X-2

پس از جدی‌شدن خرید اس ۴۰۰ توسط ترکیه، مقامات آمریکایی و ناتو نسبت به این خرید هشدار دادند و ورود یک سیستم روسی در این سطح به سازمان دفاع هوایی یک کشور عضو ناتو را باعث لو رفتن اسرار اف-۳۵ می‌دانستند.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، طی سالهای اخیر توسعه جنگنده های نسل جدید از جمله نسل ۵ و حتی شروع کار روی هواپیماهای رزمی نسل ۶ در جهان شروع شده و علاوه بر آمریکایی ها که با اف ۲۲ و اف ۳۵ صاحب نسل ۵ های عملیاتی هستند، چینی ها با J-۲۰ مسیر نسل ۵ را ادامه داده و روسها نیز در تلاش برای معرفی جدیدترین تکنولوژی ها و طراحی خود با یک محصول خاص به نام سوخو ۵۷ هستند. اما به دلیل مختلفی همچون رفتارهای زورگویانه آمریکایی ها (که نمونه آن در ماجرای فروش اف ۳۵ به ترکیه علنی شد)، کشورهای صاحب تکنولوژی ترجیح می دهند در دهه آینده سازنده این هواپیماها باشند تا صرفا کاربر آن و متکی به کشورهای خاص.

اگر بخواهیم یک تعریف ساده و خیلی عامیانه از جنگنده های نسل ۵ ارائه کنیم باید بگوییم هواپیماهای رزمی این نسل بر پایه طراحی پنهانکار بنا شده و مهم ترین تفاوت آنها با نسل های قبلی در این بخش است. قابلیت حمل سلاح در درون بدنه، استفاده از سامانه های الکترونیکی پیشرفته و جنگ شبکه محوری از دیگر قابلیت های این پرنده ها است که البته بخش زیادی از آن با جنگنده های نسل ۴++ به نوعی مشترک است. اما کشورهای دیگری نیز برای توسعه نسل جدید جنگنده های خود تلاش را به صورت بومی یا به صورت اشتراکی آغاز کردند و به احتمال فراوان در دهه آینده میلادی شاهد حضور بازیگران جدیدی در بحث جنگنده های نسل ۵ در جهان خواهیم بود.

اردوغان به دنبال نسل ۵ در آسمان

کشور ترکیه در سالهای اخیر یک سیاست مستقل در بحث تولید جنگ افزارها را پیش گرفته و به دنبال بومی سازی حداکثر در این بخش رفته است. از همکاری های مشترک با کشورهای صاحب تکنولوژی مثل مورد تانک آلتای با کره جنوبی تا توسعه موشک های کروز و ضد زره عمدتاً بر اساس توان بومی همسایه شمال غربی ما شدیداً بر روی توان بومی دفاعی تمرکز کرده است.

بیشتر بخوانید:

جزییات لشکرکشی بزرگ مُهاراجه‌ها به پاکستان / از آواکس تا اسکادران میراژ به میدان آمدند +عکس

سفیر صلحی که تشنه تهاجمی کردن ارتش ژاپن است! / جزییات افزایش برد موشک‌ها، تعداد جنگنده‌ها و بودجه نظامی سرزمین آفتاب تابان +عکس

ترکیه از سال ۲۰۱۰ میلادی قصد خود برای توسعه یک جنگنده نسل ۵ بومی را اعلام کرد که قرار است به جای هواپیماهای اف ۱۶ این کشور وارد خدمت شده و در کنار اف ۳۵ بخش عمده توان رزمی نیروی هوایی ترکیه را بر عهده بگیرد. البته با تحولات ماه های اخیر به نظر ترکیه بایستی با اف ۳۵ خداحافظی کرده و پروژه TF-X صنایع هوایی ترکیه در حال حاضر تنها امید این کشور برای رسیدن به یک جنگنده نسل ۵ است چراکه ماجرای خرید سامانه دفاع هوایی اس ۴۰۰ از روسیه باعث شد تا به نوعی تیر خلاصی به حضور ترکیه در برنامه جنگنده اف ۳۵ بخورد.

از ابتدای جدی شدن بحث خرید اس ۴۰۰ توسط ترکیه، مقامات آمریکایی و ناتو نسبت به این خرید هشدار دادند و وارد شدن یک سیستم روسی در این سطح به سازمان دفاع هوایی یک کشور عضو ناتو را باعث لو رفتن اسرار جنگنده اف ۳۵ اعلام کردند. در نهایت آمریکا اعلام کرد که آموزش خلبانان ترک برای پرواز با جنگنده اف ۳۵ را متوقف کرده و به زودی ورود اتباع ترکیه به مکان های مربوط به برنامه جنگنده اف ۳۵ ممنوع خواهد بود. ترکیه نیز اعلام کرده که در ظرف این هفته یا هفته آینده سامانه اس ۴۰۰ را از روسیه تحویل خواهد گرفت.

هواپیمای نسل ۵ ترکها که در هفته های گذشته در نمایشگاه هوایی پاریس اولین ماکت اندازه واقعی آن به نمایش درآمد یک جنگنده دو موتوره برتری هوایی خواهد بود که با همکاری شرکت انگلیسی BAE سیستمز توسعه پیدا خواهد کرد. این شرکت در بحث طراحی بدنه و سامانه های این جنگنده به ترکیه مشورت و پشتیبانی های فنی را خواهد داد. ترکها در ابتدا برای موتور این هواپیما به سمت کنسرسیوم اروپایی یورو جت رفت و شرکت رویز رویس انگلیس به عنوان بخشی از این کنسرسیوم همکاری با ترکیه برای توسعه موتور این جنگنده را آغاز کرد. چندین شرکت ترک هم در این بخش وارد کار شدند تا توسعه موتور برای این طرح پیش برود. در نهایت برخی اختلافات بر سر درصد مالکیت معنوی این شرکت انگلیسی در پروژه مورد نظر باعث شد تا همکاری پایان بپذیرد و در حال حاضر ترکها با کمک صنایع بومی و البته یک شرکت ترکیه ای به عنوان نماینده شرکت آمریکایی جنرال الکتریک در حال جلو بردن بحث موتور برای این جنگنده هستند.

شرکت ترکیه ای ASELSAN نیز به دنبال توسعه یک رادار آرایه فازی فعال برای این هواپیما است. ترکها اعلام کردند که سقف پروازی ۱۷ کیلومتر، برد رزمی ۱۱۰۰ کیلومتر، سرعت نهایی ۲ ماخ و یک نفر خدمه را برای این جنگنده در نظر گرفتند و اعتقاد دارند این برنامه در حدود ۵۰ میلیارد دلار هزینه در بر داشته و امیدوارند اولین پرواز این جنگنده در سال ۲۰۲۶ اتفاق بیافتند.

هندوستان و ماجرای پیچیده نسل ۵

روایت های نیروهای مسلح هندوستان هم به مانند سینمای این کشور پر از حکایت های عجیب و غریب است. شاید این داستان ها و حوادث هیچ جا مثل نیروی هوایی هند تکرار نشود. از خرید های مختلف از کشورهای مختلف با ریشه های صنعتی و فکری کاملاً متفاوت، آمار سقوط بالا و پرونده های کلان فساد مالی تا تاخیر های عجیب و غریب در روند تصمیم گیری و تحویل به نیرو همه جزوی از داستان های این چند ساله نیروی هوایی هند بوده است.

این کشور از اوایل دهه جاری میلادی برخی مطالعات برای توسعه یک جنگنده نسل ۵ بومی را آغاز کرد. البته پروژه اصلی هندی ها برای رسیدن به جنگنده نسل ۵ همکاری مشترک با روسیه بر اساس جنگنده پاکفا در طرحی به نام FGFA بود که سالهای طولانی هندی ها بر سر آن درگیر بودند و در نهایت هم در سال ۲۰۱۸ اعلام شد که این کشور به دلیل نارضایتی از سرعت پروژه و کیفیت کار مقطع کاران روسی از این طرح خارج شده است. اما مسیر برای هندی ها در این بخش آسان نخواهد بود. این کشور برای توسعه این جنگنده نیاز به مشارکت و کمک کشورهای صاحب فناوری دارد. برای نمونه در بحث موتور در دوره ریاست جمهوری اوباما صحبت هایی بین هند و آمریکا برای کمک شرکت های آمریکایی به هند برای توسعه یک موتور بومی برای طرح جنگنده نسل ۵ این کشور مطرح شد. از طرف دیگر شرکت رولز رویس انگلیس هم قول های مساعدی را در این بخش به هند داده است.

هندی ها به دنبال یک جنگنده نسل ۵ چند ماموریتی دو موتوره تک سرنشین هستند. در حال حاضر این طرح در مرحله طراحی دقیق است و هندی ها ابراز امیدواری کردند که اولین پرواز آن در سال ۲۰۳۲ انجام شود.

کره جنوبی و اندونزی به دنبال تسخیر آسمان

زندگی در شبه جزیره کره در مدت بیش از نیم قرن اخیر تقریباً همیشه در سایه جنگ و بروز یک درگیری بسیار خونین نظامی بوده است. کره جنوبی به عنوان کشوری که هم با تهدید چین و هم همسایه شمالی رو به رو است در سالهای اخیر تلاش های بسیاری را برای افزایش توان رزمی خود و البته بحث بومی سازی این امکانات به انجام رسانده اما شاید یکی از بلند پروازانه ترین طرح های دفاعی در تاریخ کره جنوبی طرح جنگنده نسل ۵ این کشور باشد که اندونزی نیز در آن شراکت دارد.

کره ای ها در سال ۲۰۰۱ از قصد خود برای ساختن یک جنگنده نسل ۵ چند ماموریتی خبر دادند و در ادامه راه کشور اندونزی شراکت ۲۰ درصدی در آن را پذیرفت. کره ای ها تاریخ ۲۰۲۲ را برای اولین پرواز این جنگنده اعلام کردند. برای موتور، یکی از شرکت های زیر مجموعه سامسونگ کره جنوبی با همکاری شرکت جنرال الکتریک آمریکا موتور مدل اف ۴۱۴ را در این کشور تکمیل می کنند.

جالب آن است که طرف اندونزیایی اعلام کرده که آمریکا از دادن اجازه برای صادرات برخی فناوری ها مثل رادار آرایه فازی فعال و سیستم های اپتیکی برای این طرح خودداری کرده است. برای این جنگنده ۲ موتور در نظر گرفته شده و خدمه آن نیز می توان یک یا ۲ نفر باشد. کره جنوبی این جنگنده را به عنوان یک هواپیمای چند ماموریتی معرفی کرده است.

سامورایی ها جلوتر از بقیه در مسابقه ساخت جنگنده

ژاپن دیگر کشور دنبال کننده برنامه جنگنده بومی پیشرفته است و به نوعی شاید از کشورهای دیگر در این بخش جلو تر نیز باشد. شرکت میتسوبیشی ژاپن نمونه اثباتگر فناوری X-۲ را در سال ۲۰۱۵ به پرواز درآورد. این طرح از دو موتور جت ساخت ژاپن نیز بهره می برد. ژاپنی ها در حقیقت از این پرنده که یک فروند از آن ساخته شده، برای آزمایش و توسعه فناوری های لازم برای ساخت یک جنگنده نسل ۵ بهره بردند.

نمونه اثبات گر فناوری ایکس ۲

طرح اصلی ژاپن برای ساخت یک جنگنده نسل پنجم به وسیله شرکت میتسوبیشی F-۳ نام دارد. آمریکا به دلایلی که برخی کارشناسان آنرا سر در آوردن از جزییات تکنولوژی و طراحی این جنگنده می دانند، پیشنهاداتی را برای ارائه برخی از اسرار جنگنده اف ۳۵ به ژاپن برای توسعه این طرح ارائه کرده و برخی شرکت های آمریکایی نیز علاقه خود را برای مشارکت در توسعه این طرح بیان کرده اند. ژاپنی ها اعلام کردند که در سال ۲۰۲۰ میلادی الزامات مورد نیاز برای جنگنده اف ۳ را اعلام کرده و انتظار دارند که اولین پرواز آن در سال ۲۰۳۰ میلادی انجام شود. این جنگنده قرار است در نهایت به عنوان جایگزین جنگنده اف ۲ که یک طرح ژاپنی بر اساس اف ۱۶ آمریکایی است وارد خدمت شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 57
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 8
 • خلبان قاهر 313 IR ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  ما هم جنگنده کوثر (اف پنج بزک شده) و قاهر اف-313 ( غیر قابل پرواز) ساختیم. بَ بَ به‌به
  • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   27 39
   خخخخ تو خواب و خیال طرح میسازیم
  • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   34 16
   البته قطعی نیست که امریکا اف ۳۵ را به ترکیه خواهد داد یا نه اما ترکیه همان گونه که ساخت ناو هواپیمابر TCGانادولو را آغاز کرد در آن موقع همه می گفتند ترکیه نمی تواند چنین پروژه ای را اجرایی کند اما حالا ترکیه حدود ۸۵ درصد از ساخت این ناو هواپیمابر را تکمیل کرده است و بنابه گفته ترکیه ۸۰ درصد قطعات آن را خود ترکها تولید کرده اند پس در مورد ساخت هواپیمای رادار گریز از سوی ترکیه نیز واقعیت وجود دارد زمانی که آنها ناو هواپیمابر را میساختند ما می گفتیم نمی توانند اما توانستند پس در مورد جنگنده رادار گریز هم خواهند توانست اما در مورد موشک های اس ۴۰۰ مهم ان است که ترکیه علاوه بر خرید این موشکها تکنولوژی ساخت آن را نیز به ترکیه وارد خواهد کرد حتی روسها تمایل دارند ترکیه را در ساخت اس۵۰۰ نیز مشارکت دهند البته برای این کار ترکیه نیز باید امتیازاتی به روسها دهد مانند کاهش همکاری با ناتو
  • حمید IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   35 19
   گور بابات اگه تو خلبانی
  • سین IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
   5 3
   ببین احتمالا 10 بار دیگه هم شکست بخوریم ولی میسازیم هر چند دشمنی مثل تو هیچ وقت دشمنی اش رو کنار نمیذاره بسازیم هم با تمسخر میای از ضعف هاش میگی تو دشمن این سرزمینی و دشمنی ات رو میکنی ما هم کار خودمونو میکنیم...
 • ملت تروريست US ۰۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  نتانياهو گفته F35 ها آماده اند تا به ايران بيايند ، بمباران وحشتناكي در پيش داريد .
  • IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   بگذار اول توی آسمان سوریه پرواز کنند و پافند ما آنجا شکارشان کند تا بعد
  • قریشی IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   53 6
   اولاً اسم خوبی روی خودت گذاشتی، هر کی با پرچم امریکا ظاهر بشه حتما جزو ملت سراسر تروریست امریکا محسوب میشه دوما نتانیابو خیلی X خورد با خودت و اربابانت . اگر کسی جرات داشت به ایران حمله کنه خیلی وقت پیشتر از افغانستان و عراق و لیبی به ایران حمله میکردند الان که محاله همچین حماقتی صورت بگیره در حالیکه خود تحلیلگران صهیونیست شروع هر جنگی با ایران رو به معنای نابودی رژیم صهیونیستی میدونند
  • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   68 14
   نتانیاهو موقع تمرین شنا بهش فشار اومده یه چیزی گفته، شما زیاد جدی نگیر
  • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   8 1
   پس دوستان اختلاسگر بشتابند تا قبل از حمله یه میزان کمی هم که شده ارز از ایران خارج کنند
  • IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   5 0
   ببین تروریست تو برو شنا کردن یاد بگیر چون با موشکامون اول فرودگاهها رو میزنیم، تنها راه فرارتون شنا تا اروپاست هر چند وسط راه غرق میشید هلاکت سر نوشتته
  • PKE IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
   3 0
   گور بابای نتانیاهو با تو....جرات پرواز به سمت ایران رو هم نداره....بزرگتر از تو هیچ غلطی نمیتونه بکنه....
 • نابودي محور شرارت US ۰۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  20 82
  كل دنيا براي شما دندون تيز كردن و منتظرن كه ما فقط اولين حمله رو بزنيم ! حتي پولشم حاضرن بدن ! اسراييل و لابي صهيونيست هاي پر نفوذ آمريكا كه ميگن ما هستيم ! لابي صنايع نظاميمون هم كه ميگن ما هستيم ! عربستان ، امارات و چند تا كشور ديگه منطقه هم كه ميگن شما فقط بريد بزنيد پولش با ما ! اروپا هم كه كم كم داره مياد تو دور و يكي يكي و زير سيبيلي دارن ميگن ما هم هستيم ! بعد شما پدر سوخته ها ميخوايد با اين موشكاتون كجا رو بزنيد دقيقا ؟ هر كدوم از اين كشور ها ميان يه تيكه تونو ميكنن و ميرن ، دو روز ديگه جيبوتي هم براتون شاخ ميشه . پس بياييد پاي ميز مذاكره تا نزديم .
  • اسراییل کودک کش IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   39 3
   تا وقتی اسراییل دو وجبی در تیررس ما هست و نفت دنیا در شعاع موشک های ماست هیچ هیچ غلتی نمی تونن بکنن خیالت تخت اگه می تونستن تو همون دوران جنگ تحمیلی که اتحاد امریکا و عربستان و اسراییل و اروپا خیلی بیشتر از الان بود یه شکری می خوردن. بدبخت تویی که دلت رو به باد هوا خوش کردی
  • HK ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   21 6
   جیگیر .. کل دنیا رو با خودمون خاک می کنیم اگر قرار باشه ما خاک بشیم
  • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   14 6
   بروگم شوبابا بااین تحلیلهای آبدوغ خیاریت
  • IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   24 4
   الاغ جون پس چرا از این موشک ها که هیچ نیستند می ترسند در ضمن خوب گوشاتو باز کن خود فروخحته احمق یکی مرد جنگی به از صد هزار روسپی زاده غربی و ی وطن فروش مثل شما در ضمن آقای مشرق 5 بار عدد امنیتی را وارد کردیم امید است تاتار ها امنیت سایتتان را مختل نکنند
  • بسیجی IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   30 3
   خب پس معطل چی هستین؟ بزنید دیگه.. کل دنیا هم که به قول ذهن معیوبت، با شما هستن، پس از چی می ترسید؟ چرا دست دست می کنید؟ هواپیمای اربابت رو هم که ترکوندیم... بهانه هم که دارید دیگه.. ما منتظریم.. فقط بدو که کار داریم..
  • ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   18 7
   زود اب بریز نسوزی سریع زود باش
  • احمد IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   9 4
   حالا در که همتون هستین،فقط پوشک،پوشک یادتون نره بردارید، از ما گفتن بود، پوشکتون همراتون نباشه مجبورتون می‌کنیم که زیرپیرهنی تون رو در بیارید ببندید به خودتون، آخه ما مسلمانیم و از نجسی و خیس کردن افراد به شدت دوری می‌کنیم،
  • IR ۲۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   4 2
   1:18، با موشکامون جاهایی رو میزنیم که نتیجش میشه آوارگی دوباره شما تو کل جهان البته اگر زنده بمونید.
  • IR ۰۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
   4 1
   از اون مرکز سایبری منافقین پیام میدی؟
  • IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
   2 0
   اینکه میگین کل دنیا برای شما شاخ میشن؟؟؟مگه شما ایرانی نیستی ؟
 • ایمانی IR ۰۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  8 22
  این ها در برابر اراده ی انسان همه شان هیچ است. بمب و سلاح و هواپیما موجب و نشانه ی ضعف ایمان به خداست. نمی بینید که پاکستان و هند با وجود داشتن بمب هسته ای چه فلاکتی دارند؟ به جای ساخت این اسباب بازی ها و موشک ها و هواپیماها ایمانتان را قوی کنید در آن صورت حتی می توانید با دست خالی به جنگ هواپیماهای پیشرفته بروید.
  • IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   5 7
   موافقم. اما روایت شده شکم گرسنه ایمان نداره.
  • US ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   33 0
   این افکار کاملا انحرافی است. ایمان به خدا جای خود، داشتن بهترین سلاح هم جای خود که قرآن صریحا به آن دستور داده، مانند دو بال. سعی‌ نکنید عقب افتدگی علمی‌ و تکنولوژیکی و خمودگی را با این حرف‌ها توجیه کنید.
  • محمود US ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
   3 8
   عالی بود.. ایمان بخدا که باشد همه اینها درست می‌شود.. لشگر میلیونی کفار به اندازه انگشتان دست دیده می‌شوند فقط ایمان و اعتقاد قلبی والسلام
 • IR ۰۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  با ترکیه قاهر۳۱۳ رو تکمیل کنید .
  • سید IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   41 5
   جنگنده پیشرفته چینی اثبات فناورانه نسل پنج J - 31 را از قلم انداخته اید!
 • IR ۰۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  55 11
  ایرانها صنعت هوا فضاو هسته ای را داد و یکم پول تحویل گرفت به برکت تدبیر و امید که توانستن مردم را فریب بدند
 • IR ۰۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  21 4
  موتور توربوفن سنگین بسازیم . سوخو 57 بخریم .
  • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   14 12
   اینا مداد و پاک کن وارد میکنن موتور توربو فن بسازنند خخخ
 • یک بنده خدا DE ۰۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  18 72
  پس فقط ما نبودیم که ماکت افتتاح کردیم
 • US ۰۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  اونوقت ایران زمان محمود از قاطر رونمایی کرد به منظور اثبات تکنولوژی در ساخت مقوا
  • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   12 6
   گرتو بهتر میزنی بستان بزن!!!
  • IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
   4 1
   پس در رونمایی ازخودت مدیون محمودی و محمودی ها چند بار برای تست کار آیی ات سوارت شدن چهار نعل خوب میرفتی احسن
 • IR ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  14 5
  بی خیال این کشورها که نام بردی در طراحی تمام اجزای یک جنگنده به سمت کشورهای غربی می روند و در نتیجه یک محصول رده پایین تر تولید می کنند . هند را نگاه کنید تجاس قرار بود یک جنگنده هندی باشد ولی آخرش چی شد - آقا نظر من این است که ایران در تولید جنگنده باید هوشمند عمل کند . جنگنده فقط شکل و ظاهر نیست ما باید تمرکز زیادی در سیستم های الکترونیکی و رادری و موشکی انجام دهیم و درگیر طراحی و چالش های ایرودینامیکی نشویم و از طرح جنگنده های قدیمی مهندسی معکوس بکنیم تا به یک نسل چهار و نیم داخلی دست پیدا بکنیم .
 • IR ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  61 35
  ترکیه در جنایات عربستان در سوریه شراکت داشته و تاوانش را خواهد داد
 • IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  53 10
  ما هم تو راکتور سیمان می ریزیم. خاااااااااااااک
  • US ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   21 30
   ترکیه بزرگترین شریک اقتصادی و نظامی و اطلاعاتی اسراییل در منطقه است برای همین مشکل خاصی‌ در تهیه تکنولوژی نداره.
 • سید US ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  36 4
  جنگنده اثبات فناوری J - 31 چین را از قلم انداخته اید!
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  6 4
  ما چی بازم ازقافله عقب افتادیم نباید به فکر تقویت نیرو هواییمان بیفتیم
 • Ali IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  16 1
  جالبه که شما اصلا از ایران حرف نزدید و نگفتید برنامه ایران چیه در حالی که همه در حال پیشرفتن، کجا شد موتور توربفن سنگین ایران؟ کجا شد قاهر و کجا شد صاعقه نسل۴؟؟؟
 • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  4 8
  ما هیچ نیازی به اینها نداریم
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  9 4
  البته قطعی نیست که امریکا اف ۳۵ را به ترکیه خواهد داد یا نه اما ترکیه همان گونه که ساخت ناو هواپیمابر TCGانادولو را آغاز کرد در آن موقع همه می گفتند ترکیه نمی تواند چنین پروژه ای را اجرایی کند اما حالا ترکیه حدود ۸۵ درصد از ساخت این ناو هواپیمابر را تکمیل کرده است و بنابه گفته ترکیه ۸۰ درصد قطعات آن را خود ترکها تولید کرده اند پس در مورد ساخت هواپیمای رادار گریز از سوی ترکیه نیز واقعیت وجود دارد زمانی که آنها ناو هواپیمابر را میساختند ما می گفتیم نمی توانند اما توانستند پس در مورد جنگنده رادار گریز هم خواهند توانست اما در مورد موشک های اس ۴۰۰ مهم ان است که ترکیه علاوه بر خرید این موشکها تکنولوژی ساخت آن را نیز به ترکیه وارد خواهد کرد حتی روسها تمایل دارند ترکیه را در ساخت اس۵۰۰ نیز مشارکت دهند البته برای این کار ترکیه نیز باید امتیازاتی به روسها دهد مانند کاهش همکاری با ناتو
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  14 8
  یه سئوال اگر اف ۳۵ طبق تبلیغات آمریکای ها این قدر قدرتمند و واقعا رادار گریز است پس دلیل تراس و پریشانی آمریکا و اروپا از خرید ۴ واحد اس ۴۰۰ چیست؟
 • ناشناس IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  8 9
  ایران فقط ادعا داره با باج دادن به کشورهای دیگه مانع حمله به ایران شدن ترکیه به زودی جنگنده نسل پنج میسازه اما ایران اف پنج به اسم کوثر گفته جنگنده ملی با دروغ نمیشه از ایران دفاع کرد شما مردمو فریب دادین دشمن رو که نمیشه فریب داد
  • IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
   7 4
   امثال تو اعتقادی به ایران داشتن به امثال روحانی رای نمی دادن هسته ای و هوا فضا رو خوابوندین که جنگ نشه اما جنگ عملا شد
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  10 2
  هم روسها و هم آمریکایی ها به ترکیه نیاز مبرم دارند اما روسها در این مقطع نیاز شدیدتری احساس می کنند ولی امریکا با اشتباهات ترامپ و اینکه به ترکیه نیازی نیست و خودشان می توانند خاورمیانه و ترکیه را حتی تجزیه نمایند ایران دوم را در منطقه دارند ایجاد می کنند
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  11 5
  خوب ترکیه دارد راه ایران را ادامه می دهد کمی دیرتر اما با حمایت جهانی بیشتر
 • IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
  10 1
  صفوی ها و عثمانی ها چپ و راست امپراطوری آشوری (هخامنشی) هستن .
 • IR ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
  0 4
  دنیای فردا دنیای موشک و هواپیماهای جنگنده نیست
 • ملکی FR ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
  4 0
  همیشه مرغ همسایه برای شماوطن فروشا غازه هویت ترسوخودتونومعلوم کنیدباکی هستید شمادولت بی تدبیرناامیدو اوردید سرکار پس بچشید حقارت و حماقت را
 • یاران ۳۱۳ IR ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
  4 0
  ۳۱ شهریور ماه امسال ان شاءالله با حضور حضرت آقا خبرهای خوشی در صنعت نظامی هستش.
  • IR ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
   2 0
   ان شاءالله امیدواریم‌که از قاهر ۳۱۳ رونمایی کنن و عملیاتی
 • IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
  1 2
  متاسفانه ما در صنعت ساخت هواپیما خیلی عقبیم زیر صفر ساخت کوثر خوبه اما اون نسل 3 هست و الان رو نسل 5-6 دارن کار میکنن قاهر هم که حای پرواز کنه فقط شکل نسل 5 داره ولی اصلش!!!به امید روزی که خودمون بهترینها رو بسازیم البته تا زمانی که به مردم اینقدر ظلم شه فاصله طبقاتی باشه و مسئولین حقوقهای نجومی بگیرن و بیت المال چپاول شه ما نتنها بجایی نمیرسیم بلکه انقلاب در خطر سقوط هم میفته چون ظلم موندنی نیست
 • حسین ازارومیه IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 1
  انشاالله بزودی یک جنگنده پیشرفته رونمایی میشودفقط صبرلازمه جنگنده سنگین وزن ایران یک جنگنده پیشرفته است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس