کد خبر 968260
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۵
عطوان

تحلیلگر معروف جهان عرب با اشاره به ناتوانی رئیس جمهور آمریکا از تحلیل و تفسیر وقایع، از حرفهای سردار سلامی درباره موشک های ایران به عنوان پیامی به ترامپ و بولتون نام برده است.

به گزارش مشرق، عبدالباری عطوان تحلیلگر معروف جهان عرب در مطلبی در «رای الیوم» آورده است: مصاحبه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با مجله تایم هنگامی که وی ایران کنونی و قبل از آن را مقایسه کرد که دیگر مرگ بر آمریکا نمی گویند و اینکه ترامپ گفت که دیگر احتمال نمی دهد که چنین شعاری سر داده شود، اوج سادگی ترامپ را نشان می دهد. این سادگی که فقدان برداشت از شرایط میدانی را نشان می دهد برای ما دو موضوع را روشن می کند؛ اول اینکه ترامپ حرف جدیدی ندارد بزند و ثانیاً؛ ترامپ سبک متحدان عربش در خاورمیانه را برگزیده است که تهی است.

بیشتر بخوانید:

سردار سلامی: باید فاصله حرف و عمل را کم کرد

راز حیات و سر بقای یک ملت از دید سردار سلامی

۴۰ سال مقابل صف آرایی دشمن ایستاده ایم

وی می‌نویسد: اگر حرفهای ترامپ و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا را باور کنیم که سپاه پاسداران در ورای حملات به نفتکش‌ها در دریای عمان بوده است؛ مفهومش این است که ایران از مرحله شعار به مرحله اجرا رسیده و این روند خطرناکی است که فهم آن برای رئیس جمهور آمریکا سخت است.

عطوان نوشت: ترامپ با این حرف‌ها خودش را محکوم می کند. هنگامی که می‌گوید ایران فعلاً ابتکار عمل در برخوردهای نظامی را دست گرفته است. با توجه به اینکه اجرای حمله به نفتکش‌ها بسیار با دقت و مهارت انجام شده است این باید برای آمریکا نگران کننده باشد. زیرا گروه مجری این حملات اثری از خود باقی نگذاشته است و بدون اینکه در منطقه شلوغ و پر از دوربین، دیده شوند و سالم به پایگاههای خود پس از حملات بازگردند و ماهواره ها و سیستم های نظارتی پیشرفته منطقه ای یا آمریکایی آنها را نبیند.

این تحلیلگر معروف جهان عرب ادامه داد: اگر به ویدئویی که دولت آمریکا به عنوان نشانه دخالت ایران به آن استناد کرده است، توجه کنیم که شامل قایقی است که در حال جدا کردن مین منفجر نشده از بدنه نفتکش ژاپنی مورد هدف قرار گرفته است. این ویدئو نظریه سابق ما درباره دقت در اجرا را ثابت می کند. جدا کردن این مین به این سرعت و با دقت بدون ترس از انفجارش یا اینکه دوربین های نظارتی آنها را ببینند، گواه این است که تیم اجراکننده بسیار از حیث فناوری و اطلاعاتی از دشمن آمریکایی شان پیشرفته تر است و این واقعیت هولناکی است.

وی آورده است: تصمیم ترامپ در اعزام ۱۰۰۰ نظامی آمریکا به منطقه برای تامین امنیت ناوهای آمریکایی اقدامی سمبلیک و بدون ارزش نظامی است و گواهی بر واکنش انتقام جویانه قریب الوقوع نمی دهد و در مقابل اگر به تهدید ایران برای از سرگیری غنی سازی اورانیوم به میزانی که به بیست درصد برسد و افزایش مقدار مجاز از ۲۷ ژوئن جاری، نشان دهنده است آنکه آماده پذیرش وضع کنونی یعنی ادامه تحریم ها نیست.

عطوان با اشاره به موضع گیری سردار سلامی در عصر روز گذشته مبنی بر اینکه موشک های بالستیک ایران قادر به هدف قرار دادن ناوهای آمریکایی و تغییر معادله و موازنه قوا هستند، نوشت: این حرف‌ها تصادفی یا لغزش زبان نیست و پیام عامدانه به ترامپ و جان بولتون مشاورش که فعلاً سکوت کرده، است. امور غافلگیر کننده آتی شاید خطراتش در مقابل حمله به نفتکش‌ها ناچیز باشد. ایران ترسی ندارد و هرگز نمی پذیرد که ملتش به سبب گرسنگی بمیرند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس