کد خبر 963973
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۲
صدور فوری احکام جدید حقوق ۹۸ بازنشستگان کشوری

چگونگی محاسبه افزایش حقوق بازنشستگان در بخش همسان سازی و افزایش ۴۴۰ هزار تومانی اعلام شد.

به گزارش مشرق، طی هفته‌های گذشته، بازنشستگان و همچنین کانون‌های بازنشستگی خواستار اعلام جزئیات همسان‌سازی حقوق‌ها شدند و این درحالی است که به گفته مدیرعامل جدید صندوق بازنشستگی مشیء صندوق، صداقت و شفافیت بوده و مطلبی برای پنهان کردن ندارد.

به گفته این مقام مسؤول ارقام افزایش حقوق، بر اساس اعتبار ابلاغی سازمان برنامه و بودجه است.

بیشتر بخوانید:

خرج و مخارج بازنشستگان در این شرایط اقتصادی بالا بوده در حالی که اکثر بازنشستگان تا پایان سال گذشته حدود یک میلیون و ۴۱۶ هزار تومان حقوق دریافت می کرده اند و بودجه مصوب سازمان برنامه برای افزایش سنواتی حقوق بازنشستگان در سال جاری، ۹ هزار میلیارد تومان است در نتیجه افزایش سنواتی حقوق‌ها ۱۸ درصد خواهد بود؛ البته این افزایش به نحوی است که از ۴۴۰ هزار تومان کمتر نباشد.

براین اساس، بودجه طرح همسان‌سازی بازنشستگان کشوری و لشکری، در مجموع ۵ هزار میلیارد تومان است. از این میزان، ۶۵ درصد معادل ۳۲۵۰ میلیارد تومان، سهم بازنشستگان کشوری است.

به گفته مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، ۸۳ درصد بازنشستگان کشوری که یک میلیون و ۱۸۶ هزار و ۵۸۰ نفر می شوند، مشمول طرح همسان‌سازی حقوق خواهند بود و این افراد دارای کمترین حقوق دریافتی هستند.

همچنین ۱۷ درصد باقی مانده بازنشستگان، فقط از افزایش ۱۸ درصد سنواتی برخوردار می‌شوند.

در همسان‌سازی، حقوق‌ها حداقل به میزان ۳۱ هزار تومان (گروه شغلی یک) و حداکثر ۲۴۹ هزار تومان (گروه شغلی ۲۰) افزایش می‌یابد. حداقل حقوق امسال برای پایین‌ترین گروه‌های شغلی با ۳۰ سال خدمت برابر ۲ میلیون و ۹۸ هزار و ۵۸۸ تومان است.

حداقل حقوق امسال برای کمتر از ۳۰ سال خدمت، برابر با یک میلیون و ۵۷۸ هزار ۵۰۰ تومان است که سال گذشته یک میلیون و ۱۱۳ هزار و ۵۰۰ بوده است.

جداول همسان سازی و افزایش حقوق بازنشستگان

به همین جهت، با ابلاغ جداول همسان سازی و افزایش حقوق بازنشستگان و موظفین صندوق بازنشستگی کشوری از سوی سازمان برنامه و بودجه در روز شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۹۸ و صدور احکام بازنشستگان تحت پوشش از همان روز، سوالاتی برای بازنشستگان پیش آمده که تلاش شده ابعاد مختلف آن روشن شود.

حقوق بازنشستگان کشوری براساس ابلاغ سازمان برنامه و بودجه کشور در دو بخش و برای مجموعاً یک میلیون و ۴۲۴ هزار و ۱۱۱ رکورد ثبت شده، به صورت زیر افزایش یافته است:

در این گروه، تعداد ۱۸۳ هزار و ۵۶۵ نفر معادل ۱۲.۸۷ درصد جمعیت بازنشستگان کشوری هستند که حقوق بازنشستگی سال ۹۷ آنها بیش از افزایش های ناشی از امتیاز جداول ۱۰۹ و ۱۱۰ است و صرفاً ۱۸ درصد به آنها تعلق می‌گیرد و میانگین حقوق سال ۹۸ آنها به ۳۹.۲۸۱.۶۴۷ ریال افزایش یافته است. بنابراین، حقوق بازنشستگان در این گروه ۴۴۰ هزار تومان به بالا افزایش یافته است.

تعدادی از حقوق بگیران نیز که به لحاظ سنوات کمتر از ۳۰ سال (معمولاً کمتر از ۱۵ سال) به علت فوت یا از کار افتادگی مشمول دریافت حقوق شده‌اند با توجه به شرایط تعریف شده در مواد ۱۰۹ و ۱۱۰ قانون مدیریت خدمات کشوری و قلت سنوات حقوق آن‌ها، براساس سنوات برقرار شده که در محاسبه، این افزایش مشمول ۱۸ درصد و حداقل حقوق ۱۵.۸۷۵.۰۰۰ ریال شده است.

در این گروه، میانگین حقوق بازنشستگان کشوری مشمول که یک میلیون و ۱۸۶ هزار و ۴۵۴ نفر معادل ۸۳.۱۹ درصد جمعیت بازنشستگان کشوری هستند به ۲۶.۹۲۹.۹۶۴ ریال افزایش یافته است. این افزایش به طور میانگین ۶.۶۶۳.۱۴۸ ریال است.

از آنجایی که پس از صدور احکام یکی از بیشترین سوالات مطرح شده چگونگی افزایش حقوق در بخش همسان سازی بازنشستگان مطرح شده است، در ابتدا جدول مرحله سوم همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری (سال ۱۳۹۸) موضوع افزایش امتیازات جداول مواد ۱۰۹ و ۱۱۰ قانون مدیریت خدمات کشوری (با ضریب ۲۱۲۰) و سی سال خدمت ارائه می شود:

در این جدول امتیازات مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری در چهار گروه شغلی یعنی گروه ۲۰ گانه شغلی، گروه ۸ گانه قضات، پنجگانه هیات علمی و همچنین گروه مقامات ذکر شده است. براساس ضوابط و قوانین موجود و همچنین جدول همسان سازی و گروه های شغلی ذکر شده در بالا، روش محاسبه حقوق به صورت زیر خواهد بود:

چگونگی افزایش حقوق برای هر فرد بازنشسته یا موظف براساس عوامل مختلفی چون سابقه بالای ۳۰ سال، مناطق جنگی، گروه شغلی، طبقه شغلی، سنوات خدمت، پست مدیریتی و.. متفاوت بوده و روش محاسبه آن تفاوت دارد و برای هر فرد به صورت جداگانه باید مورد محاسبه قرار گیرد و لزوماً دو فرد با سابقه بازنشستگی یکسان و یک گروه شغلی، حقوق یکسانی دریافت نخواهند کرد. با توجه به موارد بالا و برای درک بهتر چگونگی افزایش حقوق بازنشستگان کشوری، روش محاسبه یک نمونه حکم بازنشستگی در زیر بیان می شود:

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۴
  0 0
  دولت تصویب کرده بود 18 درصد باید جوری باشه که کمتر از 440 هزار تومن نباشد.اما چیزی که تو این گزارش هست 18 درصد 390 تومن حساب کردند.
 • IR ۲۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۴
  3 0
  سلام همسانسازی معلم با معلم است درصورتیکه باید باسایر ادارات دیگر باش دوم اینکه هیجده درصد هرگز ۴۴۰تومان نمیشود همانطور که در جدول پائین مثال زدید چرا مردم را می چرخانید کلاه سر دیگران نگذاری خدارا خوش نمی آید شما از دولت حمایت میکنید یا از قشر ضعیف
 • علی شیر ثانوی شیری IR ۰۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۵
  1 0
  با سلام و عرض احترام سازمان محترم شما حد اقل طبق جدولی که اعلام کردید هم دقیق اجرا ننموده‌اند مثلا در گروه 16 شغلی مبلغ 30/239/680 ریال اعلام شده است در صورتی که در صدور حکم مبلغ 30/155/680 ریال اعمال گردیده از طرفی در ذیل جدول 5 درصد حق مدیریت در سابقه قید شده که اصلا در اجرا مورد توجه واقع نشده است
 • حبیب IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
  1 0
  باسلام به نظر بنده لازم نبود اینقدر سخت همسان سازی محاسبه گردد که هیچ کس سردر نیاوردتمام حقوق های بایین 3ملیون باتوجه به تورم بایستی 5میلیون می شدوسلام

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس