کد خبر 976341
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۲
دروغ سرنگونی پهپاد ایرانی؛ جنگ تبلیغاتی یا ناامن‌سازی خلیج فارس؟

ادعای آمیخته با توهم «دونالد ترامپ» درباره سرنگونی پهپاد ایرانی بیش از هرچیز دیگری نشان می دهد که وی همچنان در شوک بزرگ سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا توسط ایران، به سَر می بَرد.

به گزارش مشرق، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا بار دیگر پای توهمات ذهنی خود را به رسانه ها باز کرده است. درهمین ارتباط، رئیس جمهوری آمریکا مدعی شد که یک کشتی نظامی این کشور پهپادی متعلق به ایران را در تنگه هرمز هدف قرار داده است.

بیشتر بخوانید

ظریف:نمی‌دانیم آمریکا پهپاد چه کسی را هدف قرار داده

سخنگوی نیروهای مسلح ادعای ترامپ را درباره سرنگونی پهپاد ایرانی تکذیب کرد

وی که در کاخ سفید سخن می گفت از یک حادثه در تنگه هرمز خبر داد که در آن کشتی «یواس اس باکسر» یک پهپاد ایرانی را هدف قرار داده است. به ادعای ترامپ این پهپاد که در فاصله کمتر از یک کیلومتری کشتی مذکور پرواز می کرده به هشدارهای اعلام شده توجه نکرده و به عنوان یک تهدید نابود شده است.

از سوی دیگر، وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای مدعی شده است که یک پهپاد بعد از نزدیک شدن به ناو آمریکایی «یو اس اس باکسر» مورد هدف قرار گرفته است.بر اساس بیانیه پنتاگون این پهپاد ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی در تنگه هرمز هدف قرار گرفته است. به ادعای پنتاگون پهپاد مذکور وقتی به محدوده خطرناک ناو وارد شده برای تضمین ایمنی کشتی و خدمه آن هدف قرار گرفته است. در بیانیه پنتاگون اشاره‌ای به تعلق این پهپاد به ایران نشده است. این بدان معناست که حتی پنتاگون هم حاضر نشده است بر توهم ترامپ مبنی بر سرنگونی پهپاد ایرانی صحه بگذارد.

ترامپ همچنان در شوک سرنگونی «گلوبال‌هاوک» توسط ایران

می توان اظهارات و ادعاهای توهم آمیز «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا درخصوص سرنگونی پهپاد ایرانی توسط نیروهای آمریکایی را از این منظر مورد بررسی قرار داد که این مقام ارشد آمریکایی همچنان در شوک ساقط شدن پهپاد جاسوسی «گلوبال‌هاوک» طی یک ماه پیش توسط نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به سَر می برد و مطرح کردن ادعاهای اخیرش نیز نشأت گرفته از همین شوک بزرگ است.

در واقع، رئیس جمهوری آمریکا و دیگر مقامات این کشور به خوبی می دانند که به دلیل عدم پاسخگویی آنها به اقدام شجاعانه و قاطعانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علیه پهپاد جاسوسی متعلق به واشنگتن، چهره به اصطلاح مقتدر آمریکایی ها در نزد افکار عمومی را به شدت خدشه دار شده است و درست به همین دلیل است که آنها تلاش می کنند تا از رهگذر مطرح کردن دروغ های بزرگ و ادعاهای بی‌پایه و اساس، چهره خود را در نزد افکار عمومی تطهیر کنند.

این تلاش های شکست خورده برای بازیابی اقتدار از دست رفته درحالی رخ می دهد که «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان اخیراً طی گفتگویی با شبکه لبنانی «المنار» ترس و وحشت ایالات متحده آمریکا از سلسله پیامدهای ناشی از اقدام متقابل علیه ایران را عامل اصلی عدم پاسخگویی آن به ساقط شدن پهپاد جاسوسی آمریکایی، عنوان کرده است.

جنگ تبلیغاتی علیه جمهوری اسلامی ایران

هدف دیگری که رئیس جمهوری آمریکا از رهگذر مطرح کردن ادعای ساقط شدن پهپاد ایرانی دنبال می‌کند، آغاز جنگ رسانه ای و تبلیغاتی علیه جمهوری اسلامی ایران است. ترامپ در واقع به دنبال آن است تا آنچه را که نتوانسته در عرصه میدانی علیه ایران محقق سازد، در عرصه سیاسی و رسانه ای محقق سازد. به عبارت دیگر، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد با جنگ رسانه ای و تبلیغاتی گسترده علیه ایران، بر ضعف مفرط نظامی و میدانی ایالات متحده در مقابل جمهوری اسلامی، سرپوش بگذارد.

این اقدام رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا نشان می دهد که کاخ سفید به شدت از ناحیه قدرت نظامی روزافزون جمهوری اسلامی ایران تحت فشار روانی بسیار قرار دارد؛ به ویژه اینکه سلسله تحریم‌های شدید آن علیه تهران طی ماه های گذشته نیز نتوانسته تغییری در سیاست ها و استراتژی‌های اصلی و اساسی ایران ایجاد کند.

طبق اعلام مقامات و مسئولان نظامی ارشد جمهوری اسلامی، تمامی پهپادهای متعلق به جمهوری اسلامی ایران در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز از جمله پهپاد مورد نظر رئیس جمهور آمریکا پس از انجام ماموریت شناسایی و کنترل برنامه ریزی شده به سلامت به پایگاههای خود بازگشته اند و هیچگونه گزارشی دال بر مقابله عملیاتی ناو یواس‌اس باکسر آمریکایی گزارش نشده است؛ بنابراین، می توان نتیجه گرفت که ازجمله اهداف اصلی ترامپ از مطرح کردن ادعای اخیر خود، جنگ تبلیغاتی و رسانه‌ای علیه تهران است.

ایجاد التهاب و نا امنی در خلیج فارس

به نظر می رسد که ایجاد التهاب و نا امنی در خلیج فارس نیز از جمله دیگر اهداف مهم دولتمردان ایالات متحده آمریکا و در رأس آنها دونالد ترامپ است. طبیعتاً ادعاهای بی پایه و اساس رئیس جمهوری آمریکا درباره ساقط شدن پهپاد ایرانی توسط نیروهای آمریکایی نمی تواند با تلاش ها برای التهاب آفرینی در منطقه مهم خلیج فارس و آبراه استراتژیک تنگه هرمز بی ارتباط باشد؛ ازهمین روی پر واضح است که واشنگتن در همین راستا تلاش کرده و می کند.

در واقع، این روش و شگرد آمریکایی ها و متحدان غربی آن هاست که با سلسله اقدامات مختلف و همچنین بهره برداری از روش های جنگ روانی، رسانه ای و تبلیغاتی در مسیر نا امن سازی منطقه مهم خلیج فارس گام بردارند، چراکه آنها از این رهگذر بیش از پیش می توانند به دوشیدن سران مرتجع جهان عرب و در رأس آنها عربستان سعودی و امارات بپردازند. همچنین از رهگذر همین نا امنی است که آمریکایی ها می توانند همچنان رکورد پُر رونق ترین بازار فروش تسلیحات نظامی را برای خود حفظ کنند.

در هر صورت، آنچه که واضح به نظر می رسد این است که مطرح کردن سلسله ادعاها و توهمات ذهنی مختلف علیه جمهوری اسلامی ایران از سوی مقامات ارشد آمریکایی و در رأس آنها دونالد ترامپ نه تنها نمی تواند هیچ کمکی به مقامات آمریکایی در راستای تحت فشار قرار دادن تهران کند جهت تغییر مواضع اصولی آن کند، بلکه موجب خواهد شد تا نقاب از چهره واشنگتن در نزد افکار عمومی، بیش از پیش کنار برود.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 6
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
  84 26
  اب بریز اونجا که می سوزه معلوم حسابی اونجاتت سوخته ترامپی
 • IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
  66 23
  کشوری که ادعای سرنگونی هواپیمایی دارد باید مدرک ارائه دهد حالا یا با ارسال عکس و فیلم از لحظه اصابت یا لاشه ان یا اینکه کشور دارنده هواپیما رسما هدف گرفتن ان را تایید کند. خواه ادعا کننده سوریه باشد که 70 درصد موشکهای امریکا را هر بار می زند! یا یمن باشد که در دو هفته اول جنگ روزی دو سه تا اف 15 می انداخت !!! ( دو مثال اخیر قابل توجه سایت های وطنی و صدا و سیما ) چه ایران باشد ( که هم فیلم زدن پهپاد را نشان داد و هم لاشه را و از همه مهم تر خود امریکا تایید کرد) و چه امریکای ترامپ باشد !
 • IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
  54 25
  اینقدر ترامپ کثیف و پسته که میدونه سلاحهایی که به خاندان سعودی میفروشه صرف کشتار زن و بچه یمینیها میشه اما حتی وقتی کنگره هم با قانون منع میکنه، بازم میگه نمیتونم از دلارش چشم پوشی کنم!! آخه آدم چقدر میتونه خوی کفتار بخودش بگیره؟! خاک بر سره کسانیکه آمریکا براشون میشه نماد حقوق بشر و سرزمین موعود!
 • رضا IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
  4 24
  اونا میخاستن اسم سخنگوی ارشد نیروهای مسلح رو بدونن تا تحریمش کنن نمیتونستن پیدا کنن حالا راحت پیداش کردن
 • IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
  16 16
  ببین بادبادک کدوم بچه رو زده !!!!!! اینم بجای هاواک قبول کردند.
 • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
  35 17
  گویا این روزها دوز حشیش رئیس جمهور ترامپ را بالا برده اند دائما در فضا سیر می کند. خدا عقل بده بدبخت گناه داره همین چند روز رئیس جمهوریش رو اطرافیانش به او رحم کنند!!!! چقدر حیوونکی قابل ترحمه !!!!! شاید هم فکر گلو بال هاک داره روانیش می کنده توصیه به سپاه خیلی به سیم هاش فشار نیاورید آخرش روانی می شه تو چشم دنیا خوب نیست یک حیوون رو اینقدر آزار بدید.
 • HK ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۴
  2 0
  ‏‎آقای ترامپ زمانی که کراسوس به ایران حمله کرد و از مرزهای ایران گذشت در مقابل سپاه اشکانیان شکست سختی خورد و دست از پا درازتر به سمت روم برگشت او قبل از آنکه بدلیل بی کفایتی به دست سردارانش کشته شود در طول مسیر بازگشت به مردمی که با آنها روبرو میشد میگفت ایرانیها شکست خوردند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس