اموال مسئولان

رونمایی از سامانه ثبت دارایی مسئولان که در روزهای اخیر صورت گرفت، واکنش مثبت و قابل توجه صاحب نظران و مسئولان را با خود به همراه داشت.

به گزارش مشرق، برخی از اصول قانون اساسی سال‌ها بود که راکد مانده و به نتیجه نرسیده بود. یکی از آن‌ها اصل از "کجا آورده‌ای؟ "و یا شفافیت اموال مسئولان کشور، در اصول قانون اساسی بود که دلسوزان نظام مدت‌ها منتظر شرایطی برای اجرای این اصل بودند و این «ظرفیت ضد فساد» قانون اساسی، با تصویب آیین نامه اجرایی قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران، در ۲۱ ماده و ۸ تبصره، تحقق یافت.

بیشتر بخوانید:

تحقق یکی دیگر از وعده‌های رئیس قوه قضاییه

بیست و یکم خرداد ماه غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در چهارمین نشست خبری خود در دوره تحول از تصویب، ابلاغ و اجرایی شدن آیین نامه قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران از سوی رئیس قوه قضاییه خبر داد.

پس از ابلاغ این آیین نامه، سخنگوی قوه قضاییه در تشریح جزییات آن در گفت‌وگوی ویژه خبری اظهار کرد: در بخش ماده یک و ماده سه این قانون، دو ساز و کار متفاوت پیش بینی شده است. برای ماده یک که مقامات مذکور در اصل ۱۴۲ قانون اساسی هستند، پیش بینی شده است که از ناحیه رئیس قوه قضاییه هیاتی مرکب از قضات عالیرتبه کشور انتخاب شوند و این هیات اموال و دارایی‌ها را بر اساس اعلامی که می‌شود هم در ابتدای مسئولیت و هم در انتهای مسئولیت بررسی کند تا در دوره مسئولیت افزایش غیرمتعارفی نداشته باشد.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: برای مقامات دیگرِ مذکور ماده ۲ و سه این قانون، یک اداره کل به عنوان عنصر اجرایی و سامانه‌ای هم در مرکز آمار و فناوری اطلاعات پیش بینی شده است که این اموال توسط خود افراد در آغاز و پایان دوره مسئولیت ثبت می‌شود تا از ناحیه کسانیکه در این اداره کل مسئولیت دارند، نسبت به پایش اموال و دارایی‌های مقامات در دوره مسئولیتشان اقدام شود.

وی ادامه داد: الان که آیین نامه ابلاغ شده، پیش بینی می‌شود ظرف حداکثر دو ماه این سامانه شکل گیرد و در همین مدت هم اداره کل در حوزه ریاست قوه قضاییه تشکیل گردد و این سامانه در اختیار این اداره کل قرار گیرد، البته پیش بینی شده است که اگر به هر دلیلی این سامانه راه اندازی نشد، اداره کل حتما راه اندازی شود و باید مقامات مشمول این قانون، صورت جامع اموال و دارایی‌های خودشان، همسر و فرزندانشان را در اختیار این اداره کل و هیات موضوع ماده یک این قانون قرار دهند.

هنوز چند وقتی از ابلاغ این آیین نامه نگذشته بود که در یازدهم شهریور ماه رئیس دستگاه قضایی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه از فعال شدن سامانه اموال مسئولان خبرداد و ۳۱ شهریورماه بود که از سامانه ثبت دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران رونمایی شد.
رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در مراسم رونمایی از این سامانه بیان کرد: بر این اساس دارایی رهبر، رئیس جمهور، معاونان رئیس جمهور، وزیران و همسر و فرزندان آن‌ها قبل و بعد از خدمت، توسط رئیس قوه قضاییه رسیدگی می‌شود که برخلاف حق افزایش نیافته باشد.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه بیان داشت: رییس قوه قضاییه دارایی‌های خود، همسر و فرزندان تحت تکفلشان را به مقام معظم رهبری اعلام کردند و خودشان پیشگام در انجام قانون هستند.

وی افزود: مسئولان باید ظرف یک ماه اموالشان را اعلام کنند.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه تصریح کرد: مسئولان ابتدا باید در سامانه ثنا ثبت نام کنند و ثبت اطلاعات منحصراً در سامانه دارایی مسئولان انجام می‌شود.

رئیس قوه قضاییه دوم مهرماه که سخنران ویژه اجلاس امروز مجلس خبرگان بود، صیانت از مدیران را یکی از اقدامات دستگاه قضا در دور جدید دانست و گفت: سامانه اعلام اموال دارایی مسئولان که یک خوداظهاری است، با هدف صیانت از مدیران ایجاد شده است.

بر این اساس مسئولان باید در آغاز و پایان مسئولیت، فهرست اموال و دارایی‌های خود را ارائه دهند. اگر احساس شود تغییر نامعقولی در دارایی‌های یک مسؤول به وجود آمده، بررسی و اقدامات قضایی صورت خواهد گرفت.

این آیین نامه از جمله مواردی بود که در دوران جدید قوه قضاییه در دستور کار ریاست دستگاه قضایی قرار گرفت و ساز و کار اجرایی شدن آن از جمله رونمایی از سامانه ثبت دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران طی مدت کوتاهی فراهم و عملیاتی شد؛ اقدامی که با واکنش مثبت و قابل توجه صاحب نظران و مسئولان همراه بود.

سامانه ثبت اموال و دارایی مقامات می‌تواند بهترین عامل برای بوجود آمدن اعتماد مردم نسبت سلامت کارکرد مسئولان کشور باشد

احمد علیرضا بیگی، عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، به افتتاح سامانه ثبت اموال و دارایی مسئولان از سوی قوه قضاییه و همچنین تاثیر آن بر جلب اعتماد عمومی نسبت به مقامت کشور، اشاره و اظهار داشت: با توجه به برخورد و افشاگری‌های این روزهای دستگاه قضا با مفاسد برخی از مسئولان باید بدون رودربایستی اعلام کرد؛ که اعتماد مردم نسبت به سلامت مسئولان به آتش کشیده شده است.

علیرضا بیگی در ادامه افزود: یکی از مسائلی که می‌تواند در بازسازی اعتماد مردم موثر واقع شود، شفافیت بر دارایی و اموال مسئولان است و قطعا؛ باید شرایط و قوانین جدیدی در این رابطه وضع شود.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی به افتتاح سامانه ثبت اموال و دارایی مسئولان از سوی قوه قضائیه و همچنین تاثیر آن بر جلب اعتماد عمومی نسبت به مقامت کشور، اشاره و اظهار داشت: اخذ گزارش از اموال و دارایی‌های مقامات از اختیارات قوه قضائیه است؛ بنابراین با توجه به اینکه در روزهای اخیر سامانه ثبت اموال و دارایی مقامات از سوی دستگاه قضا افتتاح شده است، این امر می‌تواند گام مثبتی در جهت شفاف شدن و در عین حال بهترین عامل برای بوجود آمدن اعتماد مردم نسبت به صحت و سلامت کارکرد مسئولان کشور باشد.

سوم مهرماه، نیز جمعی از نمایندگان مجلس برای اعلام لیست اموال و دارایی‌شان اعلام آمادگی کردند.

از سامانه ثبت دارایی مقامات، مسؤولان و کارگزاران که اخیراً از سوی قوه قضائیه رونمایی شد استقبال می‌کنم

سید امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی نماینده مردم مشهد و کلات و عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: از سامانه «ثبت دارایی مقامات، مسؤولان و کارگزاران» که اخیراً از سوی قوه قضائیه رونمایی شد استقبال می‌کنم و در اولین فرصت در این سامانه ثبت‌نام خواهم کرد. از همه مسؤولان که مشمول این تکلیف قانونی هستند تقاضا می‌کنم نسبت به اعلام اموال و دارایی خود در این سامانه اقدام کنند. از قوه قضائیه بابت گامی دیگر در راستای اجرای قانون و دفاع از حقوق مردم تشکر می‌کنم. کمی موضوع باید تسهیل شود. فرایند پیچیده و اطلاعات بسیار جزئی می‌خواهد که خود قوه با توجه به دسترسی‌هایی که دارد می‌تواند اطلاعات را استخراج کند.

کار قوه قضاییه در این رابطه قابل تقدیر و تشکر است

احمد امیرآبادی‌فراهانی نماینده مردم قم و عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز گفت: بنده روز گذشته اقدام به ثبت‌نام در سامانه اموال و دارایی مسؤولین کردم و همچنان در جریان این موضوع هستم چراکه نمایندگان و کارگزاران نظام باید اموال خود را شفاف اعلام کنند. این قانون توصیه‌ای به مقامات ندارد و همه باید در این سامانه ثبت‌نام کنند. در زمینه این قانون یک ماه فرصت وجود دارد که باید مدنظر مسؤولین قرار گیرد.

وی ادامه داد: اقدام مهمی که آیت‌الله رئیسی کرد این بود که آیین‌نامه این قانون را ابلاغ کرد بنابراین کار قوه قضائیه در این رابطه قابل تقدیر و تشکر است. تقدیر دیگری که از رئیس قوه قضاییه داریم این است که خود ابتدا اموال خود را به مقام معظم رهبری اعلام کرد که کار بزرگی بود.

این سامانه از بهترین خبرهایی بود که در زندگی‌ام شنیدم

جواد کریمی‌قدوسی نماینده مردم مشهد و کلات و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: ایجاد این سامانه از بهترین خبرهایی بود که در زندگی‌ام شنیدم و اولین نفری خواهم بود که در این سامانه ثبت‌نام خواهم کرد. بنده در انتخابات‌های گذشته به طور داوطلبانه فهرست دارایی‌های خود را منتشر کرده و همه باید از این سامانه استقبال کنند. این قانون باید صددرصد اجرا شود. بنده اقدام قوه قضاییه در پرداختن به این موضوع را فوق‌العاده عالی ارزیابی می‌کنم لذا طبق نظرسنجی‌های انجام شده سطح امید مردم به قوه قضاییه به شدت ارتقا پیدا کرده است.

این فرایند قطعاً از ایجاد رانت جلوگیری می‌کند

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و عضو هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این سامانه سامانه خوبی است و حتماً بنده به زودی در این سامانه ثبت‌نام خواهم کرد. این فرایند قطعاً از ایجاد رانت جلوگیری می‌کند و دیگر ژن‌های برتر رشد نمی‌کنند و دیگر کسی که مدرک خیاطی دارد نمی‌رود و مسؤولیت مهمی در کیش نمی‌گیرد. همه باید در این سامانه ثبت‌نام کنند چرا باید مسؤولان خانه‌های ویلایی داشته باشند. باید همه چیز شفاف شود. به هر کیفیت این سامانه نقطه عطفی است که از رانت‌های اطلاعاتی و سایر رانت‌ها جلوگیری خواهد کرد.

اقدام قوه قضاییه در پرداختن به این موضوع بسیار عالی و مطلوب بوده است

ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف‌آباد و تیران و کرون و عضو کمیسیون «شوراها و امور داخلی کشور» در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: آن طور که گفته شده باید بیش از ۲۰۰ هزار نفر از مسؤولین در این سامانه ثبت‌نام کنند که قطعاً نمایندگان مجلس هم مشمول این موضوع خواهند شد. بنده به دفتر خود اعلام کردم که سامانه مذکور را شناسایی کنند تا اقدامات درباره ثبت‌نام اینجانب صورت گیرد. اقدام قوه قضاییه در پرداختن به این موضوع بسیار عالی و مطلوب بوده است.

توصیه می‌کنم همه مدیران و مسؤولان نظام حتماً در این سامانه ثبت نام و دارایی خودشان را اعلام کنند

سید حسین نقوی حسینی نماینده مردم قرچک، ورامین و پیشوا و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در این رابطه بیان کرد: بنده بلافاصله در سامانه اموال و دارایی مسؤولین ثبت نام خواهم کرد. این مسأله برای من خیلی راحت است، چون یک خانه دارم و یک خودرو و فهرست اموالم کوتاه است. توصیه می‌کنم همه مدیران و مسؤولان نظام حتماً در این سامانه ثبت نام و دارایی خودشان را اعلام کنند چرا که این مسأله به شفافیت کمک می‌کند و حتی برای فرد مسؤول هم خوب خواهد بود چرا که دیگر تهمت مال‌اندوزی به وی نخواهند زد.

اقدام قوه قضاییه جای تقدیر و تشکر دارد

احمد محمدی انارکی نماینده مردم انار و رفسنجان و نائب رئیس دوم کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: ابلاغ آیین‌نامه اجرایی شدن قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسؤولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران از سوی قوه قضاییه و پیرو آن ایجاد سامانه مذکور اقدام مناسب و درستی بود که جای تقدیر و تشکر دارد. بنده تا روزهای آینده می‌کوشم در این سامانه ثبت‌نام کرده و فهرست اموال خود را در این سامانه درج کنم. به هر حال بنده فکر می‌کنم اگر قرار است صیانتی از کارگزاران نظام صورت گیرد بهتر است کارگزاران نظام در این سامانه ثبت‌نام کنند تا برخی حاشیه‌سازی‌ها درباره اینکه مسؤولین ثروتمند هستند پایان پذیرد.

قدردانی از اقدام قوه قضاییه در ایجاد سامانه رسیدگی به اموال مسؤولین مقامات و کارگزاران نظام

رحیم زارع نماینده مردم آباده و بوانات و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی از اقدام قوه قضاییه در ایجاد سامانه رسیدگی به اموال مسؤولین مقامات و کارگزاران نظام بیان کرد: این اقدام، اقدام بسیار عالی بود. بنده به زودی در این سامانه اموال خود را ثبت خواهم کرد. البته بنده تنها نمی‌گویم که باید نمایندگان مجلس در این سامانه ثبت نام کنند. بنده معتقدم همه کارگزاران نظام و مسؤولان سه قوه باید فهرست اموال و دارایی‌های خود را در این سامانه ثبت کنند. البته تنها مسؤولان مربوطه نباید در این سامانه ثبت‌نام کنند و ضرورت دارد تا همه وابستگان مسؤول، اعم از فرزند مسئول، خانواده پدر مسؤول، اعضای خانواده همسر مسؤول فهرست اموال خود را در این سامانه درج کنند. همچنین ضرورت دارد دستگاه‌های اطلاعاتی و انتظامی، سازمان ثبت احوال و اسناد و بانک‌ها قوه قضائیه را در این اقدام بزرگ یاری دهند.

ما نمایندگان باید جزو اولین کسانی باشیم که در این سامانه ثبت نام می‌کنیم

علیرضا محجوب نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بنده از امروز موضوع ایجاد سامانه ثبت اموال مسؤولین و مقامات را تعقیب خواهم کرد. ما نمایندگان از جمله طراحان این قانون بودیم بنابراین باید جزو اولین کسانی باشیم که در این سامانه ثبت نام می‌کنیم. همه مسؤولین و کارگزاران نظام باید در این سامانه ثبت‌نام کنند. باید به دنبال این باشیم که این قانون با قاطعیت اجرا و اعمال شود.

مسؤولین در رده‌های بالا باید به سرعت اقدام به ثبت‌نام در این سامانه کنند

فاطمه سعیدی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر و عضو کمیسیون «آموزش، تحقیقات و فناوری» در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: مسؤولین در رده‌های بالا باید به سرعت اقدام به ثبت‌نام در این سامانه کنند تا شفاف‌سازی لازم صورت پذیرد. نمایندگان باید در این سامانه ثبت‌نام کنند چراکه جزو کسانی هستند که باید مردم به آن‌ها اعتماد داشته باشند لذا ما هر چه داریم از مردم داریم. بنده به زودی در این سامانه ثبت نام خواهند کرد.

با اعلام شفاف اموال و دارایی مسئولان، فساد در جامعه کمتر خواهد شد

حجت‌الاسلام محمدمهدی افتخاری نماینده مردم فومن در مجلس شورای اسلامی درباره انتشار شفاف و علنی لیست اموال و دارایی مسئولان گفت: یکی از محسنات اعلام شفاف اموال و دارایی مسئولان آن است که فساد در جامعه کمتر خواهد شد.

افتخاری خاطرنشان کرد: با اجرای اعلام شفاف اموال و دارایی، مسئولان می‌توانند به راحتی وکیل، مدیر، نماینده و مسئول واقعی و خدمتگزار را رصد کرده و شناسایی کند تا بدانند آن فرد در ابتدای پذیرش مسئولیت و پایان آن آیا خلافی کرده و یا مال نامشروعی به دست آورده است یا خیر؟

باید بکوشیم تمامی امورات کشور به صورت شفاف آن را برای مردم اعلام کنیم

اصغر سلیمی سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مجلس شورای اسلامی درباره انتشار شفاف و علنی لیست اموال و دارایی مسئولان گفت: باید بکوشیم تمامی امورات کشور و جزئیات اقدامات و عملکردها را .قانونمند کرده و به صورت شفاف آن را برای مردم اعلام کنیم
سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مجلس اظهار داشت: من دواطلبانه آماده اعلام لیست اموال و دارایی‌های خود هستم ضمن اینکه این آمادگی را دارم که هزینه‌های انتخاباتی خود را اعلام کنم.

شفافیت برای مدیران، مسئولان کشور و نمایندگان مجلس به مثابه یک اتاق شیشه‌ای است

احمد انارکی محمدی نماینده رفسنجان در مجلس شورای اسلامی درباره انتشار شفاف و علنی لیست اموال و دارایی مسئولان گفت: اصل نظام جمهوری اسلامی بر شفافیت است و این امر در همه زمینه‌ها می‌تواند اعتماد مردم را نسبت به مسئولان افزایش دهد.

وی افزود: باید مسئولان نسبت به کارهای خود و اطرافیانشان و اقداماتشان حساس بوده و شفافیت اموال و دارایی‌هایشان می‌تواند تلنگری برای آن‌ها به حساب آید.

نماینده رفسنجان در مجلس اظهار داشت: شفافیت برای مدیران، مسئولان کشور و نمایندگان مجلس می‌تواند به مثابه یک اتاق شیشه‌ای بوده و عملکرد آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

انارکی محمدی خاطرنشان کرد: اگر اموال مسئولان مشکلی نداشته باشد، انتشار عمومی آن قطعا به نفع آن فرد است.

من از آیت‌الله رئیسی برای پیگیری قاطعانه‌اش تشکر می‌کنم

رسول خضری نماینده مردم پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی درباره انتشار شفاف و علنی لیست اموال و دارایی مسئولان گفت: من از آیت‌الله رئیسی برای پیگیری قاطعانه‌اش به منظور عملیاتی کردن سامانه اعلام شفاف اموال مدیران و مسئولان تشکر می‌کنم چرا که این اقدام برای مردم نوید بخش جامعه‌ای شیشه‌ای است که می‌تواند از تهمت‌ها و ابهامات فراوان جلوگیری کند.

وی خاطرنشان کرد: عزم، درایت و جرأت و شهامت رئیس قوه قضائیه در پیگیری امورات جاری بر زمین مانده بسیار مفید بوده و همین موضوع موجب رضایت مردم شده است.

وی در پایان گفت: من حاضرم اموال و دارایی خود را در سامانه قوه قضائیه ثبت کنم.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  1 0
  بشین تا ثبت کنن. مگه دیوانن که دزدی های خودشونو رو کنن؟
 • کاظم ندائی IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
  3 0
  خدا به این رئیس قوه قضائیه که برای زدون فساد در جامعه و بسط عدالت حرکت می کند طول عمر دهد
 • جلال IR ۱۸:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۴
  0 0
  آقا چی شد ۴۲ سال گذشت شفاف سازی خجالت نمیکشید از خون شهدا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس