استراماچونی

آمار باشگاه استقلال طی ۲۵ سال گذشته نشان می دهد هیچ مربی خارجی در این تیم نتوانسته یک فصل کامل را با این تیم به پایان برساند.

سرویس ورزش مشرق - با انتشار گزارشی مبسوط از وضعیت زندگی آندره آ استراماچونی در تهران و سرمربیگری اش در تیم استقلال همچنین زمزمه هایی مبنی بر جدایی احتمالی این مربی ۴۳ ساله ایتالیایی از این تیم، هیچ بعید نیست این مربی مو مشکی علاوه بر زمستان حتی شاید پاییز تهران را هم به چشم نبیند!

بیشتر بخوانید:
 

افشاگری عجیب رسانه معتبر ایتالیایی از شرایط استراماچونی/ استقلال زندان است!

بررسی شرایط مربیانی خارجی که پیش از این در این تیم هدایت آبی های تهرانی را در دست داشتند مشخص می کند از آخرین باری که استقلال توانسته یک فصل را با سرمربی خارجی استارت زده و با همان مربی به پایان برساند به حدود ربع قرن پیش برمی گردد.

تا پیش از سال ۱۳۷۳ و در سه دوره ای که باشگاه استقلال هدایت تیم فوتبال بزرگسالانش را به دست یک مربی خارجی سپرده بود هر بار یک مربی در رأس این تیم کار می کرد لااقل یک فصل و یا بیشتر را به طور کامل روی نیمکت نشسته و استقلال را از صفر تا صد مسابقات لیگ رهبری می کرد. اما بدعت اخراج و قطع همکاری با سرمربیان خارجی از ۲۵ سال پیش و در دوران دوم سرمربیگری سوکوموروخوف در استقلال استارت خورد!

**مربیان خارجی ماندگار!

۱ – دوره اول حضور زدراکو رایکوف

رایکوف اولین، سرشناس ترین و پر افتخارترین مربی خارجی استقلال و یکی از ماندگارترین مربیانی است که در فوتبال ایران فعالیت داشته است. رایکوف در اسفند ماه سال ۱۳۴۸ تا تیر ماه سال ۱۳۵۰ قریب به دو سال هدایت استقلال را در دست داشت. او در این مدت در ۳۸ بازی روی نیمکت استقلال نشست و تیمش در ۷۴% مسابقات زمین را با برد ترک کرد.

۲ – دوره دوم زدراکو رایکوف

رایکوف در همان سال ۱۳۵۰ پس از اینکه برای مدتی کوتاه "پرویز کوزه کنانی" هدایت استقلال را در دست داشت بار دیگر به عنوان سرمربی استقلال منصوب شد و از ۱۳۵۰ تا ۲۸ آبان ۱۳۵۵ سرمربیگری استقلال را در دست گرفت و تیمش در ۱۳۷ بازی موفق شد در ۵۸% دیدارها زمین را با پیروزی ترک کند.

این مربی یوگوسلاو که بسیاری او را پایه گذار سبک نوین فوتبال در تیم استقلال دانسته و حتی معتقدند همچنان این تیم تاحدودی تحت تاثیر تفکرات وی می‌باشد، یکی از پرافتخارترین مربیان تاریخ این باشگاه هم هست. اما همه این آمارها منجر به این نشد که طعم اخراج را از این باشگاه نچشد.

رایکوف اولین اخراجی خارجی و اولین مربی اخراجی در تاریخ باشگاه استقلال هم هست. وی در سال ۵۵ و در جام تخت جمشید و پس از شکست مقابل صعنت نفت در فاصله ۴ هفته مانده به پایان فصل از هدایت آبی پوشان برکنار شد.

۳ – ولادیمیر جگیچ

این مربی یوگسلاو با پاسپورت آلمانی به تهران آمد و هدایت استقلال را در دست گرفت. او از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۷ به مدت دو فصل سرمربی استقلال بود و در ۴۷ مسابقه روی نیمکت نشست. تیمش هم در ۵۳% مسابقات برنده از زمین بیرون رفت.

جگیچ از جمله مربیان تاثیرگذار در تاریخ باشگاه استقلال بود که یکبار هم با این تیم به قهرمانی جام حذفی رسید. جگیچ دو فصل سرمربی استقلال بود و نتایج قابل قبولی با این تیم گرفت و در نهایت نیز در پایان دومین سال حضورش در استقلال و همزمان با اتمام قرارداد از این تیم جدا شد تا تنها مربی خارجی باشد که پایان کارش در استقلال با اخراج همراه نبوده باشد.

۴ – دوره اول یوگنی سکوموروخوف

سکوموروخوف روس در سال ۱۳۷۲ هدایت تیم استقلال را در دست گرفت و تا سال ۱۳۷۳ به مدت یک فصل در ۳۲ بازی سرمربی استقلال بود و تیمش توانست در ۵۶% دیدارهایش برنده زمین را ترک کند.

**مربیان خارجی اخراجی!

۱ – لئونید بیلفسکی

استقلال در سال ۱۳۷۳ پس از پایان دوران سرمربیگری سکوموروخوف بار دیگر سراغ یک روس دیگر رفت و این بار بیلفسکی را به خدمت گرفت. اما این مربی تنها در ۴ بازی سرمربیگری در این تیم را تجربه کرد و با آمار ۵۰% برد در دیدارهایش ایران را ترک کرد.

۲ – یوگنی سکوموروخوف

مدیران استقلال در پانزدهم خرداد سال ۱۳۷۸ بار دیگر سراغ سکوموروخوف رفتند ولی این مربی پس از شروع لیگ در ششم اسفندماه همان سال با حکم اخراج مواجه شده و در حالی که در ۲۸ بازی روی نیمکت تیم نشسته بود از استقلال رفت. او در آن مدت در ۶۱% مسابقاتش با استقلال برنده شده بود.

۳ – رولاند کخ

پنجمین مربی خارجی باشگاه استقلال یک آلمانی بود. رولاند کخ در مرداد ماه سال ۱۳۸۱ به باشگاه استقلال اضافه شد ولی در فروردین ماه سال ۱۳۸۲ و چند هفته مانده به پایان لیگ از استقلال اخراج شد. او در ۲۸ بازی با استقلال فقط ۴۶% مسابقاتش را برنده شد.

درواقع کخ نخستین مربی آلمانی تاریخ باشگاه استقلال و نخستین مربی خارجی این تیم در لیگ برتر بود تا عنوان نخستین مربی اخراجی این باشگاه در تاریخ رقابتهای لیگ برتر را هم به خود اختصاص دهد. کخ در فصل ۸۲-۸۱ و در فاصله ۸ هفته مانده به پایان فصل به دلیل نارضایتی هواداران از نتایج، از این تیم کنار گذاشته شد. استقلال پس از کخ مربی خارجی دیگری نداشت تا یک آلمانی پا به سن گذاشته به اسم وینفرد شفر در سال ۹۶ جای او را بگیرد.

کخ و بیلفسکی تنها مربیان خارجی و اخراجی استقلال هستند که یک فصل را با این تیم به پایان نرسانند و در همان اولین فصل حضورشان در این تیم طعم اخراج را چشیدند.

۴ – میک مک درموت

شاید یک بازی، کارنامه دقیقی برای تشخیص توانایی های یک مربی نباشد ولی "میک مک درموت" ایرلندی که در هفته هشتم فصل هفدهم لیگ برتر روی نیمکت استقلال نشست در یک بازی سرمربی این تیم بود و در رشت سپیدرود را شکست داد و با یک بازی و ۱۰۰ درصد برد در کارنامه اش از این سمت کنار رفت.

۵ – وینفرد شفر

در هفته هفتم لیگ هفدهم باشگاه استقلال سراغ یک مربی دیگر آلمانی به نام شفر رفت. این مربی از هفته نهم و بازی با فولاد روی نیمکت استقلال نشست و تا پایان لیگ تیمش را هدایت کرد اما او نیز نتوانست یک فصل کامل را با این تیم به پایان برساند چون در لیگ هجدهم و ۵ بازی مانده به آخر فصل در مشهد از کار برکنار شد. او ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ آمد و نهم اردیبهشت سال ۱۳۹۸ از کار برکنار شد در دو فصل ناقص. ۶۹ بازی با ۵۴% برد، آمار کلی این مربی در استقلال بود.

**آندره آ استراماچونی لبه تیغ!

در صورتی که وضعیت موجود بین استراماچونی و باشگاه استقلال به همین منوال پیش برود که نشریه گازتا دلو اسپورت درباره اش نوشته، هیچ بعید نیست ششمین نفر در فهرست مربیان قطع همکاری با استقلال همین مربی ۴۳ ساله ایتالیایی باشد. مربی با آمار یک بازی و ۰% برد تا اینجا. او ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ با استقلال قرارداد بسته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  6 6
  آمار باشگاه استقلال طی ۲۵ سال گذشته نشان می دهد هیچ مربی خارجی در این تیم نتوانسته یک فصل کامل را با این تیم به پایان برساند... این هنر کیسه حمومی هاست
 • IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  3 5
  چاره کار استقلال اینه که با لگد همه مدیرای فعلی رو بندازن بیرون و یه کاربلد مثل فتح الله زاده یا قریب بیارن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس