کد خبر 980822
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۱
کشف محموله هفت میلیون لیتری نفت کوره

تنش‌های ژئوپولیتیکی در خاورمیانه قیمت نفت را بالا نبرده است. اگر به‌خاطر جنگ تجاری فشاری برای بالابردن قیمت نفت وجود نداشته باشد قیمت نفت خام آمریکا به سطح حساس۴۰دلار نزدیک می‌شود.

به گزارش مشرق به نقل از مارکت ریلیست، روز پنجشنبه قیمت نفت خام آمریکا 7.9 درصد کاهش یافت و به 53.95 دلار در هر بشکه رسید. این بیشترین کاهش برای قیمت نفت در یک روز از فوریه 2015 تاکنون بود. نگرانی از کندی رشد اقتصاد به‌خاطر جنگ تجاری احتمالاً بر قیمت نفت تأثیر گذاشته است.

بیشتر بخوانید:

جنگ تجاری دورنمای قیمت نفت را تعدیل می‌کند

دونالد ترامپ تصمیم گرفت بر 300 میلیارد دلار دیگر از واردات چینی عوارض وضع کند که از اول سپتامبر اجرایی می‌شود. این عوارض باعث سقوط قیمت نفت شد. اطلاعیه آن هم در بحبوحه جنگ تجاری منتشر شد. احتمالاً آمریکا به چین فشار می‌آورد تا با مفاد قرارداد موافقت کند. ولی اگر این مسئله به‌سرعت حل نشود دورنمای قیمت نفت پایین می‌آید.

 آیا نفت 40دلاری در دورنمای قیمت نفت وجود دارد؟

 دونالد ترامپ قول داده در صورت متوقف شدن مذاکرات تجاری عوارض را بیش از این بالا ببرد. چین دومین مصرف کننده بزرگ نفت در جهان است و بیشتر نیاز آن را واردات تأمین می‌کند. در سه‌ماهه دوم سال جاری، نرخ  رشد تولید ناخالص داخلی چین کند شد و به پایین‌ترین حد طی 27 سال گذشته رسید. افزایش جنگ تجاری می‌تواند نرخ رشد اقتصادی چین را پایین بیاورد، در این بین، عربستان سعودی قیمت فروش نفت خام خود را برای کشورهای آسیایی برای دومین بار در سپتامبر پایین می‌آورد.

 ولی جنگ عوارض تأثیر جهانی دارد. این جنگ تنها چین را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. در هند، سومین مصرف کننده بزرگ نفت دنیا پس از آمریکا و چین اقتصاد تحت تأثیر قرار گرفته است. اطلاعات فروش خودرو در هند نشان‌دهنده کندی رشد اقتصاد در این کشور است. طبق اطلاعات بانک جهانی، هند در 2018 به جایگاه هفتم در رتبه‌بندی  بزرگترین اقتصادهای جهان سقوط کرد. نرخ رشد تولید ناخالص داخلی هند هم مانند چین کند شده است.

تنش‌های ژئوپولیتیکی در خاورمیانه قیمت نفت را بالا نبرده است. اگر به‌خاطر جنگ تجاری فشاری برای بالا بردن قیمت نفت وجود نداشته باشد قیمت نفت خام آمریکا به سطح حساس 40 دلار نزدیک می‌شود. هرگونه احتمالی برای کاهش قیمت نفت آمریکا به زیر 50 دلار می‌تواند تأثیر مخربی بر قیمت سهام شرکت‌های آمریکایی داشته باشد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس