کد خبر 989106
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۵
حوادث نمایه

پسر جوان در تعقیب دزدان گوشی تلفن همراهش ناخواسته دست به قتل زد و فراری شد.

به گزارش مشرق، این مرد که عذاب وجدان پیدا کرده بود با پای خود نزد پلیس رفت و تسلیم شد.

صحنه‌ای عجیب
شامگاه چهارشنبه ۳۰ مرداد امسال مرگ دلخراش جوان موتور سواری به ماموران کلانتری خزانه گزارش شد و تیمی از تجسس برای تحقیقات پلیسی پای در صحنه مرگبار گذاشتند.تیم پلیسی با حضور در محل حادثه پی بردند که جوان موتور سوار برخلاف جهت اتوبان زیر چرخ‌های خودروی پرشیا افتاده و در دم جان باخته است.

بیشتر بخوانید:

عامل جنایت: او را کشتم، چون مرا تحقیر می‌کرد!


 

ادعاهای راننده خودروی پرشیا
راننده خودروی پرشیا که از ترس شوکه شده بود در همان محل تصادف به ماموران گفت: در مسیر خانه در حال حرکت بودم که دیدم یک موتور خلاف جهت اتوبان در حال رانندگی است و چراغ‌های یک خودرو پشت سر او نشان از یک تعقیب و گریز داشت.وی افزود: جوان موتور سوار فاصله کمی با خودروی من داشت که ناگهان راننده پراید با سرعت بالا از پشت به موتور سوار کوبید و دیگر هیچ اتفاقی را نمی‌توانستیم کنترل کنیم و جوان موتور سوار به شدت به زمین خورد و زیر خودروی من رفت.

راننده خودروی پرشیا ادامه داد: در کنار خیابان توقف کردم و با دلهره از خودرو پیاده شدم. راننده پراید با دیدن صحنه مرگبار در حالی که توقف کرده بود به سرعت پا به فرار گذاشت و از محل دور شد و هر چه پسر موتور سوار را صدا زدم جوابی نشنیدم. وی افزود: تنها کاری که می‌توانستم انجام دهم تماس گرفتن با اورژانس و پلیس بود و من در ماجرای مرگ این پسر موتور سوار بی گناه هستم.

تحقیقات پلیسی
به این ترتیب تیمی از ماموران اداره ۱۰ پلیس آگاهی تهران به دستور بازپرس پرونده برای تحقیقات ویژه وارد عمل شدند و در گام نخست ماموران دوربین‌های مداربسته محل حادثه را مورد بررسی قرار دادند.

در این مرحله مشخص شد که اظهارات راننده خودروی پژو پرشیا صحت داشته و وی در زیر گرفتن جوان موتور سوار نقشی نداشته است.تیم تشخیص هویت در بازرسی بدنی از جسد پسر جوان سه قمه و دو گوشی تلفن همراه به دست آوردند که در همان لحظه یکی از گوشی‌های تلفن همراه به صدا درآمد و با توجه به این که پدر این جوان پشت خط بود خانواده راننده موتور شناسایی شدند.

ماموران در ادامه تحقیقات پلیسی اطلاع یافتند که یک جوان دیگر پشت فرمان موتور بوده و پس از زمین خوردن موتور پا به فرار گذاشته است.
تجسس‌های میدانی در صحنه جرم ادامه داشت و شاهدان یک شماره پلاک از خودروی پراید را که از صحنه تصادف فرار کرده بود در اختیار ماموران قرار دادند.

وقتی شماره پلاک خودروی پراید در سامانه پلیس ثبت شد مشخص شد که پلاک متعلق به یک خودروی پژو بوده است.

تسلیم شدن قاتل
تحقیقات پلیس برای دستگیری راننده پراید ادامه داشت تا این که پسر جوانی با حضور در اداره پلیس خود را به عنوان راننده پراید که در اتوبان آزادگان با یک جوان موتورسوار تصادف مرگبار داشته است، معرفی کرد.احسان به ماموران گفت: روز حادثه در کنار خیابان توقف کرده بودم و در حال نوشتن پیامک بودم که ناگهان دو جوان موتور سوار به من نزدیک شدند ودر یک چشم برهم زدن اقدام به سرقت گوشی تلفن همراهم کردند.
وی افزود: داخل گوشی تلفن همراهم تصاویر و فیلم‌های خصوصی زیادی داشتم به همین دلیل به سرعت پشت فرمان خودرویم نشستم و آن‌ها را تعقیب کردم.

پسر جوان ادامه داد: دو پسر جوان با حرکات مارپیچ و با سرعت زیاد سعی می‌کردند فرار کنند و من نیز سایه به سایه آن‌ها را تعقیب می‌کردم تا این که در اتوبان آزادگان به دلیل شلوغی اتوبان ناگهان سرعتشان را کم کردند و من هرچه پایم را روی ترمز فشار دادم خودرو متوقف نشد و از پشت به موتور دزدان زدم که موتور با خودروی پرشیا برخورد کرد و آن‌ها روی زمین افتادند.

احسان گفت: بعد از این حادثه راننده موتور پا به فرار گذاشت و من که در کنار اتوبان توقف کرده بودم خواستم به پسر جوان کمک کنم که دیدم سرنشین عقب موتور به شدت زخمی شده و از ترس سوار بر خودرو شدم و پا به فرار گذاشتم.

پسر جوان ادامه داد: در این مدت عذاب وجدان داشتم و باور کنید قصد نداشتم باعث مرگ آن‌ها شوم و فقط می‌خواستم گوشی تلفن همراهم را پس بگیرم.

وی افزود: بعد از چند روز وقتی فهمیدم پسر جوان فوت کرده است دیگر آرامش نداشتم و هر روز عذاب وجدان داشتم و فکر می‌کردم راننده پژو پرشیا که در این حادثه بی گناه بود دستگیر شده است به همین دلیل تصمیم گرفتم خودم را تسلیم پلیس کنم.

بنا بر این گزارش، احسان به دستور بازپرس پرونده در اختیار ماموران اداره ۱۰ پلیس آگاهی تهران قرار گرفت و تحقیقات تکمیلی در این پرونده ادامه دارد.

تحلیل کارشناس
مال باختگانی که یک شبه قاتل می‌شوند
علی رامبد- حقوقدان


در پرونده‌هایی که سرقت رخ می‌دهد و مال‌باخته در تعقیب فرد سارق مرتکب درگیری و نزاع یا حتی قتل می‌شود باید به چند شاخصه مهم اشاره کرد. نخست این که چرا فرد مال‌باخته در این شرایط باید مجازات و مجرم شناخته شود؟ نکته مهم دیگر این که برخی این نوع موارد را عادلانه نمی‌دانند و به همین دلیل است که خودسرانه و بدون اطلاع از عواقبی که در انتظارشان است سارق را تعقیب می‌کنند و در اولین فرصت فراهم شده با او درگیر می‌شوند که ممکن است منتهی به قتل و جنایت‌های هولناک شود.

خوشبختانه در قانون در مباحث جزایی برای هر عملی که رخ می‌دهد و جرم تلقی می‌شود مجازات‌های جداگانه‌ای در نظر گرفته شده طبیعتا برای فردی که مرتکب سرقت شده است نیز در قانون مجازات مشخصی وجود دارد و قانون گذار برای او حد تعیین می‌کند و چنان چه مجازات خاص تلقی شود قانون گذار نیز عمل وی را در شرایط حد تلقی نمی‌کند و شرایط تعزیری مانند حبس و زندان برای مجرم در نظر می‌گیرد؛ بنابراین هر فردی که مرتکب سرقت می‌شود قانون گذار بر اساس نوع سرقتی که انجام داده مجازات وی را تعیین کرده است و او را محکوم می‌کند، اما در برخی موارد دیده می‌شود مال باخته به صورت شخصی و فردی با سارق درگیر می‌شود که برخوردهای فیزیکی بین آن‌ها سبب فوت یا به قتل رسیدن سارق می‌شود که در چنین شرایطی قتل عمد به شمار می‌رود و مجازات سنگین تری در انتظار فرد مال باخته است.

در حالی که تعقیب و گریز و دستگیری سارقان به عهده مراجع قضایی و نیروی انتظامی است و هیچ فردی نباید تصمیم گیری فردی داشته باشد و خود شخصا به جست وجوی سارق بپردازد. به هر حال در چنین شرایطی دفاع از خود و عصبانیت پذیرفته نیست و قانون از این مال باختگان که انتقام شخصی می‌گیرند حمایت نمی‌کند. نقص عضو، وارد کردن جراحات و قتل عمد اعمال مجرمانه‌ای به شمار می‌رود که هر کدام مجازات‌های تعیین شده‌ای دارد و افراد نمی‌توانند به راحتی ثابت کنند که در دفاع از حق خود مرتکب قتل شده اند و معاف از مجازات شوند. زیرا در این قبیل حوادث دو جرم مجزا رخ داده است. شاید از نگاه مردم چنین احکامی ناعادلانه تلقی شود در حالی‌که مقتضیات جامعه برای حفظ امنیت و نظم این شرایط را می‌طلبد.

چون فردی که دچار هر عمل مجرمانه‌ای شده است از سوی قانون گذار به اشد مجازات می‌رسد و مال باخته نمی‌تواند ادعا کند که فرد مقابل باید به مجازات بیشتری محکوم شود به هر حال تحت هر شرایط رخ داده دستگیری سارقان در حیطه کاری و شغلی مقامات قضایی است و مال باخته نمی‌تواند تصمیم شخصی بگیرد. البته باید گفت اثبات دفاع مشروط در چنین پرونده‌هایی برای تبرئه از قتل عمد کار دشواری است و در موارد خاص و استثنا صورت می‌گیرد و اغلب شهروندان به دلیل آگاهی نداشتن از قوانین تصور می‌کنند می‌توانند سارق را هدف ضرب و شتم قرار دهند و یا در نهایت به قتل برسانند گاهی اوقات دیده می‌شود جای مال باخته و مجرم تغییر می‌کند و در برخی حوادث مجرمان و متهمان از مال باخته بیشترین شکایت را دارند.

 

منبع:روزنامه خراسان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 14
 • IR ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  3 33
  بنده خدا دزده!!!!!
  • یاقوت IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
   17 1
   مرگ حقش بوده. چی چی بنده ی خدا ؟بگو بنده ی شیطان
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  47 0
  وقتی پلیس عرضه نداره از اموال ما محافظت کنه و دستگاه قضا همش دزد ها رو یک ساله ازاد می کنه مردم حق دارند از حقوق خودشون دفاع کنند در ضمن یارو مسلح به سلاح سرد بوده (سه تا قمه) اگر اون می زد خوب بود
  • IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
   1 15
   بله پرفوسور ،پلیس میاد از موبایل تو دست شمام محافظت میکنه،واقعا شما دیگه چه نوع مخلوقی هستی.در عجبم
 • IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  61 1
  قانون هاتون رو درست کنید. عربستان وهابی بهتر از شماها در مورد دزدی برخورد میکند. اگر برای دزدی ها دست و پا قطع میکردید اینقدر دله دزد و دزدهای بزرگ نبود.
 • محمد IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  28 0
  کاش یک اتحادیه هم برای دزد ها تشکیل می شد یک وقت حق این مظلوم ها ضایع نشود
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  14 4
  این جوان مظلوم دزد
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  34 0
  خاک بر سر قانون گذار!!! واقعا وقتی حدود شرعی رو رعایت نمیکنید انتظار دارید جامعه به عدالت ساختی شما پایبد باشه؟!
 • تورک IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  25 2
  فقر وتنگدستی دلیلی بردزدی وشرارت نباید باشد اگر دست دزدی را به اندازه جرمی که مرتکب شده قطع کنند دیگر شاهد اینهمه شرارت ودزدی و....نخواهیم بود باید قانون دراینمورد بازیابی وتجدید نظر قرار گبرد
 • علی IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  31 0
  در حالی که تعقیب و گریز و دستگیری سارقان به عهده مراجع قضایی و نیروی انتظامی است و هیچ فردی نباید تصمیم گیری فردی داشته باشد و خود شخصا به جست وجوی سارق بپردازد.!!! باید بگذارد فرار کنند و نیروی انتظامی بعد از اینکه پدر مال باخته درآمد سارق را پیدا خواده کرد!!! قوانین کشکی دزد پرور شب بخیررررر
 • جواد IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  18 0
  درذ پروری یعنی همین میدونی چرا چون خودشون گرفتار نشدن صد تا محافظ و نوکر دورشون هست درد مردم را درک نمی کنن اتفاقا کسی که درذ را خودش تنبیه میکنه باید جایزه داد نه که محکوم بشه
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  14 0
  پس بگو چقدر دزدی تو ایران زیاد شده! پلیس میکنن.تو آمریکا کسی بیاد تو ملک شخصی کسی دیگه طرف میتونه اونو بکشه اما تو ایران اگه کسی ازت دزدی کنه باید ازش تشکر کنی
 • IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  14 0
  در ود بر حامیان دزد و قمه به دست. خوبه از دزد حمایت کنید.
 • IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  9 0
  نتیجه : اگر دزدی یا متجاوزی وارد خانه شما شد چون اثبات دفاع مشروع خیلی سخت هست پس دو دستی جان مال و ناموستان را در اختیار دزد و متجاوز مهربان مظلوم قرار داده و بعد از دزدی و...به مراجع محترم غذایی مراجعه کنید و از انها بخواهید دزد مهربان و متجاوز مظلوم را دستگیر نمایند .
  • ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
   6 0
   سارق منزل و موتور و زندگی من بعد از 10 سال هنوز پیدا نکردند...
 • IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  10 0
  دست مالباخته درد نکند و شیر مادرش حلالش .همه باید از ایشون یاد بگیرند و نگذارند زورگیرهای قمه کش هر کاری خواستند بکنند. پلیس که هیچی اما به این کارشناس بفرمایید همین قوانین و توجیهات آن است که فضای سرقت را امن کرده حالا اگر یکی خود ایشان را خفت کند و با قمه خانواده ایشان را تهدید کند چه می کند؟ دفاع می کند یا با لبخند مال و ناموس خود را دو دوستی تقدیم سارقین می کند؟ معلومه تابحال کلانتری نرفته تا چند ماه علاف بشه.
 • داوود IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  10 0
  قوانین ما با طبع انسانی سازگار نیست. عقل بشر نمی پذیرد که دزدی که (مسلح یا غیر مسلح) به خانه شما وادر شده و جان و مال و ناموس شما را تهدیدی می کند، را صحیح و سالم تحویل قانونی بدهیم که عملا او را تشویق به ادامه جرم می کند. به دلیل اینکه قوانین ما علنا به مجرم پناه می دهد. شخصا بنا ندارم دزدی را که وارد حریم من شده، سالم و تنبیه نشده تحویل کسی بدهم.
 • IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  10 0
  دمت گرم حال کردم خوب بی ناموسها رو لت و پار کردی مرسی.
 • ناشناس IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  2 4
  گوشی که قابل دزدیدن هست رو اگر گالریش از عکسهای خصوصی خالی بود چنین اتفاقی نمی افتاد واقا دزدها طرفتون ورو انالیز کنید اگر غیرتی بود گوشبش رو بیخیال شید
 • قانون واقعی IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  8 1
  ضمناً اون دوست عزیزمون که اون دزد بی شرف رو به درک واصل کرده باید بهش آفرین گفت. واقعاً دستش درد نکنه. حتی با وجود اینکه واقعاً تقصیری نداشته چون برای دفاع از خودش اون عوضی رو به درک فرستاده و تازه عمدی هم نداشته به خدا اگه حتی این قانون غلط اعدامش هم بکنه شهید محسوب می شه. این را مطمئن هستم. دمش گرم و آفرین به این غیرتش. دزدان بی غیرت و نامرد بدانند همیشه ممکنه اون جون کثیفشون رو در مواجهه با اینچنین شیر مردانی از دست بدهند.
 • محمد IR ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  3 0
  قانون مجازات دزدان باید باز نگری شود دزدان با چندین فقره سرقت باید حبس طولانی وبعد از ان تبیعد شوند
 • بیطرف IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  3 0
  راننده پراید خریت کرد خودشو لو داد. حالا یه زالو کمتر به هیچ جایی بر نمیخورد
 • قانون IR ۰۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۱
  3 0
  آره تو منطقه ما چنسالی بود دزدی میشد و باغای مردمو دزد میزد تا اینکه یبار من باغ بودم آغا دزده اومد منم ک کینه ای از دزده داشتم با برادرم گرفتیم تا بخوره زدیمش بعد تحویل مراجع محترم قضایی دادیم.. فکر میکنید بعدش چی شد؟؟؟؟ چند برابر اینکه اون دزد توی ۵۰ سال اینده دزدی کنه از ما دیه گرفتن با احترام بهش دادن!!!!!! الان والا دزد بیاد تو اتاق خوابمم میترسم بهش بگم چرا اومدی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس