یادداشت نمایه

حدوداً یک‌دهه از آن روز می‌گذرد؛ از روزی که طرف مقابل به بهانه بعضی از تحریم‌های سازمان ملل از واگذاری سامانه پدافندی به ایران خودداری کرد.

به گزارش مشرق، روزنامه «صبح نو» در سرمقاله خود نوشت: 

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد رونمایی از سامانه برد بلند پدافندی «باور ۳۷۳» از جانب بسیاری از رسانه‌های مهم دنیا پوشش داده شد؛ سامانه پدافندی که حدوداً ۱۱ سال قبل و بعد از دست رد طرف روسی برای واگذاری سامانه‌ای مشابه به ایران، ساختش در دستور کار قرار گرفت. حالا حدوداً یک‌دهه از آن روز می‌گذرد؛ از روزی که طرف مقابل به بهانه بعضی از تحریم‌های سازمان ملل از واگذاری سامانه پدافندی به ایران خودداری کرد، درحالی‌که امضایش پای تعهدش خشک نشده بود.

راهکار برون‌رفت از این مشکل همان راهکار همیشگی بود؛ اتکای صرف به توان و دانش داخلی؛ اتکایی که باعث شد در روز ملی صنایع دفاعی، رییس‌جمهوری منتخب ملت ایران با اعتمادبه‌نفس پشت تریبون قرار گیرد و با غرور و افتخار، یادآوری کند که نتیجه تلاش متخصصان ایرانی، یک سر و گردن از انواع خارجی بالاتر است. همچنین با غرور و افتخار پشت تریبون بایستد و برای طرف آمریکایی رجز بخواند.

این غرور و افتخار بیش از آنکه یک احساس بومی و ملی در افتخار به ساخت یک کالا با بالاترین درجه پیچیدگی باشد، تابلو و راهنمای یک مسیر است؛ تابلویی که نشان می‌دهد راه بازشدن گره‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی از کجا می‌گذرد؛ تابلویی که نشان می‌دهد اگر قرار باشد موانع رشد و پیشرفت از میان برداشته شوند، باید به کجا امید بست؛ تابلویی که نشان می‌دهد راه‌حل مشکلات ریز ‌و ‌درشت داخلی، همین‌جاست؛ درون همین خاک و توکل مردان و زنانش به تنها قدرت هستی و دست بر زانو زدن و یاعلی گفتن! باور داشتن به این مسیر، راهکار اصلی قطع ید بیگانه است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • محمدبهرامى بلوچ IR ۰۵:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
  6 2
  ضمن تبريك به ملت ودولت ونظام مقدس كشورم جمهورى اسلامى ايران دومشكل كه متكى به ان هرگزملت وكشور را از فقرنميرهاند١ استفاده نكردن درست ازمنابع وقدرت خدادادى درايران وبهاء دادن به بيگانگان ومنتظرماندكه انهابراى ماكارى كنند ١خدمت وارزش ملتهاى غيررابيش ازحدوياخدمت به انهابيشترازملت خودودلسوزى فراوان براى انها
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
  12 0
  خدا را شکر که به غربزده های تقی زاده مسلک ثابت کردیم ایرانی اگر شما ها چوب لای چرخش نکنید می تواند تا ثریا برود
 • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
  1 0
  البته رونمایی سامانه افتضاح بود. باید یه فکری برای گروه تیلیغات دفاعی و رونمایی های بدشون کرد که زحمات بقیه مجموعه را از بین میبره.
 • US ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
  5 0
  نمیدونم چی شد یه هو همه حقوقدان‌ها پز سرهنگی دادن*!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس