کد خبر 989779
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۶
نسیم

شبکه «نسیم» در حالی در نظرسنجی اخیر مرکز تحقیقات رسانه ملی صدرنشین جذب مخاطب شده است که در سال جدید هنوز برنامه تازه‌ای را روانه آنتن نکرده است.

به گزارش مشرق، روز گذشته ۱۱ شهریور آمار جدیدی از نظرسنجی مرکز تحقیقات صداوسیما منتشر شد که طبق آن پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیون و همچنین پرمخاطب ترین شبکه‌ها در ماه مرداد معرفی شدند.

بیشتر بخوانید:

انتقاد رامبد جوان از حاشیه‌ها و موج‌سازی‌های بی‌اساس

سریال‌های ایام محرم مشخص شدند

در این نظرسنجی تولیدات شبکه‌های یک، دو، سه، چهار، پنج، قرآن، سلامت، مستند، ورزش، آموزش، افق و نسیم مورد بررسی قرار گرفتند و پربیننده‌ترین برنامه‌های هر شبکه به تفکیک اعلام شد.

در این نظرسنجی بیننده‌های تلویزیون مثل همیشه حدود ۸۰ درصد اعلام شد و در ابتدای گزارش درباره نحوه نظرسنجی آمده است که «نظرسنجی با جامعه آماری افراد ۱۲ سال و بالاتر در تهران و ۳۲ شهر دارای مرکز صدا وسیما ۸۰.۳ درصد پاسخ گویان بیننده برنامه‌های سیمای جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند.»

بر اساس این نظرسنجی «عصر جدید» از شبکه سه، منتخب «دورهمی» و «کودک شو» از شبکه نسیم، مستند «حیات وحش» از شبکه مستند، «سمت خدا» از شبکه سه، «به خانه برمی‌گردیم» از شبکه پنج، «وقتشه» از شبکه نسیم، «دستپخت» از شبکه یک، «ویتامین خ» از شبکه نسیم و «خانه ما» از شبکه نسیم، ۱۰ برنامه پرمخاطب سیما در مردادماه ۹۸ بوده‌اند.

همچنین نکته جالب این نظرسنجی این است که طبق گزارش صداوسیما، «این آمار شامل همه برنامه‌های سیما در قالب‌های فیلم و سریال، مسابقه، سخنرانی، گفت‌وگو، برنامه‌های ورزشی و اخبار بوده است» و براین اساس می‌توان نتیجه گرفت همه ۱۰ برنامه پربیننده تلویزیون در مردادماه امسال از برنامه‌های غیرنمایشی بوده اند و حتی نام یک سریال هم در میان تولیدات پربیننده سیما وجود ندارد.

رتبه اولی «عصر جدید» در یک بازه چند ماهه

در این نظرسنجی همان‌طور که قابل پیش‌بینی هم بود، «عصر جدید» با حدود ۶۳ درصد بیشترین آمار مخاطب را در مرداد ماه میان برنامه‌های تلویزیونی به خود اختصاص داده است، آماری که خیلی هم به مردادماه منحصر نمی‌شود و می‌توان گفت در چند ماه اخیر این برنامه تلویزیونی در جذب مخاطب پیشتاز همه برندها و سریال‌ها بوده است.

«عصر جدید» به‌عنوان یکی از برنامه‌های شاخص سیما در یک بازه تقریباً ۹ ماهه، از سال گذشته تاکنون توانسته است به پربیننده‌ترین اثر تلویزیون تبدیل شود و یک استثنا محسوب می‌شود و آمار جدید تلویزیون از این حیث اتفاق چندان جدیدی نبود. طی این چند ماه هم به اذعان رسانه‌ها و مرکز تحقیقات و حتی بینندگان تلویزیون این برنامه توانست موفقیت بالایی در جذب مخاطب به دست بیاورد.

«عصر جدید» در این ماه‌ها بارها و بارها از قبل از نوروز، نوروز و بعد از آن به عنوان یکی از برنامه‌های پربیننده تلویزیون معرفی شده است و تلویزیون در این ماه‌ها نتوانسته است برنامه دیگری در کنار این برنامه برای مخاطب ارائه کند.

شبکه «نسیم» رتبه اول در جذب مخاطب

اما یکی از نکات قابل تأمل در نظرسنجی اخیر سهم بالای برنامه‌های شبکه «نسیم» در میان ۱۰ برنامه پرمخاطب سازمان در این ماه است. براساس آمار مرکز تحقیقات در مردادماه شبکه نسیم با پنج برنامه توانسته است به شبکه پربیننده تلویزیون تبدیل شود.

البته شبکه نسیم طی چند سال اخیر یکی از شبکه‌های مرجع برای سرگرمی مخاطبان بوده است که برندهایی مثل «خندوانه» و «دورهمی» آن را به انتخاب اول مخاطبان طی چند سال گذشته تبدیل کردند. این شبکه طبق آمار مرکز تحقیقات صداوسیما که برای مردادماه اعلام شده است توانست با پنج برنامه از جمله «دورهمی» با ۴۹ درصد، «کودک شو» با ۳۹.۴ درصد، «وقتشه» با ۱۸.۷ درصد، «ویتامین خ» با ۱۶ درصد و مستندمسابقه «خانه ما» (آماری اعلام نشده است) در صدر شبکه‌های پرمخاطب سیما قرار بگیرد.

هرچند آمار بالای این شبکه به منتخب برنامه «دورهمی» با ۴۹ درصد مخاطب اختصاص دارد که این برنامه بازپخشی از مجموعه «دورهمی» در سال گذشته بود چراکه بعد از یک ویژه برنامه که در نوروز ۹۸ روی آنتن رفت، تولید سری جدید این مجموعه متوقف شد. همچنین برنامه‌هایی مثل «کودک شو» و «وقتشه» به پایان راه رسیده‌اند و اگرچه زمانی در این شبکه به برند تبدیل شدند اما فعلاً قرار نیست فصل جدید این برنامه‌ها به تولید برسد.

«نسیم» اکنون در زمینه جذب مخاطب شبکه «برند» تلویزیون است که تقریباً هر برنامه و مسابقه‌ای در آن مورد توجه قرار می‌گیرد و مخاطب با آن همراه می‌شود؛ خواه تاک‌شوهایی با سلبریتی‌ها و ستاره‌های تلویزیونی مثل برنامه‌های رامبد جوان و مهران مدیری باشد و یا برنامه‌هایی آیتمی و حتی تأمینی یا حتی یک مستندمسابقه مثل «خانه ما» که سلبریتی‌هایش مردم عادی هستند.

مع‌الاسف با وجود این ظرفیت در جذب مخاطب، شبکه نسیم در تابستان امسال عملاً هیچ برند تازه‌ای را روانه آنتن نکرد و بیشتر از ظرفیت‌های قبلی اعتبار خود نزد مخاطبان کمک گرفت و حالا آمار جدید مرکز تحقیقات نشان می‌دهد که این شبکه با توجه به اینکه در صدر انتخاب‌های مخاطب قرار دارد باید بیش از پیش به خوراک تازه برای آنتن بیندیشد.

جذابیت همچنان برقرار «حیات وحش»

غیر از مورد استثنایی «عصر جدید»، برنامه‌های پرمخاطب شبکه‌های دیگر تلویزیون نیز وضعیت چندان متفاوتی نسبت به شبکه نسیم ندارد و جای خالی برندهای تازه در فهرست برنامه‌های مورد علاقه مخاطبان سیما به‌شدت محسوس است.

نگاهی به آمار مرکز تحقیقات از دیگر شبکه‌های تلویزیون و برنامه‌های پرمخاطب بعدی که در این لیست قرار گرفته نشان می‌دهد که بعد از «دورهمی» با و «کودک شو»، برنامه‌های «حیات وحش» در شبکه مستند با ۳۰ درصد، «به خانه برمی‌گردیم» در شبکه پنج با ۲۲.۳ درصد و «دستپخت» در شبکه یک سیما با ۱۸.۴ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در این میان در صدر قرار گرفتن مستندی درباره حیات وحش در کنار برنامه‌های تولیدی و ترکیبی صداوسیما نیز در نوع خود جالب توجه است!

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس