سردار نائینی - مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

روز چهارشنبه سوم مهر در محل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مراسم رونمایی بیش از ۸۰ اثر جدید پژوهشی و اسنادی با عنوان «نام‌ها و یادها» را خواهیم داشت.

به گزارش مشرق، سردار علی‌محمد نائینی رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در نشست خبری که با اصحاب رسانه داشت، با اشاره به هفته دفاع مقدس گفت: ۳۹ سال پیش، رژیم بعث عراق به نمایندگی از استکبار جهانی بر ملت ایران جنگ را تحمیل کرد ولی ملت ایران با ایثار، فداکاری برابر آن‌ها ایستادگی و مقاومت کردند.

وی از معارف دفاع مقدس به‌عنوان گنجینه بسیار غنی و عظیم که در اختیار ملت ایران و همه ملت‌ها است یاد کرد و بیان داشت: امروز معارف دفاع مقدس،  یک منبع قدرتی برای ما در همه عرصه‌های داخلی و خارجی است و هرجا توانسته‌ایم از آن استفاده کنیم به موفقیت‌های چشم‌گیری رسیده‌ایم.

سردار نائینی با اشاره به اینکه پایه‌های اصلی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در دوران دفاع مقدس شکل‌گرفته است، یادآور شد: در آن دوران هدف اصلی ثبت تمام حوادث مهم در دوران دفاع مقدس بوده که این حوادث با ابزارهای آن دوره به‌خوبی ضبط و جمع‌آوری‌شده است.

وی ادامه داد: مجموعه بسیار غنی‌ای از اسناد دفاع مقدس در اختیار این مرکز هست که این اسناد دست‌اول و منحصربه‌فرد توسط راویان در دوران دفاع مقدس جمع‌آوری‌شده و این مرکز با احیا و سازمان‌دهی این اسناد، آن‌ها را برای بهره‌برداری پژوهشگران و محققان در سرتاسر کشور آماده  می‌کند.

مشاور فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برای پشتیبانی اسنادی از آثاری که در زمینه‌های مختلف در حوزه دفاع مقدس تولید می‌شود آمادگی کامل دارد.

وی با اعلام این خبر که در هفته دفاع مقدس رونمایی بیش از ۸۰ اثر جدید اسنادی و پژوهشی از مهم‌ترین برنامه‌های این مرکز است، افزود: با تلاش‌هایی که در مرکز انجام‌شده به مناسبت هفته دفاع مقدس در روز چهارشنبه سوم مهر در محل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مراسم رونمایی  بیش از ۸۰ اثر جدید پژوهشی و اسنادی با عنوان «نام‌ها و یادها» را خواهیم داشت که این برنامه با حضور خانواده معظم شهیدان دفاع مقدس و با حضور فرماندهان شاخص دفاع مقدس و ایثارگران برگزار می‌شود.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در ادامه بابیان اینکه در این مرکز بیش از ۸۰۰ عنوان موضوع پژوهشی تعریف‌شده است، عنوان کرد: حدود ۷۰ عنوان روزشمار برای دوران دفاع مقدس تعریف‌شده است و قرار است در مراسم «نام‌ها و یادها» از چهار روزشمار جدید رونمایی شود که تعداد روزشمارها به ۴۰ عنوان خواهد رسید. 

وی افزود: در حوزه پژوهش‌های نبردی، اطلس‌های جنگ، پژوهش‌های اجتماعی و شناسنامه یگان‌ها در زمان جنگ هم آثار جدیدی تولیدشده که از این آثار رونمایی خواهد شد.

سردار نائینی از تاریخ شفاهی فرماندهان در دوران دفاع مقدس به‌عنوان یکی از کارهای مهم مرکز که مکمل کارهای پژوهشی و سندی است، نام برد و گفت: در مرکز برای تاریخ شفاهی ۳۵۰ تن از فرماندهان شاخص جنگ برنامه‌ریزی‌شده که در یک دوره چندساله به‌تدریج انجام خواهد شد. تاکنون از این تعداد فرمانده شاخص تاریخ شفاهی ۶۰ تن انجام‌شده است.

وی اظهار داشت: در مراسم«نام‌ها و یادها»  از ۴۳ نفر از فرماندهانی که تاریخ شفاهی آن‌ها به پایان رسیده و متن تاریخ شفاهی برای انتشار آماده است در مراسم روز چهارشنبه توسط فرمانده کل سپاه تجلیل خواهد شد. 

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران در خاتمه گفت: همچنین در مراسم روز چهارشنبه از خانواده معظم سرداران شهید و فرماندهان جانباز توسط فرمانده کل سپاه و با حضور فرماندهان دوران دفاع مقدس تجلیل خواهیم شد. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس