دختری که از چنگ گاندو فرار کرد

"حوا" دختری که دست راستش طعمه گاندو شد. او این روزها باید با نوشتن و کار کردن با دست چپ عادت کند. در روزهای اخیر قهرمانان کشتی ایران به جنوب شرقی‌ترین نقطه ایران رفتند تا با حوا و آسیه دیدار کنند.

به گزارش مشرق، روستای "مولا آباد کشاری" از توابع بخش پیشین شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان است، روستایی نزدیک به مرز و بسیار محروم که تعداد بسیار کمی خانوار بی‌بهره از امکانات در آن زندگی می‌کنند. شهرستان سرباز در جنوب سیستان و بلوچستان به عنوان تنها زیستگاه تمساح های پوزه کوتاه ایرانی یا گاندوهای بلوچستان است، تنها گونه از راسته تمساح ها در ایران که پهن ترین پوزه را در مقایسه با سایر تمساح ها دارد.

بیشتر بخوانید:

همدردی قهرمانان کشتی جهان با زلزله‌زدگان ایران +عکس

چند روز پیش بود که "حوا" و خواهرش "آسیه" طبق عادت هر روزه برای شستن لباس و ظروف خانواده پرجمعیت‌شان به برکه در نزدیکی روستا رفتند، این دو خواهر به همراه تعدادی دیگر از دختران روستا مشغول شستن ظروف و لباس‌هایشان بودند که به یکباره سر و کله "گاندو" پیدا شد.

"گاندو"  در چشم بر هم زدنی با جهش از زیر آب، با پوزه قدرتمند خود ران پای "حوا" خواهر ۷ ساله "آسیه" را گرفت، "حوا" از ترس بیهوش شد، همه دختران دیگر فرار را بر قرار ترجیح دادند، اما "آسیه" ۱۰ ساله نه تنها فرار نکرد، بلکه برای نجات جان خواهر سنگ بزرگی را از زمین برداشت و به سر "گاندو" کوبید، تمساح ران "حوا" را رها کرد،"حوا" که بیهوش شده بود روی زمین افتاد اما این پایان ماجرا نبود.

"گاندو" این بار با حمله‌ای ناگهانی، بازوی دست راست"حوا" را بر دندان گرفت تا او را به زیر آب ببرد، آسیه این‌بار نیز با تمام توان به دفاع از خواهر پرداخت و وارد جنگ نابرابر با تمساح شد،"گاندو" قصد داشت طعمه‌ را به داخل آب ببرد و آسیه نیز به هر قیمتی که بود نمی‌خواست"حوا" را از دست بدهد. در نهایت آسیه توانست جان خواهرش را از این معرکه نجات دهد و پیروز نبرد با تمساح شود. اما خون از بازوی نحیف "حوا" با فشار به بیرون می‌زد، آسیه بلافاصله روسری از سر باز کرد و به بازوی خواهر بست تا خون کمتری از حوا برود (دکترها گفتند اگر آسیه این کار را نمی کرد خواهرش از خونریزی جانش را از دست می‌داد). او را کشان کشان به روستا آورد و با داد و فریاد اهالی را خبر دار کرد...حالا در روز جهانی چپ دست‌ها،"حوا" در تلاش است به نوشتن با دست چپ عادت کند!

اما پس از این اتفاق تلخ تعدادی از چهره‌های شاخص کشتی همچون رسول خادم دارنده مدال‌های طلای جهان و المپیک و رییس سابق فدراسیون کشتی به همراه حسن رحیمی ملی‌پوش سابق کشتی ایران و دارنده مدال‌های طلای جهان و برنز المپیک و مصطفی علیزاده مربی تیم ملی کشتی آزاد جوانان ایران در قالب موسسه خیریه علی‌بن ابی‌طالب علیه السلام به روستای محروم"مولا آباد کشاری" رفتند تا ضمن عیادت از "حوا" کارهای مربوط به خرید دست مصنوعی و مداوای وی را پیگیری کنند.

آسیه (دختر قرمزپوش) در کنار خواهرش

حسن رحیمی چهره شاخص کشتی ایران و جهان در این‌باره اظهار کرد: پس از شنیدن این اتفاق به همراه رسول خادم و مصطفی علیزاده تصمیم گرفتیم به عیادت این دختر معصوم برویم که بخاطر محرومیت و بی‌توجهی حالا یک دست خود را از دست داده است. با حوا خیلی صحبت کردیم و به او روحیه دادیم. قرار شد برای او یک دست مصنوعی تهیه کنیم. با توجه به اینکه "حوا" در سن رشد قرار دارد، می‌تواند از این دست مصنوعی تا ۲ یا ۳ سال استفاده کند و پس از آن مجددا باید دست مصنوعی جدید برای وی تهیه شود.

دارنده مدال‌های طلای جهان و برنز المپیک با اشاره به محرومیت و وضعیت اسفناک روستای "مولا آباد کشاری" همانند دیگر روستاهای محروم استان سیستان و بلوچستان، گفت: واقعا نمی‌دانم مسئولان چه می‌کنند؟ چرا بخاطر نداشتن آب لوله کشی و دیگر امکانات اولیه برای زندگی، "حوا" باید دست خود را بدهد؟ حوا که بازوی خود را داد اما امیدوارم مسئولان استانی با این اتفاق حداقل بیشتر به این نقاط محروم نگاه کنند و خدا را هم در نظر بگیرند. این‌ها در اوج محرومیت و بدون آب، برق و گاز و ... در خانه هایی کاهگلی و چوبی در بدترین شرایط بدون هیچ توجهی زندگی می‌کنند و مطمئن باشید اگر این بی‌توجهی‌ها ادامه داشته باشد، این آخرین اتفاق نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: مسئولان حداقل کاری که می‌توانند بکنند این است که با گذاشتن پمپ، آب را به معدود خانه‌های این روستا برسانند تا کودکان و زنان مجبور نباشند برای شستشوی خود و ظروف و لباس‌هایشان به جایی بروند که هر لحظه احتمال حمله "گاندوها" وجود دارد."حوا" ۷ خواهر قد و نیم قد دارد، آن‌هم در شرایطی که پدرش شغلی ندارد و دل هر انسانی با دیدن وضعیت زندگی اهالی این روستا به درد می‌آید.

حسن رحیمی در کنار حوا

رحیمی درباره اقدام شجاعانه "آسیه" خواهر ۱۰ ساله "حوا" و نجات او از مرگ حتمی گفت: من با آسیه صحبت کردم. او گفت "در حال شستن لباس‌هایمان بودیم که یک دفعه تمساح"گاندو" بالا آمد، در چشم بر هم زدنی ران خواهرم را با دندان گرفت. همه دخترها از ترس فرار کردند اما من ایستادم تا خواهرم را نجات دهم. بلافاصله سنگ بزرگی برداشتم و محکم به سر تمساح زدم. او یک لحظه پای خواهرم را رها کرد، حوا از ترس بیهوش شده بود، وقتی گاندو پایش را رها کرد روی زمین افتاد. گاندو اینبار با جهشی که داشت بازوی دست راست خواهرم را به دندان گرفت و او را کشید تا به درون آب ببرد. باز با سنگ او را زدم اما فایده  نداشت. مو و سر خواهرم را محکم گرفتم و به سمت خودم می‌کشیدم تا به درون آب نرود. من می‌کشیدم و "گاندو" می‌کشید تا اینکه حوا را در حالی نجات دادم که بازویش با یک تکه پوست به بدنش آویزان شده بود. خون از بازوی حوا فواره می‌زد، هیچ کمکی نداشتم، بلافاصله روسری‌ام را از سر باز کردم و بر روی زخم گذاشتم تا خون کمتری بیرون بیاید. بعد هم او را کشان کشان به سمت روستا بردم و با داد و فریاد اهالی را با خبر کردم...

قهرمان پرافتخار کشتی ایران و جهان تصریح کرد: این‌ها صحبت یک زن یا مرد نیست، این‌ حرفها را یک دختر ۱۰ ساله زده، دختری که در یک جنگ نابرابر موفق به شکست "گاندو" شد و خواهر کوچکش را از مرگ حتمی نجات داد. سال‌ها در میادین جهانی بدنبال مدال و رفتن بر روی سکو بودم تا قهرمانی بدست بیاورم اما آنروز که "آسیه" را دیدم فهمیدم قهرمان واقعی اوست.

وی درباره احساس حوا و آسیه از دیدن آن‌ها گفت: انگار که کسی اصلا به آن‌ها سر نزده باشد، وقتی فهمیدند ما برای دیدن آن‌ها آمده‌ایم خیلی خوشحال شدند. حوا و آسیه مثل دیگر خواهرانشان خیلی باهوش هستند اما از داشتن مدرسه محرومند و فقط چند روز یکبار یک معلم به روستایشان می آید و کمی درس یادشان می‌دهد. آقا رسول هم به حوا طریقه نوشتن با دست چپ را آموزش داد و سعی کرد با حرف‌هایش امید را به این دختر معصوم بازگرداند. قطعا هر کمکی که از دستمان بربیاید برای مداوای حوا و کمک به درس خواندن آن‌ها خواهیم داشت. پزشکان گفته اند دست حوا بدلیل جراحت شدید قابلیت پیوند نداشته و باید دست مصنوعی برای او تهیه شود که ما هم به دنبال این موضوع هستیم.

رحیمی در پایان خواستار توجه مسئولان به نقاط محروم استان سیستان و بلوچستان شد و گفت: این حق مردم این دیار نیست که در چنین شرایطی زندگی کنند. سرزمینشان ثروت زیادی دارد اما خودشان در شرایط بدی زندگی می‌کنند. کاش بیشتر از این‌ها مورد توجه قرار گیرند. بارها این اتفاقات رخ داده و باز هم ادامه دارد چرا که برای ما درس عبرت نمی‌شود. مگر سال گذشته نبود که دختران سر کلاس درس بخاطر نداشتن بخاری استاندارد در آتش سوختند، اما چه شد و با مقصران این حادثه چه کردند؟

دانلود

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 9
 • IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  32 29
  چشم شما برادران ارزشی روشن.
  • IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
   21 5
   برادران ارزشی هستن که شبانه روز در این مناطق زحمت می کشن. نمونه بارزش حاج عبدالله والی بود و نه امثال شما بی ارزش ها و سلبریتی ها و مدیران همفکرتون همه دو تابعیتی و عشق فرنگید. حسن روحانی رئیس جمهور منتخب شما بی ارزشی ها چه گلی به سرتون زد؟ کدوم بار رو از رو دوش مردم مستضعف برداشت؟ چقدر از چقدر از قشر متوسط رو مستضعف کرد؟ شما بی ارزشها یه کار رو خوب بلدید اون هم نق زدنه
  • عبدالله مومن SA ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
   2 3
   احمق فاسد افساداتی. دهن کثیفت را ببند.
 • امانی IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  27 1
  حقیقتا مسئولی که داد از اسلام میزنه بنا به توصیه خداوند ورسول ص وائمه معصومین س اجمعین در مورد رسیدگی به مسلمانان وهم بشریت چطور دلش میاد که در زعفرانیه وقیطریه ووووزندگی کنه انهم بدون دغدغه این موارد حال از دولتهای مرحوم هاشمی وکارگزارانیها وخاتمی اصلاح طلبان وروحانی اعتدالیون بگذریم که تمتم هم وغمشان برثروتنمند پروری وسیاست بازی ودورویی استوار بوده وهست آیا اصل نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نباید بفکر حداقلی رفاه آحاد ملت مسلمان باشه بی شک رفع حوائج این گونه روستاها بقدر حقوق 2ماه یک مسئول هزینه بر نمیداره اما واقعا چرا
  • IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
   4 5
   وقتی خود مردم انتخاب می کنند که شخصی جهادی و انقلابی سکان دولت را در دست بگیرد یا شخصی جناحی و سیاسی وضع بهتر از این نمی شود همین اقل امکاناتی که در این مناطق است به همت نیروهای جهادی نظام و سپاه پاسداران اسلامی است، هر چند که منابع کم و مشکلات زیاد کار بزرگ این جهادگران را کوچگ می نماید
 • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  41 1
  مردم فراموش شده چرا دستگاهه ای عریض و طویل فرهنگی و تبلیغاتی هیچوقت این مردم رو نمی بینند چرا صدا و سیما هیچوقت سریال و فیلمی از این مردم شریف نمی سازه؟ چرا سینمای ما زندگی و مشکلات اینها رو سوژه نمی کنند؟
 • IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  35 1
  من که ا زخودم خجالت میکشم زیر باد کولر آب خنک تصفیه شده میخورم هموطنم آب خوردن هم نداره بجاش خاک میخوره ..خیلی شرمنده ام .
  • IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
   10 8
   شرمندگی، آب نمیشه. هر نفر، حداقل یه بطری آب براشون پست کنیم
 • مبین IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  7 1
  کاااش نهادهای دولتی و خیریه برای این کودک معصوم کاری کنند یا حداقل شماره حسابی اعلام بشه که مردم کمک مالی کنند ..!
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  12 0
  دختران سرزمین ما . خدا مسئولان نا لایق را هدایت و مسئولان لایق را قدرتی دهد که از فرزندان توانای این سرزمین برای آبادانی دیار عزیزمان بهره بگیرند.مسئولان نالایق که خود میدانید جالی انسان های لایق را اشغال کرده اید شما جواب خدا را چطور می دهید؟
 • IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  10 0
  اصلاً نمیشه از کنار این واقعه به سادگی گذشت، خدا خودش به این خانواده و دخترشون کمک کنه امیدوارم این از دست دادن دستش توو آیندش تأثیر بدی نذاره
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  14 0
  خاک بر سر استاندار و مسئولین اون ناحیه که از حداقل امکانات برای این مردم فقیر دریغ کردن.. واقعا دل ادم به درد میاد از این همه جور به مردم این ناحیه ا ز کشور
 • IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  11 1
  رسول دوستت داريم
 • بی IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  37 12
  عدالت بعد از چهل سال ؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!! عدالت احمدی نزاد با 900میلیارددلار درامد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!! فقط 200میلون شاید هم کمتر لازم بود تا لوله کشی انجام گیرید. به اندازه پول چرخهای ماشین خاوری . وامثال ایشان که با صدای محکم مرگ بر امریکا گفتن پول مردم را دزدیدن . اگر تمام مسولین بی مسول اشک گریه کند باز هم کم است !!! شهر خبر تو بگو به کدامین گناه
  • IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
   23 6
   خدا به شما انصاف بده الان شش ساله دولت دست یکی دیگه است قبل از هشت سال احمدی نژاد هم دست کسان دیگری بوده انگار تو این چهل سال فقط احمدی نژاد موظف بوده! بدبختی امروز مال همین تفکر لیبراله
 • IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  0 20
  همش صحنه سازیه
 • هامون IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  9 2
  واقعا متاسفم برا بعضیا اون دنیا چطوری میخواید جواب بدید
 • ناشناس IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  8 5
  اين ها بايد كلت كمري داشته باشند تا وقتي گاندو بهشان حمله كرد از خود دفاع كنند نه نجفي بي شرف كه با آن در وان حمام همسر خود را بزند.
  • IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
   3 10
   فهم طرف اب خوردن نداره کلت بیاره حیوون بدبخت که ذاتش اینه رو بکشه ؟چیه برا خودت نشخوار میکنی
 • IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  9 2
  انگار سیستان جز ایران نیست که ان قدر بهش بی توجهی میشه همه امکانات برای تهرانه
  • خادم دین IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۴
   0 0
   بله همه امکانات برای تهرانه،به بلوچستان هیچی نمیرسه
 • IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  0 1
  کاش روزنامه مشرق پیش قدم میشد و برای حوا حساب بانکی باز میکرد و با اعلام شماره حساب براش پول جمع میکردیم. خدا خیرتون بده اگه اقدام کنید
 • مجید IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  2 0
  با سلام واقعا مایه تاسف هست در دنیایی که لاکچری بازی هست چرا یه لوله کشی ساده نباید باشه واقعا چرا؟ همه ما باید از خدا بترسیم روز آخرت برای همه ما هست و باید جوابگو باشیم جواب این طفل معصوم کی باید بده بهتر تا اتفاق بدتری نیفتاده یه فکری به حال اون منطقه فقیر نشین کرد
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  2 0
  مسئولش وزارت نیروست .....جای هی زر مفت زدن که آب کمه منابع آب پایدار در ایران ایجاد کن ......

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس