آیا توافق پاریس پیوست الزام‌آور دارد؟/آدرس‌ غلط؛به قیمت منافع ملی

نشست ماهانه جامعه اسلامی مدیران با موضوع «بررسی برجام و توافق پاریس» و با حضور دو کارشناس این حوزه برگزار شد.

به گزارش مشرق، پنجاه و سومین نشست ماهانه جامعه اسلامی مدیران با  موضوع «بررسی برجام و توافق پاریس» با حضور فریدون عباسی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی و سیدیاسر جبرائیلی کارشناس ارشد اقتصاد سیاسی برگزار شد.

فریدون عباسی در ابتدا با اشاره به سابقه وضعیت انرژی اتمی در ایران افزود: در سال 66 تلاش برای ایجاد پدافند اتمی آغاز شد. چرا که عراق برای دستیابی به بحث های هسته ای گام هایی را برداشته بود و این نگرانی وجود داشت که همانطور که رژیم بعث از سلاح های شیمیایی استفاده می کرد در صورت دستیابی به سلاح های اتمی آسیب بیشتری به ایران بزند لذا در داخل کشور این نیاز پدید آمد. به همین سبب تلاش شد ابزار اندازه گیری تابش های هسته ای که برای بحث پدافند اهمیت داشت را با وجود تحریم ها به کشور وارد کنیم و این اتفاق افتاد و همچنان این ادوات امروز مورد استفاده قرار می گیرند. بعد از قطعنامه 598 و همچنین رحلت امام خمینی (ره) تغییراتی در بحث انرژی هسته ای پدید آمد و یک نوع سردرگمی در کشور وجود داشت. تا اینکه تصمیم نظام بر آن شد که راکتور بوشهر تکمیل شود. تصمیمی که کشورهای غربی برای انجام آن قدمی برنداشتند.

بیشتر بخوانید:

«عراقچی» حامل چه پیامی برای «مکرون» بود؟

پیشنهادات پاریس برای تهران چیست؟

رئیس انجمن هسته ای ایران ادامه داد: پیش از انقلاب بنا بر نیازسنجی قرارداد مربوط به 4000 مگاوات تولید برق هسته ای با کشورهای فرانسه و آلمان بسته شده بود که با بدعهدی طرف خارجی متوقف شد. پس از پیروزی انقلاب مسلما نیاز کشور به انرژی نمی بایست تغییر می کرد و بر همین نیاز طبق آخرین تصمیمات وزارت نیرو مقرر شده است تا سال 1410 در کشور 123 هزار مگاوات برق نصب شده وجود داشته باشد که حدود 10000 مگاوات آن بصورت برق هسته ای در کشور تولید شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: لذا برای تحقق این هدف می بایست در تمام قسمت های این صنعت سرمایه گذاری کرد تا کمبود 9000 مگاواتی موجود را بتوانیم جبران بکنیم. این در حالی است که امکاناتی نیز در خارج از کشور داریم که اجازه بهره برداری از آن را فعلا نداریم. برای مثال 10 درصد از غنی سازی شرکت فرانسوی  اورلیف متعلق به ایران است اما از پیروزی انقلاب هیچ سهم برای ایران قائل نشده اند.

وی با اشاره به فراز و نشیب های صنعت هسته ای رشد این صنعت را  در دوره ریاست مهندس آقازاده خوب ارزیابی کرد و افزود: به جز در قسمت اکتشاف در دوره 12 ساله مهندس آقازاده و به خصوص در 4 سال پایانی ریاست وی صنعت هسته ای پیشرفت های بسیاری را تجربه کرد.  

عباسی ادامه داد: سال ها پیش از برجام در مورد باز طراحی راکتور اراک مقالاتی در رسانه های خارجی نوشته شد که برای عدم تولید پلوتونیوم باید این راکتور باز طراحی شود. ما در برهه ای این خواست غربی ها را از زبان مسئولین کشور نیز می شنیدیم. سوال اینجاست که در حالی که پلوتونیوم سوخت راکتورهای آینده است چرا نباید پلوتونیوم داشت. متاسفانه در برجام کشور را تقریبا الی الابد از تولید پلوتونیوم محروم کرده اند. متاسفانه در مذاکرات در یک اقدام غلط تمام دستاوردهای بدست آمده، از غنی سازی 20 درصد گرفته تا 18 هزار سانتریفیوژ فعال همه و همه در گام اول به عنوان امتیاز بزرگ به غرب داده شد و در ادامه مذاکرات دست ایران خالی ماند. در برجام ایران از متهم به مجرم تبدیل شد و ادعای بسته شدن pmd  فریب بود چرا که مذاکره کنندگان اتهامات را پذیرفتند و ما مجرم شدیم و در واقع مقاومتی که در طول مذاکرات 12 ساله پیش از آن صورت گرفته بود و  غرب موفق به اثبات آن نشده بود مورد قبول ایران واقع شد و برجام بر اساس pmd  ( ابعاد احتمالی نظامی ) نوشته شده است.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: تمام محدودیت پذیرفته در برجام به این خاطر است که ایران در آن مجرم شناخته شده و در واقع برجام تاوان مجرم است.

عباسی ادامه داد: ایران به سرعت فاصله خود را با کشورهای پیشرفته در حوزه های مختلف کاهش داده است. ارسال موشک به فضا و مواردی نظیر آن باعث افزایش عزت ملی ایران شده است. کشورهای غربی تمام تلاش خود را برای متوقف کردن ایران به کار می گیرند و هر چه پیشرفت ایران بیشتر شود آنها مجبور به عقب نشینی خواهند شد. متاسفانه در طول مذاکرات از تجربیات دوره های پیشین استفاده نشد و در حالی که خود من شاهد بودم که در دوره مذاکرات آقای جلیلی ایشان برای هر کدام از بندهای مورد مذاکره سه راهکار تعبیه کرده بود اما استعلامی که از ایشان انجام دادم هیچ یک از مواردی که انجام شده بود را تیم جدید از ایشان مطالبه نکرده بود.

وی افزود: منع کردن ایران برای استفاده از سانتریفیوژ های p1  در برجام به این دلیل است که trl  (سطح آمادگی تکنولوژی) این محصول در کشور در بالاترین سطح یعنی 9 است، در حالی که trl  سانتریفیوژهای ir8  حتی یک هم نیست و هنوز جای کار بسیار دارد.

وی با اشاره به اینکه پیش از برجام مواجهه با مدیرانی که از لحاظ ذهنی با تفکرات انقلاب همسویی نداشتند باعث آسیب بود ادامه داد: بعد از شهادت شهید احمدی روشن کارخانه ای که ایشان در آن کار می کرد تعطیل شد چرا که دو فرزند مدیر آن کارخانه در خارج از کشور بودند و معاون وی را در حال مهاجرت به آمریکا قرار داشت!

در ادامه سیدیاسر جبرائیلی با اشاره به توافق پاریس و تعهد ایران برای کاهش گازهای گلخانه ای افزود: در 26 آبان 94 برنامه ای موسوم به "برنامه ملی برای کاهش گازهای گلخانه ای" در هیئت دولت تصویب شده و برای اجرا به دستگاه های اجرایی ابلاغ می شود. در فروردین 95 تعهدات ایران در این توافق نامه توسط وزیر خارجه امضا می شود و تیرماه همان سال این توافق به مجلس می رود. مجلس شورای اسلامی خواهان پیوست توافق که همان تعهدات ایران است می شود. خانم ابتکار وجود چنین تعهدی را انکار می کند.

جبرائیلی ادامه داد:  بسیاری از صنایع ایران از جمله تولید آهن، سیمان، آلومینیوم و ... با تولید گازهای گلخانه ای همراه است. تعهدی که صورت گرفته بدین صورت بوده که ایران می بایست  به شرط دریافت کمک از اتحادیه اروپا 12 درصد از تولید گازهای گلخانه ای را تا سال 2030 کاهش دهد که این کاهش یعنی رشد منفی در صنعت و اقتصاد.

کارشناس ارشد اقتصاد سیاسی خاطرنشان کرد: متاسفانه باید اعلام کنیم که خاموشی های سال گذشته و خاموشی برق صنعت در سال جاری نه تنها به علت کم آب و استخراج بیت کوین نیست بلکه تا حدود زیادی به توافق نامه پاریس باز می گردد.

وی افزود: کشورهای غربی که از زمان ماشین بخار در حال تولید گازهای گلخانه ای هستند حداقل 200 سال در  این زمینه در صدمه زدن به محیط زیست پیش قدم بوده اند فلذا نمی توان نسبت به نیت آنان برای انجام چنین اموری خوشبین بود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • علی اصغر قاسم پور IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  3 31
  یک بعد قضیه هم این است که تا حد ممکن از تندرویهای زیانبار که موجب بدبینی و تنش و ایجاد تقابل می شود، خودداری کنیم. در روزگار کنونی باید با تعادل و تعامل سازنده و تعقل و درایت با امور برخورد کنیم. ما نباید تنها ظاهر کار را ببینیم. یک موضوع زمینه ای را نگاه نمی کنیم که خود سبب ساز بسیاری مشکلات و بحرانهاست.
  • محمد IR ۲۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
   27 3
   معاهده پاریس برای صنعت ایران سم قاتل است و باید شدیدا در مقابل اجرای آن مقاومت کرد نه اینکه با تساهل و تسامح و وادادگی و منفعت طلبی زودگذر اجازه برباد رفتن تمام پیشرفتهای کشور را داد
  • IR ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
   26 2
   خسته نشدید از این همه یاوه بافی؟ از دویست سال همین به اصطلاح تعادل و تعامل سازنده و تعقل و درایت که نتیجه ای خفت و بردگی برای ملت ما نداشت؟ آری. در مقایسه با درازگوشان هر اسب پیری تندرو است!
 • US ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  18 2
  متاسفانه در برجام کشور را تقریبا الی الابد از تولید پلوتونیوم محروم کرده اند. متاسفانه در مذاکرات در یک اقدام غلط تمام دستاوردهای بدست آمده، از غنی سازی 20 درصد گرفته تا 18 هزار سانتریفیوژ فعال همه و همه در گام اول به عنوان امتیاز بزرگ به غرب داده شد و در ادامه مذاکرات دست ایران خالی ماند.
 • علی IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  15 4
  خیانتی که نا مسلمانان به ملت و مملکت کردند چنگیز و تیمور مغول نکرد اینده ثابت می کند که
 • IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  25 1
  حالا فهمیدی؟ الان به اندازه نصف ظرفیت تولیدی برق مصرف نداریم ولی خاموشی داشتیم خدا دم خیانت کارها را بچیند الهی امین
 • IR ۱۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  14 1
  خیانت از سر و روی ...میبارد
 • IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  22 5
  خدا ریشه همه خائنین به نظام و اسلام و رهبری را نابود کند
 • IR ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  11 1
  «و فرزند مدیر آن کارخانه در خارج از کشور بودند و معاون وی در حال مهاجرت به آمریکا قرار داشت!»... چه مشود گفت!؟ چه می توان کرد!؟
 • حسین PL ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  14 1
  قرارداد پاریس وحشتناک و فاجعه هست , حتی صدها بار از برجام مخرب تر هست , عجیبه که بهش پرداخته نمیشه
 • محسن IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  3 17
  کاش قدرتی وجود داشت که به حضور افرادی چون شما در جامعه مجال حضور حتی یک لحظه ای هم نمی داد. شما ها هنری جز یاس و نا امید کردن جامعه ندارین نمی دونم چرا شما این اندازه آزاد هستین و هر چی دلتون خواست میگین و کسی هم جلو دار شما نیست!
 • IR ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
  3 13
  اگر جبرائیلی راست میگه شفاف اعلام کنه کی و کجا و کدام فعالیت عامل خاموشی هاست! بسم الله.
 • محموداعرابی IR ۰۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  14 3
  معصومه ابتکار وماادرئک معصومه ابتکار دلش سفرفرانسه میخواست رفت سرراه معاهده رو امضاکرد وبه ریش صنایع ماخندید وبرگشت همونطورکه کشاورزیه مارو بخاطر بحران الکیه آب تعطیل کردند میخوان صنایع رو هم به بهانه ی گرم شدن زمین بزنن زمین
 • IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  4 1
  خودفروختگان و ادم های وابسته به غرب و نفوذی های خائن به کشور و ملت در هر مسئولیتی که قراردارند در جهت راضایت آمریکا و غرب (اربابانشان ) از هیچ تلاش و کوششی فروگذار نمی کند و هر اقدامی را انجام می دهند . در برجام دیکته غرب را امضاء کردند ، کشور را چندین سال عقب نکهداشتند و.... لعنت خدا بر خائنین به کشور و ملت. لعنت خدا بر منافقان ، لعنت خدا بر نفوذی ها
 • IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  14 1
  خدا لعنت کند هرچی غربگرای اشرافی را که چی به سر این نظام آوردند.......
 • IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  3 12
  خاموشی ها به توافق نامه پاریس بر می گردد ؟؟؟؟شما هیچ اطلاعی از صنعت برق ندارید فقط نظرات غیر کارشناسی را برای اهداف سیاسی بیان می کنید ...جهت اطلاع شما قیمت تمام شده برق فقط جهت تبدیل انرژی دوبرابر قیمتی است که از مشترکین می گیرند.در صنعت برق ایران بعد از تجدید ساختار صنعت برق وخصوصی سازی که عملا خصولتی سازی بود نیروگاه ها برق را در بازار برق یا در بورس انرژی یا قرارداد تضمینی می فروشندر برای این نیروگاه متوسط قیمت فروش برق مقرون به صرفه در حال حاضر نیست لذا طی 5 سال اخیر به هیچ وجه بخش های خصوصی حاضر به مشارکت نیستند ودولت هم در بخش انرژی هزینه جاری آن راندارد چه برسد سرمایه گزاری داشته باشد نیروگاه ها مطالبات را بعد از یکسال آن هم با تهاتر هزار مشکل دریافت می کنن.نتیجه:طی چندسال آینده خاموشی ها ی گسترده راخواهیم داشت.
  • IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   3 0
   چرا دو سال پیش خبری نبود و ناگهان از سال پیش این خاموشی ها شروع شد؟ و چرا فقط در تابستان و اوج مصرف برق؟! و ایا با این چند روز خاموشی جزئی در طول کل سال این حجم از ضرر و زیانی که شما میگی جبران میشه؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس