کد خبر 973399
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۱
سریال گاندو

«گاندو» که روایتگر یکی از پرونده‌های جنجالی نفوذ است در حالی به پایان رسید که همچنـان حملات هدفمند ازسوی برخی چهره‌های نزدیک به دولت ادامه دارد.

به گزارش مشرق، سریالی ۳۰ قسمتی با موضوعی منحصر به فرد و غریب که هم ارتباط دامنه‌دار خواهرزاده یک مدیر اجرایی با شبکه پیچیده جاسوسی و انتقال انبوه اسرار در آن محرز شده، هم مدیر سر کار است و دنده‌پهنی می‌کند و برای قوه قضائیه هم شاخ و شانه می‌کشد و قسمت‌های حساس آن، هنگام پخش در اثر فشار و ملاحظات، زیر تیغ سانسور رفته است .

بیشتر بخوانید:

پاسخ مدیرکل روابط عمومی صداوسیما به حملات علیه گاندو

فیلم/ تقوای تهیه‌کننده"گاندو"از نگاه دو مسئول وزارت خارجه!

شباهت سریال گاندو با آژانس شیشه‌ای

چرا شکار گاندو بزرگتر از شکار تریتون است؟


جواد افشار کارگردان این سریال تلویزیونی به این نکته‌ اشاره کرد «افسوس خوردم اجازه ندادند واو به واو این کار پخش شود و همه «گاندو» به نمایش درآید.» اما اتفاق خوب در جریان این سریال تلویزیونی نظر و دیدگاه همه سلیقه‌ها و افکار متفاوت بود که همه درباره «گاندو» صحبت کردند به تعبیر افشار، «ضدگاندوها» هم «گاندو» را دیدند.


کارگردان سریال «گاندو» گفت: افسوس خوردن به خاطر حذف بخش‌هایی از «گاندو» جای خود، اما خوشحالم این کار پخش شد و موجبات گردهمایی مردم را پای تلویزیون فراهم کرد. این کار اقشار و اندیشه‌های مختلف و افکار متضاد را در راستای یک مطالبه به حق مردمی همسو کرد. این یک دستاورد بزرگ رسانه‌ای به حساب می‌آید.


از تهدید بازیگر سریال تا توهین‌های آشنا به سازندگان


علیرام نورایی یکی از بازیگران گاندو است که پس از حضور در این سریال ضد جاسوسی مورد حمله و حتی تهدید قرار گرفته که البته واکنش او به این حملات هم جالب توجه بود. وی معتقد است وقتی در این سریال ضد جاسوسی مورد حمله و تهدید قرار می‌گیری یعنی اینکه مسیر درستی است.


نورایی با بیان اینکه به چه‌کسی برمی‌خورد و چه‌کسی دردش می‌آید که راجع به انگلیس بد گفته شود، تصریح کرد: اینها همیشه سؤالات بزرگی است به من بعد از «گاندو» پیغام‌های تهدیدآمیز می‌رسد؛ یعنی اینکه مسیر درستی است.


وی در واکنش به برخی سایتهای معلوم‌الحال و صفحات برخی عناصر ضد انقلاب خارج نشین که وی را مزدور رژیم خطاب کرده‌اند گفت: من دارم از این مردم عشق می‌گیرم تویی که من را محکوم می‌کنی به وطن‌فروشی و مزدور رژیم، من مزدور کدام رژیم باشم تو حالت خوب می‌شود؟ تو مزدور چه‌کسی هستی؟


اما حسام‌الدین آشنا که تقریبا از ابتدای پخش این سریال عصبانیت خود را با توئیت پراکنی و فضاسازی علیه این سریال نشان داده بود ، به جای سرافکندگی و ابراز شرمساری از ملت ایران به خاطر این پرونده خفت بار جاسوسی ، این بار در توئیتی توهین آمیز خطاب به سازندگان این سریال نوشت: «دولت نه اجازه و نه پول دارد که سریال بسازد. صدا و سیما هم پول ندارد سریال بسازد ولی گویا جای دیگری هست که برای تضعیف نهاد دولت هم پول فراوان دارد ، هم مجوزها و مشوق‌های لازم را دریافت کرده است و هم می‌تواند صدا و سیما را الزام به پخش کند، با گاندو گنده نمی‌شوید»


توئیتی که البته با واکنش تهیه‌کننده این سریال مواجه شد. مجتبی امینی در توئیتی خطاب به حسام‌الدین آشنا نوشت:« جناب سرهنگ آشنا؛ همه می‌دانند مؤسسه‌ای مزین به نام سید شهیدان اهل قلم؛ سید مرتضی آوینی چیست و کجاست؟ اما همه نمی‌دانند یک روحانی ترک لباس کرده که از مدیران ارشد امنیتی سابق وزارت اطلاعات بوده در حوزه فرهنگ و هنر چه می‌کند و به دنبال چیست؟»


موسوی: اگر به ما می‌گفتند اسناد بیشتری در اختیارشان می‌گذاشتیم!


در این میان اما واکنش وزارت امور خارجه به این سریال نیز در نوع خود عجیب و قابل تامل بود. سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه دیروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در واکنش به «گاندو» و خصوصاً قسمت‌های اخیر این سریال تلویزیونی گفت: ما مانده‌ایم چه بگوییم. آنچه درباره وزیر امور خارجه و سایر همکاران پخش می‌شود، چندان با واقعیت همخوانی ندارد و اسناد مکاتبات و همکاری‌ها موجود است و اگر می‌خواستند اسناد را ارائه می‌دادیم تا سریال واقعی‌تر شود. من هم این سریال را دیده‌ام از نظر جلوه‌های ویژه فیلم خوبی است ولی اگر تقوا هم در آن وجود داشت بهتر بود.


موسوی اضافه کرد: اینکه آقای ظریف گفته‌اند من کلاً وقت نگاه‌کردن تلویزیون را ندارم. من مطلع هستم که ایشان از وقتی صبح‌ها بیدار می‌شوند کلاً وقت روشن‌کردن تلویزیون را ندارند؛ به‌طور کلی نه به شبکه‌هایی که در خانه خودشان پخش می‌شود و نه شبکه‌های خانه‌های همسایه را نگاه می‌کنند. جواد افشار در واکنش به این گفته‌ها، تصریح کرد: «ای کاش از ابتدا همکاری بیشتری می‌کردند تا شائبه‌های این چنینی بوجود نیاید. آن روزی که می‌گفتم سعه‌صدر داشته باشید؛ ‌ای کاش با سعه‌صدر برخورد می‌کردید هم عملکرد بهتری داشتیم و هم شائبه‌ای بوجود نمی‌آمد.»


گرچه سخنگوی وزارت امورخارجه پاسخ نداد که کدام بخش از این سریال را مصداق بی‌تقوایی دانسته، اما پیش از این عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه در اظهارنظری درباره موسسه سازنده این سریال و تهیه‌کننده آن گفته بود که آقای مجتبی امینی در موسسه شهید آوینی کارهای با تقوایی می‌سازد.


از سوی دیگر جواد افشار کارگردان این مجموعه نیز در واکنش به بخش اول اظهارات موسوی ، تصریح کرد: «ای کاش از ابتدا همکاری بیشتری می‌کردند تا شائبه‌های این چنینی بوجود نیاید. آن روزی که می‌گفتم سعه‌صدر داشته باشید؛‌ای کاش با سعه صدر برخورد می‌کردید هم عملکرد بهتری داشتیم و هم شائبه‌ای بوجود نمی‌آمد.»


واکنش جیسون رضائیان و همسرش به گاندو


از سوی دیگر جیسون رضاییان و یگانه صالحی همسر او به‌عنوان سوژه اصلی داستان این سریال که در پوشش خبرنگار برای سازمان جاسوسی آمریکا (CIA) فعالیت می‌کرد، در پی کامنت‌های گسترده کاربران فضای مجازی ذیل پست‌های اینستاگرامشان، پس از مسدود کردن کامنت‌های صفحه مجازی خود، اقدام به خصوصی کردن صفحه شخصی‌شان در اینستاگرام کردند.


آنچه درباره جیسون رضاییان و با نام «مایکل هاشمیان» در این سریال پخش شده بود ، سبب شده است بخشی از مردم به صفحه اینستاگرامی او بروند و با الفاظی مانند «خائن»، «جاسوس»، «گاندورو ببین»، «جیسون شبکه سه رو ببین» و... از او استقبال کنند!


 جالب آنکه سریال گاندو پخش شده در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز م.ب روزنامه‌نگار فراری مقیم لندن را نیز وادار به واکنش کرد، وی در توئیتر خود نوشت: «چهار بخش از سریال گاندو را دیدم افسوس خوردم برای رئیس و محمد که هنر بازیگریشان نثار چه هدفی شد. در حقیقت سقف توان تندروها و جناح مصباح آشکار شد. چراغ و هویت و امپراتوری دروغ .»


 البته این هنر جمهوری اسلامی است که اپوزیسیون فراری و نمک گیر ملکه انگلیس را هم وادار کرده، بنشینند و سریال مستند و جذابی مثل گاندو را تماشا و تبلیغ کنند؛ ولو اینکه بد و بیراه بگویند.


یکی از سایت‌های ضدانقلاب نیز در مطلبی نعل وارونه زده و مدعی شد جمهوری اسلامی با فیلم و سریال درپی تحریف تاریخ است! نویسنده در آسمان ریسمان بافی خود سریال گاندو را به کیهان ربط داده و نوشته است: «یکی از شخصیت‌ها در «ماجرای نیمروز» اسدالله لاجوری یا به تعبیر رهبر جمهوری اسلامی «مرد پولادین» بود. در مجموعه تلویزیونی «گاندو» نسل بعدی امنیتی‌های «پولادین» معرفی می‌شود: حسین عبدی، رئیس تیم امنیتی که ما به ازای بیرونی ندارد و حداکثر ستون‌نویس کیهان شریعتمداری را به یاد می‌آورد.»


چرا شکار گاندو بزرگ‌تر از شکار تریتون است؟


باید به کارگردان و بازیگران سریال گاندو و همچنین پاسداران گمنامی که هیبت سرویس جاسوسی سیا را با انهدام شبکه جاسوسی آن فرو ریختند، آفرین گفت .


عظمت سرنگون کردن پهپاد پیشرفته تریتون MQ-۴C را همه فهمیدند اما بزرگ‌تر و پیچیده‌تر از آن، رصد شبکه پیچیده و گران‌قیمت جاسوسی آمریکاست. و مهم‌تر از آن، جراحی سخت و دقیق و ظریف این شبکه چسبیده به برخی مدیران و دولتمردان.


جالب است بدانیم همین روزنامه‌نگاری فراری که از ضرب شست اطلاعات سپاه به سازمان سیا رو تُرُش کرده، هنگام ضربت ذوالفقار (ضربت موشکی) سپاه پاسداران به مقر داعش در دیرالزور، برای اینکه از قافله جا نماند و با مردم همرنگی کند، ابراز حمایت و تظاهر به استقبال کرده بود.اما خرج انفجاری و ضریب نفوذ گاندو چه قدر بالا بوده است که مستخدم شبکه دولتی انگلیس هم نتوانسته آن را هضم و همرنگ‌نمایی کند. باید دید گاندوهای جدید چه کسانی هستند و کی و چگونه شکار می‌شوند؟
 

منبع: کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 9
 • IR ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  24 1
  بسیار فیلم جذاب و خوبی بود با تمام وجود به همه ی کسانیکه در ساخت این سریال زحمت کشیدند خداقوت و خسته نباشید میگم خیلی روشنگری کردید و مردم رو با گوشه ای از واقعیتهای دردناکی که با دستان خائن و نفوذیها اتفاق میفته آشنا کردید. عاقبت همه ی امورتان ختم بخیر و سعادت خداوند متعال سربازان مخلص وطن را در پناهش محفوظ بدارد.
 • حجت اله RU ۰۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  4 0
  چه بساطی شده تو جامعه ما بعضی نقش فهمیدگان را بازی میکنند در حالی که قدرت فهم و تفکیک دو کلمه سریال داستانی و مستند را ندارند آخر مگر کسی ادعای صد در صد مستند بودن این سریال را کرد یا درصد برای آن مشخص کرد .اصلا چرا آقایان مسئولین کارهای چندپهلو انجام میدهند که سبب شود تا گربه از روی دیواری رد شد آنها شروع به داد و فریاد نمایند .خدایی این طرز رفتار بسیار بسیار نادر و کمیاب هست .
 • IR ۰۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  15 0
  دیدین چی شد تبادل رو میخواستن محرمانه بمونه که بگن ازادسازی پول های ایران اولین خرمالوی برجامه. در حقیقت دولت مون جیسون رو فروخت
 • IR ۰۴:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  11 0
  آقای موسوی سخنگو: تقوا را باید تیم ظریف ، رعایت می کردند که گند مطلق در ماجرای خفت بار برجام زدند. شما به خاطر دنیای تیم ظریف ،آخرت خود را نفروش،سید جان .
 • IR ۰۴:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  9 0
  این بهنود خائن ،چه پس گردنی ،از آیت الله مصباح عزیز خورده، که برای محمد و رییسش،جیغ بنفش می کشد .
 • ولی الله IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  32 1
  سریال گاندو بسیار زیبا بود به عوامل ساخت تبریک وخسته نباشید میگویم کاش همه سریال های ما مثل این سریال طعم واقعیت داشت و خائنین به این مملکت را معرفی می کرد اجرکم عنداله
 • IR ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  28 0
  انصافا عالی بود کاش همانطور که سکانس پایانی به محمد گفته شد برو مشهد بیا وپرونده جدیدی دارم دست اندرکاران مخصوصا مدیر انقلابی شبکه سه بتوانند با غلبه بر غرب پرستان قسمتهای دیگری از این جنس را بسازند .حسن این فیلم ایجاد اطمینان خاطر برای مردم در مقابله نظام با دشمن است که فهمیدند امنیت موجود چقدر زحمت وجهاد وایثار برده است
 • IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  35 0
  به آقای آشنا بگویید قرار نیست کسی گنده شود همین که با این سریال گند برخی گنده شده ها افشا شود برای مردم کافیست
 • سید IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  18 0
  نکته مهمی که از پخش این مجموعه حاصل شده است این است که جریان های اصلاح طلب داخلی و سلطنت پرستان و براندازان و بهائیان و رسانه های بیگانه و غرب ستایشگران همه و همه با آن مسئله دار شده اند و به تخطئه و تمسخر آن پرداخته اند! کاش هواداران متوسط الادراک اصلاح طلبان تهوع آور پس زمینه این موضوع را می فهمیدند و تا دیر نشده است از این جماعت منحوس فاصله می گرفتند!!
 • ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  21 0
  سریالی عالی بود
 • IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  25 0
  دولت های اصلاحات ، همیشه از بیان کارهای پشت پرده ای که برای برجام و اینستکس و اف ای تی اف شده واهمه داشتن و دارن ، سریال گاندو بیان یکی از هزاران دردی بود که دولت روی دل این ملت گذاشت .
 • سلمانی IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  15 0
  قلاده های طلای ملکه مثل آکاردئون می ماند هرجایش را دست بزنی صدای همه جایش درمیاید!
 • بهلول IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  13 0
  آقای موسوی ، شما بعنوان مجری برای شبکه های بی بی سی فارسی و.. مناسبتر به نظر میرسید تا سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران ، البته با این مدیریت وزارتخارجه چیزی بهتر از این در نمی آید
 • IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  6 0
  ان شاءالله فصل دوم...البته اگه بزارن پخش بشه
 • محمد IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  4 0
  سريال كاندو سريالي بوده كه چهره واقعي دوست و دشمن را برملا كرد جيغ وفرياد خيلي ها را در آورد اي كاش سانسور نميشد و همه واقعيت ها ميديدند دست مريزاد بايد گفت به كارگردان وبازيگران و ساير عوامل فيلم سريال كاندو و دست مريزاد به سربازان گمنام امام زمان عج تعالي كه نمي گذارند آب خوش ازگلوي خايين اين مرزبوم پايين بره .
 • IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  3 0
  بعضی ها به قطاری که ایستاده سنگ نمیزنند ولی همانها به قطاری که درحال حرکت است سنگ میزنند.چرا؟؟؟؟؟؟؟؟ خسته نباشید.
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  4 0
  دقیقا ، خیلی ها سوختن از ضد انقلاب و مزدوران ملکه انگلیس تا داخلی ها با این سریال
 • زهرا IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  9 0
  به نظر من سريال گاندو در طول اين 40سال بهترين ،زيباترين وبي پرواترين سريال بود دستتون درد نكنه اجرتون با خدا از همه ي دست اندركاران خصوصا آقاي جواد افشار وبازيگران نقش آقاي عبدي ،محمد،داود ،امير ،سعيد وهمه وهمه كمال تشكر را دارم فرزند شهيد
 • ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  6 1
  با گاندو عملکرد دولت در اینه ای شفاف برروی پرده میرود که ایا دولت واقعا دولت راستگویان بود یا....................
 • IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  5 0
  افراد ترسو و خائن رو انشاالله خدا بیشتر از این رسوا کنه الحمدالله با سریال گاندو مردم به بخش بیشتری از مسائل آگاه شدن و خیلی ها رسواتر از اینی که هستن شدن و دارن سکته میکنن اون زمان که در جواب دلسوزی ها و هشدارها و دلواپسی های متعهدانه ، از نیش و کنایه و تهمت و توهین کم نگذاشتید برای رسیدن به اهداف کثیفتون باید فکر رسوایی رو میکردید بازیگران گاندو خدا قوت دمتون گرم اگر نیت شما خدایی بوده شک ندارم انشاالله کم از اجر مجاهدین و شهدا ندارین چشم دشمنان کور
 • IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  5 0
  الحق که فیلم جذابو خوبی بود .به مردم نشان داد که اطلاعات سپاه چها میکنه .ودولتیهای تحت نام اصلاحات کیا هستن وچها میکنن.خدا وند متعال همه مونو هدایت کنه
 • ايراني IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  3 0
  البته محمدسرشار خطاب به جناب آشناي غريبه نوشته كه دولت چطور در عرصه سينما ، سريال ، فرهنگ و هنر پول خرج كرده و ميكند چطور پس شما ادعا ميكني نميتواني سريال بسازي؟
 • IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  4 0
  بازیگران گاندو خدا قوت دمتون گرم اگر نیت شما خدایی بوده شک ندارم انشاالله کم از اجر مجاهدین و شهدا ندارین چشم دشمنان کور
 • IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  6 0
  بازیگران گاندو خدا قوت دمتون گرم اگر نیت شما خدایی بوده شک ندارم انشاالله کم از اجر مجاهدین و شهدا ندارین چشم دشمنان کور
 • مرتض IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
  3 0
  ظاهرا اقای اشنا از این ناراحته که روشن شد پول بلوکه شده که روش مانور میکردن دستاورد برجام نبوده .با قاشق خودتون چاییتونو هم بزنین
 • IR ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  5 0
  از همه ي شما عزيزان خواهش مي كنم خواهش مي كنم اين دفعه ديگه خوب دقت كنيد به كي داريد راي ميديد. همتون در قبال رايي كه ميديد مسئول هستيد.. حداقل اگه گندي زدند شماها مسئول نباشيد
 • حسنی IR ۱۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۷
  0 0
  احسنت به گروه سازنده لطفا گاندوهای بعدی را هم بسازید تا مردم فرق خائنان را از خدمتگذاران بیشتر بدانند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس