کد خبر 975501
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۵
معادلات جنگ جولای-۲| پیروزی مقاومت و نابودی گزینه‌های تل‌آویو

معاون دبیرکل حزب الله با اشاره به دستاوردهای پیروزی مقاومت لبنان در جنگ ۳۳ روزه با رژیم صهیونیستی گفته است همه گزینه های سیاسی بین المللی رژیم اشغالگر از بین رفته است.

به گزارش مشرق، شیخ نعیم قاسم معاون سید حسن نصرالله در مقاله‌ای نوشت: رژیم صهیونیستی یک حاکمیت متجاوز به شمار می آید که از خلال اشغال فلسطین و حمایت انگلیس به وجود آمده است.این رژیم اشغالگر طبق قطعنامه بین المللی 1948 اززمان تقسیم فلسطین به قلمروهای اشغالی رژیم غاصب صهیونیستی و زمین های باقی مانده از فلسطین که در سال 1967 توسط رژیم صهیونیستی اشغال شده بود، حاکمیت خود را تقویت کرد. از آن زمان، فلسطین محل درگیری همیشگی میان ملت فلسطین و رژیم صهیونیستی است.

بیشتر بخوانید

چرا صهیونیست‌ها تحت تاثیر سخنرانی نصرالله قرار گرفتند؟

تاریخ رژیم صهیونیستی با تجاوزات و جنگ های آن ضد فلسطینیان و کشورهای همسایه مانند مصر و سوریه و اردن و لبنان آغاز می شود. رژیم اشغالگر یک جنگ کامل به منظور نابودی لبنان در سال 1982 ضد این کشور ترتیب داد و به بیروت پایتخت لبنان رسید. هدف آن از این جنگ، پایان دادن به وجود مقاومت در فلسطین بود. در این زمان، تاریخ جدیدی در منطقه شروع شد. در چارچوب توافقات کشورهای عربی که بستر سیاسی و اقتصادی رژیم صهیونیستی بودند، رژیم اشغالگر توانست از موقعیت جغرافیایی خود در فلسطین اشغالی به تسلط بر امکانات کشورهای عربی اطراف از نظر فرهنگی و سیاسی و اقتصادی برسد.

1- ظهور حزب الله

ظهور حزب الله در سال 1983، رژیم صهیونیستی و همه جهان را غافلگیر کرد. مقاومت اسلامی، با ایدئولوژی اسلامی حزب الله رشد کرد تا زمانی که لبنان تهدید به اشغال شد. رژیم صهیونیستی در تابستان 1993 با خیال پایان یافتن توانایی های حزب الله به آن حمله کرد. نتیجه این جنگ یک توافق غیر مکتوب بود که طی آن عدم بمباران رژیم صهیونیستی ضد غیرنظامیان لبنان در مقابل عدم پرتاب موشک های مقاومت لبنان ضد شهرک نشینان صهیونیستی مقرر شد.

سپس جنگ رژیم صهیونیستی در آوریل 1996 با هدف پایان دادن به وجود مقاومت در لبنان، ضد این کشور آغاز شد. نتیجه این جنگ یک توافق مکتوب مبنی بر معادله غیرنظامیان در برابر غیرنظامیان بود.

رژیم صهیونیستی نتوانست در برابر اراده و تلاش مقاومت اسلامی لبنان و عملیات های مکرر و موفقیت آمیز آن ایستادگی کند و سرانجام مجبور شد تا در 25مه 2000 از لبنان خارج شود. این روز، روز بزرگ آزادسازی و نخستین آزادی بود که بدون هیچگونه توافق و قید و شرطی در درگیری مقاومت و رژیم صهیونیستی، برای لبنان به دست آمد. همچنین مقاومت لبنان ثابت کرد که به جای امید و اعتماد به قطعنامه های بین المللی و شورای امنیت، می تواند سرزمین خود را از دست اشغالگران آزاد کند.

فرماندهی رژیم صهیونیستی مدعی شده بود که عقب نشینی آنها به منظور پایان دادن به مقاومت لبنان بوده است. اما آنها با مشاهده ادامه فعالیت های مقاومت و آماده سازی آن برای مرحله بعدی غافلگیر شدند. آزادسازی، ایستگاه استراحت مقاومت لبنان نبود؛ بلکه ایستگاه تجمع توانایی ها و آمادگی برای حمله احتمالی بعدی دشمن صهیونیستی بود.

2-جنگ جولای

حزب الله در تابستان 2006، گروهی از نظامیان صهیونیستی را به منظور مبادله با نظامیان لبنانی که در زندان های رژیم صهیونیستی بودند، به اسارت گرفت. این اقدام به تحکیم مقاومت مربوط بود تا دشمن نتواند در تحمیل خشونت ضد اسرا دست باز داشته باشد.

رژیم صهیونیستی در اعتراض به اسارت نظامیان خود توسط مقاومت لبنان، در 12 جولای 2006 یک جنگ ویرانگر ضد لبنان راه انداخت که به مدت 33 روز طول کشید. پس از این جنگ در سپتامبر یا اکتبر 2006 مشخص شد که این جنگ با هماهنگی و نظارت کامل آمریکا بوده است.

حزب الله و لبنان با پیروزی خود، همه جهان و به ویژه رژیم صهیونیستی و آمریکا را شوکه کردند. رژیم صهیونیستی که به هدف خود در نابودی حزب الله نرسیده بود، توسط سه نیروی ارتش و ملت و مقاومت لبنان بیرون رانده شد.

مقاومت لبنان ثابت کرد که پیروزی های بزرگ با اتحاد نیروها به دست می آید و پیروزی فقط با امکانات سنجیده نمی شود.اینکه رژیم اشغالگر با برتری امکانات و پتانسیل خود، بارها در لبنان و غزه شکست خورد، نشان می دهد که پیروزی با اراده ملت و آمادگی آنها برای فداکاری ممکن می شود. خداوند متعال می فرماید: ای کسانی که ایمان آورده اید، اگر خدارا یاری کنید خدا نیز شمارا یاری می کند و گام هایتان را استوار می سازد.

شکست رژیم صهیونیستی

پیروزی در جنگ 33روزه آغاز دوره جدیدی برای مقاومت لبنان و به عبارتی آغاز پیروزی های آن در سخت ترین درگیری ها است. این پیروزی همچنین نقطه عطف موضع مقاومت در منطقه به شمار می آید. پیروزی مقاومت لبنان درواقع به مثابه انگیزه ای برای مقاومت فلسطین است تا فداکاری ها و صبر و مقاومت ملت آن در مقابل دشمن افزایش یابد.

پیروزی حزب الله مدیون مبارزان و شهدا و اسیران و خانواده های آنها و نیز مدیون ملت فداکار و شجاع و همچنین رهبری آگاه و باتدبیر برادر عزیز سیدحسن نصرالله است.

پیروزی لبنان در جولای 2006 درواقع آغاز شکست های رژیم صهیونیستی بود و پس از آن پروژه های رژیم اشغالگر در معرض تهدید قرار گرفته است.

این پیروزی تنها رژیم صهیونیستی را شکست نداد؛ بلکه به معنای شکست آمریکا و همه هم پیمانان آنها از کشورهای عربی بود. کاندولیزا رایس وزیرخارجه سابق آمریکا در روز دهم جنگ زمانی که توقف فوری جنگ رژیم صهیونیستی ضد لبنان را رد کرد، این تجاوز را به منزله درد زایمان تولد خاورمیانه جدید توصیف کرد.این پروژه ایجاد خاورمیانه جدید بود که به دست حزب الله در جولای 2006 نابود شد.

پیروزی مقاومت لبنان همچنین به معنای پیروزی فلسطین و قدس و همه اعراب و مسلملنان است.

پیروزی جولای لبنان، گزینه های سیاسی بین المللی رژیم صهیونیستی را از بین برد و گزینه ها و خواسته های ملت های منطقه را مطرح کرد که با صبرو استقامت و فداکاری قابل تحقق است. می توان گفت هرشکستی که از پروژه های آمریکایی- صهیونیستی مشاهده می کنیم، از برکات پیروزی حزب الله در این جنگ است.

منبع : العهد

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس