کد خبر 96545
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۰ - ۲۰:۰۹

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ۲۳ ژانویه خرید نفت از ایران را منع کردند، و قرار شده است این قانون از اول ژوئیه، ۱۱ تیرماه ۱۳۹۱ به اجرا گذاشته شود.

به گزارش مشرق به نقل از شبکه العالم از بروکسل، این قانون موجب بروز جدال و تردیدهایی داخل پارلمان اروپا در خصوص کارایی اینگونه فشارها علیه ایران شود؛ این نگرانی‌ها بر جلسه رای گیری دیروز اتحادیه اروپا سایه افکند؛ با این حال نتایج و نسبت این رای گیری اعلام نشد.

پارلمان اروپا در جلسه دیروز با اظهار نگرانی درباره پیامدهای منفی تحریم نفتی اروپا در صورت منع خرید نفت از ایران، از جمهوری اسلامی ایران خواست به دنبال بستن تنگه هرمز نباشد، چرا که این امر موجب بروز درگیری های منطقه ای و انتقام جویی بین المللی خواهد شد.

پارلمان اروپا همچنین خواستار خودداری از تشدید تهدیدهای نظامی ضد ایران، و تلاش برای حل دیپلماتیک گسترده مسائل از طریق مذاکرات و اعتماد سازی با تهران شد.

ادامه سیاستهای یک بام و دوهوای اروپا

پارلمان اروپا همچنین با قدردانی از مواضع ایران و استقبال این کشور از سفر هفته گذشته هیأت آژانس بین المللی؛ در عین حال از حمایت نکردن روسیه و چین از اقدامات شورای امنیت ضد ایران اظهار تأسف کرد!

با این حال یکی از نمایندگان پارلمان اروپا بر مخالفتش با اعمال تبعیض ها علیه جمهوری اسلامی ایران در خصوص استفاده از فن آوری صلح آمیز هسته ای تأکید کرد.

"ژان ماری لوپن" در مصاحبه با خبرنگار شبکه العالم در بروکسل گفت: ایران کشوری دارای حاکمیت است و حق دارد مانند دیگر کشورها به انرژی هسته ای دست یابد.

وی افزود: دلیل ممانعت از تحقیقات هسته ای ایران و دستیابی این کشور به صنعت هسته ای را درک نمی کنیم، درحالیکه به کشورهای دیگر چنین اجازه ای داده می شود.

ژان ماری لوپن اظهار داشت: این اقدام تبعیض آمیز و ننگین است، و ما با آن مخالفیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس