کد خبر 962192
تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۹
حسین شریعتمداری نمایه

استناد آقای روحانی به «نظرسنجی»! به‌اندازه‌ای غیر علمی و بیرون از قواعد ابتدایی نظرسنجی است که وبسایت رسمی ریاست جمهوری نیز ترجیح داده است این بخش از اظهارات ایشان را حذف کند.

به گزارش مشرق، حسین شریعتمداری در سرمقاله کیهان نوشت:

بخشی از اظهارات شنبه شب رئیس‌جمهور که در ضیافت افطار با اصحاب رسانه مطرح شده بود، بازتاب منفی فراوانی داشته است و این بازتاب‌ها کماکان در حجم قابل توجهی ادامه دارد. یادداشت پیش‌روی اگرچه نسبت به اظهارات آن شب آقای دکتر روحانی خالی از نقد نیست ولی نگاه این وجیزه به نقطه‌ای دیگر و از زاویه‌ای دیگر است. آقای رئیس‌جمهور می‌فرمایند:

«این سخن درست نیست که در روزنامه‌ها درد مردم را بگوییم تا رئیس‌جمهور بفهمد که درد مردم چقدر است! نه، رئیس‌جمهور و اعضای دولت می‌دانند. دولت من شاید یکی از دولت‌هایی باشد که خیلی در میان مردم است، من خودم بارها به دوستان گفته‌ام؛ من روزانه نظرسنجی می‌کنم؛ یعنی توی خیابون وقتی با ماشین می‌روم تمام چهره‌های مردم را نگاه می‌کنم؛ اینکه چند نفر لبخند دارند، چند نفر عصبانی‌اند، چند نفر قیافه‌شان گرفته! است و به هر شهری و در هر جمعیتی می‌روم، خودم نظرسنجی می‌کنم و نگاه آدم‌ها را نسبت به خودم می‌بینم؛ پس نیازی نیست که روزنامه‌ها از مشکلات مردم بنویسند تا رئیس‌جمهور باخبر شود! رئیس‌جمهور و دولت درد مردم را می‌داند»!

استناد آقای رئیس‌جمهور به این به اصطلاح «نظرسنجی»! به‌اندازه‌ای غیر علمی و بیرون از قواعد ابتدایی نظرسنجی است که وبسایت رسمی ریاست جمهوری نیز ترجیح داده است این بخش از اظهارات ایشان را از مجموعه سخنان آن شب رئیس‌جمهور حذف کند و جمله‌ای را به جناب روحانی نسبت بدهد که با آنچه گفته بودند فاصله‌ای پر ناشدنی دارد. سایت رسمی آقای رئیس‌جمهور با تغییر سخن آقای روحانی، از قول ایشان آورده است؛

«روزانه هنگام رفت و آمد در خیابان‌ها و همچنین در سفرهای استانی از چهره مردم، شرایط کشور و زندگی آنها را شخصاً ارزیابی می‌کنم»!

این بخش تغییر یافته را با متن اصلی اظهارات آقای رئیس‌جمهور مقایسه کنید! آنچه در این میان به دست می‌آید، اینکه آقای رئیس‌جمهور نیز به وضوح متوجه شده‌اند سخنی «نابجا» بر زبان آورده و درباره کشف نظر مردم از پشت شیشه‌های دودی خودروی مورد استفاده خویش مرتکب خطایی فاحش و به دور از ابتدایی‌ترین اصول و قواعد علمی و منطقی شده‌اند! و اما، صرفنظر از این خطای فاحش که از شدت وضوح نیاز چندانی به نقد ندارد، جای این پرسش است که آیا این اظهار نظر به غایت خطا و دور از منطق، برخاسته از دیدگاه و نظر خود رئیس‌جمهور بوده است، یا در این خصوص به توصیه و مشاوره دیگران تکیه کرده‌اند؟! پاسخ این پرسش می‌تواند کمک موثر و تعیین‌کننده‌ای به رئیس‌جمهور محترم باشد و از تکرار خطاهای مشابه دیگر -‌که متاسفانه تاکنون تعداد آنها نیز چندان اندک نبوده است- جلوگیری کند. بخوانید!

الف- آقای دهباشی، تهیه‌کننده مستند تبلیغاتی آقای روحانی برای انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ در گفت‌وگویی که چهار سال بعد داشته است، می‌گوید جملاتی را که روحانی در آن فیلم تبلیغاتی بر زبان آورد پیشنهاد من به ایشان بود! و می‌افزاید؛ «به روحانی گفتم که بگوید من سال‌هاست که وقتی بین منزل و اداره تردد می‌کنم و مردم را می‌بینم و چهره‌ها را مطالعه می‌کنم می‌بینم چقدر گرفته و چقدر عبوس است و خنده در چهره‌ها نیست»!

دقیقاً شبیه آنچه آقای روحانی در مراسم افطار شنبه‌شب خویش با اصحاب رسانه بر زبان آورده و سپس مجبور به حذف آن شده بودند! آیا اظهارات شنبه‌شب روحانی را هم «آقای دهباشی دیگری» به ایشان توصیه و یا خدای نخواسته دیکته کرده‌اند؟! اگر پاسخ این سؤال مثبت است، دهباشی شنبه‌شب چه کسی بوده است؟! و آقای رئیس‌جمهور با کدام اعتماد و اطمینان به توصیه وی عمل کرده‌اند؟! حذف جملات یاد شده در فاصله اندکی بعد از اظهار آن نشان می‌دهد که پی‌بردن به سخیف بودن اظهار نظر یاد شده چندان هم دشوار نبوده است و اگر غیر از این بود، بلافاصله از مجموعه سخنان آن شب جناب روحانی حذف نمی‌گردید و یا با جملات ساختگی دیگری جابه‌جا نمی‌شد!

ب- اگر آقای روحانی آن اظهارات عجیب را بدون مشورت با دیگران و صرفاً با خواست و اراده خود بیان کرده است و سپس کسانی در اطراف ایشان به سخیف بودن آن پی‌برده و خواستار حذف آن شده‌اند، سؤال بعدی این است که چرا آقای رئیس‌جمهور تا این اندازه از واقعیات جامعه بی‌خبر و با مشکلات فراوانی که مردم با آن روبرو می‌باشند، غریبه و ناآشنا هستند؟! و تعجب‌آور اینکه در بخشی از همان اظهارات شنبه‌شب خود خطاب به اصحاب رسانه می‌فرمایند:

«نیازی نیست که روزنامه‌ها از مشکلات مردم بنویسند تا رئیس‌جمهور باخبر شود! رئیس‌جمهور و دولت درد مردم را می‌داند»! و توضیح نمی‌دهند که آیا با همین‌گونه از نظرسنجی‌ها که به آن اشاره کرده‌اید!! از مشکلات مردم باخبرید و به قول خودتان، نیازی به طرح آن در رسانه‌ها ندارید؟!

و بالاخره، باید از رئیس‌جمهور محترم پرسید؛ با این سطح آگاهی از مشکلات مردم خواستار اختیارات ویژه نیز شده‌اید؟!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 26
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  24 0
  روحانی هر روز در حال توهین به شعور مردم ...
 • DE ۰۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  15 0
  بقالی مش تقی :همانطور که ابرها زیر پای خود را نگاه میکنند و میفهمند که باید ببارند یانه من هم همینطوری که ماشینم در حرکت است مانند لیزر همه چهره ها را اسکن میکنم و آمار میگیرم که چندتا عبوس چندتا ملوس و چندتا دم خروس هستند.لذا روزنامه های منتقد همه تعطیل کلا اضافی هستند.
 • FR ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  16 0
  اتفاقا این نوع صحبت ها حرف خود خودش است ....آنچنان مغررررررررور که از واقعیت کلا فاصله گرفته است.همه کس ظرفیت رئیس جمهور شدن را ندارد.
 • معین DE ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  2 16
  آقای روحانی نماینده آرا مردم است .
 • IR ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  21 0
  اين جمله را با طلا بنويسيد : باید از رئیس‌جمهور محترم پرسید؛ با این سطح آگاهی از مشکلات مردم خواستار اختیارات ویژه نیز شده‌اید؟!
 • ناشناس IR ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  17 0
  ۲۳ میلیون نفر چنان داغی بردل ملت ۸۰میلیونی گذاشتند که جایش به این راحتی پاک نمیشود بروید در این شبها استغفار کنید
 • رحمن IR ۰۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  14 0
  کی به کیه هر چی دلش بخواهد میگوید .سؤالی دارم اگر کسی به رئیس جمهور بگوید احمق قابل پیگیری است ولی اگر روحانی به یک ملت بگوید من از تو ماشین نظر سنجی میکنم و یا دروغهای دیگر قابل پیگرد نیست
  • IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
   1 0
   بله به احمدي نژاد توهين شد 50 تومان جريمه شد چي فكر كردي عدالت فوران مي كند
 • MD ۰۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  1 25
  وجود شما خود یکی از دردهای مردم است جناب آقای شریعتمداری.
  • IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
   4 3
   شما از این در بمیر
 • IR ۰۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  13 0
  آخرش رو خوب اومدی. من فکر کنم رئیس جمهور اصلا از اختیاراتش خبر نداره.
 • IR ۰۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  13 0
  اول گفتن من از درد مردم خبر دارم. بعد روش خبردار شدنشون رو فرمودن، که نشون میده اصلا خبر ندارن.
 • IR ۰۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  15 0
  باخاک یکسانش کردی حاج حسین،نابودش کردی!خخخخخخخخخ
 • IR ۰۴:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  16 0
  قانون انتخابات باید تغییر کند. و سلامت روان کاندیدا توسط روانشناس تایید شود.
  • IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
   6 0
   البته این سالها دوره رئسای جمهور دیوانه با مشکلات روانی است ترامپ - روحانی - مکرون - ...
 • IR ۰۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  8 0
  پس چهره سناسی.. چهره غرب کی میشناسی؟؟؟؟
 • عباس IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  12 0
  یه آدم ابلهی حاکم مصر شده بود مردم رفته بودند پیشش بهش می گفتند امسال از ما مالیات نگیرید سیل اومده پنبه هامونو برده پول نداریم یارو می گفت حقتونه چرا به جای پنبه پشم نکاشتید که سیل نتونه ببره
 • IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  14 0
  پیشنهاد میشود بجای آنکه بنویسید رییس جمهور آمریکا روزانه چقدر دروغ میگوید،این کاررادرباره بعضی ها انجام بدیدتارسالت خود راانجام داده باشید.(لطفاًسانسورنشود.آخه دروغ که نگفتم!!)
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  8 0
  واقعه جای تاسفه
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  10 1
  صداوسیما چندبار حرفهای عجیب روحانی رو پخش کرد و سانسور و حذفش سودی نداره. امیدوارم مردمی که چشم بسته یا در اثر فریب به روحانی رای دادند متوجه اشتباه خودشون شده باشند
 • رسول مشهدي IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  2 14
  بنويس حاج حسين شايد دلت كمي خنك بشه.!!!!!! تو كه استاد نظر سنجي علمي هستي يك نظر سنجي هم در مورد خودت و كيهان انجام بده و منتشر كن تا ببيني بين مردم چه جايگاهي داري. بنويس بابا تا خوشحال بشي.!!!!!!!!!
  • IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
   11 0
   لا اقل جلوی گمراهان و گمراه کنندگان می ایسته.
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  3 0
  تشریف بیارن ازماشین تنها پایین بهترین نوع نظرسنجی روی ایشون اعمال خواهد شد!!!
 • IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  7 1
  تشریف بیارن ازماشین تنها پایین بهترین نوع نظرسنجی روی ایشون اعمال خواهد شد!!!
 • IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  0 5
  به هرحال این هم یک نوع نظر سنجی روانشاسیست-ازکجا معلوم که این نوع نظر سنجی واقعگرانه تر وعلمی تر نباشه!چون درآینده شیوه نطر ستجی استعلامی ومجازی وپرسشی برچیده میشه واز روی چهر ه وچشم ونغژ تمام افکلر انسانها خوانده میشه-آقای شریعتمداری خیلی عقب هسنی همانقدر که هرشب مطالعه تاریخ بسیار دور را داری -به روز هم باش
 • IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  0 0
  شما بنویسید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس