اختصاصی/ تخصیص ارز نیمایی برای واردات رسمی "بیت ماینر" + سند

بررسی‌ها نشان می‌دهد، در حال حاضر امکان واردات رسمی بیت ماینرها هم وجود داشته و حتی ارز نیمایی نیز برای واردات این کالاها تخصیص یافته است.

به گزارش مشرق، در روزهای اخیر با انتشار دستور وزارت نیرو در خصوص برخورد با واحدهای متخلفی که از برق صنعتی برای استخراج بیت کوین استفاده می‌کنند، موضوع رمز ارزها بار دیگر در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفته است.

هرچند تاکنون اطلاعات مختلفی از میزان قابل توجه مصرف برق ماینرها با توجه به معافیتها و یارانه‌های پرداختی در صنعت برق ایران مطرح شده است، شفاف سازی مشخصی در خصوص نحوه واردات دستگاههای استخراج بیت کوین انجام نشده است.

بیشتر بخوانید

به عقیده بسیاری از فعالان این حوزه، در حال حاضر قسمت قابل توجهی از دستگاههای استخراج بیت کوین ازمبادی غیر رسمی و مشخصا ته لنجی وارد کشور میشوند و به این ترتیب مانند سایر کالاهایی که از مبادی غیر گمرک وارد شده‌اند قاچاق تلقی می‌شوند.

این درحالی است که بررسیها نشان می‌دهد دستگاههای استخراج بیت کوین در لیست اقلام ممنوعه خردادماه سال 97 یا همان کالاهای گروه 4 قرار نگرفته‌اند. از سوی دیگر بررسی اسناد و اظهارنامه‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر قسمتی از دستگاههای ماینر موجود در کشور از مبادی رسمی و حتی با تخصیص ارز نیمایی وارد کشور شده‌اند.

اخیرا در یکی از جلسات کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، براورد فعالیت دهها هزار دستگاه ماینرهای موجود در کشور، مطرح شده است. همچنین مشخص شده درخواست ترخیص صدها دستگاه استخراج  بیت کوین برای اهدافی مثل مهندسی معکوس ارائه شده است.

بر این اساس به نظر می‌رسد بایستی هرچه سریع تر تکلیف قاچاق یا قانونی بودن فعالیت این دستگاهها در کشور مشخص شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس