کد خبر 987019
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۷
انبارلویی نمایه

آمریکا و غرب در مورد دانش و توان هسته‌ای ایران به اندازه کافی دروغ‌پردازی کرده‌اند و حالاحالاها هم دست‌بردار نیستند ما امروز گرفتار یک رئیس جمهور دروغگو و کذاب در آمریکا هستیم.

به گزارش مشرق، «محمدکاظم انبارلویی» در یادداشتی نوشت:

خداوند در  قرآن کسانی را که کارشان خرّاصی، خراطی، دروغ ، فریب و نیرنگ است نفرین می‌کند و در مورد ذاریات می‌فرماید: قتل الخراصون الذین هم فی غَمرهٍ ساهون (ذاریات آیه ۱۰ و ۱۱) مرگ بر دروغ زنان و دروغ‌پردازان آنانکه در بی‌خبری و غفلت غرقند خرّاص از خرص می‌آید به سخنی گفته می‌شود که پایه علمی و منطقی ندارد و براساس گمان، تخمین و حدس گفته می‌شود. غمره به آب فراوانی گفته می‌شود که عمق آن پیدا نیست. مراد جهل  و نادانی عمیقی است که انسان را فرا می‌گیرد و عمقی بر آن متصور نیست.

بیشتر بخوانید:

انبارلویی: رسانه‌های انقلاب در دو فتنه بر رسانه‌های معاند غلبه کردند

انبارلویی: اصلاح‌طلبان می‌خواهند حافظه مردم را دستکاری کنند


دشمن کارش دروغ‌سازی و شایعه‌پردازی است. دشمن دروغ را سفارش می‌دهد. منافقین خط تولید آن را راه می‌اندازند و افراد ساده لوح هم آن را می‌پذیرند. آمریکا و غرب در مورد دانش و توان هسته‌ای ایران به اندازه کافی دروغ‌پردازی کرده‌اند و حالاحالاها هم دست‌بردار نیستند ما امروز گرفتار یک رئیس جمهور دروغگو و کذاب در آمریکا هستیم که رکورد دورغگویی را در جهان چندبار شکسته است.  


کشور نزدیک ۲۰ سال است گرفتار یک دروغ، فریب و نیرنگی است که آمریکایی‌ها تولید کرده‌اند تا ما را از پیشرفت‌های علمی در حوزه دانش و فناوری هسته‌ای محروم کنند. آنها دو دهه است که دستگاه دیپلماسی کشور را سرکار گذاشته‌اند و میلیاردها دلار هزینه روی دست نظام گذاشته‌اند و کشور را گرفتار گردابی کرده‌اند که هنوز در آن دست و پا می‌زند. قرآن می‌فرماید مرگ بر این جماعت. دروغ‌پرداز ملت ما هم به پیروی از قرآن می‌گوید: مرگ بر آمریکا. این وسط چرا دستگاه دیپلماسی نمی‌خواهد از این دور بسته خارج ‌شود، برای نخبگان سیاسی جامعه معلوم نیست.


برجام قرارداد بدی بود. به‌دلیل اینکه شروط رهبری، مجلس و شورای‌عالی امنیت ملی رعایت نشد. برجام قرارداد مطلوبی نبود چون «نامتوازن»، «ناهمزمان» ، «برگشت‌ناپذیر» ، «فاقد ضمانت اجرا» و «فاقد امکان مطالبه و خسارت» بود. برجام قرارداد مقبولی هم نبود چون به‌راحتی از همان روز اول از طرف غربی ها مورد قبول واقع نشد و نقض گردید بدون اینکه ما در برابر این نقض تضمین‌های لازم را بگیریم. امتیازات بزرگی به صورت نقد دادیم و هیچ امتیازی نتوانستیم اخذ کنیم.


برجام یک قرارداد اجباری بود. آنها ما را مجبور کردند تمام امتیازات را یکجا و نقد پرداخت کنیم بی‌آنکه به قول و قرار خود مبنی بر این پرداخت عمل کنند.


با این همه آنها به برجام عمل نکردند و فهرستی از مطالبات جدید را روی میز گذاشته‌اند. در این معرکه ما چه راهی جز بازگشت به نقطه  صفر برایمان باقی‌مانده است.


​​​​​​​با آنکه هیچ امیدی در عمل به تعهدات برجامی نداریم. دیپلماسی کشور دلش را خوش کرده به «مکر» ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه. رفت و آمد به پاریس و رد و بدل پیغام و پسغام در این وادی چه ثمری دارد.


بسته پیشنهادی ماکرون حاوی هیچ مطلبی که متضمن اجرای تعهدات برجامی و حتی غیر برجامی باشد نیست.


این بیان ماکرون شرم‌آور و حیرت‌انگیز و در عین حال توهین به ملت ایران است که گفته؛ به ترامپ پیشنهاد داده است که به تهران اجازه دهد صادرات نفت خود را به صورت محدود و برای مدت زمان معینی ادامه دهد اما به شرط اینکه ایران نیز دست از غنی‌سازی اورانیوم بیش از سقف تعیین شده در برجام بردارد. اکنون نشست گروه ۷ در بیارتیز فرانسه در حال برگزاری است. اشرار عالم در این نشست روی تقسیم سود خود از غارت جهانی در حال توافق و گفت‌وگو هستند. ضمناً یک نگاهی هم به ایران و برجام و مسائل فی مابین در این نشست دارند که  این نگاه را جناب ماکرون نمایندگی می‌کند. او چند روز پیش با ظریف ملاقات داشته و وزیر خارجه ما هم مباحث خود را با رئیس جمهور فرانسه خوب و سازنده توصیف کرده است! واقعاً از مجموع مواضع فرانسه در طول مذاکرات هسته‌ای در سه دولت گذشته در جمهوری اسلامی ما چه چیزی را کشف می‌کنیم؟ آیا واژه «خوب» و «سازنده» را می‌توان بر سیاست مکر، فریب، دروغ و نیرنگ فرانسوی‌ها بار کرد؟ چرا عوض این سفرهای بی‌نتیجه و گفتوگوهای بی‌حاصل، کاهش تعهدات برجامی را به سمت صفر با سرعت طی نمی‌کنیم. برجام از نظرگاه طرف غربی مرده و باطل است و به هیچ یک از مفاد آن در باب تعهدات عمل نمی‌کنند. چرا دستگاه دیپلماسی ما خود را معطل آن کرده است؟ 


آمریکایی‌ها یک دروغ را مدام تکرار می‌کنند و می‌گویند ایران می‌خواهد بمب اتمی بسازد و صدها تضمین در هزاران صفحه گفت‌وگوهای تودرتوی دیپلماسی از ایران گرفته‌اند تا بمب نسازیم اما هنوز ما را رها نمی‌کنند و یک فهرست جدید هم به آن اضافه  کرده‌اند. خلع سلاح موشکی و خلع قدرت از نفوذ منطقه‌ای! معلوم نیست اگر این را هم به آنها بدهیم فردا چه فهرستی از مطالبات را روی میز خواهند گذاشت؟ به نظر من زدن پهپاد پیشرفته آنها، دادن یک علامت بزرگ به غرب بود که بس کنید و زیاده‌خواهی را متوقف کنید. اکنون نوبت آن است دو تا ناو آنها را به قعر آب‌های خلیج‌فارس، دریای عمان و اقیانوس هند بفرستیم تا بفهمند اگر زیادخواهی‌ها را متوقف نکنند باید خود را آماده کنند تا در دامی که با دست خود مهیا کرده‌اند و از آن می‌گریختند، بیفتند.


اجلاس گروه ۷ یک‌زمانی با عنوان گروه ۸ برگزار می‌شد. روس‌ها در این نشست شرکت می‌کردند اما با اختلافات راهبردی که با آمریکایی‌ها به‌ویژه پس از ضمیمه شدن شبه‌جزیره کریمه به خاک روسیه پیدا کردند. روسیه را از گروه ۸ اخراج کردند. آمریکایی‌ها به محض اینکه در دامی که در خلیج‌فارس برای خود پهن کرده‌اند  بیفتند معلوم نیست اثری از  گروه ۷  باقی بماند، چون هیچ دولت غربی جز آمریکا و انگلیس حاضر نیست مرتکب این حماقت بشود و در این دام گرفتار آید. دیپلماسی کشور باید ادبیات سیاسی خود را تغییر دهد. گفتمان مقاومت، کارآمدی خود را تاکنون نشان داده است. 


دیپلماسی کشور باید تمام گفتمان خود را روی مفهوم «مقاومت» متمرکز کند و از گفت‌وگوهای بی‌حاصل و بی‌ثمر با دستاورد تقریبا هیچ بپرهیزد. اگر آقای ظریف نصف هزینه سفرهای خود به آمریکا و اروپا برای وصله‌پینه کردن برجام، اختصاص سفر به پکن، مسکو و همسایه‌های اطراف ایران می‌داد تحریم‌های آمریکا را بارها دور می‌زدیم و اثری از آن در اقتصاد ملی هم دیده نمی‌شد.   

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • هامان IR ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  درود بشرفش,جانا سخن از دل ما میگویی
 • جعفر IR ۰۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  17 71
  واقعا آقای ظریف هنوز از مکر مکرون و امریکا و انگلیس آگاه نشده؟اگه جواب منفیه که وای بر ما.چه وزرایی داریم،خوش بحال شهید رجایی که چنین وزرایی را ندید.
 • IR ۰۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  9 64
  امریکا هدفش تضعیف ایران برای تقویت عربستان و اسراییله بقیه تماما شعر و شعاره
 • علی IR ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  87 17
  جناب نویسنده محترم نفس شما از جای گرم بلند می شود خودت حقوق 10میلیونی می گیری و در خانه چند میلیاردی می نشینی و می گویی باید مملکت را به فنا دا د،آیا از اکثریت مردم خبر داری که به نان شب محتاج هستند چرا با این حرف های الکی نمی گذارید مردم مزه زندگی راحت را بکشند و خدا را به فکری باز و بدون دل مشغولی عبادت کنند
  • IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
   3 52
   علی آقا اگه نظرت اینه که همچنان باید به مذاکرات ادامه دا دتا شاید وضعیت معیشت مردم بهتر شود که اینطور نیست و این را تجربه مذاکرات ثابت کرده و حتی انهایی که طرفدار سرسخت مذاکره بودند حالا سکوت کردن و حتی یک بچه هم به ادامه مذاکره میخندد
  • IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
   3 58
   علی آقا مثل این که از برجام نکبتی درس نگرفته ای
 • عبدالله مومن SA ۰۷:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  15 64
  به باند نیویورکی های خائن که سالهاست وزارتخارجه کشور را گروگان گرفته اند. امیدی نیست
 • کوچک IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  10 50
  واقعا گل گفتی
 • ناشناس IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  12 47
  افرین تحلیل قشنگی بود ایران کشور قدرتمندی است با هیچ کشوری هم دشمنی ندارد اما به کوچکترین تعرضی پاسخ کوبنده خواهد داد برجام از اولش هم اشتباه بود این توهم برداشت سایه جنگ که دولت روحانی در سر داشت مارا به ظلت وخواری وادارکرد اما این باعث شد که ایران محکمتر ومقتدر تر ازقبل گردد .
  • DE ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
   0 0
   جمهوری اسلامی با هیچ کشوری دشمن نیست. راست ترین حرفی بود که توی عمرم شنیدم
 • IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  8 62
  ظریف و روووحانی کی از خواب بیدار می شن؟!
  • NL ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
   0 0
   دوست عزيز فقط روحانى و ظريف نيستند كه خوابند.
 • IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  3 31
  (( ما امروز گرفتار یک رئیس جمهور دروغگو و کذاب در آمریکا هستیم . )) ؛ و البته در ايران هم .
 • IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  0 11
  سال 84-92 از حافظه شماها پاک شده؟
 • IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  3 70
  لبته در ایران هم گرفتار آدمی چون ترامپ هستیم و وزیر خارجه بمراتب نادانتر از پمپئو
 • IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  1 56
  غرب اگر ایران بدون بمب هسته ای می خواهد باید حق وتوی ایران را در سازمان ملل بپذیرد!
 • IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  3 63
  آفرین بنویسنده ی این مطالب عالی تبین کرده
 • IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  1 43
  دقیقا درست هست
 • حیدری IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  3 51
  آقای ظریف مگر در طول مذاکرات برجام همین فرانسه موش نمیدوئند پس چی شده که حالا فرانسوی ها که به مردم خودشون رحم نمی کنند منجی ما شدن
 • حمید IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  1 61
  برجام برای اطمینان غرب وامریکا ازنداشتن بمب اتم ایرانیها بوده.شک وتردیدداشتن حالا مطمئن شدن.امریکا کنارکشیده وبازیچه ی فریب غرب شدیم تامبادا دنبال این علم اتمی باشیم پس نه شرقی ونه غربی پیرجماران از روی حکمتی بوده وماغافل شدیم وگرفتار برجام شدیم
 • ر IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  1 47
  اگر شروط مجلس لحاظ نشده بود چرا نمایندگان برجام را در 20 دقیقه تصویب کرد؟!
 • حمید IR ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  0 0
  مرگ بر وطن فروش خائن، مرگ بر دین فروش خائن، مرگ بر هموطن فروش خائن
 • حمید IR ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  0 0
  چقدر راحت کشور و مردم و خودمونو بازیچه دست این دولت آمریکا پرست کردیم، به خداوندی خدا اگر رهبر و سپاه نبودن این دولت اصلاح طلب از سی چهل سال پیش کشور و مردم و تمام سرمایه های این خاک و کشور و حتی ناموس مردمو به خاطر عشق خودشون به پول و قدرت و آمریکا و غرب تا حالا هزار بار فروخته بودن.... خود این روحانی اولین کسی بود که سیستم هسته ای ایران رو زمان خاتمی به عشق آمریکا و غرب تعلیق کرد و تا به امروز دنبال غرب و آمریکاست...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس