موگرینی

قرار گرفتن تصویر یک نقشه مشکوک در سربرگ حساب رسمی موگرینی واکنش‌های گسترده‌ای را در فضای مجازی به دنبال داشته است زیرا بخش خاورمیانه این نقشه شباهت عجیبی به نقشه مجعول «خاورمیانه جدید» دارد.

به گزارش مشرق، اخیراً فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به دلیل نقش‌آفرینی در توافق هسته‌ای موسوم به برجام چهره شناخته‌شده‌ای در بین مردم ایران و خاورمیانه محسوب می‌شود، یک تصویر جنجالی را در سربرگ (هِدِر) حساب رسمی خود در توئیتر قرار داده است؛ تصویر نقشه‌ای رنگارنگ که از قضا بخش خاورمیانه آن شباهت عجیبی به نقشه مجعول «خاورمیانه جدید» دارد.

بیشتر بخوانید:

در این نقشه مشکوک که سخنگوی فدریکا موگرینی مدعی شده تنها یک «اثر هنری!» است و ارتباطی با سیاست ندارد، اگرچه برخی مناطق دیگر جهان نیز به‌صورت نسبتاً مخدوشی به تصویر کشیده شده‌اند اما در مورد منطقه خاورمیانه آنچه جلب توجه می‌کند این است که حتی در همین تصویر مخدوش نیز می‌توان شباهت‌هایی با نقشه آمریکایی-انگلیسی «خاورمیانه جدید» مشاهده کرد.

در این نقشه یا اثر هنری (طبق ادعای سخنگوی موگرینی) بخش‌هایی از غرب و شمال غرب ایران جدا شده و بخش‌هایی از کشور افغانستان به ایران ضمیمه شده است. مناطق کردنشین شرق ترکیه و شمال عراق نیز با رنگی متفاوت از کشورهای اصلی (عراق و ترکیه) در تصویر قابل مشاهده است. مناطقی از عربستان نیز در این نقشه به کشورهای دیگر ضمیمه شده است. جالب اینجاست که همه این موارد در طرح خاورمیانه جدید نیز پیش‌بینی شده است.

همان‌طور که گفته شد در نقشه مذکور، سایر کشورهای جهان نیز تا حدی مخدوش به تصویر کشیده شده‌اند؛ اما اینکه تصویر چندین کشور در کنار هم (منطقه خاورمیانه) تا این حد شبیه به یک نقشه توطئه‌آمیز باشد را نمی‌توان صرفاً به اتفاقات ربط داد و به راحتی از کنار آن عبور کرد.

قرار گرفتن این تصویر در سربرگ حساب رسمی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا -که در واقع رئیس دستگاه دیپلماسی اتحادیه‌ اروپا محسوب می‌شود- واکنش‌های گسترده‌ای را در بین کاربران فضای مجازی به دنبال داشته است و بسیاری از کاربرانی که پیام این تصویر مشکوک را درک کرده‌اند، با انتشار پیام‌هایی ذیل آخرین پست‌های منتشر شده در حساب توئیتری موگرینی مراتب اعتراض خود را نسبت به این اقدام وی ابراز داشته و به وی یادآوری کرده‌اند که نقشه‌های غرب برای تجزیه خاورمیانه و ایران راه به جایی نخواهد برد.

طرح خاورمیانه جدید چیست؟

در اوایل قرن بیست و یکم آمریکا، انگلیس و متحد اصلی آنها در خاورمیانه یعنی رژیم صهیونیستی در راستای تکمیل برنامه‌های گذشته خود برای در اختیار گرفتن زمام امور در منطقه استراتژیک خاورمیانه از طرحی به نام «خاورمیانه بزرگ» رونمایی کردند. این طرح بر مبنای طرح ارائه‌شده از سوی «شیمون پرز» نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی در کتاب «خاورمیانه جدید» چاپ ۱۹۹۳ شکل گرفته بود.

در سال ۲۰۰۶ «کاندولیزا رایس» وزیر امور خارجه وقت آمریکا در سخنرانی خود در تل‌آویو از واژه «خاورمیانه جدید» به جای «خاورمیانه بزرگ» استفاده کرد و از آن پس خاورمیانه جدید در ادبیات سیاسی جهان جای خود را باز کرد.

بر اساس این طرح که برنامه‌ریزی‌های مربوط به آن از چندین سال قبل انجام شده بود، آمریکا و متحدانش می‌بایست موجی از ناآرامی و بی‌نظمی را در لبنان، فلسطین و سوریه آغاز کنند و سپس دامنه این خشونت‌ها را به عراق،‌منطقه خلیج فارس، ایران و افغانستان گسترش دهند. با گسترش ناآرامی و خشونت در کشورهای هدف طرح، این فرصت برای آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی فراهم می‌شود تا به هدف اصلی یعنی ترسیم خاورمیانه جدید بر اساس منافع خود یابند.

حمله به عراق و افغانستان که به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۶ صورت گرفت، نشان می‌دهد که اجرای طرح خاورمیانه جدید حتی پیش از مشخص شدن نامش از سوی وزیر خارجه وقت آمریکا، آغاز شده است. آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی پس از ساقط کردن دولت‌های حاکم بر عراق و افغانستان، به مناقشات قومی و مذهبی در این کشورها به‌شدت دامن زدند تا از این طریق مقدمات لازم را برای تجزیه این کشورها فراهم کنند.

آمریکا در سال ۲۰۱۰ نیروهای خود را از عراق خارج کرد و ظاهراً به اشغال عراق پایان داد اما گروههای تروریستی متعددی را در عراق بر جای گذاشت و به آنها کمک کرد هسته یک گروه تروریستی بزرگتر به نام «داعش» را شکل دهند؛ گروهی که پس از ایجاد بحران در سوریه با دخالت آمریکا و دیگر کشورهای غربی وارد عمل شد و با سوء‌استفاده از اختلافات مذهبی، ابتدا کنترل بخش‌هایی از سوریه و سپس بخش‌هایی از عراق را به دست گرفت.

پس از قدرت گرفتن داعش در مناطق وسیعی از عراق و سوریه، آمریکا و متحدانش در قالب ائتلافی با هدف ظاهری مبارزه با تروریسم وارد کارزار عراق و سوریه شدند تا برنامه‌های گذشته خود را طبق طرح خاورمیانه جدید پیش ببرند. در حالی که اکنون دیگر اثری از حکومت خودخوانده داعش در عراق و سوریه نیست، هنوز بخش‌هایی از خاک سوریه در اختیار گروههای کُرد تحت حمایت آمریکاست و از طرفی در منطقه کردستان عراق نیز سال گذشته گروههایی به تحریک آمریکا و کشورهای غربی خواستار استقلال کامل از دولت مرکزی عراق شدند.

اگرچه نقشه فعلی خاورمیانه نشان می‌دهد که آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی هنوز فاصله بسیار زیادی تا دست یافتن به آرزوهای شوم خود برای این منطقه دارند، اما این بدان معنا نیست که آنها طرح «خاورمیانه جدید» را بایگانی کرده‌اند.

تصویری که به عنوان سربرگ حساب توئیتری بالاترین دیپلمات اتحادیه اروپا -به‌عنوان یکی از متحدان اصلی آمریکا و حامی بزرگ رژیم صهیونیستی- نقش بسته، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد؛ البته به شرطی که آن را صرفاً یک «اثر هنری» تلقی نکنیم!

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  36 0
  قابل توجه سلفی بگیران حقارت غربزده تا چشمشان به یک زن خارجی افتاد هول کردند و سلفی حقارت مشهور و تاریخی را گرفتند به قول قدیمی ها ندیدبدید وقتی که دید ..........
 • IR ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  12 0
  اونقدر احمقند بدون بررسی ک نقشه رو مکشند شهر نبریز روداخل کردسنان کشیده
 • IR ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  9 0
  به قول با با پنجعلی تو حرف نزن برنم تو دهنت وبه قول نقی من این دهن جر بدم و دست نقاش بشکنم و مطلب آخر اینکه شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی لف لف خورد گه دانه دانه
 • IR ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  1 27
  از قدیم گفتن فرزند کمتر = زندگی بهتر. در نتیجه استان کمتر = زندگی بهتر.
 • IR ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  8 3
  خانم موگرینی ما ام در صدد نابودی شما ایم نابودی اروپا وایجاد خلافت شیعه در رم پس بجنگ تا بجنگیم
  • داوود DE ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
   0 0
   بهتره دست از این توهمات برداری عزیزم. ما تنها باید به فکر کشور خودمون باشیم. در قرون اخیر بسیاری از اونها که به دنبال کشورگشایی رفته‌ن با سر سقوط کرده‌ن.
 • IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  5 1
  میبخشید اثر هنری یعنی چه؟ اگر کسی تصویر ناموس شما را رسم کند، چون اثر هنری است بیخیال شویم؟
  • IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
   0 0
   اون خودش ناموسه
 • IR ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  5 1
  نابودشی دولت بی تدبیری و ناامیدی اللهم عجل لولیک الفرج
 • DE ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  4 1
  این کثافت ها جرات دارند بیان جلو تا همه ایرانی ها شکمشون رو سفره کنیم تا یادشون نره با کدام کشور طرف هستن. چه غلط ها برای کشوری با 7000 سال تاریخ مثل ایران! ان شاء الله در سالهای اینده شاهد فروپاشی اتحادیه اروپایی پفکی خواهیم بود. ایران تیری شده رفته تو حلقومشون این دروغ گو و حقه بازهای کثافت و لعین ها در برجام دستشون کاملا رو شد. همه کارهاشون حقه بازی و سانسور و دروغ گویی هستش!
 • IR ۰۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  7 0
  خوب نوشتن مرگ بر اسرائیل روی موشک هم یک اثر هنری ناب است ؛ چرا اروپا از اون اثر هنری می نالید ؟؟
 • IR ۰۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  3 0
  احمقهای ما با این زنک گپ میزنند و عکس بادگاری میگیرند. ای خاک کاهو!
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  1 0
  ایا تواین اثر هنری. نامی از برجام. وقهرمان نامی آن. وجود دارد. تابا آن سلفی بگیرند.... آرزوی بس دور ودراز موگرینی.....شوخی با شوخ طلبان
 • ب س IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  2 0
  این غربی ها در شرارت و غارت و کشیدن نقشه برای کشورها و ملت های دیگر واقعا" هنرمندند!
 • معلم ایران IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  0 0
  وقتی با کشورهایی کار کشته مانند غربی ها سرو کار داریم فقط میشه از خودشون یاد گرفت تجزیه کشورهای بزرگ غربی مانند بریتانیا آمریکا فرانسه ،،،باید پول رو برا این کارا خرج کرد مثلا چرا سیاهپوستان تو آمریکا ی کشور نزنند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس