ظریف نمایه

وزیر خارجه ایران ضمن تأکید بر اینکه تهران به دنبال جنگ نیست، گفت که آمریکا در جایگاهی نیست که برای برنامه دفاعی ایران خط قرمز تعیین کند.

به گزارش مشرق، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه «الجزیره» در خصوص اقدامات تحریک‌آمیز آمریکا علیه ایران تأکید کرد: «آمریکایی‌ها در جایگاهی قرار ندارند که برای آنچه که ما برای دفاع خود انجام می‌دهیم، خط قرمز تعیین کند».

بیشتر بخوانید:

بنا به گزارش بخش انگلیسی شبکه «الجزیره»، ظریف اقدام آمریکا در اعمال فشار حداکثری به ایران از طریق تحمیل تحریم‌های اقتصادی را «جنگ اقتصادی» خواند.

*آمریکا و همپیمانانش عامل بی‌ثباتی در منطقه هستند

وی با اشاره به نقش آمریکا و همپیمانان این کشور از جمله رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی در اشاعه بی‌ثباتی در منطقه توضیح داد: «من فکر می‌کنم که آمریکا منبع بی‌ثباتی در منطقه است. من فکر می‌کنم که متأسفانه همپیمانان آمریکا، منبع بی‌ثباتی بوده‌اند».

ظریف تأکید کرد: «آنچه که بسیار شفاف است-بسیار بسیار شفاف است، این مسئله است که ما به دنبال جنگ نیستیم. ما خواهان تقابل نیستیم. ما خواهان پیشرفت (توسعه) برای مردم خود هستیم. ما خواهان توسعه منطقه خود هستیم».

*هیچ توافق کاملی وجود ندارد، برجام بهترین توافق ممکن است

ظریف در بخشی دیگر از مصاحبه خود به برجام و خروج یکجانبه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از این توافق هسته‌ای اشاره کرد و گفت احساس می‌کند تا زمانیکه اعضای باقیمانده این توافق همچنان به تعهدات خود پایبند باشند، حتی بدون حضور آمریکا نیز این توافق، پیش‌ می‌رود.

وی در خصوص پایبندی ایران به برجام توضیح داد که معتقد است برجام «بهترین توافق ممکن است». با اینحال رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ادامه داد: «این بهترین توافق برای همه نبود زیرا شما نمی‌توانید توافق کاملی داشته باشید. هیچ توافق کاملی وجود ندارد و اگر مشاوره‌های درستی در اختیار رئیس‌جمهور ترامپ قرار بگیرد، او این واقعیت را می‌پذیرد که این (برجام) بهترین توافق ممکن بوده است و ما می‌توانیم آن را پیش ببریم».

*آماده حفظ ثبات منطقه برای همه هستیم

رئیس‌ دستگاه دیپلماسی ایران در خصوص ثبات منطقه گفت: «ما در اینجا به ثبات نیاز داریم اما ثبات باید برای همه باشد. ما نمی‌توانیم برای برخی ثبات و برای برخی دیگر بی‌ثباتی داشته باشیم. ما باید برای تمامی کشورهای منطقه ثبات داشته باشیم و ماه آماده حفظ ثبات برای همه کشورهای منطقه و همچنین آنهایی هستیم که به منطقه ما وابسته هستند».

*آمریکا در حال انزوا است

وزیر امور خارجه ایران به عدم تمایل کشورهای اروپایی در پیروی از سیاست‌های دولت آمریکا در قبال ایران و پایبندی گروه 1+4 به برجام علیرغم خروج آمریکا، گفت: «فکر می‌کنم، این یک نشانه‌ای از آن باشد که آمریکا بیشتر و بیشتر در حال انزوا است- و این نه بخاطر اقداماتی است که ما انجام داده‌ایم بلکه به دلیل آن چیزی است که آنها (آمریکا) انجام می‌دهند».

*آمریکا هرچه را که بتواند نقض می‌کند

وی سپس درباره این اقدامات آمریکا توضیح داد: «آنها در حال نقض قوانین هستند، آنها قانون را زیر پا می‌گذارند، آنها در حال نقض تمامی پیمان‌های بین المللی هستند که عضوی از آنها بودند.آنها نه تنها توافق هسته‌ای با ایران را نقض کردند بلکه کنوانسیون پاریس، همکاری ترانس-پاسیفیک و اساساً هرآنچه را که بتوانند، نقض می‌کنند، بنابراین آنها منبع بی‌ثباتی در جهان هستند و این نوع رفتار به بی‌نظمی بیشتر در جهان منجر می‌شود و من فکر می‌کنم این برای همه خطرناک است و همه به این مسئله پی برده‌اند».

وزیر خارجه ایران در خصوص عادی‌سازی روابط با کشورهای همسایه گفت: «آنچه که خواهان آن هستیم و تکرار می‌کنیم این است که همسایگان ما، همه ما، به این منطقه تعلق داریم. ما نمی‌توانیم این منطقه را ترک کنیم. بقیه این منطقه را ترک خواهند کرد، بقیه از ما محافظت نخواهند کرد، دیگر چتر امنیتی که به آن نیاز داریم را در اختیار ما قرار نخواهند داد. ما می‌توانیم این چتر امنیتی را در اختیار یکدیگر قرار دهیم. ما دست خود را دراز می‌کنیم و دستان ما به سوی تمامی همسایگانمان دراز می‌شود».

ظریف در بخش پایانی مصاحبه خود درباره اقدامات تحریک‌آمیز واشنگتن برای تشکیل ائتلاف دریایی در تنگه هرمز و دیگر اقدامات این کشور علیه ایران درباره احتمال وقوع جنگ در منطقه «به طور قطع ابراز نگرانی» کرد اما ادامه داد: «اما بعنوان یک دیپلمات، همیشه باید به دنبال یک راه‌صلح آمیز باشم و این چیزی است که برای آن تلاش می‌کنیم».

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
  14 3
  تحریم ظریف سیب و گلابی برجام است !
  • IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
   4 0
   زمانی بهترین توافق است که ضمانت اجرایی داشته باشد و طرف مقابل به راحتی نتواند زیر آن بزند.
  • محمد IR ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
   2 1
   حتی اگر بر جام بطور کامل از سوی غربیها اجرا مشد و در عوض ایران هیچ کدام از بندهایش را اجرا نمی کرد باز هم به علت امضاهایی که در آن داده ایم خسارت محض بود .
 • مسعود IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
  15 5
  برجام خسارت محض است زیرا زیرساخت های هسته ای ایران را نابود کرد و زیرساخت های تحریم های ظالمانه را حفظ و تقویت کرد.
  • IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
   11 3
   و همچنین همه راههای دور زدن تحریم ها را برای دشمنان ایران آشکار کرد
 • IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
  15 5
  خودکرده را تدبیر نیست... کلاه به این گشادی تا زانو سر کشور گذاشتن اونوقت بازم برمیگرده میگه بهترین توافقه
  • سید IR ۱۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
   4 0
   اتفاقاً اروپایی ها هم همین را می گویند برجام بهترین توافق است! اگر حتی تأییدیه های اوباما و جان کری را هم ندیده بگیریم!!!
 • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
  14 3
  خدایا برجام و برجام چیان رو از ما بگیر دیگه بسه
 • IT ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
  8 2
  بازم اسم برجام اومد .
 • مجید IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
  10 3
  بهترین برای غرب بود برای ایران .......بود
 • IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
  10 5
  برجام دستپخت شماست .هیچ ماست بندی نمیگه ماست من ترش .
 • IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
  6 0
  دست آوردهای برجام را برای ملت تشریح کنید .تامردم بدانند چه دسته گلی به آب دادید.خوبه حواستون به آخرت وقیامت وپاسخگویی به خدا باشه .قراره در محضر خداوند از دست آوردهای برجام بگید.
 • IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
  4 2
  برجام بدترین توافق بود...
 • IR ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
  7 1
  خبرمرگ برجام بیاد انشاالله بحق علی.
 • IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
  4 0
  برجام فرصتی برای آقازاده هاتون بود، جمعش کن ظریف خان، اسرائیل اومده تو ایران توی خلیج فارس، از این بدتر مگر میشد.
 • IR ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
  2 0
  خداوندا ،برجام ومنافع وعزتمندی ناشی ازان را ! سرپل صراط در کوله اعمال هم برجامیان ،الی الابد ،قرار بده.همین بسشونه.
 • IR ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
  2 0
  خداوکیلی دولت از رئیسش گرفته تا وزیر خارجه و اعضای هیات مذاکره کننده هنوز هم با این که خسارتهای آن را میدانند اما باز هم تعریف و تمجید میکنند خودشان هم میدانند که اینطور نیست اما باز هم اصرار دارند اما خدا وکیلی ملت هم باور نمی کند هر چند که اینها اصرار داشته باشند
 • IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  3 0
  بله هنر اصلاح طلبان همین است و برجام را بهتر میدانند عرضه روحانی و دولتش را باید نخبگان متعهد لیست کنند خصوصا گّندی که در اقتصاد و ارزش پولی و بیکاری جوانان فعال و طلاق و از هم پاشیده شدن خانواده ها و .... زدند و....

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس