لیبی (2).jpg

نیروهای وابسته به دولت الوفاق حمله جدید و گسترده ای را برای بازپس گیری فرودگاه بین المللی طرابلس آغاز کرده اند و بخش هایی را نیز به سیطره خود درآورده اند.

به گزارش مشرق، درگیری‌ها در پایتخت لیبی پس از یک ماه آرامش نسبی دوباره میان نیروهای دولت وفاق ملی (به رسمیت شناخته شده در سازمان ملل) و نیروهای ژنرال خلیفه حفتر (مورد حمایت دولت آمریکا، فرانسه و رژیم‌های سعودی، امارات، مصر) شعله ور شده است.

یک منبع میدانی که تحولات میدانی در پایتخت لیبی را از نزدیک رصد و دنبال می‌کند به مشرق اعلام کرد: نیروهای دولت وفاق ملی (مورد حمایت ترکیه و قطر) عملیاتی جدیدی را از چند محور علیه نیروهای ژنرال حفتر آغاز کردند.

این منبع میدانی با بیان اینکه نیروهای دولت وفاق ملی پیشتر پیشروی نیروهای حفتر را در پایتخت متوقف کرده بودند، گفت: عملیات تهاجمی دولت وفاق ملی برای بازپس گیری مناطق اشغالی با مشارکت نیروهای گردان ۶۶ و نیروهای امنیتی طرابلس شروع شده است.

عکس: آرشیو

وی افزود: نیروهای دولت وفاق ملی از محور جنوب غرب شهر طرابلس (حومه مناطق السوانی، کوبری الزهراء و التوغار) حملات گسترده‌ای را با پشتیبانی نیروهای هوایی و یگان توپخانه علیه مواضع نیروهای حفتر در غرب فرودگاه بین المللی طرابلس انجام دادند.

به گفته این منبع میدانی، هدف از انجام عملیات نیروهای دولت وفاق ملی در این محور پاکسازی کامل «فرودگاه بین المللی» و مناطق «قصربن غشیر، الویشه و شنبه بازار» عنوان شده است که همچنان ادامه دارد.

به گزارش مشرق، اگر نیروهای دولت وفاق ملی در این محور موفق شوند، امنیت مناطق جنوبی استان طرابلس تأمین و راه برای انجام عملیات برای بازپس گیری نقاط اشغالی در خارج از پایتخت باز می‌شود.

براساس اطلاعات به دست آمده، نیروهای دولت وفاق ملی پس از درگیری‌های سنگین و نفس گیر و عقب راندن نیروهای ژنرال حفتر به منطقه «الکازیرما» و ورودی فرودگاه بین المللی طرابلس رسیده‌اند.

در حال حاضر، درگیری‌ها میان نیروهای دولت وفاق ملی و ژنرال حفتر به داخل فرودگاه بین المللی طرابلس کشیده شده است؛ خبرها حاکیست خسارت‌های زیادی به هواپیماهای مسافربری و فرودگاه وارد شده است.

نیروهای دولت وفاق ملی تاکنون بخش وسیعی از فرودگاه بین المللی طرابلس را از تصرف نیروهای ژنرال حفتر خارج کرده‌اند و به کنترل درآورده‌اند اما درگیری‌ها همچنان ادامه دارد و مناطق میان طرفین دست به دست می‌شود.

عکس: آرشیو

فرودگاه مهم و راهبردی طرابلس نقطه اتصال منطقه «ترهونه» (غرب استان مرغاب) با منطقه «قصربن غشیر» است؛ پاکسازی فرودگاه بین المللی طرابلس منجر به قطع کمک رسانی نیروهای حفتر در این نقاط خواهد شد.

با پاکسازی فرودگاه بین المللی طرابلس، نیروهای ژنرال حفتر در مناطق شمالی و شمال شرق فرودگاه (جنوب شهر طرابلس) دچار مشکل می‌شوند و کمک رسانی به آنان در این محور بسیار سخت خواهد شد.

به گزارش مشرق، درگیری‌های در سایر محورها به صورت پراکنده ادامه دارد و با وجود اینکه نیروهای دولت وفاق ملی ابتکار عمل را در دست داشتند و نیروهای ژنرال حفتر در لاک دفاعی فرو رفتند تغییر خاصی میدانی به وجود نیامده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • محمد IR ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
  3 8
  برید خوب جنگ و دعوا هاتون رو بکنید بعد که کلی کشته شدن و شهرهاتون تخریب شدن و پول هاتون تموم شد بیاید حالا غول ها نفتی نفتتون رو ببرن و شرکت های اروپایی براتون جاده و پل بسازن نتیجه بهار عربی به سبک غربی
 • DE ۰۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
  5 6
  اگر قذافی گول غربیها رو نمیخورد و خودش رو خلع سلاح نمیکرد هیچوقت چنین فاجعه ای در لیبی اتفاق نمی افتاد . مملکت آرام و ثروتمند رو برای همیشه ویران کردند .
 • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
  2 1
  هر چه جنگ و بدبختی تو کشورهای اسلامی پیش اومده در وهله اول عاملش منافقین اخوانی هستن که سوریه و لیبی و... رو نابود کردن و مردم رو در این کشورها به جان هم انداختن و بهانه دست اجانب و مرتجعین دادن برای جنایت بیشتر دادن الحق اعداء المسلمین هستن نه اخوان المسلمین

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس