هپکو

دستگاه‌های نظارتی کشور باید با بررسی‌های ریشه‌ای، آن دست‌های پنهان را پیدا کنند که با جاگیر شدن در گلوگاه‌های حساس اقتصادی، به دنبال سیاست‌هایی چون «لهستانیزه» کردن ایران هستند.

سرویس سیاست مشرق - از اوایل دهه هشتاد شمسی، همزمان با دولت دوم اصلاحات، مجموعه‌های مطبوعاتی وابسته به جریان کارگزاران، در روندی هدفمند شروع به تبلیغ مبانی اقتصاد نولیبرالی در ایران کردند. چهره‌هایی از قبیل موسی غنی‌نژاد، سعید لیلاز، مسعود نیلی، عباس آخوندی و محمود سریع‌القلم (که جز مسعود نیلی، هیچ‌کدام تحصیلات اقتصادی پیوسته ندارند و حتی نیلی هم فارغ‌التحصیل مهندسی عمران بود که در تحصیلات تکمیلی وارد رشته اقتصاد شد) تبدیل به مهمان‌های ثابت نشریاتی به سردبیری محمد قوچانی (عضو کنونی شورای مرکزی حزب کارگزاران) شدند تا از آن‌چه «اقتصاد دولتی» می خواندند، هیولا و از آن‌چه که به عنوان «اقتصاد آزاد» یاد می کردند، فرشته بسازند.

با پیگیری‌های این جریان، که در سطوح میانی مدیریت کشور نفوذی دیرپا دارند، از اواخر دولت خاتمی، جریان «خصوصی‌سازی» به بهانه «اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی»، به یکی از سرفصل‌های قوه اجرایی تبدیل شد. حتی در دولت احمدی‌نژاد هم به واسطه نفوذ فکری اقتصاددانان آدام اسمیتی (پدر فکری اقتصاد سرمایه‌داری) چون جمشید پژویان، از نقطه‌ای به بعد، ماجرای خصوصی‌سازی در دستور کار قرار گرفت و به واسطه تعجیل در این برنامه، پایه‌های سست روندی بنا نهاده شد که در دولت بعدی با شدت و حدت بیشتر دنبال شد.

اگر دولت‌های نهم و دهم که در شعارهای خود، به «عدالت اجتماعی» منتسب بودند، در جریانی ناهمسو با شعارهای خود، خصوصی‌سازی شتابزده را پی گرفتند، دولت «اعتدال» در شعار و مانیفست خود، یک دولت «بازار آزادی» بود. شاکله اقتصادی دولت یازدهم و دوازدهم را کسانی تشکیل دادند که جزو محفل موسوم به «حلقه نیاوران» بودند و به شدت معتقد به نوعی از «آزادسازی» رادیکال در اقتصاد کشور با هدف کم‌ کردن تعهدات دولتی و زمینه‌سازی برای حضور شرکت‌های خارجی و در نهایت هضم در سیستم سرمایه‌داری جهانی.

«حسن سبحانی» ، نماینده اصولگرای مجلس هفتم، در سخنرانی خود در جلسه علنی روز ۲۵ شهریور ۸۶ در مجلس، سخنانی گفت که درستی آن، امروز به وضوح عیان شده است:

"‌ ما از این جهت واگذاری اموال و سرمایه‌های ملت و بخصوص مصادیق صدر اصل (۴۴)  قانون اساسی را قبل از بوجود آمدن فضای رقابتی و نهادهای متناسب، با مشکل مواجه می‌بینیم که تجربه نشان می‌دهد رونق اقتصادی از طریق ایجاد رقابت بین بخش دولتی با بخش خصوصی شکل می‌گیرد و راه ارتقاء بخش خصوصی هم از طریق مجاز دانستن آن به سرمایه‌گذاری و تولید ثروت و ایجاد اشتغال و شکست انحصارات دولتی است وگرنه واگذاری مالکیت ثروتها و داراییهای انحصاری دولت به بخش غیردولتی و مبهم ماندن مسأله مدیریت واحدهای مورد واگذاری در بهترین حالت انحصار خصوصی در مالکیت را جایگزین انحصار دولتی می‌نماید و این به کارآیی اقتصاد نمی‌انجامد، زیرا اصولاً رقابتی شکل نمی‌گیرد. "

دکتر حسن سبحانی - اقتصاددان و نماینده ادوار گذشته مجلس

او سپس نسبت به سلطه‌ی قرائت سرمایه‌دارانه از قِبَل خصوصی‌سازی عنان گسیخته در ساحات مختلف جمهوری اسلامی هشدار داد:

"همکاران عزیز! خصوصی‌سازی از مقولات سرمایه‌داری است و استیلای قرائت سرمایه‌داری در تحلیل نهایی اصالت را نه به نیروی کار که به سرمایه‌ می‌دهد. تالی روشن اعمال سیاستهای خصوصی‌سازی استقرار نظام اقتصادی مبتنی بر بازار و حاکمیت مناسبات تولیدی و اجتماعی و فرهنگی سرمایه‌داری است. این است که در فرایند خصوصی‌سازی باید به عواقب آن یعنی تحولات در ساختار طبقاتی جامعه، شیوه تولید مسلط، ترکیب طبقاتی دولت و بخش خصوصی توجه داشت،  برای کاهش سهم دولت در اقتصاد، کاهش نسبی اندازه دولت نسبت به اندازه بخش خصوصی اهمیت دارد و برای این کار باید بخش خصوصی را ارتقاء داد. "

سبحانی‌ سپس جملاتی طلایی گفت که در تاریخ مجلس ثبت شد و البته در همان مقطع، ظاهرا گوش شنوایی برای آن وجود نداشت:

" همکاران ارجمند! چنین نیست که بگوییم ما مردمی هستیم که معجزه می‌کنیم و مجموعه اضداد را با هم گرد می‌آوریم، هم سرمایه‌داری را تجربه می‌کنیم و هم هویت اسلامی و اخلاقی و دینی را حفظ می‌کنیم، هم با حاکمیت سرمایه‌ کنار می‌آییم و هم عدالت علوی را استقرار می‌دهیم، هم عنان و اختیار اقتصاد و سیاست و فرهنگ را به سرمایه‌داران بزرگ و کوچک می‌دهیم و هم اراده حاکمیتی مستضعفین بر ارض را فریاد می‌کنیم. از شما بزرگواران می‌خواهم در اتخاذ این تصمیم خطیر عجله نکنید. "[۱]

یکی از ترکش‌های نادیده‌گرفتن این گونه هشدارهای دلسوزانه، در همین روزهای اخیر و در جریان اعتراضات کارگران شرکت «هپکو» خود را نشان داده است.

تصویری از محوطه انبار هپکو در دوران رونق

روز ۲۶ شهریور، کارگران شرکت هپکو در ادامه اعتراضات صنفی خود امروز در مقابل این شرکت دست به تجمع زده و با درخواست نیروهای انتظامی به اعتراض خود پایان دادند.

کارگران شرکت هپکو روز ۲۵ شهریور نیز در اعتراض به عدم رسیدگی مسوولان به خواسته های به حقشان که تغییر سهامدار عمده و پرداخت حقوق و معوقات بود، در مسیر راه آهن شمال جنوب تجمع و خواستار تعیین سهامدار جدید برای هپکو شدند که اعتراض آنان تا اوایل شب با دخالت نیروهای انتظامی پایان یافت.

تجمعات اعتراضی آن روز منجر به درگیری بین برخی از کارگران و پلیس و در نهایت دستگیری تعدادی از کارگران شد.

تصاویر و ویدیوهایی که در روزهای اخیر از کارگران معترض هپکو منتشر شده، در کنار گزارش‌هایی که از روند صفر شدن تولید و قرار گرفتن این برند پرافتخار صنعت ایران در معرض ورشکستگی کامل منتشر می شود، یک بار دیگر نشان داد که ترجمه‌ نسخه‌های نولیبرالی اقتصاد و برنامه خزنده‌ی جریان «غرب‌شیفته» (که نزدیک به سه دهه است که عملا سیستم مدیریت اجرایی کشور را در تیول خود دارند)، چه ضربات مهلکی به صنعت بومی و اقتصاد ملی وارد کرده است.

هپکو، قطب تولید ماشین‌آلات راهسازی کشور، که عملکرد پرافتخار آن در دوره دفاع مقدس، نقش بی‌بدیلی در حوزه لجیستیک و فنی در پشتیبانی رزم ایفاء کرد، در دوران پس از جنگ تحمیلی، به یک برند برتر در منطقه تبدیل شد که حتی با شرکت‌های صنعتی مشابه اروپایی هم در مواردی پهلو به پهلو می‌زد.

امروز این گل سرسبد حوزه ماشین‌آلات سنگین، به روزی افتاده که انبارهای عظیم آن تهی از مواد اولیه و محصولات است و کارگران آن به نان شب خود محتاج شده‌اند و این همان سرنوشتی است که «شبکه» مدیران غرب‌زده و غرب شیفته، که از ابتدای انقلاب در نظام مدیریتی جمهوری اسلامی جاگیر شدند و رشد کردند و سلطه یافتند، صنعت و اقتصاد ملی را به سوی آن رهنمون گشته‌اند.

افول ستاره‌ی پرفروغ هپکو از سال ۸۵ شروع شد، زمانی که در تب راه‌افتاده برای «خصوصی‌سازی»، یک سرمایه‌داری اصفهانی از بخش خصوصی با نام «علی اصغر عطاریان» (مالک شرکت واگن‌سازی کوثر)، در مزایده‌ای که تنها خود او به عنوان خریدار حضور داشت، بلوک ۶۰ درصدی سهام این مجموعه را تنها به قیمت ۷۰۵ میلیارد ریال خریداری کرد که ۳۰ درصد این مبلغ نقد و باقی اقساط تعیین شد. جالب این‌جاست که عطاریان همین ۳۰ درصد نقدی را هم با تسهیلاتی که از بانک پاسارگاد گرفت، پرداخت کرد و البته اقساط همین وام (جز یک قسط سه میلیاردی که پرداخت شد) هم به واسطه عدم پرداخت، اکنون جزو مبلغ بدهی کلان هپکو است. بنا بر برخی گزارش‌ها، درست همان زمانی که هپکو به عطاریان واگذار می شد، فقط در انبار آن به اندازه ۲۸۰ میلیارد تومان محصولات و مواد اولیه موجود بود. [۲]

علی اصغر عطاریان

 وقتی از نقش «دولت پنهان» در نظام مدیریتی کشور سخن گفته می‌شود، منظور چیست؟

شاید مثال واگذاری هپکو در دولت نهم، بتواند تا حدی این مفهوم را روشن کند. سایت «میز نفت» در خبری، مدعی شد که عطاریان که از نیروهای قدیمی جهاد سازندگی بود، باجناق «بیژن زنگنه»، شیخ‌الوزرای دولت روحانی و وزیر نفت این دولت است. یکی از نخستین اقدامات عطاریان بعد از تحویل گرفتن مدیریت هپکو این بود که در فروردین سال ۸۶، بیژن زنگنه رییس هیات مدیره هپکو شد! به نوشته «میز نفت»، زنگنه در این جایگاه بابت یک سال، یک میلیارد و چهار صد میلیون تومان(با دلار ۹۰۰ تومانی) حقوق گرفت. این در حالی بود که زنگنه در همان مقطع، از منتقدان جدی خصوصی‌سازی‌ها در دولت نهم بود! طبق مدعای همین گزارش، در همان ماه‌های نخست مدیریت عطاریان، حجم عظیمی از ماشین‌آلات دست دوم چینی خریداری شد و از طریق خرمشهر و بندرعباس وارد کشور و در انبارهای هپکو دپو شد.

محمود زمانی قمی، استاندار استان مرکزی در دولت یازدهم، با انتقاد از روند واگذاری غیرکارشناسی هپکو به واگن‌سازی کوثر و سهامدار اصلی آن می‌گوید:

" سهامدار هپکو یک سال پس از عهده‌دار شدن مسئولیت، بیش از ۲۸۰ میلیارد تومان ماشین‌آلاتی را که قبلا در کارخانه ساخته شده بود را به فروش رساند و از همان سال ۱۳۸۷ روند تولید ماشین‌آلات راه‌سازی هپکو کاهش یافت. وضعیت تا به آنجا پیشرفت که در سال ۱۳۹۱ تولید کارخانه کاملاً متوقف شد و شرکت به جوشکاری در برج‌های تهران روی آورد. سهامدار همچنین یک سال بعد تمامی سهام شرکت را به نام خود سند زد. "[۳]

در نهایت، به واسطه سوء‌مدیریت و انباشت زیان‌های هپکو و افت فاحش تولید در این شرکت، عطاریان در سال ۹۵ از سوی سازمان خصوصی‌سازی خلع ید شد. بعد از کش و قوس‌های بسیار، در خرداد ۹۶، سازمان خصوصی‌سازی بلوک ۶۰ درصدی سهام هپکو را با قیمت ۲۱۶ میلیارد تومانی، به مالک شرکت «هیدرواطلس» ، اسدالله احمدپور واگذار کرد. او با وعده‌های آن‌چنانی از قبیل وارد کردن تجهیزات به روز آلمانی برای خطوط تولید و تزریق سرمایه، مدیریت شرکت را به دست گرفت، در نهایت بیش از چندماه دوام نیاورد و این دوره کوتاه هم چیزی جز انباشت بیشتر بدهی‌های هپکو نزول همه‌جانبه آن در پی نداشت. احمدپور در نهایت در بهمن ۹۶،  از مدیریت هپکو عقب نشست و استعفاء داد و سازمان خصوصی‌سازی در خرداد ۹۷ او را خلع ید نمود. اما باز سرنوشت این شرکت پرفروغ و باسابقه، به سهامدار قبلی، یعنی عطاریان سپرده شد.

اسدالله احمدپور

جالب این‌جاست که در مردادماه ۹۶ سازمان اطلاعات سپاه در پاسخ به استعلام استانداری، صلاحیت فنی و مالی خریدار جدید(احمدپور) را جهت مالکیت هپکو رد می‌کند، اما با فشار یکی از معاونان وقت استانداری مرکزی، هپکو به وی واگذار شد. بعد از مدتی مشخص می‌شود که خریدار جدید دارای بدهی بانکی، بدهی مالیاتی و بیمه‌ای، با ۵۰ میلیارد تومان چک برگشتی و چندین پرونده قضائی است. همچنین موضوع دو تابعیتی بودن او و فرزندش نیز مطرح است[۴] . نکته قابل‌تامل این‌که، شکرالله حسن‌بیگی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی درخصوص مدیریت جدید هپکو گفته بود:

"مدیریت جدید شرکت نیز با رعایت اهلیت صنعتی انتخاب شده و با نفوذ و اشرافی که نسبت به بازار جهانی ماشین‌آلات راهسازی دارد، می‌تواند ضمن تامین نیازهای داخلی، نقش مهمی در جذب بازارهای جهانی ایفا کند. "[۵]

این در حالی است که، در حال حاضر هم مهم‌ترین اعتراض کارگران هپکو به قصور سازمان خصوصی‌سازی در «اهلیت‌سنجی» خریداران هپکو است. نکته  عمیقا تاسف‌بار درباره واگذاری هپکو به هیدرواطلس آن‌جا بود که برای خریداری هپکو تنها یک چک «ده میلیون تومانی» پرداخت شد! [۶]

در همین زمینه، یکی از کارگران معترض هپکو، در گفتگویی با دفتر خبرگزاری فارس در استان مرکزی، درباره این تغییر مالکیت‌ها گفت:

" چگونه است که به گفته قاضی سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور شرکت هپکو توسط سازمان خصوص‌سازی و در اوج شکوفایی خود در سال ۸۵ با ۲۰ میلیارد سود خالص به شرکت واگن‌سازی کوثر واگذار می‌شود که پس از ۱۰ سال با گرفتن وام‌های کلان به نام شرکت هپکو و سرمایه‌گذاری آن در کسب و کارهای دیگر شرکت را با حدود «۱۰۰۰ میلیارد» بدهی و بدون کم‌ترین پاسخگویی به مراجع ذیصلاح تحویل می‌دهند و با به بار آوردن هزینه‌های هنگفت مادی و معنوی فراوان، ابتدا برای پرسنل شرکت و مهم‌تر برای نظام، دوباره به صورت کاملاً ناجوانمردانه‌تر و با یک قراردادی که روی قرارداد «ترکمانچای» را سفید کرده است به شرکت هیدرو اطلس واگذار می‌شود؟ به راستی آیا سازمان خصوصی‌سازی درباره به بار آوردن این خسارت سنگین و جبران‌ناپذیر نباید پاسخگو باشد؟  "

این کارگر قدیمی هپکو افزود:

" این کارگر گفت: چگونه امکان دارد سازمان خصوصی‌سازی به یک بدهکاربانکی که چندین میلیارد چک برگشتی از سال ۱۳۹۳ دارد و تاکنون هیچ‌کدام از این چک‌های برگشتی رفع سوء نشده، شرکت هپکو را واگذار کند؟ آیا در زمان واگذاری امکان استعلام حساب سهامدار از بانک صادرکننده چک‌های پرداختی بابت خرید شرکت هپکو وجود نداشت؟ به راستی ملاک اهلیت‌داربودن سهام‌دار توسط سازمان خصوصی‌سازی بر چه مبنایی انجام می‌شود؟ "[۷]

به هر روی، برخی تصمیمات مهلک و سیاست‌های اشتباه، با اجرای بدتر، به مانند بمب‌های ساعتی، چند سال بعدتر آثار انفجاری خود را عیان می کنند و تبعات خود را نه تنها در حوزه اقتصاد، که در حوزه سیاسی، اجتماعی و از همه مهم‌تر امنیتی نشان می دهند. ریل‌گذاری‌های اشتباهی و خطرناکی که در خوش‌بینانه‌ترین حالت، محصول نادانی(و در عین‌حال پرمدعایی)، و در بدترین حالت محصول نفوذ فکری دشمنان در ذهن سیاست‌سازان و سیاست‌گذاران است، آثار سوء امنیتی خود را به صورت تعمیق شکاف فقر و غناء، فروپاشی صنعتی، ناراضی‌سازی نیروی کارگری(که می توانند پشتوانه بسیار مهمی برای کشور و نظام باشند) و فروپاشی خانواده‌ها(ناشی از فقر) و افزایش حاشیه‌نشینی و... و. نشان می دهند.

همین امروز در ماجرای اعتراضات کارگران هپکو، قطعا هسته‌های پنهان وابسته به دشمن هم هستند که ماموریت آن‌ها فعال شدن در نقاط ملتهبی چون اعتراضات کارگری است و به سان مگس‌هایی که روی زخم می نشینند، در درون تجمعات اعتراضی و به حق کارگران، این حرکات را از ریل خارج می کنند و جهات ضدامنیتی به آن می دهند.

تلاش فرقه «نفاق» برای سوار شدن بر موج اعتراضات کارگران هپکو

در این میان، قطعا دستگاه‌های نظارتی کشور باید با بررسی‌های ریشه‌ای و عمقی، آن دست‌های پنهانی را پیدا کنند که بعضا با جاگیر شدن در گلوگاه‌های حساس سیاست‌گذاری، به دنبال پیشبرد سیاست‌های بیگانه، از قبیل «لهستانی سازی» کردن ایران هستند. جنبش «همبستگی» لهستان، با هدایت سرویس‌های اطلاعاتی غربی، با سوار شدن بر موج اعتراضات کارگری با رهبری فردی به نام «لخ والسا»، موفق شدند با ترتیب دادن تجمعات سراسری و پیوند زدن حرکات کارگری به دیگر شاخه‌های جامعه لهستان(مانند کلیسا و جریان روشنفکری) یکی از قوی‌ترین اقمار بلوک شرق را با کم‌ترین هزینه برای ایالات متحده سرنگون کنند. نظام سلطه، سناریوهای موفق خود را بارها و بارها و در جوامع مختلف هدف، به کار می گیرد.

 

[۱] https://khabarban.com/۱۴۹۳۰۶۷۲

[۲] http://www.mizenaft.com/news/۲۴۷۹۱

[۳] http://mardomsalarinews.com/۴۶۰۳/page/۸/۳۷۸۱۵

[۴] https://www.farsnews.com/markazi/news/۱۳۹۸۰۴۱۸۰۰۱۱۹۷

[۵] http://www.pishkhaan.net/news/۴۵۱۰۲/

[۶] https://www.tabnak.ir/fa/news/۷۳۵۲۴۵

[۷] https://www.farsnews.com/markazi/news/۱۳۹۸۰۳۰۴۰۰۰۲۴۶/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 44
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 33
 • IR ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  66 0
  کسانی که در این فاجعه نقش داشتند باید اعدام بشوند
  • IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
   32 1
   ای مرجع قضایی / اعدام انقلابی
  • محمد IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
   22 2
   این مجلس دنبال شفاف سازی برای خارجی هست اف ای تی اف و... ولی بدنبال شفاف سازی برای ملت نیست چرا و چگونه هپکو واگذار شد؟
  • IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
   17 13
   هپکو در زمان دولت انقلابی محمود احاطه شده توسط هاله نور رئیس جمهور قلب های دلواپسان اسطوره افراط و انحراف و شعیب صالح واگزار شد. البته اون زمان کسی دلواپس نمیشد چون پول خوبی تو این کارها بود و دست یه سریا هنوز کوتاه نشده بود
  • به IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱ IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
   6 0
   محمود هم غلط کرد که زیر بار تفسیر احمقانه اصل 44 رفت اما جهت اطلاع شما هپکو تا سال 93 هیچ مشکلی نداشت و به خوبی مشغول کار بود. همه بدبختی بعد از برجام رخ داد.
  • IR ۰۵:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
   2 3
   عجب پس دسته گلهای دوره محمود هم افتاد گردن برجام!!!!
  • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
   3 1
   آمار هپکو در سال 92 را نشان دهید تا همه بدانند هیچ مشکلی تا آن زمان وجود نداشت.
 • IR ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  34 0
  باید چوب بکنن تو آستین رییس سابق خصوصی سازی . حتی یکی از واگذاریهاش برای نمونه بدون فساد و تبانی و تاراج نبوده
  • IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
   10 0
   ببین پشت واگذاریهای دیگر کدام وزیر و مدیرکل نهفته است و همیشه هم در حال خدمت ظالمانه هستن
 • IR ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  58 0
  تا وقتی این دزدها و غارتگران بیت المال در ایران از آب خوردن راحت تر صاحب پست و مقام عالی و اجرایی شوند هیچ چیز درست نخواهد شد
 • IR ۰۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  50 0
  ساده تر از آب خوردن ...!!!
  • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
   11 0
   ان شاالله دست نمایندگانی که برای این ملعون روی دکمه تائید فشار دادند و همواره پشتیبان او هستند به حق امیر المومنین از بازو قطع شود .
 • IR ۰۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  36 0
  اگر همین جنبش های کارگری نبود هیچکس متوجه نابودی صنعت ملی نمیشد.
 • IR ۰۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  24 2
  دولت دارد به همه مردم اعم از کارگر و کشاورز و معلم و راننده... این پیام را می دهد که اگر حقتان را می خواهید باید به خیابان بریزید و علیه نظام شعار بدهید تا حقوقتان پرداخت شود. اما تا علیه نظام شعار ندهید خبری از پرداخت حقوق معوقه یا لاستیک تریلر و... نیست.
 • IR ۰۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  23 0
  خدا رحمت کند شهید بهشتی را که وقتی اصل 44 را تببین می کرد هدفش آن بود حتی در بدترین شرایط اهرمهای اصلی اقتصادی در دست دولت باقی بماند و به چنگال سرمایه داران نرود. اما متاسفانه آنچه امروز سیاستهای اصل 44 نامیده اند درست برعکس منظور و متن اصل 44 است. تفسیر علیه نص و مطابق منویات هاشمی رفسنجانی. اتفاقا نتیجه همین تفسیر شد ایجاد شرکتهای خصولتی. شد اخراج بی سابقه کارگران از شرکتهای خصوصی شده به اسم افزایش بهره وری! شد ماجرای هفت تپه و...
 • IR ۰۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  14 0
  این دولت و شهرداری و شورای شهر خرابکاری می کنند و کاری می کنند که نظام جوابگو باشد. خرابکاری از خائنین و جوابگوئی از نظام باید قوه قضائیه و مقامات مسئول کاری بکنند خائنین افتاده اند به جان این مملکت خدایا بحق امام حسین ع و بحق ابالفضل العباس خائنین را رسوا نابود کن
 • IR ۰۵:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  64 0
  به کجا دارید ما رو می برید ای مسئولان بی مسئولیت
 • حیدر صالح IR ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  15 0
  این غول فساد با تغییر دولت ها تغییر نمی کند ! ظاهرا اینها یک باند چند جانبه دارای شاخ و برگی هستند که در دولت های مختلف بر اموال مملکت چنبره زدند
 • IR ۰۶:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  86 0
  آقای رئیسی وقت نشان دادان قدرت اسلام در جمهوری اسلامی ایران برای حق کارگران شده. زمانی که نشان داده شود قدرتمندان پول پرست جایی در این جامعه ندارند
 • ناشناس IR ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  12 7
  هیچ عقل سلیمی باور ندارد که این واگذاریها ازروی جهل ونادانی بوده بلکه دیکته شده اسناد بالادستی سازمان ملل است که کشوری مثل ایران فقط انرژی ارزان تولید کرده وبه سمت نساجی نرود وترکیه فقط باید نساجی وتولید البسه داشته باشد وبخوان این حدیث مجمل را.مرگ بر یقه سفید های فتنه گر
 • IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  12 2
  والله والله هزار بار والله باید یه سری خائن در این مملکت همین امروز اعدام بشن به والله فردا دیره نمی دونم چرا نمی ذارید وگرنه به والله بچه حزب اللهی ها یک هفته ای کل این دولت و مجلس رو باهم ساقط می کنند
 • IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  17 1
  این دسته گل هم یکی دیگر از برکات دولت است.
  • IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
   5 8
   کدوم دولت؟به شما باشه دسته گلهای سال 86 رو هم میچسبونید به این دولت و دستاوردهای غیر قابل انکار این دولت رو هم ربط میدید به اون 8 سال
  • IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
   4 1
   چند تا از دستاوردهای مهم دولت فعلی را نام ببرید؟
  • IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
   3 2
   مشکل هپکو از سال 93 شروع شد نه از 86.
  • IR ۰۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
   2 2
   یعنی چی مشکل از سال 93 شروع شد؟ هپکو سال 86 خصوصی شد و دیگه دست دولت نبود که بخوای بندازی گردن دولت مقدس تدبیر و امید در سال 93.بر دروغگو لعنت
  • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
   0 1
   هپکو دوباره واگذار شد در سال 95.
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  19 0
  وقتی قرار شد هر کسی که برای ما کاری کرده ،یک کارخانه را با نازل ترین قیمت به نامش بزنیم سر انجام کار هپکو ، ارج ، کیان تایر ، و صدها شرکت دیگر چنین خواهد بود. این کارها در تمامی دولتها وجود داشته و مربوط به امروز نیست.کیان تایر 80 میلیاردی را در آن دوره 2 میلیارد که 1 میلیارد آن وام بود فروختند. ظاهرا عده ای کمر همت بسته اند تا مانند موریانه تمامی صنایع استراتژیک کشور را نابود کنند
 • IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  3 7
  مهم ترین دلیل ورشکستگی هپکونقش مدیران دولتی قبل ازواگذاری بوده چون شرکت قابلیت رقابت ازادباشرکتهای خارجی رانداشت وفقط باحمایت دولت سرپامانده بودولی این حمایت ازبخش خصوصی نشد
 • IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  4 4
  کسی که بتونه اون انبار پر از ماشین آلات رو تخلیه کنه باید بهش مدال افتخار داد. مشرق از این زاویه نگاه کن
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  11 5
  دولت منتظر بود جان کری و دوستانش بیایند و دستی بر سر کارگران هپکو بکشند
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  9 0
  اسحاق رو بفرستین مشکل حله. با توجه به مدیریت عالی در دلار 4200 حتما می‌تونه انجام بده
 • IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  13 0
  من سال 86 اراک دانشجو بودم یک دوستی داشتیم که میگفت پدرش عضو هیئت مدیره قبلی هپکو بود (مهندس ....)، وقتی شرکت رو فروختند همه مدیران باتجربه سالیان سال تجربه و دانش را از هپکو ریختند بیرون یه سری واقعا نابلد و بیسواد و غیر مرتبط مثل همین آقای....جاشون رو گرفتند و تعدادای از مدیران با تجربه قدیمی ، با پول خونه و زندگیشون یک کارخانه دیگه که خیلی خیلی کوچکتر از هپکو بود و به مرز نابودی رسیده بود (تاکا)رو خریدند و تا جایی که اطلاع دارم خیلی هم رشد پیدا کرد و به کار خودشون ادامه دادند ، واقعا به جز بحث خصوصی سازی به از بین بردن سرمایه های انسانی و مدیران که با جون و دل و صداقت کار میکنند هم باید توجه بشه که کمتر توجه میشود .
  • IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
   5 0
   نکته خوبیه مشرق دقت کن
  • IR ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
   2 0
   راست گفت، کارکنان هپکو مهارت هاشون رو در کشورهای دیگه بدست آورده بودند به همین دلیل نیروی انسانی قوی داشت.
 • GB ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  10 0
  میشه بفرمایید سیاست های کلی اصل44 که مروج خصوصی سازی بود چگونه ابلاغ و اجرایی شده؟
  • IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
   4 10
   احمق جان مشکل از سیاست نیست مشکل از رانت و بدون ضابطه بودن واگذاریهاست.
  • IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
   0 0
   مشکل از ذات خصوصی سازی است. شورش جلیقه زردها و وال استریت را ببین تا معنای خصوصی سازی را بفهمی.
 • IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  8 0
  پتروشیمی های خصوصی شده هم وضعشون همین است اما به دلیل اینکه مواد اولیه آنها نفت و گاز است و آن را به قیمت خیلی پایین تر از قیمت جهانی از وزارت نفت به صورت رانت دریافت میکنند ولی در مقابل محصولات خود را به قیمت جهانی میفروشند به طور مصنوعی و با رانت از جیب ملت سرپا مانده اند. اگر یک تحقیق و تفحص در کار آنها انجام شود عمق فاجعه مشخص میشود.
 • علی IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  9 1
  شیخ الوزرا!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! همه جا هست. چرا ککاری با اون ندارید
 • محک IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  9 6
  امان از تکنوکراتها
 • علی IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  7 0
  همۀ واگذاری‌ها سازمان خودمونی سازی! ببخشید خصوصی سازی باید بدون استثنا برگرده!
 • IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
  5 2
  ۱۱:۴۵ به هرترتیب باید کینه هات رو جایی نشون کنی ولی بهتره بدونی ای شرکت در سال 95 دوباره واگذار شد و در سال جاری تولیدش برای اولین بار صفر شده نمی دونم چرا در مورد نیشکر هفت تپه و ماشین سازی تبریز و ... این طوری صحبت نمی کنی
 • علي اصغر كريمي IR ۰۷:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  0 0
  قانون برنامه بودجه - برنامه 5ساله ششم - نظام فني اجرايي - قانون مناقصات ...... ترجمه شده توسط غربزده ها است. سازمان بي برنامه 50 سال است كه با قانون برنامه بودجه كذايي كشور را به دره تاريك سرمايه داري مي كشاند. ريشه مشكلات اين است كه اصالت براي سرمايه و سرمايه دار قائل شده اند. در حالي كه علم اصالت دارد و اسلام به دانشمندان خدا ترس احترام مي گذارد. پيام انقلاب اسلامي بعد از 40 سال هنوز به سازمان بي برنامه نرسيده است. دولت بايد مكلف شود اقتصاد را مردمي - جهادي اداره نمايد ان شاءالله

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس