کد خبر 993441
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۰
تغییرات جدید در ارتش رژیم صهیونیستی، آیا اسرائیل قصد حمله به غزه را دارد؟

با وجود استقرار دولت موقت در رژیم صهیونیستی، توانمندی و قدرت مقاومت و اختلافی که بین نتانیاهو و منظومه امنیتی رژیم صهیونیستی وجود دارد بعید به نظر می‌رسد صهیونیست‌ها برای حمله به غزه دست به حماقتی جدید بزنند.

به گزارش مشرق، روز دوشنبه رسانه های رژیم صهیونیستی از تغییر فرمانده تیپ گولانی خبر دادند این رسانه ها اعلام کردند سرتیپ «باراک حیرام» به عنوان فرمانده جدید این تیپ معرفی شده است. حیرام در جنگ 33 روزه حضور داشته و یک چشم خود را در آن جنگ از دست داده است. او در تمام جنگ های رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه نیز حضور داشته است. تیپ گولانی، از اوایل  ماه اوت ( دو ماه و نیم قبل) جایگزین تیپ «ناحال» در اطراف غزه شده و امنیت منطقه مرزهای بین نوار غزه با سرزمین های اشغالی 1948 و همچنین شهرک های صهیونیست نشین اطراف غزه به این تیپ واگذار شده است.

بیشتر بخوانید:

واکنش نتانیاهو به حملات یمن به تاسیسات نفتی سعودی

حال با توجه به اظهارات اوایل این هفته نتانیاهو مبنی بر اینکه، حمله به غزه قطعی است و تنها زمان آن مشخص نیست و با توجه به سه تغییر دیگری که طی دو هفته گذشته تا کنون در ارتش رژیم صهیونیست رخ داده، آیا می توان این تغییرات را تغییر در جهت آمادگی برای حمله به نوار غزه توصیف کرد؟

تغییر چهار جایگاه در ارتش، طی کمتر از دو هفته

روز دوشنبه رسانه های صهیونیستی علاوه بر اعلام تغییر فرمانده تیپ «گولانی» از تغییر سخنگوی جدید ارتش و حضور سرتیپ «هایدی زیلبرمن» در این پست به جای سرتیپ «رونِن منلیس» خبر دادند. رسانه های رژیم صهیونیستی مدعی شدند این تغییر به دلیل پایان دوره خدمت نظامی منلیس اتفاق افتاده است.

قریب دو هفته قبل دو تغییر دیگر در ارتش رژیم صهیونیستی رخ داد. در اولین تغییر سرهنگ «یووال آیالون» به جای سرهنگ «عمیر گوتمن» به عنوان پایگاه دریایی اشدود انتخاب شد. این پایگاه دریایی وظیفه حمایت از مرزهای دریایی مصر و نوار غزه در مدیترانه را برعهده دارد. در دومین تغییر، ستوان «روعی سلمون» به جای سرگرد «لیعات سفار» به عنوان سخنگوی جدید اداره مدنی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری منصوب شد.

از مجموع چهار تغییر فوق، دو مورد از آنها مربوط به نوار غزه و مرزهای اطراف آن است. این مسئله این سؤال را به ذهن متبادر می کند که آیا صهیونیست ها قصد حمله به غزه را دارند که در مقطع کنونی اقدام به تغییر فرماندهان پایگاه های مأمور اطراف غزه کرده اند؟

اختلاف نتانیاهو و منظومه امنیت

یک هفته قبل هنگامی که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای یک نطق تبلیغاتی به بندر اشدود در اطراف نوار غزه رفته بود، با به صدا درآمدن آژیر خطر- که ناشی از شلیک موشک های مقاومت از نوار غزه به سمت بندر اشدود بود- مجبور شد به پناهگاه پناه ببرد. این فرار نتانیاهو در فرآیند تبلیغات انتخاباتی به چوبی در دست مخالفان او تبدیل شد.

همان شب جلسه بررسی اوضاع امنیتی و نظامی در ساختمان وزارت جنگ رژیم صهیونیستی تشکیل شد. نتانیاهو به دنبال حمله به نوار غزه و وارد کردن ضربات سخت به این منطقه دست کم با حملات هوایی بود. این در خواست نتانیاهو آنقدر جدی بود که مئیر بن شبات، رئیس شورای امنیت به رئیس کمیته مرکزی انتخابات اعلام کرد ممکن است به دلیل حمله به غزه انتخابات برای مدتی به تعویق بیفتد. اما مشاور حقوقی دولت، مندلبلیت از وی خواست برای حمله به غزه جلسه کابینه را تشکیل داده آن را در آنجا به تصویب برساند و با مصوبه کابینه حمله را انجام دهد. فرماندهان منظومه امنیتی به ویژه فرماندهان ارتش با این نظر مشاور حقوقی موافق بودند و تأکید داشتند که هرگونه حمله به غزه باید با مصوبه کابینه صورت گیرد.

در همین جلسه که همان شب حمله به اشدود برگزار شد ارتش خواستار پاسخ به حمله مقاومت بود، اما نه به آن روشی که نتانیاهو خواستار آن بود. این در حالی بود که فرماندهان عالی رتبه امنیتی و مشاور حقوقی با درخواست او مخالفت کردند.

با توجه به داده های فوق به نظر می رسد آنکه خواستار حمله به نوار غزه بود شخص نتانیاهو بوده و این خواسته وی هم در راستای انتخابات و تبلیغات انتخاباتی صورت گرفته است. مسئله ای که از سوی فرماندهان منظومه امنیتی رژیم صهیونیستی نیز درک شده و با آن مقابله شده است. به نظر می رسد منظومه امنیتی رژیم صهیونیستی نظری بر حمله به غزه ندارد و با آن به دلایلی که محل بحث آن این نوشته نیست مخالف است.

تغییر فرمانده تیپ «گولانی»، با دلیلی کاملا متفاوت

حال اگر نگاه انتخاباتی نتانیاهو و اختلاف نظر دستگاه امنیتی- نظامی با وی را نیز در نظر نگیریم برخی اطلاعات منتشر شده طی یک ماه گذشته نشان می‌دهد تغییر فرمانده تیپ «گولانی» نیز چندان ربطی به حمله به غزه ندارد و از یک آبروریزی نظامی حکایت دارد.

براساس داده هایی که رسانه های منطقه ای طی یک ماه گذشته منتشر کردند، علت تغییر تیپ «ناحال» با «گولانی» به دلیل تفاوت تخصصی آنها و کارآمدتر بودن تیپ «گولانی» بوده است،اما طی دو ماه و نیمی که این تیپ در این منطقه مستقر شده برخی حوادث در این منطقه رقم خورد که موجب تغییر فرماندهی آن قبل حضورش در سومین ماه در این منطقه شده است.

در چند عملیاتی که طی ماه های گذشته از سمت نوار غزه اتفاق افتاده نیروهای تیپ «گولانی» یا نسبت به این عملیات ها آگاه نبوده و اشراف بر آنها نداشته اند. یا اینکه در هنگام عملیات از منطقه فرار کرده اند.

در مهمترین واقعه در عملیاتی که حدود یک ماه قبل، هانی ابوصلاح از شهروندان غزه که قبلا عضو گروه های مقاومت بود با برنامه شخصی در منطقه شرق خانیونس انجام داد، سه نظامی تیپ «گولانی» را زخمی کرد و خودش نیز به شهادت رسید. اما نکته قابل توجه در این عملیات این بود که در تحقیقات ارتش رژیم صهیونیستی درج شده این است که سربازان ارتش رژیم صهیونیستی از ورود ابوصلاح جلوگیری نکرده و با او مقابله نیز نکرده اند و این ابوصلاح بوده که به سمت آنها شلیک کرده است. از طرف دیگر هنگامی که فرمانده این سربازان ابوصلاح را به شهادت رساند و خودش نیز زخمی شد، سربازان ارتش فرمانده خود را تنها در منطقه رها کرده و از مهلکه گریخته اند.

وقایعی از این دست در این منطقه طی چند ماه اخیر به مراتب ثبت و نقل شده است و به نظر می رسد تغییر فرمانده تیپ گولانی در این راستا باشد.

جمع بندی

اقدامات دقیق و بازدارنده مقاومت در منطقه نوار غزه به گونه ای بوده که اجازه تعرض را از صهیونیست ها گرفته است آنها دیگر نمی توانند هر زمان که بخواهند به مقاومت ضربه بزنند و حتی در زمانی همچون مقطع کنونی، ضربه مقاومت را نادیده می گیرند و حاضر به پاسخگویی به آن نیستند. به نظر می رسد اگر قرار باشد جنگی علیه نوار غزه دوباره رخ دهد تنها پس از استقرار دولت جدید پس از انتخابات سپتامبر و با برنامه ریزی دراز مدت صورت خواهد گرفت. اما با توجه به تبعات سنگینی که حمله به نوار غزه می تواند برای صهیونیست ها در عرصه داخلی و بین المللی داشته باشد و با توجه به غیر قابل پیش بینی بودن مقاومت و همچنین هماهنگی کاملی که بین جبهه مقاومت در سوریه، لبنان، یمن و فلسطین به وجود آمده است بعید به نظر می رسد آنها در کوتاه مدت دست به حماقتی این چنین بزنند و به نوار غزه یا هر نقطه دیگری از مقاومت حمله ای کنند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
    1 4
    نه .جرات ندارد . درصورت حمله غزه جواب دندان شکن به اسراییل میدهد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس