راکت

عملیات اخیر سپاه علیه ضد انقلاب در شمال عراق، علاوه بر نمایش گلوله های لیزری و پهپادهای مسلح نشان داد از راکت های ایرانی که دقت آنها افزایش چشمگیری داشته نیز استفاده شده است.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، پس از انجام برخی شرارت ها و تلاش برای ناامن سازی برخی مناطق مرزی کشورمان توسط تروریست ها و مزدوران مستقر در شمال عراق، سپاه پاسداران ظهر روز جمعه (۲۱ تیرماه) با صدور اطلاعیه‌ای از هدف قرار دادن مقرهای فعال و محل استقرار و آموزش این گروهک‌های تروریستی ضد انقلاب در حاشیه مرزهای اقلیم کردستان عراق از روز چهارشنبه (۱۹ تیرماه) خبر داد. برابر آنچه که در اطلاعیه سپاه آمده، این عملیات که در پاسخ به تحرکات این گروهک‌ها در منطقه غرب و شمال غرب کشور صورت گرفته، توسط واحدهای‌ موشکی، پهپادی و توپخانه نیروی زمینی سپاه انجام شده است.

بیشتر بخوانید:

خانواده راکت‌های هدایت شونده ایران با «فجر F4CL» کامل شد/ پهپادها به کمک یگانهای توپخانه سپاه و ارتش می‌آیند +عکس

با توجه به استفاده از سامانه های متنوع در این عملیات، تجهیزات عملیاتی نزسا و کاربردهای آن، مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. به عنوان مثال، مشخص شد که پهپاد مورد استفاده در این عملیات مدل مهاجر 6 بود که در سالهای اخیر در اختیار نیروی زمینی سپاه قرار گرفته است. این پهپاد به بمب های هدایت شونده سری قائم مجهز می شوند و توان بمباران اهداف با دقت خوبی را دارند. پهپاد مهاجر 6 که جدید ترین عضو خانواده پهپادهای مهاجر است، یک پهپاد رزمی- شناسایی با برد عملیاتی  ۲۰۰۰ کیلومتر محسوب می شود که توانمندی انجام مأموریت‌های شناسایی، مراقبت و رزمی با شعاع عملیاتی گسترده و مداومت پروازی بالا را با قابلیت اطمینان مناسب، فراهم ساخته تا بتوانند عملیات مراقبت، شناسایی و انهدام اهداف مورد نظر را انجام دهند.

این پهپاد از بمب‌های هوشمند و نقطه زن قائم استفاده می‌کند که در دو نوع با جستجوگرهای اپتیکی و حرارتی تجهیز شده‌اند و مهاجر 6 می‌تواند تا دو بمب قائم را زیر بال‌های خود حمل کند. مهاجر همچنین با استفاده از سامانه اپتیکی پیشرفته می‌تواند در شب و روز و شرایط نامساعد جوی پرواز کرده و به اجرای عملیات بپردازد. از دیگری ویژگی‌های این پهپاد می‌توان به نشست و برخاست آن در باندهای کوتاه اشاره کرد.

اما در بخش دیگری از تصاویر منتشر شده از این عملیات، اصابت دقیق گلوله‌های توپخانه‌ای به مقرهای تروریست‌ها به چشم می‌خورد که حکایت از عملیاتی شدن یکی دیگر از دستاوردهای دفاعی کشور یعنی لیزری شدن گلوله‌های توپخانه سپاه داشت.

به نظر می‌رسد که گلوله‌های توپخانه‌ای هدایت شونده، احتمالا در عملیات علیه مواضع تروریست‌ها برای نخستین بار مورد استفاده قرار گرفته است. پیش تر گلوله‌های ۱۵۵ میلیمتری هدایت شونده بصیر بعنوان مهمات هدایت لیزری توپخانه‌ای در ایران ساخته و رونمایی شده بود. این گلوله طول حدود ۱۳۰ سانتی‌متر دارد و در بدنه استوانه‌ای خود از سطوح کنترلی پایدار کننده استفاده می‌کند.

اما در این حمله در کنار یگان های توپخانه با گلوله های لیزری و پهپادهای مسلح، از راکت اندازهای نیروی زمینی سپاه نیز استفاده شده است. بر اساس تصاویر منتشر شده در برخی شبکه های اجتماعی، مشخص است که برای تنبیه ضد انقلاب و تروریست ها، از راکت های 122 میلی متری هم در جریان این حمله استفاده شده که در ایران به اسم آرش شناخته می شوند. اما آرش از کجا آمده و واجد چه ویژگی هایی است؟

پرتاب راکت های نیروی زمینی سپاه به سمت مقر تروریست ها در عراق

آرش؛ برنامه ایرانی برای تولید و توسعه راکت معروف

نام کاتیوشا برای علاقمندان به مسائل نظامی، اسمی آشنا است. این راکت انداز معروف از زمان جنگ جهانی دوم در جبهه شرق توسط ارتش شوروی وارد عمل شده و به سرعت شهرتی بسیار ترسناک را برای خود دست و پا کرد. آتش باری بسیار سنگین یگان های راکتی ارتش شوروی در مراحل مختلف جنگ در از بین بردن قوای آلمان نازی نقشی بسیار مهم داشت. روسها در سالهای بعد از جنگ سامانه BM-21 موسوم به گراد را توسعه دادند که یک راکت انداز 40 تایی با کالیبر 122 میلی متر است. در جریان 8 سال دفاع مقدس هم ایران و هم عراق در سطح بسیار بالایی از این سامانه استفاده کردند.

راکت انداز گراد ایرانی در زمان دفاع مقدس

راکت های 122 میلی متری در اختیار نیروهای ایرانی در سالهای جنگ

با آغاز برنامه خودکفایی نظامی جمهوری اسلامی ایران که از دوران جنگ آغاز شد یکی از اقلام پر استفاده همین راکت های 122 میلی متری گراد بود که تلاش ها برای تولید انبوه آن آغاز شد و منابع مختلف، از وجود چند مدل راکت آرش که در صنایع دفاعی کشورمان تولید شده، خبر می دهند. آرش 1 بردی در حدود 12 کیلومتر داشته و سرعت آن 530 متر بر ثانیه است. وزن کلی این راکت 44 کیلو و وزن سر جنگی آن 19 کیلوگرم است. نوع سرجنگی راکت  های خانواده آرش شدید الانفجار و ترکش شونده است. راکت آرش 2 دارای وزن کلی 66 کیلوگرم بوده و وزن سرجنگی آن نیز 19 کیلوگرم است. برد این راکت 21 کیلومتر بوده و سرعت آن نیز 710 متر بر ثانیه است. راکت آرش 3 نیز بردی در حدود 40 کیلومتر داشته، وزن کلی این راکت 67.5 کیلوگرم بوده و وزن سرجنگی آن نیز 22 کیلوگرم است. سرعت این راکت نیز در حدود 1100 متر بر ثانیه است.

راکت های 122 میلی متری به صورت سنتی سلاح های دقیقی نیستند و از زمان توسعه راکت های گراد تا سالها به عنوان سلاحی وارد میدان نبرد شدند که روی قدرت آتش و شلیک راکت در حجم بالا برای اثرگذاری بر روی دشمن به کار می رفتند. تجهیز یگان‌های توپخانه‌ای به این راکت‌اندازها امکان پوشش منطقه‌ای نسبتاً وسیع را در مدت کوتاهی بوجود آورده و با توجه به سرعت مناسب خودروی حامل قدرت تحرک یگان‌های عملیاتی را به میزان زیادی افزایش داده و در عین حال آسیب‌پذیری واحدها در برابر آتش متقابل دشمن را کاهش می‌دهند.

همچنین برای توزیع بهتر حجم آتش بر بخش‌های مختلف یک منطقه و اجرای یک هدفگیری سریع و هماهنگ با دریافت داده‌ها از مجموعه فرماندهی نیز اتصال داده‌ای این پرتابگرها بسیار راهگشا است. علاوه بر ایران، در چند سال اخیر تلاش هایی از طرف کشورهای مختلف جهان برای بهبود دقت این راکت ها صورت گرفته است.

اما برنامه صنایع دفاعی کشورمان صرفا تولید داخلی این راکت ها نبوده و در سالهای اخیر تصویری از یک راکت 122 میلی متری ایرانی جدید منتشر شده که در بخش میانی خود نیز بر خلاف دیگر نمونه های 122 میلی متری معمول دارای بالک هایی است که به افزایش دقت این راکت ها کمک می کند. اضافه کردن بالک ها در موشک ها و راکت ها امری مرسوم به حساب می آید که به رسیدن به یک خط پروازی با ثبات تر منجر شده و در نتیجه به دقت بیشتر پرتابه مورد نظر منجر می شود و به همین خاطر، نسل جدید "آرش" های ایرانی نیز با دقت و کیفیت بالاتر، وارد عرصه رزمی شدند.

مدل معمول راکت های 122 میلی متری ساخت ایران

تصویر مربوط به راکت ایرانی جدید 122 میلی متری - به بالک های نصب شده روی بدنه در بخش میانی دقت کنید

حمله به تروریست ها با آرش جدید؛ گزینه هایی با ویژگی های مثبت فراوان

با توجه به اینکه در جریان حمله اخیر سپاه پاسداران به گروه های تروریستی در شمال عراق شاهد استفاده از راکت اندازهای 122 میلی متری بودیم و دقت گلوله های اصبت کرده از انواع مختلف، موجب شده تا محافل ضد انقلاب و رسانه های مزدور، در سکوتی طولانی بابت دقت این گلوله ها و اصابت شان به اهداف قرار بگیرند، به نظر می رسد مدلهای مختلفی از گلوله های «آرش» مورد استفاده نیروی زمینی سپاه قرار گرفته تا همچون موشک های فاتح 110 که به مقر تروریست ها اصابت کرد، این بار نیز پاسخ دقیق و کوبنده ای به شرارت ها داده شود.

توسعه چنین راکت هایی ضمن آنکه سرعت بالا و دست برتر را به سرپنجه های نیروی زمینی سپاه و ارتش برای مقابله سریع و دقیق با تحرکات ضد انقلاب و دشمنان خارج از مرزها می دهد، در عین حال موجب خواهد شد نام و ارزش محصولات نظامی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و بعضا جهان بالاتر رفته و به زودی امکان صادرات و معرفی گسترده تر این محصولات به کشورهای مختلف تسهیل شود.

در عین حال، چنین عملیات های دقیق و موثری نشان می دهد خانواده گسترده راکت‌های سطح به سطح ایرانی در گونه‌های مختلف با برد، قدرت تخریب و پرتابگرهای متنوع به طور مؤثری برای ایجاد حجم آتش بالا در اختیار یگان‌های عملیاتی قرار دارند و جنگ‌های گذشته از سال‌های دفاع مقدس تا مقابله با گروهگ پژاک توسط نیروی زمینی سپاه و ایستادگی در برابر تجاوزهای رژیم صهیونیستی در لبنان و غزه و درگیری‌های پس از آن در منطقه، گویای تأثیر این راکت‌ها در صورت به کار رفتن در طرح نبرد مناسب است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 50
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • محمد IR ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  درود بر سپاه. مشرق سپاه پهپاد نقشه برداری و فتوگرامتری میفروشه؟ یه مقاله بذار چون بدجور به درد ما میخوره
  • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   24 3
   در دقت تیر هیچ شکی نیست و از دانشمندان ایرانی متشکریم که اینگونه عمل می کنند . اما در فیلم و عکس ها ی و حتی اخبار این مقابله به مثل خبری از نیروی انسانی در آنجا نبود و مشخص نیست این محل متروکه است و یا مورد استفاده قرار گرفته و کدامیک از افراد تاثیر گذار این گروهک منحوس به درک واصل شدند
  • IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   9 54
   باید سفارش بده از چین و روسیه بیاد
 • آخرالزمان آریایی IL ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  در نیمه شبی آرام و پرستاره . پرندگانی نورانی در آسمان میبینید که هزار هزار از منطقه 51 برمیخیزند و با عبور از ستاره داوود بن گورین به سوی شما می آیند .
  • iman IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   146 7
   پولی که دادی نوش جون ساقیت. چه فاز قشنگی گرفتی
  • IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   76 6
   خواب زن چپه
  • IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   93 4
   قبل از آنکه شما صهیونیست ها بخواهید دکمه شلیک را بزنید رژیم نحسی بنام اسراییل وجود نخواهد داشت .همین امروز هم شما صهیونیست با باج گرفتن از مردم بدبخت امریکا و آلمان بخاطر دروغ هلوکاست وجود دارید .و زمانی میرسد که مردم آمریکا و اروپا از دست دروغ های نحستان خسته میشوند و شما را به زباله دان تاریخ میرزند.
  • IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   73 5
   ای جاسوس پست . تنها کاری که رژیم صهیونیستی بلد هست صدور مجوز فحشا به زنان و دختران اسراییلی است . انها را به فاحشه های جاسوس تبدیل کند. شما جرات ندارید با حزب الله و حماس وارد جنگ شوید چه رسد بخواهید با ایران بجنگید . شما فکر کردید رهبری ایران مانند رهبران فاسد عربی است که فریب شما را بخورند؟ پیشنهاد می کنم هر کدامتان از هر کشوری امده اید زودتر به کشور خود بازگردید و سرزمین فلسطین را به مردمش واگذار کنید و از دروغ گویی و جاسوسی و فحشا دست بردارید .
  • IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   78 6
   و با لگد مامانت از جا بلند میشی که میگه پاشو جاتو خیس کردی
  • فش نیوز IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   50 4
   شتر در خواب بیند... اشتر بگیر بخواب هنوز سرشبه
  • کوروش کبیر IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   57 3
   خودتونم هزار هزار نیستید ... چه برسه به پرنده هاتون... باز خوبه همینی هم که هستید ما نجاتتون دادیم...
  • IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   53 6
   معلوم ميشه ساقيت خيلي به كارش وارده!! البته اين چرندي كه نوشته اي نشون ميده بيش از حد مصرف كردي , سعي كن دوز مصرفتو بياري پايين تا مثل نتانيابو ! به هذيان گويي و چرت و پرت گويي نيفتي!!!
  • ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   33 5
   مواظب خودت باش
  • از خطه قهرمان پرور کرمانشاه IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   83 6
   ستاره بن گورین در حال زوال و نابودی است. یک روزی آسمان اشغالگران شهاب باران و سجیل باران و فاتح باران می شود غم مخورید ما در حال آماده شدن نماز در قدس هستیم. بنظرم یکسری منافق نشستن که فقط برای گزارش های مشرق کامنت منفی بگذارند چون می دانند گزارش هایش تاثیرگذار است. ما جوان نسل سوم و چهارم مصمم تر و با انگیزه تر از نسل اول،‌انقلابمان را به دست پسر فاطمه می دهیم شک و تردید نکنید. همه فشارها بدلیل این است که خدا اراده کرده انقلاب را بر قله عالم بنشاند. ما اگر گرسنه شب بالین بر بالش بگذاریم دست از دست سید علی و انقلاب بر نمی داریم بنابراین هر چه بیشتر فشار وارد کنید اراده ما قوی تر می شود.
  • قریشی عاشق مبارزه با صهیونیستها IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   56 4
   در همان شب پرستاره بیشترِ همان پرنده های نورانی در بین زمین و آسمان به هزاران تکه تبدیل میشوند و آنچه از همان پرنده های نورانی باقی می مانند دیگر سرزمینی برای برگشت نخواهند داشت ... به فرموده سردار سلیمانی عزیز شاید هواپیماهای رژیم صهیونیستی بتوانند وارد آسمان ایران شوند ولی در زمان بازگشت اسرائیلی باقی نمی ماند که بتوانند به آن بازگردند . #گلوی_صهیونیستها_کف_پوتین_سپاهیان
  • صلاح الدین IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   43 3
   پس منتظر باش که نیمه شب آرام و پرستاره شما بشدت طوفانی خواهد شد وپردندگان نورانی شما تاریک و محو میشوند
  • محمد IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   40 4
   خفه بابا صهیونسیت حرامزاده! فعلا دنبال پوشک و شنا یاد گرفتن باشید بکارتون میاد! آخرازمان آریایی خخخخ
  • حسین IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   32 3
   بن گورین را با خاک یکسان میکنیم
  • مظلوم IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   31 3
   ای جماعت در به در و آواره . با این توهمات خودتون رو ارضا کنید . و مطمئنا توی این ترس و وحشت از حزب ا.... آرام و آرام به درک واصل خواهید شد
  • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   36 2
   موش کثیف! سعی کن شنا یادبگیری چون زمانی می رسه که توی دریای مدیترانه باید شنا کنی تازه اگر شانس بیاری زنده بمانی!!!! پیشنهاد می کنم باب 38 و 39 حزقیال نبی رو مطالعه کنی! زمانی میرسد که مردمانی بشدت بی رحم به شما مسلط می کردند که به زبان فارسی صحبت می کنند و واژه ی«بکش، بکش» بکار می برند!!!!
  • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   35 2
   صهیونیست محکوم به نابودی است. شماها اصلا فکر ایران نباشید چون در حد و اندازه ما نیستید، حماس و حزب الله برای نابودیتون کافی هستند. مرگ بر ترامپ و اراذل و اوباشش بالاخص ناتانیاهو
  • مهدی IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   30 3
   در ادامه میبینی که پرندگانتان بر روی زمین بال بال می زنند سپس غرب اسیا از هرگانه کثافت و لجن (بن گورین)حجامت می شود و کشور متحد اسلامی تشکیل می شود و دنیا صبح صلح و آرامش را در انروز می بیند . انشااله .
  • IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   17 4
   در مورد نابودی اسرائیل هم کلیدهایی در قرآن وجود دارد. وَ قَضَیْنا إِلی‏ بَنِی إِسْرائِیلَ فِی الْکِتابِ لَتُفْسِدُنَّ فِی الْأَرْضِ مَرَّتَیْنِ وَ لَتَعْلُنَّ عُلُوًّا کَبِیراً* فَإِذا جاءَ وَعْدُ أُولاهُما بَعَثْنا عَلَیْکُمْ عِباداً لَنا أُولِی بَأْسٍ شَدِیدٍ* فَجاسُوا خِلالَ الدِّیارِ* وَ کانَ وَعْداً مَفْعُولًا. (سوره اسراء، آیه ۲-۵) وقتی زمان نابودی دوم اسرائیل فرا برسد من شما را از این سرزمین بیرون خواهم کرد.
  • IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
   3 3
   به خواب زنها چی کار دارید؟ دعوای نرهاست.از خودتون مایه بذا رید
 • IR ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  29 85
  الکی جو نده بمباران یه گروه شبه نظامی مستقر در کوه و دشت کاری نداره
  • IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   30 33
   یه جوری میگن انگار جبل الطارق رو زدن
 • IR ۰۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  51 4
  البته هر کشوری در مقابل تجاوز تروریست ها به مرزهایش پاسخ قاطعی می دهد.
 • علی IR ۰۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  58 12
  ای دمت گرم سپاه ..تنها دلخوشمون به نیروهای نظامی ونه ..بازهم اعملیات تو مرزها انجام بده ..بخصوص تو شرق وغرب زیاد تروریست وارد میشن ..باید ازریشه نابودشون کرد...انشالله به امید خدا
 • IR ۰۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  54 6
  دم سپاه گرم اما شعبه صهیونیستی غرب کشور یعنی پژاک و کومله و دموکرات اینطوری شرشان کم نمی شه یک مدت خفه می شن بعد دوباره تحرکات تروریستی را شروع می کنند
 • محمد IR ۰۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  90 8
  چرا من ارتشی نباید به جانفشانی برادرانم در سپاه ببالم. درود بر همه ایرانیان ارتشی و سپاهی و مرزبان و عشایر
  • IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   27 26
   فیلم در نیار. اونی که میگی، نیستی.
 • IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  31 0
  اوکی داری. دمت گرم
 • IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  36 3
  بزنید با خاک یکسان کنید این تروریست های وحشی رو
 • IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  30 1
  درود بر نیروهای مخلص وطن . پیروز باشید به کوری چشم دشمنان .
 • IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  42 7
  خفه بن گوریون بزمجه فعلا بچسب به شلوارت که تو آسمون فلسطین داره این دست اون دست میشه بعد به سمت ما بیا.
 • IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  5 24
  خوب بود اما دقت ها کافی نبود هدف جای دیگری را نشان می داد و چند متر آن طرف تر گلوله به زمین می خورد/ باید نقطه زمان به معنای دقیق آن باشد/
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  7 7
  بهتر است سپاه کمی هم به ظاهر خود روهای حامل موشکهاتوجه کند و آنها را با ظاهری مخوف و ترسناک طراحی و تولید کند الان ظاهر خودروهای حامل اکثر موشکهای ما طرحهای 50 سال پیش است و بیننده را به خود موشک نیز به تردید می اندازد.
 • کارشناس IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  3 47
  بد جوری بوی جنگ جهانی می اید . ایران هم قربانی خواهد شد
  • IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   6 46
   ایران از صفحه ی روزگار محو خواهد شد .
  • سعید IR ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
   8 2
   محل دیدار موجودیتی به نام ایران در عمیق ترین لایه تمدنی است که صحنه ی روزگار و روزگاران خود از میراث های آن بوده است و خواهد بود.
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  7 28
  چطور داعشو تو سوریه نتونستن بزنن
 • فدایی رهبر ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  25 20
  جانم فدای سید علی ، وای به حالتون اگر آقا حکم جهاد بده
  • کارشناس IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
   1 1
   مگه اتش به اختیار نیستید. معنی اتش به اختیار هم یعنی خونتون گردن خودتون
 • ابراهیم IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  13 0
  مشرق جان افرادی که اینجا نظر داده اند اکثرا بوی وطن پرستی آنها بی داد می کند # برجام طوری
 • IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  13 5
  موش های نجس انشاالله به زودی به فرموده قرآن مجید و رهبر عزیزمون نابود میشوید
 • IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  96 24
  آرش که ی اسم افغانیه و آریا یا ایران هم ی جایی بوده توو افغانستان . سپاه پاسداران هم چرندیات رضاشاهی رو باور کرده ها .
  • IR ۰۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
   2 3
   مزدور کثیف .افغانی و ایرانی نداریم همه برادریم و این سرزمین از بیگانه و اجنبی بکوری چشم همه ی مزدوران عاری خاهد شد.زنده باد همه آزادگان عالم
  • AT ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
   3 0
   آریانا نام باستانی استان خراسان ایران است و ربطی به افغانستان ندارد>>افغانها چون دستاورد فرهنگی و تمدنی خیلی پایینی دارند سعی میکنند همه ی میراث ملی ایرانی ها رو بطور شفاهی یا در دنیای مجازی به نام خودشون کنند>>همون کاری که ترکها هم انجام دادند.
 • ایمان IR ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  0 2
  تو فیلم چند تا راکد گراد یا ارش شلیک شد ولی در تصویر اصابت دو تا گلوله فرود اومد احتمال زیاد همین پهباد مهاجر با دو بمب قائم زده باشه
 • معصومی قراملکی ابوالحسنی DE ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  3 0
  سپاه بدنه کشوروامید ملت است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس