کالدرون

سرمربی جدید پرسپولیس که در سال ۲۰۱۲ هم کاندیدای هدایت این تیم شده بود، با آشنایی کامل از کشورهای حوزه خلیج فارس و ثبت قهرمانی ها و ناکامی های گوناگون در کارنامه اش به تهران آمده است.

سرویس ورزش مشرق – پس از رفتن برانکو از پرسپولیس و بررسی و مذاکره با چند گزینه مختلف، مدیران باشگاه با گابریل کالدرون به توافق رسیدند. سرمربی جدید تیم پرسپولیس بامداد دوشنبه به تهران رسید و پس از مذاکرات و توافق نهایی فردا به طور رسمی و نمادین قراردادش را امضا خواهد کرد.

این سرمربی که سابقه فعالیت در چند کشور حاشیه خلیج فارس را دارد چند سال قبل نیز یکی از گزینه‌های جدی نشستن روی نیمکت پرسپولیس بود که این امر با انتخاب مانوئل ژوزه پرتغالی اتفاق نیفتاد.

بیشتر بخوانید:
 

سرمربی پرسپولیس رسماً انتخاب شد
 

جلوه فوتبال آمریکای لاتین در پرسپولیس
 

به کالدرون هم اندازه برانکو زمان بدهید

در ادامه با مرور کارنامه این مربی با همبازی دیه‌گو مارادونا بیشتر آشنا خواهید شد:

*مربی میانسال!

"گابریل هومبرتو کالدرون" نام کامل کاندیدای سرمربیگری پرسپولیس است که ۵۹ سال پیش در شهری به نام "اوسون" در کشور آرژانتین دیده به جهان گشود.

*فوتبال در آمریکای جنوبی و اروپا!

کالدرون فوتبالش را با تیم رسینگ کلاب آغاز کرد و سپس به ترتیب در تیم‌های لانوس، ایندیپندنته، رئال بتیس، پاری سن ژرمن، سیون سوئیس، کان فرانسه و لوزان سوئیس توپ زد.

*هافبکی گلزن!

او که در پست هافبک بازیساز بازی می‌کرد در مجموع ۶۳۷ بازی که در دوران فوتبالش انجام داد ۱۰۵ بار دروازه رقبا را باز کرد.

*منوتی کشفش کرد!

سزار لوییز منوتی که با تیم ملی آرژانتین قهرمان جام جهانی ۱۹۷۸ شده بود در سال ۱۹۸۱ برای اولین بار این بازیکن را به اردوی تیم ملی بزرگسالان دعوت کرد تا کالدرون ۸ سال متوالی (تا سال ۱۹۹۰) عضو تیم ملی کشورش باشد.

*بازیکن رده‌های پایه!

کالدرون ۴ سال هم در تیم‌های جوانان و امید کشورش توپ زد و در سال ۱۹۷۹ همراه آرژانتین قهرمان جام جهانی جوانان جهان شد. او در همه آن ۴ سال ۲۰ بازی کرد و ۵ گل هم به ثمر رساند.

*یک گل ملی!

او در سالهای ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۰ مجموعاً ۲۳ بازی برای تیم ملی کشورش انجام داد و یکبار هم در دیداری دوستانه روبروی دانمارک موفق به گلزنی شد.

حضور در دو جام جهانی!

کالدرون فوتبالیست در دو جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا و ۱۹۹۰ ایتالیا توپ زد. او با آرژانتین در ۱۹۸۲ در دور یک چهارم نهایی ۱-۳ مغلوب برزیل و حذف شد اما پس از غیبت در جام جهانی ۱۹۸۶ که با قهرمانی آرژانتین هم به پایان رسید، در جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا حضور یافت و با تیم دوست داشتنی آرژانتین در فینال روبروی آلمان باخت تا نایب قهرمان شود.

*همبازی مارادونا!

او در هر دو جام جهانی که عضو تیم ملی کشورش بود با دیه گو مارادونا همبازی بود البته در جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا در کنار مارادونا و کانیگیا و گوئه گوچه آ یکی از بازیکنان مؤثر تیم ملی کشورش به شمار می‌رفت.

*کفش‌ها را آویخت!

کالدرون پس از جام جهانی ۱۹۹۰ در ۳۰ سالگی از تیم ملی و در سال ۱۹۹۴ در سن ۳۴ سالگی از فوتبال خداحافظی کرد و کفش‌هایش را آویخت.

*ورود به جرگه مربیگری!

کالدرون در سال ۱۹۹۷ با هدایت تیم فوتبال سابقش کان فرانسه رسماً وارد دنیای جدیدی شد. او ۳ فصل در آن تیم مربیگری کرد. سپس مدت کوتاهی در لوزان اسپورت سوئیس حضور یافت اما ناکام بود.

*ورود به عرصه ملی!

پای این مربی آرژانتینی از سال ۲۰۰۴ به آسیا باز شد و هدایت تیم ملی فوتبال عربستان را در دست گرفت و این تیم را بالاتر از کره جنوبی و بدون شکست در دور مقدماتی به جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان رساند. هر چند که به دلیل نتایج ضعیف در مسابقات قهرمانی غرب آسیا در سال ۲۰۰۵ از کار برکنار شد. او در دور گروهی ۱-۵ به عراق باخت و پس از صعود در دور نیمه نهایی باز هم ۰-۲ به عراق باخت تا حذف و برکنار شود. با جدایی او مارکوس پاکتا برزیلی جانشینش شد.

*عربستان طلسم شد!

پس از خروج کالدرون از تیم ملی عربستان این تیم پس از جام جهانی ۲۰۰۶ تا سال ۲۰۱۸ به مدت ۱۲ سال هرگز رنگ جام جهانی را ندید!

*حضور در عمان!

کالدرون در سال ۲۰۰۷ سرمربی تیم ملی عمان و جانشین میلان ماچالا شد و در جام ملت‌های آسیا حضور یافت. البته ماچالا هم در جام ملت‌ها بود اما با تیم ملی بحرین!

عمان در آن مسابقات در اولین دیدار دور گروهی در حالی که تا دقیقه ۹۲ از استرالیا پیش بود توسط تیم کیهیل دروازه اش باز شد تا بازی مساوی به پایان برسد. در دومین دیدار عمان به تایلند یکی از ۴ میزبان مسابقات ۰-۲ باخت و در بازی آخر خود با عراق ۰-۰ کرد تا از صعود باز بماند. عراق در پایان مسابقات قهرمان شد.

* آمار ملی!

کالدرون با تیم عربستان در ۲۰ بازی رسمی ۹ برد، ۴ تساوی و ۷ باخت داشت و در تیم عمان نیز از مجموع ۲۸ بازی، ۱۳ برد، ۱۱ تساوی و ۴ باخت داشت. او در سال ۲۰۱۲ نیز پس از دوران درخشان در لیگ عربستان و حضور یکساله در لیگ امارات، هدایت تیم ملی بحرین را در دست گرفت و یک سال آنجا کار کرد تا در ۲۱ بازی ۹ برد، ۸ مساوی و ۴ باخت برای این تیم رقم بزند و بعد از آن دیگر هدایت هیچ تیم ملی را نپذیرفت.

* دوران درخشان در الاتحاد عربستان

کالدرون پس از پایان قرارداد با عمان در سال ۲۰۰۸ مورد توجه مسئولان الاتحاد عربستان قرار گرفت و دو سال در این تیم مطرح مربیگری کرد و در همان سال اول قهرمانی لیگ عربستان و نایب قهرمانی جام پادشاهی را به ارمغان آورد اما در لیگ قهرمانان آسیا توفیقی نیافت. در سال دوم جام پادشاهی عربستان را با شکست الهلال برد اما در لیگ نایب قهرمان شد. اما در لیگ قهرمانان آسیا خوش درخشید و با ارائه یک فوتبال هجومی و زدن گل‌های زیاد تا فینال رفت و در آنجا ۲-۱ به پوهانگ استیلرز کره جنوبی باخت و نایب قهرمان شد. کالدرون ۲ ماه بعد قراردادش را با التحاد فسخ کرد تا به کمک مارادونا در جام جهانی ۲۰۱۰ برود.

جالب است بدانید الاتحاد پس از کالدرون هیچ گاه رنگ قهرمانی لیگ عربستان را ندیده است!

* بازگشت مجدد به عربستان با قهرمانی مقتدرانه و اخراج شوکه کننده!

پس از جام جهانی ۲۰۱۰ که آرژانتین در یک چهارم نهایی با ۴ گل به آلمان باخت و حذف شد و مارادونا از تیم ملی کنار رفت، کالدرون دوباره به عربستان آمد و جایگزین اریک گرتس بلژیکی در الهلال شد. این بار نوبت آبی پوشان سعودی بود که با کالدرون بدرخشند و بدون حتی یک باخت قهرمان عربستان شوند. جام Saudi Crown Prince Cup را هم بردند. اما در یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا ۳-۱ به تیم سابق کالدرون یعنی الاتحاد باختند و حذف شدند. در جام پادشاهی عربستان هم در نیمه نهایی باخت ۳-۰ به الاتحاد کافی بود که کارنامه درخشان کالدرون نادیده گرفته شده و حکم اخراج این مربی کمتر از یکسال صادر شود!

الهلال هم تا ۵ سال پس از اخراج کالدرون قهرمان نشد!

* پرسپولیس هم گزینه اش بود!

پیش از اینکه کالدرون هدایت بحرین را بپذیرد کاندیدای سرمربیگری تیم پرسپولیس شد ولی به گفته مدیرعامل وقت سردار رویانیان کمیته فنی باشگاه مانوئل ژوزه را به کالدرون ترجیح دادند!

* حضور در امارات و تاریخ سازی در تیم قعرنشین!

کالدرون پس از اخراج از الهلال مورد توجه تیم قعرنشین بنی یاس امارات قرار گرفت و تیم را در رده ۱۱( یکی مانده به آخر) تحویل گرفت و با قرار گرفتن در رده نهم از خطر سقوط در فصل ۱۲-۲۰۱۱ نجات داد و البته قهرمان جام حذفی کرد تا این تیم برای نخستین بار در تاریخ تأسیسش راهی لیگ قهرمانان آسیا شود! در آنجا هم از دور گروهی بالا رفت و در آنجا بازهم با شکست مقابل تیم سابق خود (الهلال) از صعود به جمع ۸ تیم نهایی آسیا بازماند.

* ناکامی مطلق در لالیگا!

گرچه در این بین پس از جدایی از بنی یاس برای مدت یک سال هدایت رئال بتیس اسپانیا را نیز در دست گرفت. شاید ضعیف‌ترین نتایج کالدرون در دوران مربیگری باشگاهی در همان سال رقم خورد که در ۲۱ بازی ۶ برد، ۳ تساوی و ۱۲ باخت داشت. او در رئال بتیس فقط ۴ ماه دوام آورد. بعد از باخت ۵-۰ رئال بتیس مقابل رئال مادرید جایگزین خوان کارلوس گاریدو اسپانیایی به عنوان مربی باشگاه شد و از ۱۵ بازی ۱۱ امتیاز گرفت. رئال بتیس به عنوان تیم آخر جدول سقوط کرد اما معدل امتیازات کالدرون، بالاتر از مربی قبلی باشگاه بود.

* دو فصل معمولی در الوصل

فصل ۱۵-۲۰۱۴ زمانی که الوصل در رده سیزدهم جدول بود، کالدرون را انتخاب کردند و در پایان فصل، به رده ششم رسیدند. این مربی در فصل بعد هم با الوصل به رده ششم اکتفا کرد.

* ناکامی مطلق در قطر اس سی!

کالدرون فصل ۲۰۱۷ با یک قرارداد دوساله به تیم قطر اس سی پیوست اما با ثبت نتایج غیرقابل انتظار پس از ۹ بازی و ثبت ۱ برد و یک مساوی و ۷ باخت از کار برکنار شد و تا کنون در هیچ تیمی فعالیت نداشته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
  8 3
  مردک یهودی سعودی
  • تهمتهن IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
   5 0
   اسلام به تمامی ادیان احترام گذاشته و همه اقوام رو هم محترم می دونه کسی رو هم برای ملیت و دینش بهش نباید توهین کرد. یهودی بودن و عربستانی بودن جرم نیست صهیونیست و وهابی بودن ناپسنده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس