سلاح‌های آمریکایی درانبارهای سعودی

کارشناس مسائل ترکیه گفت: آمریکا در نواحی شرقی ترکیه و شرق رود فرات، تعداد ۷۰۰ هزار نفر از گروه‌های کرد سوری را مسلح کرده و می‌خواهد علیه ترکیه، سوریه، عراق و سایر کشورهای منطقه از آنها استفاده کند.

به گزارش مشرق، سیدعلی قائم مقامی، با بیان اینکه اعطای سامانه دفاعی اس ۴۰۰ از سوی روسیه به ترکیه، باعث بروز دور جدید اختلافات بین ترکیه و آمریکا شده است، اظهار کرد: آمریکا به ترکیه هشدار داده که قانون کاتسا و تحریم‌های اقتصادی دیگری را علیه این کشور اعمال خواهد کرد.
 

بیشتر بخوانید:

۱۱ خدمتی که دولت ترامپ به سعودی‌ها کرد

وی با بیان اینکه ترکیه نسبت به پوشش هوایی خود اعتقادی به کمک آمریکا نداشته و ندارد، افزود: البته ترکیه قبلا گفته بود درباره اس ۴۰۰ یک گروه کاری تشکیل می‌دهیم که این اقدام صورت نگرفت.

کارشناس مسائل ترکیه توضیح داد: اس ۴۰۰،سامانه ضدموشکی و هوایی است که به صورت افقی تا ۲۷ کیلومتر و در ارتفاع عمودی تا ۴۰۰ کیلومتر در هوا، هر پرنده و موشکی را شناسایی می‌کند.

قائم مقامی عنوان کرد: آمریکا می‌گوید اس ۴۰۰ می‌تواند جنگنده‌های اف ۳۵ را مورد هدف و شناسایی قرار دهد. ترکیه قرار است ۱۱۶ فروند اف ۳۵ را خریداری کند؛ ترکیه یکی از ۹ کشوری است که در سرمایه‌گذاری آن شرکت داشته و ۹۴۰ قطعه از اف ۳۵ در ترکیه تولید و مونتاژ می‌شود. 

 کارشناس مسائل ترکیه خاطرنشان کرد: تاکنون ۲ فروند از جنگنده‌ها اف ۳۵ را به ترکیه اختصاص داده‌اند که هنوز هم به این کشور تحویل داده نشده است. تقریبا ۴۱ نفر از کادر فنی ترکیه در آمریکا و پایگاه‌های نظامی آنها آموزش دیدند که آمریکا ادامه آموزش‌های این افراد را به خاطر خرید اس ۴۰۰ متوقف کرده است و کنگره آمریکا تصویب کرده که نباید اف ۳۵‌ها را به ترکیه تحویل دهند.

قائم مقامی یادآورشد: اردوغان گفته تاکنون یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار به این اف ۳۵‌ها اختصاص دادیم ومی‌خواهیم ۱۱۶ فروند از آن را خریداری کنیم، آمریکا به عنوان یک کشور متحد و دوست نمی‌تواند جلوی تحویل اف ۳۵ها به ترکیه را به خاطر سامانه دفاعی اس ۴۰۰ بگیرد. این‌ها باعث تقویت توان دفاعی پدافند هوایی ناتو خواهد شد.

وی افزود: بناست ترکیه چهار سامانه دفاع موشکی اس۴۰۰ از روسیه خریداری کند. ترکیه برای خرید اس۴۰۰ چند  شرط  مبنی براینکه این سامانه تولید مشترک شود، صادرات مشترک با روسیه داشته باشند، انتقال تکنولوژی صورت بگیرد را داشته است. 

کارشناس مسائل ترکیه با اشاره به اینکه روسیه تعدادی اس ۴۰۰ را به صورت پرداخت وام به ترکیه فروخته که مبلغ آن دو و نیم میلیارد دلار است، گفت: آمریکا اجازه نداد پاتریوت به ترکیه فروخته شود اما  آن طور که کارشناسان نظامی و اطلاعاتی  می‌گویند اس ۴۰۰‌ها بسیار پیشرفته‌تر از پاتریوت‌هاست.با این اقدام ترکیه، یک سری سناتورهای آمریکا دنبال تحریم اقتصادی محدود این کشور هستند البته نه مثل تحریم‌هایی که علیه ایران اعمال کرده‌اند. 

قائم مقامی تاکید کرد: آمریکا می‌خواهد انحصار فروش سلاح به کشورهای متحد خود را در اختیار داشته باشد و فروش زیادی به کشورهای عربستان، امارات، قطر، بحرین داشته است. ترامپ تاکنون ۵۰۰ میلیارد دلار سلاح به کشورهای حاشیه خلیج فارس فروخته است.کارشناسان نظامی و اطلاعاتی ترکیه ودیگر کشورها معتقدند، خرید اس۴۰۰ توسط ترکیه یک سیاست تهاجمی علیه سیاست‌های تحریمی آمریکاست و باعث می‌شود این سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه دیگر کشورهای خنثی و یا متوقف شود.

وی اضافه کرد: آمریکا در شرق ترکیه و شرق رود فرات، تعداد ۷۰۰ هزار نفر از گروه‌های کرد سوری را مسلح کرده و می‌خواهد علیه ترکیه، سوریه و عراق از آنها استفاده کند. همچنین در پی القای  فشار نظامی و سیاسی فزاینده‌ای علیه ترکیه است. تراز تجاری آمریکا و ترکیه ۲۰ میلیارد دلار است که بیشتر به نفع آمریکاست؛ ترامپ گفته بود می‌توانیم این رقم را به ۷۰ میلیارد دلار برسانیم که در آن صورت ترکیه باز هم متضرر می‌شود.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • نادر IR ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  0 0
  شیر زیاد موجب پوسیدگی دندان میشود از ما گفتن.
 • LU ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  0 0
  یکی برای همه همه برای یکی دشمن دانا بلندت میکند یر زمینه میزند نادان دوست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس