دلیل انتصاب سردار فدوی به جانشینی فرمانده کل سپاه چه بود؟

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه آمریکایی‌ها را مجبور کرده‌ایم در خلیج‌فارس، به زبان فارسی صحبت کنند، گفت: آمریکایی‌ها در خلیج‌فارس تحت فشار روانی هستند.

به گزارش مشرق، سردار علی فدوی جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نشست «روایت یک اخراج» (ماجرای شکست سیاست‌های آمریکا در منطقه و پیروزی‌های جبهۀ مقاومت) در سخنانی با اشاره به شروع دشمنی سازمان‌دهی‌شدۀ آمریکا از تاریخ 24 بهمن 1357 با انقلاب اسلامی، گفت: آمریکایی‌ها ابتدا با چند واسطه برای دشمنی با انقلاب و شکست آن اقدام کردند، غائله‌های کردستان و گنبد و آذربایجان و... برای شکست انقلاب از این دست بود.

وی افزود: در مرحلۀ بعد، نزدیک‌تر شدند و تلاش کردند با کودتا به انقلاب ضربه بزنند، 5 کودتا که یکی‌اش از پایگاه شهید نوژه صورت گرفت، تدارک دیدند، اما باز موفق نشدند، سپس جنگ تحمیلی را علیه انقلاب به‌راه انداختند، صدام نوک پیکان بود و پشت آن، 54 کشور، از جمله آمریکا و شوروی و اروپایی‌ها قرار داشتند، ما از کشورهای بسیاری اسیر گرفتیم، جنگ هم که تمام شد، باز دشمنی‌ها تمام نشد، دشمنی، شکل‌های متفاوتی به خود گرفت، اما به برکت جنگ و حضرت امام و خون شهدا، قدرت و قوتی در نظام شکل گرفت که دشمنان مطمئن شدند که ضرر اقدام علیه ما برای آن‌ها، بیشتر از منفعتش است.

بیشتر بخوانید:

دریادار فدوی: دشمنان هر روز به دنبال نقشه جدید برای ضربه زدن به انقلاب هستند

جانشین فرمانده کل سپاه‌: آمریکا و هم‌پیمانانش جرات شلیک حتی یک گلوله به ایران را ندارند

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در ادامه دربارۀ ماهیت جنگ انقلاب اسلامی و دشمنانش گفت: «اگر این جنگ، بر سر مسائل دنیایی نظیر منافع اقتصادی و گسترش منطقۀ نفوذ بوده باشد، پس از مدتی دو طرف می‌فهمند که ادامۀ دعوا باعث ازبین‌رفتن همان دنیا می‌شود، بنابراین با هم توافق می‌کنند، وقتی ماهیت جنگ و دعوا، حق و باطلی بشود، تمام‌شدنی نیست، حق و باطل با هم جمع نمی‌شوند و در کنار هم قرار نمی‌گیرند، تا زمانی که دو طرف بر حق و باطل خود پافشاری می‌کنند، جنگ تمام نمی‌شود.

سردار فدوی با اشاره به قواعد و سنن الهی و منوط‌ بودنِ نصرت الهی به عمل براساس آن قواعد افزود: اگر بندگان خدا طبق آن قواعد عمل نکنند، اتفاقی رخ نخواهد داد. خدا صریحاً اعلام کرده که طرف حق است، اما شروطی را هم مشخص کرده است. می‌فرماید اگر شما این‌گونه عمل کنید، من هم به وعده‌ام عمل می‌کنم. همان وعده‌ای که در آن تخلفی نیست. خدا حتی برای حبیب خودش هم به همین نحو عمل کرده است. در میان 124 هزار پیامبر، خدا یک حبیب دارد. طبق تاریخ، جبهۀ حق در دو نوبت، در حالی‌که پیامبر در میان آن‌ها بود شکست خورد.

وی ادامه داد: مسلمانان به شروطی که خدا مشخص کرده بود و به دستور پیامبر عمل نکردند؛ خدا به گروهی که فرار می‌کند که عنایت و نصرت نمی‌کند، اما در جنگ بدر با اینکه جمعیت جبهۀ حق بسیار کمتر از جنگ احد بود، پایداری کردند، کمک الهی به‌قدری واضح بود که کفار هم آن را دیدند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران  افزود: طبق آیۀ قرآن، مکلف به بالابردنِ قوت خود به قدر استطاعت خود هستیم. براساس زمان و تجربه و دیگر مسائل، اگر استطاعت ما به‌ اندازه‌ای بود که برای نتیجه کافی نبود. اگر همان میزان را که استطاعت داریم فراهم کنیم، خدا کمبودها را تا سطح حصول نتیجه فراهم می‌کند، نتیجه از خداست و ما مکلف به تکلیف هستیم، با وجود همۀ کمک‌هایی که به صدام در جنگ تحمیلی کردند، تا جایی که دیگر امکان دریافت و به‌کارگیری کمک‌ها را نداشت، ما عملیات‌هایی را طراحی و اجرا کردیم که همین الآن هم کسی جرأت فکر کردن به طراحی برخی از آن‌ها مانند والفجر8 و کربلای 5 را ندارد، چه رسد به اجرای آن‌ها.

سردار فدوی، جنگ اصلی در یک‌ سال‌ و نیم آخرِ جنگ را جنگ دریایی دانست و افزود: «آمریکا از اردیبهشت سال 1366، 86 ناو جنگی در خلیج‌فارس داشت، ما با شناورهایی به دریا رفتیم که برای والفجر8 آماده کرده بودیم، هیچ تجهیزاتی نبود، اما با هر چه‌ که بود، پای کار رفتیم. نتیجه این شد که آمریکایی‌ها فهرستی را ترتیب دادند و رسماً در دادگاه لاهه شکایت کردند که ما طبق آن فهرست به آمریکایی‌ها ضربه زده‌ایم. مثلاً می‌گفتنددر فلان تاریخ، ناو یک میلیارد دلاری ما را منهدم کردید و... .»

وی به خاطره‌ای اشاره کرد و گفت: چند سال پیش به ذهنمان رسید که اینجا خلیج‌فارس است و هرکس بخواهد به خلیج‌فارس وارد شود، باید فارسی صحبت کند. زبان بین‌المللی انگلیسی است، اما ما چنین تصمیمی را برای محدودۀ خلیج‌فارس در نظر گرفتیم. عکس‌العمل آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها چه بود؟ ظرف مدت بسیار کمی، هر ناوی که با آن فارسی صحبت می‌کردیم، فارسی جواب می‌داد، در برخورد با ما فشار زیادی به آن‌ها وارد می‌شود. میزان تصادفات دریایی آمریکایی بسیار زیاد شده است و این ناشی از فشار روانی روی آن‌هاست. هر وقت وارد خلیج‌فارس می‌شوند، بین خودشان می‌گویند وارد جهنم شدیم! هر وقت هم از خلیج‌فارس بیرون می‌روند، می‌گویند از جهنم بیرون رفتیم. در شرایط سخت روحی و روانی به‌سر می‌برند.

جانشین فرمانده کل سپاه، در پایان با اشاره به روی کار آمدن ترامپ و وقایع پس از آن اشاره و خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر، از آنجا که رئیس‌جمهور جدید آمریکا هم منطق هزینه‌-‌فایده را بهتر می‌فهمد و هم آن را به زبان می‌آورد، می‌گویند که برقراری امنیت خلیج‌فارس به ما ربطی ندارد، تغییر استراتژی برای کشوری که ادعای ابرقدرتی دارد، آسان نیست و تا مجبور نباشند، به آن دست نمی‌زنند. آمریکا عنقریب به این نتیجه خواهد رسید که اصلاً به منفعتش نیست که در منطقه بماند.‌  چراکه در این سال‌ها فهمیده که پیروزی در این دعوا نصیب او نمی‌شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  6 6
  درود خدا بر سردار فدوی سردار فدوی جانم بقربانت فدایی داری هر وقت اشاره کنید با فک و فامیل یک گردان میاییم تا با امریکاییها بجنگیم من و طایفه ام هرگز از جنگ با امریکاییها نترسیده ایم
 • IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  7 4
  خب بندازین شون بیرون از خلیج خودمون . با وجود اهرم فشار طلایی مانند خلیج لاجوردی فارس چطور ایران تحریم نفتی شده ! ادم زورش میاد این همه قدرت داشته باشی ولی بزاری بقیه به جات نفت بفروشن و اقتصادش تضعیف بشه
 • IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  6 3
  سردار فدوی راهت را باید راه تمام کسانی بشه که از امریکا می ترسند و رهایشان بکنی نان خودشان را در اخور امریکایی ها می گذارند و کمی از آن نان را با لذت و ذلت می خورند.
 • KR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  4 2
  چه خوب افرین!
 • IR ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  5 6
  تشکر نخست‌وزیر انگلیس از جبل طارق بابت توقیف کشتی حامل نفت ایران «ترزا می»، نخست‌وزیر مستعفی انگلیس از رئیس دولت محلی جبل طارق بابت توقیف یک کشتی حامل نفت خام ایران تشکر کرد. ترزا می مدعی شده توقیف این کشتی در راستای اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه بوده است. این خبر امروز صبح بوده قبل حادثه واقعا این ها اصلا پشیمون نیستند از راهزنی دریایی و باید بهشون فهموند دارن چه غلطی می کنند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس