سرلشکر باقری نمایه

رئیس ستادکل نیروهای مسلح با بیان "ما به ارتش مردمی یمن کمک‌های مستشاری و فکری می‌کنیم"، مسئول این کار را سپاه پاسداران عنوان کرد و گفت: تا آخر کنار مردم یمن می‌ایستیم تا این تجاوز را از خود دور کنند.

به گزارش مشرق، سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح، طی گفتگو با شبکه تلویزیونی فونیکس چین به بیان برخی نقطه نظرات خود درخصوص موضوعات مختلف دفاعی و امنیتی پرداخت.

این گفتگو در جریان سفر اخیر وی به این کشور انجام شده است.

بیشتر بخوانید:

رییس ستاد کل نیروهای مسلح: امنیت امروز مناطق مرزی کمتر از مرکز کشور نیست

سرلشکر باقری: همکاری سپاه و حشدالشعبی برای تامین امنیت راهپیمایی اربعین

** همکاری‌های نظامی ایران و چین گسترش می‌یابد

سرلشکر باقری در این گفتگو درباره سطح همکاری‌های نظامی دو کشور، با بیان اینکه این روابط در حال توسعه و گسترش است، اظهار داشت: با امضای سندهای همکاری و تحویل آن از طریق وزیر امور خارجه کشورمان به مقامات چینی و اجرای توافقات راهبردی، سطح همکاری‌های دو کشور بیشتر نیز خواهد شد.

وی اضافه کرد: ما برای اولین بار از ارتش چین برای حضور در یک رزمایش مشترک با ایران و روسیه که در ماه دسامبر در شمال اقیانوس هند و جنوب دریای عمان برگزار خواهد شد دعوت کردیم و ارتش چین نیز با قبول این دعوت و برنامه اعزام ناو، در آن حضور پیدا خواهد کرد.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح با ابراز اینکه دو کشور در زمینه تبادل استاد و دانشجو و تحقیقات مشترک و تولید محصولات گام‌های اساسی بر خواهند داشت، گفت: حتماً نیروهای مسلح دو کشور با همکاری هم می‌توانند در ایجاد جهانی باثبات‌تر و صلح‌آمیزتر قدم بردارند.

سرلشکر باقری تصریح کرد: ایران و چین با ایجاد کمیته مشترک دفاعی در جهت توسعه همکاری‌های تحقیقاتی و تولید محصولات گام‌های بلندتری بر خواهند داشت و ما یک کمیته مشترک نظامی نیز به‌منظور هماهنگ‌کردن فعالیت‌های نظامی و توسعه این فعالیت‌ها مثلاً در بحث‌های رزمایش، آموزش و... داریم.

** برای هرجنگی آماده‌ایم

رئیس ستادکل نیروهای مسلح در بخش دیگری از این گفتگو درباره مسائل منطقه خلیج فارس و احتمال جنگ و درگیری در این منطقه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه علاقمند به ایجاد درگیری در این منطقه نیست چراکه کشور ما از همه بیشتر به‌دنبال صلح و آرامش است و در طول 300 سال گذشته هیچ‌گاه ملت ایران چشم طمع به هیچ کشور دیگری نداشته و آغازگر جنگی نبوده است.

وی افزود: در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز نیز منافع ما وابستگی زیادی به امنیت این مناطق دارد و برای همین ما مهمترین و قدرتمندترین کشور مسئول ایجاد این امنیت هستیم.

سردار باقری گفت: در خلیج فارس ما بیش از همه خواهان امنیت هستیم و علاقه‌ای به درگیر شدن در هیچ جنگی نداریم اما در عین حال، قدرتمندانه در برابر هر نیت و اقدامی که بخواهد امنیت این منطقه را به خطر بیندازد می‌ایستیم.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح با غیرواقعی خواندن تبلیغات آمریکا و دیگر کشورها مبنی بر اینکه این منطقه در آستانه جنگ قرار دارد، تأکید کرد: دشمنان ما جرئت و جسارت آغاز جنگ را ندارند چون می‌دانند ضرر آن بیش از منافعش خواهد بود و آنها آسیب‌های جدی خواهند دید.

وی به موضوع اعزام ناو هواپیمابر آمریکا طی ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت: آمریکایی‌ها می‌گفتند که ناو هواپیمابر خود را به منطقه اعزام می‌کنند ولی دیدیم که این ناو از 400کیلومتری سواحل ما جلوتر نیامد و در شمال اقیانوس هند و جنوب دریای عمان متوقف شد.

سرلشکر باقری تصریح کرد: هیچ‌کس جرئت شروع جنگ با ما را ندارد و البته ما هم از جنگ استقبال می‌کنیم ولی اگر کسی دیوانگی کند، ملت ایران و نیروهای مسلح آن با تجربه و اراده، خود را برای هرگونه جنگی آماده کرده‌اند و این یک امر منطقی است.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح افزود: البته همه اینها به‌معنای این نیست که کسی بدون محاسبه و یا با محاسبه غلط و یا به‌خلاف نظر مشاورانش دست به آغاز درگیری نمی‌زند، چراکه در گذشته هم ما مثال‌هایی مثل هیتلر و صدام را داشتیم ولی معتقدیم جنگ با ایران برای آنها عقلانی نیست و ما هم اگرچه این احتمالات را ضعیف می‌دانیم ولی آماده‌ایم.

** تحریم‌های جدید آمریکا تبلیغاتی است و تأثیری بر نیروهای مسلح ما ندارد

وی همچنین درخصوص تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران خصوصاً در حوزه‌های نظامی گفت: آنها از هرکاری که توانستند برای فشار بر ملت ایران دریغ نکردند و نیروهای مسلح ما هم 40 سال است که تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار گرفته و امکان خرید سلاح و یا انتقال تجهیزات وجود ندارد، درواقع در حوزه نظامی چیزی نمانده که بخواهند آن را تحریم کنند.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: در مباحث اقتصادی و بانکی نیز، سپاه پاسداران هیچ حسابی در خارج از کشور ندارد که بخواهد از آن استفاده کند، بنابراین این تحریم‌های جدید تأثیری بر نیروهای مسلح و سپاه نخواهد داشت.

سرلشکر باقری گفت: آنها همه این کارها را قبلاً کردند و این اقدامات اخیر بیشتر جنبه تبلیغاتی و روانی دارد که مورد خوشایند بخشی از جناح‌های تندروی داخل آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای منطقه است.

** سپاه توطئه‌های آمریکا را خنثی کرد

 سردار باقری، تحریم سپاه از سوی آمریکا را موجب افتخار دانست و افزود: من به‌عنوان یک پاسدار خوشحالم که مورد غضب دشمنی باشم که به هیچ اخلاق و قاعده و حقوق بشر و حقوق ملت‌ها پایبند نیست. وقتی ما چنین دشمنی داریم، یعنی در مسیر درستی حرکت می‌کنیم.

وی ادامه داد: آنها از یک طرف وزیر امور خارجه ما را تحریم می‌کنند و از طرف دیگر می‌گویند "بیایید با هم صحبت کنیم."، کجای دنیا مسئول دیپلماسی یک کشور را تحریم می‌کنند؟ این یعنی در رفتار و عمل برخی صاحبان حکومت در آمریکا عقل و منطق درستی دیده نمی‌شود.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح تصریح کرد: عصبانیت آنها از سپاه پاسداران به‌دلیل این است که سپاه بسیاری از توطئه هایشان را خنثی کرده که ازجمله آنها  میائل عراق و سوریه بود.

سرلشکر باقری گفت: بنابر اعتراف رئیس جمهور فعلی آمریکا و براساس اظهارات مقامات سابق آمریکا، این آنها بودند که داعش و جبهة‌النصره و الحرار  الشام را  در سوریه و عراق درست کردند و به دنبال این بودند که همه کشورهای اسلامی را به سقوط بکشانند تا نوبت ایران شود اما این سپاه بود که به کمک ارتش های این کشورها رفت و ما امروز می‌بینیم که عراق آزاد شده و به سوی توسعه هرکت می‌کند و بخش های زیادی از سوریه نیز آزاد شده  و در همان جاهای کمی هم که تروریستها حضور دارند، مورد حمایت امریکا هستند.

** سپاه پاسداران به ارتش مردمی یمن کمک مستشاری می‌کند

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در بخش دیگری از این گفتگو، درخصوص کمک‌های ایران به کشورهای محور مقاومت بخصوص یمن اظهار داشت: در عراق و سوریه هم ما با درخواست دولت‌های رسمی و مستقر این کشورها به کمکشان رفتیم و به آنها کمک های مستشاری و تسلیحاتی و تجهیزاتی کردیم و قرارداد بستیم و مسئول اینها هم سپاه پاسداران بود که البته درمواردی ارتش جمهوری اسلامی نیز به آن کمک کرد ولی در موضوع یمن اوضاع کمی متفاوتتر است.

به گزارش تسنیم، سردار باقری ادامه داد: یمن امروز در محاصره کامل قرار دارد و همه‌ راه های آن بسته است و مدتهاست حتی امکان ارسال دارو نیز به آنجا وجود ندارد.

وی ادعای ارسال موشک‌های ایرانی به یمن را کذب دانست و افزود: چطور وقتی امکان ارسال دارو وجود ندارد، می‌توان مشوک‌های چند متری را به یمن ارسال کرد؟

رئیس ستادکل نیروهای مسلح در عین حال تصریح کرد: ما به ارتش مردمی یمن کمک‌های مستشاری و فکر می کنیم و مسئول این کار، سپاه پاسداران است و تا آخر هم در کنار مردم یمن می‌ایستیم تا این تجاوز را از خود دور کنند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • مرتضی IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  22 2
  بخدا قسم عزیزی خداوند عمر با عزت بهتان بدهد
 • IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  15 4
  احسنت .خوب کاری میکنه.خداقوت .خسته نباشید.
 • احمد IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  5 0
  همانطور که در جنگ تحمیلی و سوریه، عراق و حالا یمن ثابت شده در جنگ این تجهیزات و سلاح نیست که سرنوشت جنگ را تعیین می کند بلکه ایمان افراد است که سرنوشت جنگ را مشخص می کند. سعودی ها تصور یک هفته ای برای پیروزی بر مردم مظلوم یمن داشتند اما آلان 5 سال است که نتوانسته و حالا ورق برگشته و به دنبال صلح هستند!! پیروزی با مستضعفان است. این وعده الهی است.
 • حیدر صالح IR ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  4 0
  همین آمادگی روز افزون نظامی ایمانی نیروهای مسلح سایه جنگ را از سر این مملکت دور کرده . نه برجام نه مذاکره نه هیچ امتیاز دهی هیچکدام راه حل نیستند . حل اساسی مشکلات مقاومت و توجه به امکانات داخلی و نیروی انسانی جوان است . هیچ تحریمی در برابر اقتصاد مقاومتی اندک تاثیری ندارد
 • IR ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۱
  2 0
  کار خوبی میکنه ریاض در جنگ به صدام کمک کرد
 • IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
  0 0
  ما باید میلیونها جنگنده و میلیونها موشک درست کنیم و انبار کنیم باید ایران را سراسر موشک بکنیم زنده باد ایران

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس