کد خبر 972512
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۶
جایزه قلم زرین

آیا می شود امسال دوستان جسارت بخرج داده و اسم کتاب های بررسی شده و معدل کسب نموده از نظر آنها و ملاک این انتخاب را بیان کنند تا کمی راه نفس باز شود؟

به گزارش مشرق، برخی خبرها درباره حاشیه های جایزه قلم زرین و انجمن قلم، این روزها در میان اهالی قلم و کتاب رد و بدل می شود. این بار محمد حقی، رییس هیأت مدیره انتشارات کتابستان معرفت یادداشتی را در واکنش به این دوره از جایزه قلم زرین برای مشرق ارسال کرد که متن کامل آن چنین اسـت:

شیر ترجمه باز است. باز که چه عرض کنم گویی لوله ترکیده است و سیل همه جای این فرهنگ جاری شده.
قیمت کاغذ و زینک و ‌جوهر و چاپ و....چند برابر شده است.

عمده رسانه های مجازی رسمی و فردی هم با تمام قوا در خدمت آثار ترجمه غیرهمسو با فرهنگ ماست.
ناشران تالیف محور عملا گوشه رینگ ایستاده اند و مشت می خورند. نویسنده ایرانی هم ایضا.
این وسط حاکمیت تشکیلاتی را مورد حمایت قرارداده و بودجه دولتی در اختیارشان می گذارد که از این نویسنده و اثر و ‌ناشر حمایت کند. دقت بفرمایید حمایت.
تا کمک کنند به گردیدن بهتر چرخ ادبیات و تقویت شود جبهه تالیف.
اما نتایج هرسال بعضی جشنواره ها مهر بطلانی می زند بر این ادعا و هرسال هم بدتر از سال قبل.

جشنواره قلم زرین یکی از همان هاست‌. رویداد ادبی که مسئولینش اعلام کردند حدود ۶۰۰۰ اثر را بررسی کرده اند و فقط ۵ رمان در دور رده سنی کاندیدای دریافت جایزه شده. دقت کنید کاندیدا نه برگزیده.

سوالی که بعد از شنیدن این خبر یقه ذهن مخاطب رمان‌خوان را گرفته و نفس انصاف را تنگ می کند این است که متر و شاقول حضرات از کدام جنس است؟
از بین شش هزار بررسی ادعایی فقط ۵کتاب یعنی اینکه در ادبیات ایران خبری نیست که نیست...

آیا می شود امسال دوستان جسارت بخرج داده و اسم کتاب های بررسی شده و معدل کسب نموده از نظر آنها و ملاک این انتخاب را بیان کنند تا کمی راه نفس باز شود؟

منظورم همه بررسی ها نیست، لااقل صد رمان بالا آمده را اعلام کنید
البته به نظرم این گلایه های هرساله که هیچ گوش شنوایی ندارد در حلقوم مان بماند بهتر است... مردم هم همان بهتر که غرق در آثار ترجمه شوند و با همان ها نفس  بکشند و کیفور شوند و خود را مشغول داستانهای ضعیف و نویسنده های ضعیف ایرانی نکنند!

وقتی از دید ژنرال های فرهنگی ما حتی پنج اثر هم قابلیت کاندیدا شدن در هر رده سنی یک جشنواره مهم حاکمیتی را ندارند لابد حلوایی در کار نیست و همه با دروغ ملانصرالدین در صف ایستاده ایم. راستی ملا خودت در صف چه می کنی؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس