داورزنی

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان گفت: هیچ فدراسیونی نمی‌تواند رئیس دو تابعیتی داشته باشد و هفته آینده درباره یک رئیس فدراسیون تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

به گزارش مشرق، محمدرضا داورزنی، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در حاشیه امضای سند همکاری فدراسیون دوومیدانی با حامی مالی گفت: یکی از وظایف فدراسیون‌ها استفاده از اسپانسرها است و رشته‌های المپیکی و پایه باید شرایطی را فراهم کنند تا بنگاه‌های اقتصادی ورود کنند.

داورزنی تصریح کرد: حضور قهرمانان ملی در رشته‌های المپیکی باعث توجه مردم به این رشته‌ها شده است و قطعا همین میزان استقبال پخش تلویزیونی این رشته‌ها را نیز به همراه دارد در این شرایط بنگاه‌های اقتصادی ترغیب به سرمایه‌گذاری در رشته‌های المپیکی می‌شوند تا از طریق علایق مردم برند خود را گسترش و درآمد بیشتری داشته باشند. طبیعتا با افزایش درآمد به رشته‌هایی که حامی مالی آنها بودند کمک بیشتری نیز خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

جولان مدیر آمریکایی در ورزش کشور/ دامادزادگی به جای آقازادگی؟

وی تاکید کرد: خیلی از رشته‌های المپیکی ما بدون حضور حامیان مالی نمی‌توانند به اهداف خود برسند بر همین مبنا بسیاری از فدراسیون‌ها از جمله فدراسیون دو و میدانی به دنبال حضور بنگاه‌های اقتصادی در کنار خود بودند و امروز نیز شاهد امضای قرارداد 4 ساله فدراسیون دوومیدانی با حامی مالی بودیم که می‌تواند بسیاری از دغدغه‌ها و مشکلات مالی این فدراسیون را برطرف کند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان درخصوص مشکلات مالی فدراسیون‌ها عنوان کرد: موضوع مالیات بحث فراگیر همه فدراسیون‌هاست. از منظر قانون همه فدراسیون‌ها موظف هستند مالیات حقوق و مالیات تکلیفی خود را پرداخت کنند اما اتفاقی که این روزها افتاده است مالیات بر عملکرد سال‌های 91 تا 95 فدراسیون‌ها بوده است. فدراسیون‌های ورزشی با این تصور که از پرداخت مالیات عملکرد معاف هستند در طی این سال‌ها اظهارنامه مالیاتی خود را پر نکرده‌اند و آن را به سازمان امور مالیاتی ارائه نداده‌اند.

داورزنی تصریح کرد: در حال حاضر نیز به دنبال حل این موضوع هستیم و جلساتی نیز با دوستان مالیاتی خود برگزار کردیم. قرار است از سال 96 به بعد را فدراسیون‌ها برپایه صفر مالیات خود را ارائه کنند تا دولت در جریان هزینه‌ها و درآمدهای آنها قرار گیرد. خود فدراسیون‌ها در حال حاضر مالیات‌بگیر هستند و از کمک دولت برای رتق و فتق امور جاری خود استفاده می‌کنند. به امید خدا با جلساتی که خواهیم داشت این موضوع حل خواهد شد و به دنبال امضای تفاهم با دوستان مالیاتی هستیم.

وی در خصوص بررسی هزینه‌کرد فدراسیون‌ها عنوان کرد: به دنبال تفاهم‌نامه‌ای که فدراسیون‌ها با وزارت ورزش امضا می‌کنند تکلیف منابع و درآمدهای آنها مشخص است و آنها به خوبی می‌دانند این منابع را در چه بخش‌هایی باید هزینه کنند. هر سال نیز با برگزاری مجمع فدراسیون‌ها و حسابرسی درآمدهای آنها مشخص می‌شود که چگونه درآمدهای خود را هزینه کرده‌اند. اکثر فدراسیون‌های ما بودجه‌ای که دریافت می‌کنند را به ترتیب اولویت‌بندی در جهت برنامه‌های ود از جمله اعزام‌ها اردوها و مسائل دیگر هزینه می‌کنند.

داورزنی خاطرنشان کرد: با هماهنگی مسئولان کمیته المپیک و وزارت ورزش طرح کمک به کسانی که سهمیه المپیک را کسب کردند تصویب شده است و از ابتدای تیرماه تا زمان آغاز بازی‌های المپیک به ورزشکارانی که سهمیه مسابقات را کسب کنند حقوق پرداخت خواهد شد. در حال حاضر در مرداد ماه قرار داریم اما اگر ورزشکاری در اسفندماه نیز موفق به کسب سهمیه المپیک شود حقوق خود را از تیرماه سال جاری دریافت می‌کند که چیزی حدود 50 تا 60 میلیون تومان خواهد شد.

معاون توسعه ورزش قهرمانی وزارت ورزش در خصوص مشکلات مالی ورزشکاران دوومیدانی عنوان کرد: فدراسیون دوومیدانی نیز مدلی برای تامین هزینه‌ها و پرداخت حق و حقوق ورزشکاران خود دارد قطعا هر چه حامیان مالی این فدراسیون بیشتر باشد، دست آنها نیز برای کمک به ورزشکاران بازتر و مشکلات کمتر خواهد بود. از طرفی نباید فراموش کنیم برگزاری اردوها و هزینه حقوق مربیان خارجی ورزشکاران المپیکی میلیاردها تومان برای این فدراسیون هزینه خواهد داشت. 

وی ادامه داد: منابع مالی نیز محدود است و باید بخشی از این هزینه‌ها نیز از طریق دیگر تامین شود تا فدراسیون در مسیر کسب سهمیه آماده‌سازی درستی داشته باشد. از طرفی می‌پذیریم تعدادی از ورزشکاران رشته‌های المپیکی به دلیل عدم حضور در لیگ حرفه‌ای رشته خود در تامین هزینه‌های زندگی دچار مشکل هستند. در برخی رشته‌ها با توجه به برگزاری لیگ ورزشکاران می‌توانند قرارداد حرفه‌ای بسته و بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تامین کنند. ما در رشته‌هایی که در آنها لیگ برگزار نمی‌شود چشم امید ورزشکاران به حامیان مالی، فدراسیون‌ها و یا دریافت جوایز خود خواهد بود تا از این طریق زندگی خود را تامین کنند.

داورزنی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم، درخصوص میزان پرداختی وزارت ورزش به فدراسیون‌ها عنوان کرد: وزارت ورزش در سال جاری 4 مرحله پرداختی فدراسیون‌ها داشته است و باز هم این کار را ادامه خواهد داد. در حال حاضر که در ماه پنجم هستیم مرحله پنجم کمک به فدراسیون‌ها را نیز انجام خواهیم داد. قرار است در هفته‌ آینده با هماهنگی معاونت منابع وزارت ورزش تفاهم‌نامه پایانی با فدراسیون‌ها امضا و وضعیت بودجه آنها مشخص شود.

معاون توسعه ورزش قهرمانی وزارت ورزش در خصوص عدم برخورد وزارت ورزش و جوانان با یکی از روسای فدراسیون‌های دو تابعیتی به دلیل پشتیبانی سیاسی از او عنوان کرد: این حرف اشتباهی است و چنین چیزی نیست. گزارشی به ما اعلام شده است که در حال بررسی آن هستیم و هفته آینده قرار است در این خصوص تصمیم گیری کنیم و وضعیت این فرد در روزهای آینده مشخص می‌شود. هیچ فدراسیونی نمی‌تواند رئیس دو تابعیتی داشته باشد و اصلا بحث پشتیبانی سیاسی از کسی وجود ندارد و قانون بر هر چیزی ارجحیت دارد.

وی درخصوص انتخابات فدراسیون والیبال عنوان کرد: نهم شهریورماه ثبت‌نام از کاندیداهای ریاست فدراسیون والیبال برگزار خواهد شد و با توجه به تعطیلات موجود تا 23 یا 24 شهریورماه ادامه خواهد داشت. پس از آن فرآیند بررسی صلاحیت کاندیداها آغاز و در پایان مجمع برگزار خواهد شد.

داورزنی در خصوص ثبت‌نام در انتخابات والیبال عنوان کرد: هنوز در این خصوص تصمیم گیری نکرده‌ام و اگر بخواهم در انتخابات ثبت‌نام کنم باید از پست خود استعفا بدهم. هنوز به جمع‌بندی قطعی در این خصوص  نرسیده‌ام اما مطمئن باشید اگر بخواهم ثبت‌نام کنم از سمت خود استعفا خواهم داد.

وی در خصوص عدم صعود تیم ملی والیبال به المپیک در روسیه گفت: ما نباید از کار ارزشمند بچه‌های والیبال غافل باشیم. اینکه انتظار داشته باشیم مقابل قهرمان لیگ ملت‌ها و المپیک پیروز باشیم درست نیست. بچه‌ها بازی‌ نزدیکی با روسیه انجام دادند و 60-70 درصد پیش‌بینی‌ها هم این بود که ما در سن‌پترزبورگ شانس کمی برای صعود خواهیم داشت.

داورزنی ادامه داد: طبیعی است که ما باید تلاش کنیم، ما با یک چالش جدی برای میزبانی جام ملت‌ها هم مواجه هستیم. یکی از امیدواری‌های ما این بود که در روسیه سهمیه المپیک را کسب کنیم و با تیم جوانان در مسابقات انتخابی المپیک در آسیا شرکت کنیم. کادرفنی تیم والیبال الان مجبور است که با تیم اصلی در مسابقات جهانی شرکت کند و با 12 تیم برتر دنیا بازی کند. بعد از آن هم باید برای شرکت در مسابقات انتخابی المپیک شرکت کنیم. شانس ما برای رفتن به المپیک خوب است تا بتوانیم حضورمان در المپیک را استمرار ببخشیم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس