رونمایی کتاب مسافران وطن

کتاب «مسافران وطن» نوشته سعید علامیان شامل خاطرات دفاع مقدسی آزادگان شرکت خطوط لوله و مخابرت نفت ایران، رونمایی شد.

به گزارش مشرق‏‏‏‏، در ابتدای این مراسم محمدی، مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات شرکت نفت که در تالار غدیر شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران برگزار شد‏، ضمن خوشامدگویی به حاضرین در سخنانی کوتاه گفت: ما در دوران جنگ تحمیلی ۳۲ بار با بمباران موثر دشمن مواجه بوده ایم که در این بین نیز  ۲۸ شهید،‏ ۵۱ اسیر و بالغ بر ۲۰۰ اسیر و نیز به همین تعداد جانباز تحویل داده ایم. به واقع بودن در کنار این مجموعه برای من نیز مایه افتخاری است.

 حق مطلب را درباره آزادگان ادا کنید
همچنین خالقی‏ ، مشاور وزیر نفت در سخنانی بیان کرد: واژه «آزاده» که بر اسیران ما نام نهاده شده‏ هم بجاست و هم مناسب. اسرای ما در زندان های عراق اوضاع عجیبی داشتند چرا که رژیم بعث عراق اینقدر مستبد بودند که فکر می کردند نظام تازه پاگرفته ما را سریع ازبین خواهند برد.

وی افزود: برای همین نیازی هم نمی دیدند که قوانین بین المللی را در مورد اسرای ما رعایت کنند . پس ابایی از شهید کردن اسرای ما نداشتند. با این حال اسرای ما ضعفی در دوران اسارت نشان نمی دادند. دشمن تصور می کرد که می تواند بچه های ما را به اقدام و شعار علیه نظام و انقلاب اسلامی  وادا کند درحالیکه تلاششان بی فایده بود.

خالقی تاکید داشت: آزادگان ما مثل شهدا و جانبازان ما مظلوم بودند. در زندان های بعث کسی خبر از سرنوشت و فردای خود نداشت ولی با مقاومت جلوی شرایط بعث می ایستادند و بطور عجیبی استقامت می کردند. اینها همان قشری بودند که با آمدنشان، مردم را با شور مواجه کردند.


وی با این حال اعتقاد داشت: هرچند امروز همه قهرمانی های این اسرا را می ستایند اما کسی خصوصا از خود ما بطور رضایت بخشی به تحلیل فلسفه این مقاومت ننشسته است. در غرب تا توانسته اند درباره جنگ و تبعاتش نوشته و ساخته اند‏، اما جای اینها در حوزه فرهنگ و هنر ما خالی است. حق اسرای ماست که ادا شود.

حیف است که این خاطرات در سینه رزمندگان باقی بماند
سالمی، مدیر منابع انسانی شرکت خطوط  لوله شرکت نفت ایران نیز در این مراسم گفت: اولین کار ما کتاب شهدا بود که در سال ۹۴ شروع شد و طی آن خاطرات ۲۸ تن از شهدای شرکت نفت جمع آوری و در قالب کتابی به زیر چاپ رفت. کتب دیگری نیز در دست انجام داریم ازجمله جانبازان شرکت نفت که باید هرچه زودتر این خاطران را جمع کرد تا نسل جوان بتواند با سرگذشت این نسل آشنا شود.


وی افزود: حیف است که این خاطرات در سینه  رزمندگان ما باقی بماند  و کسی از آن بهره مند نشود. بنابراین تلاش داریم تا حداقل نسبت  ثبت  خاطرات موجود درباره شهدا، جانبازان و اسرای حوزه نفت همتی مضاعف به خرج بدهیم که مثالش نیز همین کتاب «مسافران وطن» است.


گفتنی است در پایان مراسم نیز ضمن رونمایی از کتاب «مسافران وطن»، از آازدگانی که خاطراتشان در این کتاب ثبت  شده و به نگارش در آمده بود، تقدیر و تجلیل شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس