
  از تصاویر یادگاری و به یاد ماندنی حاج آقا تتلو و حاج آقا رئیسی هم بگذارید ممنون میشیم
  • IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
   0 6
   این احمقو
 • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  8 2
  خدای من! این مردمی که به روحانی رای دادند واقعا الان وجدان آسوده ای دارند؟! عکسی از روحانی در تبلیغات انتخاباتی دوره دوم دیده بودم که یکی از پایین ایشان را با بابزن باد میزد و الاحضرت روی صندلی نشسته بود و تماشا می‌کرد همانجا گفتم الفاتحه!! آخرچه دزد هایی در این چند سال دیدیم و خواندیم!!!
 • دیده بان IR ۰۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  5 2
  یادحرف آقای قالیباف افتادم: چهاردرصدی ها!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس