کد خبر 989977
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۰
سالی ۶ هزار نفر دچار مرگ مغزی می‌شوند/مدت زمان پیوند عضو از بیماران مرگ مغزی چقدر است؟

نایب رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان با بیان اینکه به صورت میانگین سالی ۶ هزار نفر دچار مرگ مغزی می‌شوند، گفت: ۷ روز بعد از مرگ مغزی عملا ارگانی برای پیوند باقی نمی‌ماند، زیرا مغز که از بین رفته صدها نوع سم تولید کرده و بدن را تبدیل به حوضچه سمی می‌کند.

به گزارش مشرق، امید قبادی نایب رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان، با بیان اینکه به صورت میانگین سالی ۶ هزار نفر دچار مرگ مغزی می‌شوند، گفت: نیمی از مرگ مغزی‌ها قابلیت اهدا دارند، اما با کمال تاسف کمتر از هزار نفر به اهدا می‌رسند.


وی در پاسخ به این سوال که چند روز یا چند ساعت برای اهدای عضو بیمار مرگ مغزی زمان وجود دارد، افزود: از وقتی که مرگ مغزی تایید می‌شود بیمار ۱۴ روز به دستگاه‌های اکسیژن رسان جواب می‌دهد، اما این به این معنی نیست خانواده ۱۴ روز فرصت برای فکر کردن در مورد اهدای عضو دارند.

بیشتر بخوانید:


قبادی با تاکید بر اینکه ارگان‌های بدن بیمار مرگ مغزی ساعت به ساعت از بین می‌رود، تصریح کرد: پیوند ریه‌ها در ۲۴ ساعت اول مرگ مغزی بیمار ممکن است.


وی ادامه داد: در ۴۸ ابتدایی پس از مرگ مغزی قلب بیمار قابلیت پیوند دارد و پس از ۷ روز عملا ارگانی برای پیوند باقی نمی‌ماند، زیرا مغز که از بین رفته صدها نوع سم تولید می‌کند و بدن را تبدیل به حوضچه سمی می‌کند که دیگر امکان اهدا عضو وجود نخواهد داشت.


نایب رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان در پاسخ به این سوال که میزان پیوند ریه با توجه به زمان محدود برای پیوند چقدر است، گفت: در دنیا ۱۰ درصد پیوند ریه‌ها رخ داده و در ایران یک تا ۴ درصد است که البته سال گذشته تنها یک درصد رخ داد.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس