کد خبر 974260
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰

تا دو دهه پیش کسی فکرش را هم نمی‌کرد که تولید خودروهای هایبریدی روزی به شکل انبوه انجام شود، به ویژه به دلیل قدرت پیشرانه کمتر این محصولات نسبت به خودروهای دارای سوخت فسیلی. اما غول خودروسازی ژاپن تواسنت با خودروی پریوس این انگاره را بشکند. خودرویی که در ایران نیز به وفور موجود است و این روزها قیمت تویوتا پریوس بر اساس سال تولید و میزان کارکرد آن بین ۲۰۰ تا ۴۶۰ میلیون تومان تخمین زده می‌شود.

 

اولین نسل پریوس در سال ۱۹۹۷ تولید شد و با توجه به تازه بودن این تجربه، کمپانی تویوتا فروش آن را به بازار ژاپن محدود کرد تا آزمونی ابتدایی در مورد خودروهای هایبریدی داشته باشد. در سال ۲۰۰۰ بود که با آغاز هزاره تازه، تویوتا این وسیله نقلیه بنزینی-برقی را به کشورهای دیگر صادر کرد.

 

تاکنون چهار نسل از این خودرو تولید شده است و در سال ۲۰۱۸ یک مدل فیس‌لیفت شده آن نیز به بازارهای جهانی عرضه شد. بر اساس گزارش‌های آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا و مرکز مطالعات هوای کالیفرنیا، این خودرو در بین خودروهای به فروش رفته در آمریکا، یکی از نمونه‌هایی به شمار می‌رود که کمترین میزان آلاینده‌ها را تولید می‌کند.

 

همچنین پریوس اکو که در سال ۲۰۱۸ تولید شد در مصرف سوخت به عنوان دومین خودرو کم‌مصرف در میان محصولات هایبریدی موجود در بازار آمریکا معرفی شد. رقیب اصلی آن، یعنی هیوندای لونیک، در صدر آن فهرست و در مقام اول قرار گرفت. البته این نکته هم در مورد این خودرو اهمیت دارد که پریوس فقط در میان خودروهای هایبریدی به عنوان یک محصول مهم تلقی نمی‌شود بلکه در میان خودروهای کامپکت در رده هفتم رده‌بندی جهانی قرار می‌گیرد.

 

در بازارهای جهانی قیمت تویوتا پریوس ساخته شده در سال ۲۰۱۹ از ۲۵ هزار دلار آغاز می‌شود و بر اساس میزان آپشن‌های موجود در آن، افزایش پیدا می‌کند. در حال حاضر آمریکا پررونق‌ترین بازار برای خرید و فروش این خودرو در خارج کشور تولید کننده آن یعنی ژاپن به شمار می‌رود.

 

با این وجود خیلی‌ها ظاهر غیرعادی این خودرو را از عواملی می‌دانند که در پس‌زدن مشتریان بالقوه تاثیر داشته است. نگاهی به طراحی بدنه پریوس نشان می‌دهد که این گروه خیلی هم بی‌راه نمی‌گویند و بدنه پر از زاویه‌های گوناگون، پوزه کوچک و صندوق عقب برآمده کمکی به زیبا شدن این خودرو نمی‌کند. البته نسل‌های قدیمی‌تر این خودرو به ویژه نسل سوم آن که بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ تولید شد، از نظر زیبایی ظاهری عملکردی بسیار بهتر از آخرین نسل آن داشت.

 

در مورد امکانات فنی نسل چهارم پریموس که در بازار ایران موجود است باید گفت که پیشرانه بنزینی این خودرو دارای چهار سیلندر است و ۱۸۰۰ سی‌سی حجم دارد که می‌تواند ۹۵ اسب بخار قدرت تولید کند. میزان قدرت تولید شده توسط پیشرانه الکتریکی پریوس ۷۲ اسب بخار است که در مجموع این دو پیشرانه می‌توانند شتابی معادل ۱۰.۵ ثانیه برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت به این خودرو بدهند.

 

بیشترین مدل‌های موجود از این خودرو در بازار ایران محصولات سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ هستند. قیمت تویوتا پریوس سال ۲۰۱۶ در بازار ایران از ۳۶۰ میلیون تومان آغاز می‌شود و تا ۴۲۵ میلیون تومان بالا می‌رود. مدل جدیدتر پریوس که در سال ۲۰۱۷ تولید شده است نیز بین ۳۹۰ تا ۴۶۰ میلیون تومان در بازار خودرو معامله می‌شود.

 

منبع : ویرلن

 

**محتوای تبلیغاتی**

برچسب‌ها

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس