کد خبر 988271
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۰
دفتر نخست وزیری

یکی از پر حاشیه‌ترین متهمان انفجار دفتر نخست وزیری در ۸شهریورماه ۱۳۶۰محسن سازگارا است. بدیهی است که بنده به عنوان روزنامه‌نگار درمقام قضاوت نیستم و استفاده از واژه«متهم»دلیل بر قطعی دانستن جرم نیست.

به گزارش مشرق، محمدی اسلامی روزنامه‌نگار و تاریخ پژوه در یادداشتی نوشت: یکی از پر حاشیه‌ترین متهمان انفجار نخست وزیری در ۸ شهریورماه ۱۳۶۰ محسن سازگارا است. (بدیهی است که بنده به عنوان روزنامه‌نگار در مقام قضاوت نیستم و استفاده از واژه «متهم» دلیل بر قطعی دانستن جرم نیست.)

بیشتر بخوانید:

دو خاطره رهبر انقلاب از شهید رجایی

روزی که دفتر نخست‌وزیری قربانی نفوذ شد


 محمد محسن سازگارا، متولد ۱۳۳۴ است. او در سالهای پیش از انقلاب، با پذیرش گرفتن از دانشگاه انستیتوی تکنولوژی ایلینوی به امریکا رفت و با انجمن‌های اسلامی دانشجویان مسلمان همکاری می‌کرد و در آنجا با ابراهیم یزدی آشنا شد. با توصیه ابراهیم یزدی در روزهای اوج انقلاب به نوفل لوشاتو پیوست و از جمله مترجمان امام بود.

در روزهای نخست انقلاب، چند گروه اقدام به تشکیل سپاه کردند که از جمله وی به همراه مرحوم لاهوتی، ابراهیم یزدی، صباغیان و... در پادگان حر (باغشاه سابق) اعلام تشکیل سپاه کردند. با توجه به تشکیل چند سپاه دیگر در نهایت این سپاه‌ها در هم ادغام شد و اغلب عناصر لیبرال کنار نهاده شدند. سازگارا بعداز مدتی به رادیو پیوست و به فاصله اندکی به عنوان معاون سیاسی-اجتماعی و قائم مقام مشاور در امور اجرایی منصوب می‌شود.

انتقال مسعودکشمیری به دفترنخست وزیری سیستان و بلوچستان و رشد  پله‌پله آن، توسط سازگارا انجام گرفت و مدتی نیز کشمیری در دفتر خود وی همکاری کرد.

او به جز ارتقای سازمانی کشمیری پس از انفجار دفتر نخست وزیری، نقش عمده‌ای در انتشار خبر جعلی شهادت داشت و او بود که اطلاعیه تنظیم شده در جلسه‌ای با حضور بهزاد نبوی، سعید حجاریان، خسرو تهرانی و مصطفی قنادها در نخست وزیری را به صدا و سیما ارسال کرد و بر اساس آن اخبار ساعت ۸ صبح رادیو «شهادت کشمیری» را اطلاع‌رسانی کرد.

او متهم است به همراه افرادی همچون علی اکبر تهرانی و نادر قوچکانلو مسئول جسد سازی بودند. همچنین به بهشت زهرا رفته و برای هماهنگی دفن جسد کشمیری تلاش می‌کند. در حالی که تمام مراحل قانونی همچون شناسایی اجساد، معاینه ، اعلام نظر پزشکی قانونی و صدور مجوز دفن درباره شهیدان رجایی، باهنر و دفتریان به صورت کامل انجام گرفته است، هیچ یک از این مراحل درباره کشمیری طی نمی‌گردد.

او به واسطه این اتهامات دو بار در سال ۶۳ و ۶۵، بازداشت شد اما با نامه شماری از مسئولین همسو و اعمال فشارهای سیاسی، آزاد و پرونده او به همراه دیگر هم پرونده‌ای‌ها متوقف گردید.

پس از آن تا اواخر جنگ در هیأت مدیره سازمان گسترش صنایع سنگین در کنار ‎بهزاد نبوی باقی ماند. در دولت پنجم و ششم در کنار چهره‌هایی همچون حجاریان با مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری همکاری کرد. همچنین از مؤثرترین اعضای حلقه کیان بود که ارگان اصلی استحاله دینی در کشور محسوب می‌شد. انتشار هفته‌نامه آینه، روزنامه جامعه و روزنامه‌های زنجیره‌ای پس از آن، سبب شد در دوره  اصلاحات سازگارا به عنوان یک عنصر کلیدی در آنچه «رکن چهارم دموکراسی» خوانده می‌شد، دیده شود.

بعد از وقایع خرداد ماه سال۱۳۸۲ در کوی دانشگاه، برای سومین بار پس از انقلاب به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت می‌شود اما این بار نیز با حمایت برخی از نمایندگان مجلس ششم از زندان آزاد می‌شود. وی بعد از آزادی از زندان برای معالجه از کشور خارج شده، ابتدا به #انگلیس و سپس برای همیشه به امریکا می‌رود.

او در «انستیتو واشنگتن» مستقر شد و خود را مدیر مرکز تحقیقات ایران معاصر معرفی می‌کرد. مرکزی که طبق اعلام رسمی خود به شورای امنیت ملی، وزارت خارجه، پنتاگون، و دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا خدمات می‌دهد و به نزدیکی با صهیونیست‌ها مشهور است، علاوه بر آن که برخی آن را زیر مجموعه C.I.A می‌دانند.

او در آغاز بروز و ظهور رسانه‌ای زیاد داشت و سمپاشی منظمی از طریق رسانه‌های مختلف غربی بر علیه ایران انجام داد؛ در فتنه۸۸ نقش رسانه‌ای پر تکرارتری را ایفا کرد اما پس از ۹ دی، به ناگاه حضورش کم فروغ شد. خروجی‌های مطالعاتی وی طی سال‌های ۸۴ تا ۸۸ روی سایت رسمی انستیتو واشنگتن قرار گرفت اما طی ده سال گذشته، هیچ مطلبی از وی منتشر نشده است؛ اگرچه همچنان رزومه او در این انستیتو نمایش داده می‌شود.

از جمله آخرین خروجی‌های وی که مورد اقبال قرار گرفت، مصاحبه‌ای در اردیبهشت سال جاری بود که مدعی علاقه برخی در تهران برای مذاکره با آمریکا شد.

نگاه به زندگی او این سوال را پدید می‌آورد که آیا او از ابتدا یک نفوذی بود که از کشمیری پشتیبانی کند یا سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا به مرور او را جذب کردند. اگر حالت اول درست باشد، حتما در دیگر عملکردهای او نیز ردپای عملیات‌های دستگاه اطلاعاتی آمریکا موجود است. در این صورت باید درباره دیگر همراهان او که هنوز مسئولیت دارند، نیز دقت مضاعفی کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۰۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
  55 7
  موافقم. متن هشدارآمیز موقری است.
 • فرهانی IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
  18 62
  قبل از انفجار دفتر نخست وزیری همه میدانند که اطلاعیه های شهید کشمیری چاپ شده بود و وقتی بهزاد نبوی در محل انفجار دفتر امده بود صندوق عقب ماشینش پر بود از اطلاعیه های شهادت کشمیری و در مرحله اول مرحوم مرتضایی فر شروع کرد به شعار کشمیری شهید شد و زمانی که داشت این شعار همه گیر میشد شهید دستجردی عنوان کرد که کشمیری نیم ساعت قبل از جلسه رفته بود همین قضیه باعث شد بهزاد نبوی پروژه اش مسکوت ماند و شروع کردند به شک انداختن و همین موضوع باعث شد که جنازه برای تعیین تکلیف در پزشگی قانونی ماند تا همسر شهید رجایی از شکستگی استخوان و یک دندان شهید رجایی خبر داد و دیدند جنازه مربوط به شهید رجایی می باشد قاتلین شهید رجایی و باهنر همان ادم های زیاده طلبی هستند که همه چیز در انحصار انها باید باشد که الان هم همه در راس قدرتند کلاهی و کشمیری هم اگر کشته شدند اینها ترسیدند اگر یک روز انها دهان باز کنند دیگر لنگ اینها افتاده لعنت بر موسوس اردبیلی و صانعی که عاملین این سکوت و جنایت هستند
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
  31 5
  جمله آخری خیلی دقیق است یعنی : دیگر همراهان او که هنوز مسئولیت دارند نیز دقت مضاعفی کرد
 • دیبافروش IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
  15 7
  من نتیجه میگیرم کسانیکه با دولت دکتر احمدی نژاد در افتادن و معترض کنار گذاشته شدن بودن در این حلقه هستن.
 • ا.ر IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
  6 2
  تاریخ در تکرار است و این چرخه در مدار خود میچرخد و تنها بازیگران این نمایش هستند که تعویض میشوند . اگر شفافیت و عدالت خواهی از مدیران و مسئولان در بین مردم نباشد همان گروه ها که جنایت کردند و پرونده خائنان را بستند و شهید سازی کردند حالا پرونده فاسدان و اختلاسگران و دزدان را به اسم ذخیره انقلاب و مدیران پاکدست و و به قوه قضاییه فشار آورده تا ببندند و متاسفانه در قوه قضاییه سابق کم پرونده هایی که با مشارکت انان بسته نشد و باستی هیلزها و تغییر کاربری رانت زمین حسینه ها و خصوصی خوری ها صورت گرفت
 • پويا نوري IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
  14 3
  عقل سليم ميگه اين آدم و ساير افراد مثل بني صدر با جدي شدن انقلاب از طرف آمريكا مامور به نفوذ در اركان انقلاب شدند ، اين يك كار برنامه ريزي شده از طرف آمريكا براي تمام طرفهاي خارجي است كه با آنها درگير است براي سلطه و تحت اختيار گرفتن امور مخالفين و ضربه از داخل
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
  11 2
  بعد از اینها بود که دشمن فهمید با انفجار و ترور او را به جایی نخواهد رساند، نفوذ رو تغییر داد تا مؤثر و کارآمدتر شود. حذف فیزیکی دیگه بکارشون نمیاد، پیشرفت کردن ظاهراً !!!
 • بی نام IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
  5 3
  لعنت بر بی ادبی و بی اخلاقی !!
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
  16 3
  نکته: اگر حالت اول درست باشد، حتما در دیگر عملکردهای او نیز ردپای عملیات‌های دستگاه اطلاعاتی آمریکا موجود است. در این صورت باید درباره دیگر همراهان او که هنوز مسئولیت دارند، نیز دقت مضاعفی کرد.
 • IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
  31 4
  یه همچین جانوری بر چه اساسی در پست های کلیدی جا خوش کرده با کمک چه افرادی
 • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
  2 11
  من هرچند شهید رجایی را در برخی موارد مانند بصیرت قبول ندارم ولی بنظرم روزی می رسد که رهبری صحبتی درباره مفتوح شدن پرونده انفجار دفتر نخست وزیری بکنند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس