///

رئیس سازمان انرژی اتمی، گفت: سالن مونتاژ سانتریفیوژهای جدید و مدرن را ساخته‌ایم که حدود ۲۰ سانتریفیوژ IR۶ در این سالن مونتاژ شده است.

به گزارش مشرق، سیدحسین نقوی‌حسینی طی مصاحبه‌ای با اشاره به نشست صبح امروز (یکشنبه، ۲۷ مردادماه) فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی که با حضور علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی برگزار شد، گفت: در این جلسه نمایندگان سوالات خود را از رئیس سازمان انرژی اتمی مطرح کردند.

بیشتر بخوانید:

تأکید بر ضرورت استفاده از سانتریفیوژهای نسل جدید مطابق کشورهای پیشرفته

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضرورت توجه و استفاده از ظرفیت و توان داخلی کشور و عدم اعتماد به آمریکا و اروپا، اظهار داشت: نمایندگان درخواست ارائه توضیحاتی در خصوص گام‌های اخیر مربوط به کاهش تعهدات برجامی پس از خروج آمریکا، قابلیت برگشت به شرایط قبل از برجام، ضرورت تقویت سایت اصفهان، استفاده از ظرفیت جوان و نخبگان کشور در بخث فناوری هسته‌ای داشتند.
نشست فراکسیون ولایی مجلس با حضور علی اکبر صالحی

وی افزود: همچنین سوالاتی پیرامون اقدامات اخیر در زمینه کاهش تعهدات برجامی بلافاصله بعد از خروج آمریکا از برجام، برنامه سازمان روی نسل‌های جدید و پیشرفته سانتریفیوژها، اقدامات در حوزه پیشران‌های هسته ای، دستاوردها در حوزه اکتشافات، تأکید بر ضرورت استفاده از سانتریفیوژهای نسل جدید مطابق کشورهای پیشرفته و رساندن غنی سازی اورانیوم به ۵۰ درصد مطرح کردند.

بندهای بیانیه ۹ بندی رهبری درباره فناوری هسته‌ای از سوی سازمان انرژی اتمی اجرایی شده است

نقوی حسینی در ادامه به پاسخ‌های صالحی به سوالات نمایندگان اشاره و بیان کرد: آن قسمت از بیانیه ۹ بندی مقام عظم رهبری که مربوط به شروط قبل از امضای بود و جز وظایف سازمان انرژی اتمی کشور بود، اجرایی شده که از جمله آن بندهای ۳، ۴ و ۵ است.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: صالحی عنوان کرد که بعد از خروج آمریکا از برجام تمام دستورات مقام معظم رهبری که مربوط به حوزه فناوری هسته‌ای بود اجرایی کرده اند، ولی بندهای غیر فنی در حوزه اختیارات آن‌ها نبوده و وزارت امور خارجه باید پاسخگو باشد.

وی افزود: بحث مذاکره با آمریکا از دولت دهم شروع شد که از طریق پادشاه عمان دنبال می‌شد که از همان ابتدا مقام معظم رهبری آن را قبول نداشته و می‌فرمودند آمریکایی‌ها قابل اعتماد نیستند. همچنین ایشان همواره تاکید داشتند حق غنی سازی ایران باید به رسمیت شناخته شود.

آمریکا زمان دولت دهم به حق غنی سازی ایران اعتراف کرده بود

نقوی حسینی در ادامه با بیان اینکه آمریکا در دولت دهم از طریق پادشاه عمان اعتراف به حق غنی سازی ایران کرد که نامه آن موجود است، اظهار داشت: یکی از تاکیدات رهبری این بود که در فرایند مذاکره، گام به گام جلو بروید و امکان برگشت پذیری هم باشد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: ترامپ می‌گوید قرارداد برجام بدترین قرارداد بود و باید فناوری هسته‌ای ایران متوقف یا کند می‌شد همچنین عملکرد ایران بعد از خروج آمریکا از برجام خوب بود به طوری که افکار عمومی جهان را به همراه خود داشتیم.

خروج ایران از برجام همزمان با خروج آمریکا از این موافقتنامه به خاطر جلوگیری از اجماع جهانی علیه ایران صورت نگرفت

وی اضافه کرد: اگر همزمان با خروج آمریکا از برجام ایران از برجام خارج می‌شد ممکن بود آمریکا به همراه اروپا اجماع جهانی علیه ایران تشکیل دهد و قطعنامه‌های قبلی را بازگرداند لذا این اقدام صورت نگرفت و گام‌های بعد از خروج آمریکا از برجام در رابطه با نوع رفتار ایران و کاهش تعهدات توسط کمیته‌ای به نام هیأت نظارت بر برجام تصمیم گیری می‌شود.

نقوی حسینی در ادامه با اشاره به توضیحات صالحی بیان داشت: تا امروز از لحاظ سیاسی اجازه اجماع جهانی علیه ایران را نداده ایم و دشمنان ما در جهان غرب مجبور به اعتراف به اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران شده اند.

قابلیت برگشت پذیری کامل به شرایط پیش از برجام را داریم

نماینده مردم ورامین در مجلس دهم در ادامه با بیان اینکه جلسه هیات نظارت بر برجام دو هفته پیش برای گام سوم تشکیل جلسه داده و پیشنهاداتی هم به رئیس جمهور داده شده، اظهار داشت: سالن مونتاژ سانتریفیوژهای جدید و مدرن را ساخته ایم که حدود ۲۰ سانتریفیوژ IR۶ در این سالن مونتاژ شده است همچنین قابلیت برگشت پذیری به شرایط قبل از برجام را داریم و ظرف چند ماه آینده خبرهای خوبی از اراک خواهید شنید.

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه صالحی اظهار داشت که در حوزه پیشران‌ها کار کرده و دستاوردهای خوبی داشته ایم، خاطرنشان کرد: وی اعلام کرد که میزان غنی سازی ما از ۳۰۰ کیلو به ۳۷۰ کیلو رسیده و روی نسل‌های IR۶ و IR۷ کار کرده ایم و همچنین IR۸ را نیز در دستور کار داریم ضمن اینکه برای انجام امور خود به استفاده از ظرفیت جوانان و نخبگان اهتمام و اعتقاد داریم.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • محمد IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  13 0
  چه شاهکار بزرگی !!! ترامپ دیگه خواب ندارد، صالحی از 300 کیلو به 370 کیلو رسیده. خداییش فکر کردی چون تو دانشگاههای آمریکا... ؟ یا مثلا با 20 تا سانتریفیوژ میخوای چه کسی رو بترسونی ؟ همین الانش هم اروپا و آمریکا اجماع دارند.
  • امیدواریم واقعا" بیدار شده باشید IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۸
   0 0
   این خبر می بایست در سالهای 92 به بعد شنیده میشد نه بعد از 6 سال خود تحریمی بعد از فهمیدن اینکه آمریکا قابل اعتماد نیست.
  • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۸
   0 0
   خبرهای خوش شما برای ما دیگر رنگ و بویی ندارد، غرب شیفتگی شما امیدها را ناامید کرده است.
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  15 0
  سال انتخابات مجلس شد تبلیغات شروع شد. داداش یه کم به شعور مردم احترام بگذار
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  12 0
  اینکه آقایان صنعت هسته ای را به دکور تبدیل کردند خیلی هم مهم نیست. اما اینکه تا این حد مردم را ساده و نادان تصور کرده اند واقعا اهانتی غیر قابل تحمل است.
 • سيد IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  5 1
  بله ما 6 سال است كه هر روز خبرهاي خوشي ميشنويم خيلي خوش اونقدر كه شادترين مردم جهان هستيم. لعنت به تدبير و اميدتون و عهدنامه برجام.
 • محمد IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  7 0
  خبر خوب شما یعنی اینکه دیگر امکان دسترسی به پلوتونیوم را برای همیشه از دست داده ایم
 • ناشناس IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  6 0
  یادش بخیر ان دورانی که انرژی هسته ای هنوز حق مسلم ما بود ! مردم شما دست اندرکاران این فضاحت رو هرگز نمی بخشند اون دنیا منتظرتون هستیم
 • IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  4 0
  اين چرنديات براي ملت نان وآب نمي شود
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  8 0
  شش سال از عمر جوونها گذشت و شما درجا زدید و رفقاتون پولدارتر شدند
 • IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  5 0
  این دستاورد احتمالا نصب قهوه جوش در سایت اتمی به جای سانتریفیوژ هست
 • IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  1 0
  بشنویم و تعریف کنیم.
  • IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
   2 0
   البته در خواب
 • تاج IR ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  3 0
  هسته ای را که از نون شب برای کشور خشک ما واجب تره بباد دادید رفت. بجاش حرکت نمایشی میزنید
 • IR ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  2 0
  خبر خوش دستگیری مفسدان اقتصادی و سیاسی و کاسبان برجام است..
 • IR ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۸
  0 0
  370 کیلو اورانیم 3.5 درصد غنی شده جشن داره یا 10 تن اورانیم 3.5 درصد غنی شده برباد رفته عزاداری داره؟!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس