کد خبر 984732
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۲
پیام‌های بزرگترین عملیات پهپادی یمن علیه عربستان سعودی

یکپارچگی فرماندهی محور مقاومت، یکی از اصلی‌ترین پیام‌های عملیات امروز بود که این پیام را مخابره کرد که اگر دست از پا خطا کنند با موجی همه‌جانبه، فراگیر و متحد از دست‌کم سه محور شامل ایران تا شامات و یمن مواجه خواهند شد.

به گزارش مشرق، ارتش یمن، امروز بزرگترین عملیات پهپادی تاریخ خود را با بمباران بزرگترین منبع ذخایر استراتژیک نفتی عربستان سعودی به اجرا درآورد که طی آن، 10 فروند پهپاد مسلح یمنی، این هدف منحصر به‌فرد را در عمق 1200 کیلومتری خاک سعودی به آتش کشیدند که بر این اساس، وسعت، حجم و برد این حملات، تحول شگرفی در طول جنگ یمن به شمار می‌آید.

بیشتر بخوانید:

بزرگترین عملیات پهپادی یمنی‌ها علیه تاسیسات نفتی عربستان/ پهپادهایی که به قلب اقتصادی ریاض خورد

این عملیات تاریخی، حامل پیام‌های متعددی برای طرف‌های مختلف است که ذیلاً به برخی از آنها اشاره می‌شود:

زمان عملیات

این عملیات به لحاظ زمانی، بسیار دقیق انتخاب شده است. عربستان سعودی با سوءاستفاده از ایام حج و به‌رغم حرمت جنگ در ماه ذی‌الحجه، اقدام به گسترش و تشدید تجاوزات نظامی خود علیه مردم یمن کرد و در همین راستا، سید ابراهیم بدرالدین، برادر رهبر جنبش انصارالله را که از فرماندهان ارشد این جنبش بود ترور کرد و انتظار داشت که پاسخ آن را نیز فوری دریافت کند اما رزمندگان هوشمند یمنی، انتقام تجاوزات اخیر سعودی‌ها را به‌گونه‌ای به تأخیر انداختند که هم باعث فرسایش توان پدافندی سعودی به علت آماده‌باش کامل طی روزهای متمادی شود و هم پس از پایان مناسک حج و بازگشت حجاج به کشورهای‌شان انجام گیرد تا امکان هرگونه سوءاستفاده از عواطف مذهبی مسلمانان توسط آل سعود گرفته شود.

این عملیات، همچنین پس از دیدار تاریخی فرستاده ویژه سید عبدالملک بدرالدین الحوثی، رهبر انصارالله یمن به تهران و دیدار تاریخی سخنگوی این جنبش و هیئت همراه او با رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای انجام شد.

از سوی دیگر، عملیات پهپادی امروز یمن، تقریباً همزمان با سالروز پیروزی حزب‌الله لبنان در جنگ 33 روزه بر رژیم صهیونیستی انجام شد و طبق برنامه، علاوه بر پیام تبریکی که انصارالله یمن در این مناسبت خطاب به حزب‌الله لبنان صادر کرده، قرار است سید عبدالملک الحوثی نیز معطوف به تحولات اخیر و دیدار مهم تهران و نیز عملیات تاریخی امروز، تا ساعتی دیگر، سخنان مهمی را ایراد کند که با توجه به شرایط زمانی، طبعاً شامل پالس‌های ویژه‌ای برای مخاطبان خاص خواهد بود.

همچنین ساعاتی پیش از انجام این عملیات بزرگ، نفتکش گریس1 نیز بعد از توقیف غیرقانونی آن توسط دولت انگلیس آزاد شده بود و تصور نیروهای متخاصم محور مقاومت این بود که پس از حمله به تأسیسات نفتی سعودی در بندر ینبع و شاه‌لوله‌های نفتی عفیف و الدوادمی در قلب عربستان، عملیات علیه نفتکش‌ها در بندر الفجیره و عملیات علیه دو نفتکش در دریای عمان با منشأ نامشخص و نیز توقیف نفتکش انگلیسی استنا ایمپرو توسط جمهوری اسلامی ایران، تنش نفتی دیگری در کار نخواهد بود که با عملیات بزرگ امروز و جهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، این تصور نیز بر باد رفت و مشخص شد تا زمانی که تنش‌زایی‌ها علیه محور مقاومت ادامه داشته باشد، بحران در حوزه‌های انرژی برای اقتصاد دشمنان این محور نیز ادامه خواهد داشت.

همچنین در تحولی مهم، طبق برنامه، سفیر دولت یمن در تهران به‌زودی معرفی می‌شود و حسب شنیده‌ها سفیر جمهوری اسلامی ایران در یمن نیز تعیین شده و به‌زودی به عنوان نماینده رسمی جمهوری اسلامی ایران در صنعاء، کار خود را آغاز خواهد کرد. همزمانی این عملیات بزرگ نظامی با این عملیات بزرگ دیپلماتیک که بیانگر رسمیت یافتن دولت قانونی یمن یکپارچه به پایتختی صنعاء و شناسایی رسمی آن توسط ایران به‌عنوان مهم‌ترین قدرت منطقه‌ای، همزمان با شکست دولت غیرقانونی عبدربه منصور هادی و سقوط آن در عدن است، پیام مهمی را به طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ارسال می‌کند که نشان‌دهنده آغاز گام دوم انقلاب مردم یمن با اعلام دولت رسمی و فراگیر این کشور است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی هفته گذشته در دیدار سخنگوی جنبش انصارالله یمن خاطرنشان کرده بودند: «مردم یمن با تمدن عمیق و تاریخی خود و با روحیه مجاهدت و ایستادگی که در این پنج سال از خود نشان داده‌اند، آینده خوبی را در پیش دارند و به لطف خداوند، دولتی قوی را تشکیل خواهند داد و در چارچوب آن دولت، به پیشرفت خواهند رسید.»

مکان عملیات

هدف این عملیات، در عمق 1200 کیلومتری خاک سعودی از مرز یمن واقع شده است که چنین بردی در عملیات‌های پهپادی یمن علیه اهداف سعودی بی‌نظیر است و عملیات‌های قبلی ارتش یمن، صدها کیلومتر کمتر از این اهداف قرار داشته است.

منطقه‌ای که چاه‌های نفت و پالایشگاه سعودی الشیبه در آن قرار گرفته، در 10 کیلومتری مرز امارات متحده عربی قرار دارد. این منطقه از مدت‌ها پیش، مورد منازعه دو کشور امارات و عربستان بوده و طرفین سال‌هاست که بر سر دسترسی‌های زمینی و دریایی این منطقه و نیز بهره‌برداری از ذخایر نفتی مشترک آن، درگیر منازعات سیاسی و حقوقی و جغرافیایی هستند.

انتخاب هوشمندانه این تأسیسات توسط رزمندگان یمنی، درست در زمانی صورت گرفته است که منازعه نظامی و سیاسی بین سعودی‌ها و اماراتی‌ها در جنوب یمن اوج گرفت و به سقوط دولت مورد حمایت آل سعود در عدن منجر شد که خود، تحولی بزرگ در تاریخ جنگ یمن به شمار می‌رود. از آنجا که اماراتی‌ها همواره بر سر مدیریت چاه‌های الشیبه با سعودی‌ها اختلاف داشته و بر سر درصد بهره‌برداری از منابع آن، دچار درگیری بوده‌اند انتخاب این هدف، می‌تواند به تشدید درگیری‌ها بین ابوظبی و ریاض دامن بزند.

از سوی دیگر، منطقه هدف قرار گرفته در جنوب شرق سعودی و در نقطه مقابل بندر استراتژیک ینبع در سواحل غربی عربستان قرار دارد که این نوع هدف‌گیری گازانبری از شرق و غرب عربستان سعودی، بیانگر انفعال و شکست حکومت سعودی در دفاع از تمامیت ارضی و امنیت خود و ناامنی در اقصی‌نقاط این کشور است و این در حالی است که ژنرال یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن نیز امروز وعده داد که عملیات‌های دردناک‌تر دیگری در راه است و از مردم عربستان خواست که از نزدیک‌شدن به مراکز حساس و استراتژیک سعودی خودداری کنند زیرا تمام این نقاط، اهداف بالقوه آینده ارتش یمن خواهند بود و بانک اهداف یمنی‌ها روز به روز در حال گسترش است.

ابزار عملیات

اعزام همزمان 10 فروند پهپاد که به معنای عبور آنها از عرض جغرافیای پهناور عربستان است بدین معناست که سامانه‌های پدافندی فوق پیشرفته سعودی که با هزینه‌کرد گزاف آل سعود از غربی‌ها خریداری و نصب شده است در مقابل پهپادهای ساده و بعضاً دست‌ساز رزمندگان یمنی، کاملاً ناکارآمد و فلج است و نتوانسته حتی یک فروند از این 10 پهپاد را در طول بیش از 1200 کیلومتر و طی مدت‌زمان طولانی عبور آنها بر فراز خاک این کشور، رصد کرده و مورد هدف قرار دهد.

همچنین موفقیت عملیاتی با این برد طولانی، نشان می‌دهد دیگر تقریباً هیچ نقطه‌ای از خاک سعودی خارج از دسترس رزمندگان یمنی نخواهد بود و آنها دیگر نباید صرفاً منتظر عملیات در استان‌های جنوبی خود باشند.

از سوی دیگر، عملیات پهپادی، تنها یکی از انواع عملیات‌های ارتش یمن است که در آینده ممکن است وارد فاز ترکیبی موشکی-پهپادی و یا حتی همراه پیشروی زمینی نیز بشود که بدیهی است در این صورت، پدافند سعودی به مراتب ناتوان‌تر و منفعل‌تر ظاهر خواهد شد و شکستی چند برابر را تجربه خواهد کرد.

ارتقاء سطح فرماندهی عملیات

تا هفته گذشته، سطح فرماندهی عملیات‌های رزمندگان یمنی، دست‌کم حسب ظاهر، به فرماندهی داخلی و سلسله‌مراتب ارتش این کشور محدود بود اما طی هفته اخیر، دو اظهار نظر راهبردی، زوایای دیگری از فرماندهی مشترک عملیات‌ها در محور مقاومت اسلامی را آشکار کرد که تا پیش از این، به‌طور رسمی برای دشمن، ناپیدا بود و اکنون مشخص شده که این فرماندهی، دارای پیوستگی منطقه‌ای و وابستگی عقیدتی نیز هست و متناسب و هماهنگ با دیگراجزاء محور مقاومت عمل می‌کند.

نکته نخست، اعلام بیعت و ولایت‌پذیری و تبعیتی بود که از سوی سخنگوی رسمی جنبش انصارالله یمن در تهران انجام شد و طی آن، «محمد عبدالسلام» در دیدار مهم خود، خطاب به رهبر انقلاب اسلامی اعلام کرد: «ما ولایت شما را امتداد خط پیامبر اسلام(ص) و ولایت امیرالمؤمنین(ع) می‌دانیم و مواضع حیدری و علوی شما در حمایت از مردم مظلوم یمن را ادامه خط امام خمینی(ره) و مایه برکت و بسیار روحیه‌بخش می‌دانیم.»

اعلام موضع دوم، اظهارنظر روز جمعه سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در سالروز پیروزی جنگ 33 روزه بود که طی آن، هشدار داد که هر گونه اعلام جنگ علیه ایران، به‌ منزله اعلام جنگ علیه کل محور مقاومت است و منجر به انفجار کل منطقه خواهد شد» و افزود: «آنچه مانع وقوع جنگ ویرانگر در منطقه می‌شود، انسجام جبهه محور مقاومت است.»

شاید این نخستین بار بود که نصرالله با چنین صراحتی، انسجام کامل محور مقاومت در سطح منطقه و همپیمانی نظامی آن با جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به هر گونه حمله‌ای علیه ایران را اعلام می‌کرد زیرا این اظهار نظر بازتاب گسترده‌ای در محافل غربی و عبری و عربی یافته و تحلیل‌های متفاوتی را طی ساعات اخیر پدید آورده است.

بر این اساس، می‌توان عملیات تاریخی امروز یمنی‌ها علیه سعودی‌ها را نوعی عمل به دستوری دانست که از سوی فرمانده کل قوا و فرمانده ارشد محور مقاومت اسلامی صادر شده که در دیدار اخیر هیئت اعزامی یمنی،  با تأکید بر اینکه سعودی‌ها و اماراتی‌ها و حامیان آنها که مرتکب جنایات بزرگی در یمن شده‌اند، قطعاً به نتیجه نخواهند رسید، تصریح کردند: «هر ملت مؤمنی که به خدای متعال ایمان و به وعده الهی اعتقاد داشته باشد، قطعاً پیروز خواهد شد و بر همین اساس بدون شک پیروزی با ملت مظلوم و مجاهد یمن خواهد بود.»

بنابراین می‌توان گفت یکپارچگی فرماندهی محور مقاومت، یکی از اصلی‌ترین پیام‌های عملیات امروز بود که این پیام را به بدخواهان مردم منطقه مخابره کرد که اگر دست از پا خطا کنند، نه‌تنها با یک کشور و یک دولت و یک نیروی نظامی، بلکه با موجی همه‌جانبه، فراگیر و متحد از دست‌کم سه محور شامل ایران تا شامات و یمن مواجه خواهند شد که هیچ نیرویی را یارای مقابله با آنان نخواهد بود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • سید IR ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
  0 0
  اِنّا فَتَحنا لَکَ فَتحَاً مُبیناً
 • IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
  0 0
  عالی
 • مجتبی/ تبریز IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
  0 0
  نصرت و پیروزی از آن حزب الله خواهد بود. تا زنده ایم، رزمنده ایم.
 • سید رضا IR ۰۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  3 0
  درود به مقاومان یمن
 • SE ۰۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  2 0
  بابا سر مار رو بزن .ریاض رو بزن اون هم نیرو گاه های برق رو باز موشک که سیلی محکمی باشه تازه هوا هم گرمه یکم چیز و ولی بشن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس