روز ملی «خلیج فارس»

یک روزنامه فرامنطقه‌ای با اشاره به قدرت دریایی جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد که کشورهای اروپایی می‌دانند که قادر به رویارویی با ایران نیستند و به این دلیل از تشکیل ائتلاف دریایی علیه ایران منصرف شدند.

به گزارش مشرق، جمهوری اسلامی ایران و روسیه اعلام کردند که قصد دارند در اقیانوس هند و دریای عرب رزمایش برگزار کنند که دامنه آن به دریای مکران، تنگه هرمز وخلیج فارس خواهد رسید. روزنامه «القدس العربی» گزارش داد، این رزمایش باعث شد که کشورهای اروپایی، تشکیل یک ائتلاف دریایی برای تأمین عبور و مرور نفتکش‌ها از خلیج فارس را از دستور کار خود خارج کنند.

به گزارش این روزنامه، از زمانی که تهران، نفتکش انگلیس را در پاسخ به توقیف نفتکش ایرانی در جبل طارق توقیف کرد، صحبتهایی درباره تشکیل یک «ائتلاف جهانی برای حمایت از آزادی کشتی‌رانی» در خلیج فارس و دریای عرب شد.

بیشتر بخوانید:

مخالفت ژاپن و آلمان با طرح آمریکا در خلیج فارس

بنابراین گزارش، پس از اینکه کشورهایی مانند چین و هند تصمیم گرفتند از سیاستهای غرب دوری کنند، اتحادیه اروپا نیز در قبال سیاست انگلیس و آمریکا در این باره، محتاطانه رفتار نمود و ناتو هم موضع بی‌طرفی اتخاذ کرد، طرح‌های مختلف درباره تشکیل این ائتلاف موفق نشد. القدس العربی ادامه داد، به جز انگلیس که یک رزمناو به خلیج فارس اعزام کرد، هیچ کشور اروپایی کشتی جنگی به این منطقه نفرستاد، و حتی کشورهایی مانند اسپانیا، رزمناوهای خود را از منطقه خارج کردند.

به گزارش این روزنامه، نکته قابل توجه این است که هر چند اظهاراتی درباره احتمال بروز جنگ در خلیج فارس شنیده می‌شود، ولی کمترین کشتی از جمله کشتی‌های آمریکایی در این منطقه وجود دارد و برای نخستین بار است که هیچ ناو هواپیمابر آمریکایی در آن وجود ندارد. اینکه کشورهای اروپایی از تشکیل یک ائتلاف نظامی منصرف شدند، عوامل زیادی دارد که به گزارش القدس العربی، تمایل این کشورها برای عدم جنگ‌افروزی است؛ به ویژه اینکه بیشتر نیازهای نفتی آنان، مبتنی بر واردات از خلیج فارس است، ولی آمریکا به نفت این منطقه متکی نیست و در نتیجه اروپایی‌ها بیشترین ضرر را متحمل می‌شدند.

از سوی دیگر، اروپایی‌ها می‌دانند که «ایران به اندازه‌ای که خواستار احترام گذاشتن غرب به حاکمیت آن است، تمایلی به جنگ ندارد و پس از پایبندی خود به شروط توافق هسته‌ای، خواستار فروش نفت خود -بدون تحریم- است. القدس العربی تأکید کرد که اروپایی‌ها به خوبی می‌دانند که کشتی‌های جنگی آنان، نخواهد توانست در برابر قدرت موشکها و کوماندوهای ایران مقاومت کند و منطقه خلیج فارس «گورستان نیروهای اروپایی خواهد بود؛ فقط کافی است که پنتاگون –از روی احتیاط- ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن را از خلیج [فارس] دور کند و آن را در آب‌های بین‌المللی بین دریای عرب و اقیانوس هند مستقر کند».

در پایان این گزارش آمده است، مسئله‌ای که باعث نگرانی اروپا شده، برگزاری رزمایش قریب الوقوع ایران و روسیه در دریای عرب و شمال اقیانوس هند است که پس از دریای خزر، دومین رزمایش است. این رزمایش‌های جدید، «پیام سیاسی به آمریکا و اروپاست مبنی بر اینکه روسیه در درگیری فعلی، درکنار ایران است. اروپایی‌ها قصد دارند در مسائل ژئوپلتیک از رویارویی با روسیه اجتناب کنند».

دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران هفتم مرداد ماه جاری، در جریان سفر به روسیه، تأکید کرد که «در خصوص برگزاری رزمایش نیروهای دریایی دو کشور در منطقه اقیانوس هند به توافق رسیده ایم و امیدواریم تا پایان امسال این رزمایش برگزار شود». وی تصریح کرد که «بزودی جلسات هماهنگی و طرح ریزی این رزمایش آغاز خواهد شد و پیش بینی می شود رزمایش مشترک ایران و روسیه در اقیانوس هند بزودی برگزار شود».

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس