کد خبر 967519
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۷
مجلس نو

«مجلس نو» نیاز کنونی فضای سیاسی کشور به نظر می‌رسد و فعالین سیاسی باید با هر عنوانی درصدد آن باشند که مجلسی در تراز نیازها و ملزومات گام دوم انقلاب را روی کار آورند.

به گزارش مشرق، ورای همه جنجال‌های سیاسی و رسانه‌ای که گاه و بی‌گاه عمدی یا سهوی از سوی جریانات سیاسی افکار عمومی را درگیر می‌کند، در ماه‌های گذشته بیانیه گام دوم رهبر انقلاب، محوری ترین و مهم‌ترین اتفاق و محتوایی بود که افکار عمومی را درگیر خود کرد.

بیشتر بخوانید:

فیلم / توهین یک نماینده مجلس به ملت ایران

۴۰ سال از انقلاب با هر فراز و نشیبی گذشته و اکنون رهبر یک امت، کاستی‌ها و نقاط قوت یک نهضت ۴۰ ساله را در قالب بیانیه‌ای مجمل اما عمیق تشریح کرده و پیش روی یک ملت گذاشته است.

*گام دوم و بایسته‌های مشی سیاسی در انتخابات ۹۸

بی‌شک همه جریانات سیاسی خاصه در عرصه انتخابات آتی مجلس، بٌردار فعالیت‌های سیاسی و انتخاباتی خود را به سمت اهداف این بیانیه سوق دهند تا مجلس یازدهم، که اولین مجلس در طلیعه دهه پنجم انقلاب است، مبتنی بر مبانی راهبردهای انقلاب در گام دوم شکل گیرد.

سالی که خوش است از بهارش پیداست و بعید نیست که اگر کاستی‌های موجود در مجلس کنونی و مجالس گذشته رفع نشود، ممکن است ضعف‌های حاصله تا انتهای دهه پنجم گریبان‌گیر انقلاب شود.

*مجلس دهم؛ مجلسی که نباید تَکرار شود

مجلس دهم یکی از پرچالش‌ترین مجالس بعد از انقلاب بود و حواشی متعددی گریبان‌گیر آن شد. از همان ابتدا اصلاح‌طلبان ورود یافته به پاستور با محمدرضا عارف ساز ناکوک زدند؛ تا آنجا عارف در اظهاراتی گفت: «عده‌ای با برند امید به مجلس آمدند اما روبروی ما قرار گرفتند».

این افراد که عارف به آن‌ها اشاره می‌کند سهم کمی از مجلس را شامل نمی‌شدند و غالباً کسانی بودند که سبقه سیاسی و حتی تشکیلاتی قوی نداشتند ولی در لیست اصلاح‌طلبان موسوم به امید قرار گرفته بودند. همین دعواهای درون جناحی و کم بودن عیار نمایندگان، حاشیه‌هایی را برای مجلس دهم ایجاد کرد.

از عکس یادگاری با موگرینی گرفته تا دعوا و فحاشی نماینده‌ای در گمرک و پرونده اخلاقی یک نماینده مجلس، تنها بخشی از اتفاقاتی بود که مجلس یازدهم را از مدار اصلی وظایف تقنینی خود خارج کرد؛ به گونه‌ای که بخش غالبی از فعالین سیاسی کشور از اصولگرا گرفته تا اصلاح‌طلب از مجلس دهمی‌ها به نیکی یاد نمی‌کنند.

چالش دیگر، میانگین سنی نمایندگان مجلس دهم بود. حسینعلی امیری قائم مقام وقت وزیر کشور در نشستی میانگین سنی منتخبان مجلس دهم را پنجاه سال بیان کرده و با تشریح اطلاعات منتخبان این مجلس گفته بود: «ترکیب سنی این منتخبین بین سنین ٣٠ تا ٣٥ سال ٩ نفر، بین سنین ٣٦ تا ٤٠ سال ٢٥ نفر، بین سنین ٤١ تا ٤٥ سال ٤٠ نفر، بین سنین ٤٦ تا ٥٠ سال ٦٧ نفر و بین سنین٥١ تا ٥٥ سال ٦٣ نفر است.

طبق اظهارات امیری، ٥٧ نفر نیز بین سنین ٥٦ تا ٦٠ سال، ٢١ نفر بین سنین٦١ تا ٦٥ سال، پنج نفر بین سنین ٦٦ تا ٧٠ سال و دو نفر نیز بین سنین ۷۱ تا ۷۵ سال هستند».

طبیعی است که از مجلسی که متوسط سنی آن پنجاه سال باشد، نمی‌توان انتظار تحول عظیم در نظام قانونگذاری کشور منطبق بر نیازهای دهه پنجم انقلاب را داشت.

*اولین تحرک انتخاباتی از درون جریان انقلاب

با این حال تحرکات سیاسی در جریان موسوم به انقلاب برای انتخابات ۹۸ هنوز آن قدر علنی نشده که بتوان آن را با معیارهای مورد نیاز برای گام دوم قیاس کرد ولی آنچه محمدباقر قالیباف دیروز (۲۶ خردادماه) منتشر کرد را می‌توان اولین تحرک آشکار از جنس انتخاباتی قلمداد کرد.

قالیباف در ویدئویی حدود ۵دقیقه‌ای اظهاراتی خطاب به جوانان داشت که بازتاب‌های مختلف و برداشت‌های متفاوتی از آن در رسانه‌ها شد و هررسانه و جریده‌ای از ظن خود به تفسیر این اقدام قالیباف پرداخت ولی این نوشتار درصدد بدون نگاه به کلیت این اظهارات و حتی اینکه چه کسی آن را ایراد کرده به بررسی جزئیات آن پرداخته و آن را اعتبارسنجی می کند.

گوینده در این اظهارات ابتدا به شرایط سخت کنونی کشور اشاره می‌کند و راه برون رفت از آن را اعتماد به جوانان می‌داند و به نامه دو سال پیش خود خطاب به جوانان اشاره کرده و می‌نویسد که در آن نیز بر لزوم اعتماد به جوانان تاکید کرده بود. قالیباف در بندهای بعدی اظهارات خود هم به ضرورت جوانگرایی و اعتماد به جوانان می گوید و از این انتقاد می‌کند که حتی به میانسال‌ها هم اعتماد نمی‌شود.

رهبر انقلاب در سال‌های گذشته و در بیانات متعددی بر ضرورت اهمیت به نسل جوان تاکید کرده‌اند و به جرات می‌توان گفت که محوری‌ترین بخش بیانیه گام دوم نیز جوانان بودند. جوانانی که باید شانه‌های خود را به زیر بار مسئولیّت دهند.

قالیباف در این بیانیه نقطه اتکای خود را جوانان قرار می‌دهد و طبیعی است که اگر بنا بر حضور در عرصه انتخابات داشته باشد، به نیروی جوان تمرکز بیشتری خواهد داشت. این را می‌توان به فال نیک گرفت ولی باید دید که فعالیت‌های ماه‌های آتی این فعال سیاسی چه رنگ و بویی به خود می‌گیرد.

*مجلسی نو؛ ملزومه فضای سیاسی کشور

به نظر می‌رسد «مجلس نو» که تا الان شعار قالیباف برای آغاز فعالیت‌های انتخاباتی خود بوده، ورای جنبه تبلیغاتی آن، نیاز کنونی فضای سیاسی کشور به نظر می‌رسد و فعالین سیاسی باید با هر عنوانی درصدد آن باشند که مجلسی در تراز نیازها و ملزومات گام دوم انقلاب را روی کار آورندو به قول معروف طرحی نو دراندازند.

امر مشهود این است که هنوز بخش قابل توجهی از فعالین سیاسی جریان انقلاب و حتی اصلاح‌طلبان جزئیاتی از مشی و حرکت سیاسی خود را برای انتخابات امسال اعلام نکرده‌اند که مبنای قضاوت قرار گیرد و طبیعی است که در صورت اعلام موضع از سوی سایر افراد و شخصیت‌های سیاسی، سمت و سوی کنش‌سیاسی‌شان مورد کند وکاو قرار خواهد گرفت.

انتخابات مجلس سال ۹۸ به نوعی بر انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ هم اثرگذار خواهد بود. انتخاباتی که ثمره آن دولتی خواهد بود که شاید ۸سال یعنی قریب به یک چهارم چهل‌ساله انقلاب را درگیر خود خواهد کرد. بنابراین انتخابات مجلس امسال را می‌توان لیله‌القدر گام دوم انقلاب اسلامی نیز قلمداد کرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
  13 8
  دو کلمه ای که حال را به هم می زند ،اصلاح طلبان و تکرار .
  • IR ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
   0 2
   این اثر شستشوی مغزی است به دکتر روانشناس مراجعه کن
 • AU ۰۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
  1 0
  جان هر کس که دوست داریم این بار به دور از احساسات و بدون توجه به تبلیغات احساسات بر انگیز یا ناستالژبک و بدون توجه به سلبریتی ها به جناح جوان و مومن و انقلابی رای دهیم. همچنین در شوراها و ریاست جمهوری در آینده انشاءالله.
 • علی IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
  0 1
  قالیباف تجربه ای اشتباه است، از افراد قدرت طلب باید ترسید
 • gasem IR ۰۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۲
  0 0
  اقای قالیباف یک انقلابی است. مبنا دارد.دراصول حرکت میکند رفتار منافقانه ندارد.ضد استکبار است .این استکبارضمن اینکه تلاویو.لندن .واشنگتن است باشد. یا یک شیعه که از استکبار تبعیت کند باشد.ای استکبارها. با اسلام شیعه خوب شوید بدرد دنیا و اخرت شما میخورد. یک انقلابی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس